2016 yılında Google, Pixel serisinin tanıtımıyla akıllı telefon endüstrisini hayrete düşürdü. Cihazlar, akıllı yazılımı sayesinde Google’ın HDR + teknolojisine sahip üstün kamerası sayesinde hızlı bir şekilde şehrin konuşması haline geldi. Son birkaç yıldır, Pixel fotoğrafçılık için en iyi akıllı telefonlardan biri olarak selamlandı. Tutarlı iyi sonuçlar sunmak bir şeydir ve yetenekli bir kamera sağlamak başka bir şeydir. Neyse ki Google, kamera uygulamasını kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve yeni işlevlerle değiştiriyor ve güncelliyor.

Camera

Arama devi, Google Kamera uygulamasını nihai kamera deneyiminin merkezi haline getirmek için AR platformunu ve Google Lens gibi araçlardan yararlanıyor.

Bu yazıda, bir profesyonel gibi kullanmak için en iyi dokuz Google Kamera ipucu ve püf noktası hakkında konuşacağız.

Not: Google Kamera v7.2’yi Android 10 çalıştıran Pixel XL’imde test ediyorum. Uygulama sürümünden bahsetmemin nedeni, Galaxy cihazlarınızda da yükleyebileceğiniz düzinelerce Google Kamera bağlantı noktası olması. Redmi ve Poco telefonları gibi bütçe tekliflerinde olduğu gibi. Aşağıdaki hilelerin çoğu, Google Kamera v7.2’yi Pixel olmayan cihazlarına yükleyen tüm kullanıcılar için geçerlidir.

1. Selfie ve Video Kamera için Kısayollar Ekleme

Apple’ın 3D Touch’a yanıt olarak Google, kısayollara erişmek için uygulama simgesine uzun basma işlevini tanıttı. Google Kamera bunu desteklemektedir. Simgeye uzun süre basabilir ve hızlıca selfie veya video kameraya atlayabilirsiniz. Ve daha da iyisi, bu geçişlere uzun süre basıp kısayol olarak ana ekrana yerleştirebilir.

Shortcut

Ben böyle kullanıyorum. Ana kamera ortadayken selfie ve video kamera için iki kısayol ekledim.

2. Gece Modunu Kullanın

Meraklıların yeni cihazları için neden GCam bağlantı noktası için XDA’ya koştuklarını biliyor musunuz? Bunların hepsi, dengeye maruz kalma, daha iyi dinamik aralık ve gece görüşü ile üstün sonuçlar sunan Google’ın sınıfında lider görüntü işlemesi içindir.

2017 yılında Google, Pixel cihazları için gece görüşünü tanıttı. Tüm Pixel cihazlarını destekler ve çoğu GCam derlemesinde kullanılabilir.

Night sight
Night sight 2

Karanlık bir durumda, Google Kamera uygulamasını açın, otomatik olarak gece görüş işlevini kullanmanızı önerir. Görünmezse, gece görüş geçişine manuel olarak geçin ve görüntüyü sabit bir elinizle yakalayın. Google’ın sihri uygulamasına ve havaya uçmaya hazır olmasına izin verin.

3. Kapatma HDR +

Varsayılan olarak Google, daha iyi sonuçlar elde etmek için HDR + özelliğini açar. Ancak seçenek her durumda her zaman gerekli değildir. Ayrıca, HDR + görüntülerin çıktıyı vermesi için ek işlem süresi gerekir. Bütçe cihazlarıyla tüm deneyiminizi biraz yavaş hissedebilirsiniz.

Hdr off

HDR + seçeneğinin kapatılması işlemi hızlandırır. Kamera uygulamasındaki küçük oka hafifçe vurun ve seçeneği kapatın.

4. Hızlı Sosyal Paylaşımı Kullanın

Google, resimleri doğrudan Skype, Slack vb. İle hızlı bir şekilde paylaşmak için düzgün bir kısayol ekledi. Yukarıdaki küçük oka hafifçe vurun, Ayarlar> Sosyal paylaşım’a gidin ve ilgili platformlarda geçiş yapın. Bir seferde en fazla üç uygulama seçebilirsiniz.

Social share
Social share 2

Şimdi, bir fotoğraf çektiğinizde, vizör menüsünün üzerinde küçük bir ok açılacaktır. Üzerine dokunun ve resimleri en sevdiğiniz sohbet uygulamanızda paylaşın.

5. Hareketleri Özelleştirin

Google, fotoğraf çekme, kamera değiştirme, yakınlaştırma vb. İşlemleri gerçekleştirmek için birkaç yararlı hareket uyguladı.

Kamera uygulamasından Ayarlar> Hareket’e gidin. Ses seviyesi düğmesini bir deklanşör düğmesi, yakınlaştırma veya basit ses düzeyi eylemi olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Benzer şekilde, çift dokunma seçeneği de kamerayı birincil veya özçekime yakınlaştırmanıza veya değiştirmenize olanak tanır.

Gestures

Manzara modunda fotoğraf çekerken bir resmi yararlı olarak yakalamak için ses seviyesi düğmesini ayarladım.

6. Google Lens ve Google Translate Entegrasyonunu kullanın

Google Kamera uygulaması, Lens ve Çeviri gibi diğer Google ürünleriyle sıkı bir şekilde entegredir.

Kamera uygulamasından Diğer düğmesine dokunun ve Google Lens menüsünü seçin. Farklı kullanıcı arayüzüne geçecek ve birçok seçenek sunacaktır. Bilinmeyen dillerden doğrudan çeviri yapabilir, belgelerden veya resimlerden metin çıkarabilir, terimi arayabilir, ürün satın alabilir ve hatta özel modu kullanarak yiyecek hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Google lens
Google lens 2

Yararlı bir eklentidir ve 3-4 ek uygulama indirmenizi gerektirmez.

7. Çıkartmalar ve Playmojis kullanın

Bunlar daha önce bahsettiğim eğlenceli unsurlar. Geçişi daha fazlasına getirin ve bir oyun alanı seçeneği seçin. Kamera farklı bir düzene geçer ve görüntülerin üzerine metin ve çıkartma eklemenizi sağlar.

Google stickers
Google emojis

En sevdiğim işlev Playmojis. Pokémon ve diğer birçok karakteri görüntülere eklemenizi sağlar. Biri farklı paketleri ücretsiz olarak indirebilir. Sonra bir görüntüye yerleştirin ve deklanşör düğmesine dokunun.

8. Geniş Görüş Ekranını Kullanın

Çoğunlukla bu seçeneği kamera kullanıcı arayüzünün tam bir görünümünü verdiği için kullanmayı tercih ederim. Vizör menüsünü daha net görebilmek için yukarıdaki oka dokunun ve geniş bir çerçeve seçin.

Wide display

9. RAW Fotoğrafçılığını Etkinleştir

Google, RAW resimler de çekmenizi sağlar. Ayarlar> Gelişmiş’e gidin ve RAW seçeneğini açın.

Raw

Uygulama, cihaz depolama alanında RAW klasörü oluşturur. Masaüstünde bir görüntüyü düzenlerken tam kontrole sahip olmak isteyen profesyoneller için kullanışlıdır.

Google Kamera Uygulamasını serbest bırakın

Yukarıdaki hilelerden görebileceğiniz gibi, Google Kamera uygulaması, kullanışlı özelleştirme seçeneklerinin, Lens ve Çeviri gibi araçların ve Çıkartmalar ve Playmojis gibi eğlenceli öğelerin güzel bir kombinasyonudur.

Ayrıca, herkes uygulamayı bütçe cihazına yükleyebilir ve HDR + ve gece görüşü ile üstün fotoğrafçılık deneyimi yaşayabilir.

Sıradaki: Android cihazınıza Google Kamera’yı yüklemek ister misiniz? Eylemi gerçekleştirmek için aşağıdaki kılavuzu okuyun.