Akıllı telefonunuzda en çok kullanılan uygulamayı tahmin etmek zorunda kalsaydım, bunun klavye olacağını düşünüyorum. Klavyenin günlük akıllı telefon kullanımınızın büyük bir kısmını oluşturduğunu inkar etmek yok. Ancak, birden fazla seçeneğiniz olduğunda bir klavye seçmek zor olabilir. Geçmişte birkaç mobil klavye karşılaştırması yaptık, ancak bu Gboard ve Grammarly’ye odaklanıyor.

Grammarly vs gboard featured image

Gboard büyük ölçüde Google’ın resmi klavye uygulaması olarak bilinir, bu nedenle birçok Android akıllı telefon kullanıcısı arasında popülerdir. Google’ın yerel klavye uygulaması olan klavye uygulaması genellikle birçok Android cihazla birlikte hazır olarak gelir. Dilbilgisi, dilbilgisi denetleme özellikleri ile ünlüdür. Grammarly a klavye olsa da, uygulaması yazarken dilbilgisi hatalarını (ve düzeltmeleri öneren) kontrol eden bir yazı yardımcısı olarak iki katına çıkar.

Hangisi daha iyi bir klavye uygulaması? Hadi bulalım.

Kullanılabilirlik ve Uyumluluk

Hem Grammarly hem de Gboard, Android ve iOS cihazlarda indirilebilir, yüklenebilir ve kullanılabilir. Bu işletim sistemlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, cihazınızın uygulama mağazasına gidin ve yükleyin. Uyumluluk açısından, Grammarly uygulaması şu anda Android 5.0 Lollipop veya daha yenisini çalıştıran Android telefonları ve tabletleri desteklemektedir. Gboard neredeyse tüm Android OS sürümleri ve cihazlarıyla uyumludur.

Grammarly klavye, iOS 11.2 veya daha yenisini çalıştıran çok çeşitli iOS cihazlarla (iPhone, iPad ve iPod Touch) uyumludur. Gboard için en az iOS 10.0 veya daha yeni bir sürüm gerektirir ve daha geniş bir iPhone, iPad nesli ve iPod Touch serisini destekler.

Dil Desteği: Gboard Outdoes Grammarly

Grammarly klavyede desteklenen tek dil İngilizce’dir – en azından şimdilik. Grammarly’de desteklenen İngilizce dil çeşitleri arasında Amerikan İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi, Candian İngilizcesi ve Avustralya İngilizcesi bulunmaktadır. Bu nedenle, sık sık bu dillerde iletişim kuruyorsanız ve herhangi bir dilbilgisi hatası olmadan doğru yapmak istiyorsanız, Grammarly sizin için bir klavyedir.

Grammarly vs gboard
Grammarly vs gboard 01

Öte yandan Gboard, en çok dili destekleyen klavye uygulamasıdır. Google klavyeyi 2016’da başlattığında, sadece yüzün üzerinde dili destekledi. Şu anda, Gboard 500 dili destekliyor. İlginç bir şekilde, diller Gboard ayarları menüsünün Diller bölümünde kolayca değiştirilebilir.

Grammarly, Gboard’un Uygulama İçi çeviri özelliğinden yoksundur. Garip dillerdeki kelimelerin anlamını öğrenmek için özel bir çeviri uygulamasına veya web tarayıcısına ihtiyacınız yoktur. Klavyeyi kullanırken üç noktalı menü düğmesine dokunun, Çevir’e dokunun, tercüme etmek istediğiniz dilleri seçin ve geri kalanını Gboard uygulamasına bırakın.

Grammarly vs gboard 02
Grammarly vs gboard 03

Klavye düzeni

Klavye düzeni, klavyenizdeki tuşların düzenleme stilini veya yerleşimini ifade eder. QWERTY standart ve en çok kullanılan düzen olsa da, ağırlıklı olarak dünyanın farklı bölgelerinde kullanılan başka klavye düzenleri de var. Birden çok düzen için destek, Google Klavye’nin (Gboard) en iyi özelliklerinden biridir.

Her klavye dili için Gboard, altı (6) farklı düzen yazmanıza olanak tanır – QWERTY, QWERTZ, AZERTY, Dvorak, Colemak ve PC. Böylece, bunlardan birini seçebilir ve Gboard ile rahatlayabilirsiniz.

Grammarly vs gboard 04
Grammarly vs gboard 05

Dilbilgisi yalnızca QWERTY klavye düzenini destekler.

Pano Yöneticisi

Mobil cihazınız için en iyi klavye uygulamasını arıyorsanız, klavyenin olmasını sağlamak istediğiniz özelliklerden biri Pano Yöneticisi’dir. Orada tonlarca klavye uygulaması var, ancak yerleşik pano yöneticileriyle sadece bir avuç geliyor.

Gboard, cihazınızdaki kopyalanan metinleri kolayca kurtarmanızı sağlayan özel bir Pano Yöneticisine sahiptir. Gboard kopyalanan metinleri pano yöneticisine 60 dakika (1 saat) boyunca kaydeder, ardından otomatik olarak siler. İlginçtir, kopyalanan metinleri daha uzun süre tutmak için sabitleyebilirsiniz. Kopyalanan metinleri kurtarmak için Gboard pano yöneticisini etkili bir şekilde nasıl kullanabileceğiniz hakkında ayrıntılı bir kılavuzumuz var. Kontrol etmelisin.

Grammarly vs gboard 06
Grammarly vs gboard 07

Özel bir pano yöneticisi, Grammarly klavye uygulamasında eksik olan başka bir özelliktir. Yani evet, Gboard tekrar kazanıyor.

Multimedya Desteği – Emojiler, GIF’ler ve Çıkartmalar

Her iki klavye uygulaması da emoji kullanımını destekler, ancak Gboard’un daha geniş bir emoji koleksiyonu vardır. Daha da iyisi, Gboard’un emojileri kolayca bulmanızı sağlayan özel bir emoji arama kutusu vardır. İhtiyacınız olanı bulmak için birçok emojiyi manuel olarak kaydırmanıza izin veren emoji arama kutusunun dilbilgisi yoktur.

Grammarly’den farklı olarak Gboard, GIF ve çıkartma kullanımını destekler. GIF ve Çıkartmalar bölümlerinde, çevrimiçi olarak (Google’da) GIF ve Çıkartma aramak için kullanılabilecek özel bir arama düğmesi de vardır.

Grammarly vs gboard 08
Grammarly vs gboard 09

Hata (Yazım hatası) Düzeltmesi

Bu bölümde gramer kazanır. Daha önce de belirtildiği gibi, Grammarly’nin ana forte’ı yazma sırasında dilbilgisi hatalarını ve yazım hatalarını ortadan kaldırıyor. Bir kelimeyi yanlış yazdığınızda dilbilgisi size bildirir ve klavye ayrıca cümlelerinizdeki, ifadelerinizdeki, zamanlarınızdaki, fiil kullanımınızdaki vb.

Bilmeniz gereken bir şey var. Grammarly’nin yazım denetleyicisi ve cümle düzenleme işlevleri internete bağımlıdır. Bu, akıllı telefonunuz internete bağlı değilse, Grammarly’nin yararsız olduğu anlamına gelir. Yazabilirsiniz, ancak klavye herhangi bir dilbilgisi hatası düzeltmesi önermez.

Grammarly vs gboard 10
Grammarly vs gboard 11

Metninizde Grammarly bir hata görürse, Grammarly simgesi bir bildirim olarak algılanan hata sayısını gösterir. Hata ve önerilen düzeltmeler hakkında daha fazla ayrıntı görmek için simgeye dokunun.

Grammarly’yi yıllardır kullandım ve dilbilgisi ve yazım denetleyicisinin süper verimli olduğunu söyleyebilirim.

Görünüm ve Kolaylık

Grammarly, kullanıcıların klavye görünümünü tercihlerine göre değiştirmelerine izin vermek için harika bir iş çıkarır, ancak Gboard daha da iyi bir iş çıkarır. Örneğin, Grammarly yalnızca iki temayı destekler: Açık ve Koyu. Gboard ile karşılaştırıldığında, bu biraz sınırlayıcı.

Grammarly vs gboard 12
Grammarly vs gboard 18

Gboard, seçim yapabileceğiniz 18 farklı renk / temaya sahiptir. Alternatif olarak, arka plan resimleri olarak yerleşik Manzara resimlerini seçerek klavyenin görünümünü renklendirebilirsiniz. Galerinizden klavye arka planı olarak bir resim seçmek için Temalar bölümünün üst kısmındaki ‘+’ düğmesine de dokunabilirsiniz.

Grammarly vs gboard 13
Grammarly vs gboard 15

Gboard renkleri, Tema bölümündeki varsayılan Açık renk geçişi veya Koyu renk geçişi renkleri kullanılarak da özelleştirilebilir.

Kolaylık açısından, Gboard, kullanıcıların klavye yüksekliğini yedi farklı boyuta (Ekstra kısa, Kısa, Orta kısa, Normal, Orta boylu, Uzun boylu ve Ekstra boylu) değiştirmelerine olanak tanır. Grammarly yalnızca üç ayarlanabilir klavye yüksekliğini destekler (Kısa, Normal ve Uzun).

Grammarly vs gboard 17
Grammarly vs gboard 16

Gboard klavyesinin gerçekten sevdiğim (ancak Grammarly yoksun) başka bir özelliği de, kullanıcıların cihazlarını bir yandan tutarken ve kullanırken daha kolay yazabilmelerini sağlayan ‘Tek elle mod’. Bu mod, klavyeyi bir yandan kullanım için daha optimize hale getirmek için Gboard uygulamasını yeniden boyutlandırır.

Grammarly vs gboard 19
Grammarly vs gboard 20

Yüzen mod, kesinlikle denemek isteyeceğiniz başka bir Gboard özelliğidir.

Dahili Arama Motoru

Gboard, klavyedeki terimleri ve sorguları aramanızı sağlayan özel bir web arama aracıyla birlikte gelir. Google simgesine dokunup sorgunuzu sağlanan arama kutusuna girmeniz yeterlidir. Arama sonuçları, klavyede kullanılabilen veya harici uygulamalarda açılabilen ayrı kartlarda görüntülenir.

Grammarly vs gboard 21
Grammarly vs gboard 22

Kolaylık Savaşı

Genel olarak, Gboard, Grammarly’den daha fazla ve daha iyi (temel ve gelişmiş) özelliklere sahiptir. Uygulama içi çeviriden daha büyük emoji koleksiyonlarına, çeşitli temalar, kayan mod, yerleşik arama motoru ve diğer birçok özelliğe kadar. Grammarly’ın gelişmiş yazım denetleyicisi ve kelime bilgisi düzeltme işlevleri Google’ın eksikliğidir – Gboard üzerinden almak isteyebileceğiniz tek neden budur. Hem cihazınıza yüklü olabilir hem de kullanmanız gereken özelliklere göre her iki uygulama arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sıradaki: Mobil cihazlar için yeni bir klavye uygulaması mı arıyorsunuz? Benzer özelliklere ve hayranlara sahip iki popüler klavye uygulaması olan TouchPal ve Gboard’un kapsamlı karşılaştırmasına göz atın.