Android’in liderliğini takiben Apple, iOS 10 güncellemesinde ‘Uyanmak İçin Kaldır’ işlevini duyurdu. Bundan sonra, ekranı tek dokunuşla açmak için Dokunmak İçin Uyandır özelliğini tanıttı. Android tarafında, Samsung ve OnePlus gibi üreticiler bu işlevleri Ambient Display desteği ile sunuyor. Gerçek sorun, Uyandırmak için Dokun özelliği aniden iPhone ve OnePlus cihazlarında çalışmayı durdurduğunda başlar.

Touch phone

Amaç, kullanıcının güç düğmesine ulaşmadan kilit ekranına bakmasını sağlamaktır. Ek kolaylık, çalışırken bir nimet hisseder. Ama öyle olmadığında, kafanızda kafa karışıklığı olabilir. Ve bu sonuçta uyanmak için musluğu kullanmayı bırakıp uyanma fonksiyonlarına yükseltmenizi sağlar.

Sorun en çok iPhone ve OnePlus cihazlarında görülür. Bu yazıda, sorunu çözmek için size adım adım rehberlik edeceğiz. Başlayalım.

İPhone’daki ‘Uyandırmak için Dokun’ Sorununu Düzeltme

1. Uyandırmak için Dokunmayı Etkinleştir

Varsayılan olarak iOS, hafifçe vurmak için hafifçe vurma seçeneğini açar. Ancak, yanlışlıkla kapattıysanız, Ayarlar uygulamasından tekrar etkinleştirin.

Accessibility iphone
Tap to wake iphone

İPhone Ayarları uygulamasını açın ve Erişilebilirlik> Dokun ve uyandırma seçeneğine dokunun. Bir başka yararlı ek, ‘Uyanmak için kaldır’ özelliğidir. Telefon hareketlerinizi algılar ve ekranı aydınlatır. Ayarlar> Ekran’a gidin ve ardından uyandırma seçeneğini etkinleştirin.

2. Tüm Ayarları Sıfırla

Ayarlar uygulamasında sonsuz menülerden geçmek istemiyorsanız, tüm ayarları varsayılan ayara taşımak için her zaman ‘Tüm Ayarları Sıfırla’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Iphone general 2
Reset all settings

Endişelenme. Cihazdaki hiçbir uygulamayı veya veriyi silmez. İşlev yalnızca kaydedilmiş Wi-Fi şifrelerini silecektir. Kullanmak için cihaz Ayarları’nı açın ve Genel’e gidin. Sıfırla seçeneğine ilerleyin ve aşağıdaki menüden tüm ayarları sıfırla’yı seçin.

3. iPhone’u yeniden başlatın

Bunu nasıl unutabilirim? İPhone’unuzu sert bir şekilde sıfırlamak, zaman zaman aksaklıkları ve cihazdan beklenmeyen yazılım davranışlarını ortadan kaldırabilir. Ses açma ve kapama düğmesini basılı tutabilir ve aynı anda güç düğmesini basılı tutabilirsiniz.

Iphone general
Shut down iphone

Apple logosu görünecek ve cihazı sıfırlamak için sağa kaydırın. Alternatif olarak, Ayarlar> Genel> Kapat’a da girip iPhone’u kapatabilirsiniz. Açmak için güç düğmesini basılı tutun. Süreç, uyanma özelliğini geri getirmelidir.

4. iPhone’u En Son iOS Yazılımına Güncelleyin

İOS 13 güncellemesi için unutulmaz bir yıl oldu. Gözden geçirenler ve kullanıcılar, şirketi buggy iOS güncellemeleri sağladığından eleştirdiler. Uyandırmak için hafifçe vurun, şirket tarafından yakın zamanda yapılan bir yazılım kesintisi nedeniyle çalışmıyor olabilir.

Iphone general 3
Iphone update

İyi haber şu ki, Apple genellikle düzeltmeleri hızlı bir şekilde yayınlıyor. Ayarlar> Genel> Yazılım’a giderek iPhone’unuzu en son sürüme güncelleyin. Sorunsuz bir deneyim için en yeni iOS sürümünü indirin ve yükleyin.

OnePlus Cihazlarında Çalışmıyorken Uyandırmak İçin Dokunun Onar

1. Oxygen OS’yi güncelleyin

Android tarafından, çoğunluk OnePlus 7 ve 7 Pro da dahil olmak üzere en son OnePlus cihazlarında çalışmayan uyanmak için aynı dokunuşu bildirdi. Şirketin web sitesi ve çevrimiçi forumları, cihaz kullanıcılarından gelen şikayetlerle doldurulur.

Syetem oxygen
Oxygen update

Neyse ki, OnePlus hızlı bir şekilde hareket etti ve Oxygen OS 9.5.4 (AB kullanıcıları için 9.5.5) güncellemesini yayınladı. Şirket, söz konusu güncellemeyle ilgili sorunu çözdüğünü iddia ediyor. İndirmek için cihaz Ayarlarını açın ve Sistem> Gelişmiş’e gidin. Sistem güncellemesi üzerine dokunun ve en son yamayı cihaza yükleyin.

2. Ayarlar’dan Uyandırmak için Dokunmayı Etkinleştir

Parlak yeni OnePlus cihazınızı kontrol ederken, arkadaşlarınızın ayarlardan uyanmak için musluğu kapatması gerekebilir.

Etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran> Ortam Ekranı’na gidin. Ekrana hafifçe vurma seçeneğini açın. Bu özellik, ekranı tek bir dokunuşla aydınlatmaz. Cihazın ortam görüntüleme modunu uyandıracaktır. Cevapsız aramalara ve bildirimlere göz atabilirsiniz.

Display oneplus
Tap to wake oneplus

Yukarıdaki ‘Uyanmak için Kaldır’, iPhone’un uygulamasına benzer ve cihazı aldığınızda ekranı uyandırır.

3. Kapatma Uyarlanabilir Parlaklığı

Uyarlanabilir parlaklığın tutarsız davranışı, hafifçe vurma işlevinde olağandışı aksaklıklara neden olabilir. Kullanıcılar seçeneği Ayarlar uygulamasından kapatabilir. OnePlus Ayarları’nı açın ve ekrana gidin. Gelişmeleri görmek için Uyarlanabilir parlaklığı kapatın.

Adaptive brightness

Not: Telefonun yakınlık sensörünü cihazın Fabrika Modundan yeniden ayarlayarak OnePlus’taki ‘Uyandırmak için Dokun’ sorununu düzeltmenin başka bir yolu daha vardır. Ancak şu ana kadar başarı oranı düşük ve bu yüzden burada bahsetmedik.

Telefonu Tek Dokunuşla Uyandırın

Yukarıdaki seçenekleri kullanabilir ve iPhone ve OnePlus cihazlarınızda çalışmayan Dokunarak Uyandır özelliğini düzeltebilirsiniz. Deneyimlerime göre, yazılım güncelleme hilesi işi yapmalı. Hangi numara senin için çalıştı? Aşağıdaki yorumlar bölümündeki sesi kapatın.

Sıradaki: Hala iPhone’un ‘Uyandırmak için Dokun’ işlevi hakkında kafanız mı karıştı? Ayrıntıları öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.