Oppo alt markası olan Realme, 2018’deki çıkışından bu yana cihazlarının Android işletim sisteminin üstünde ana şirketin Color OS’sini kullanıyor. Realme cihazları her zaman kullanıcılar ve gözden geçirenlerle sıcak bir karşılama yaşarken, her zaman karışık bir deneyime sahipti. Android işletim sistemi ile Realme. Bu arada, erken benimseyenler her zaman en iyi şekilde yararlanmak için Realme UI ipuçlarını ve püf noktalarını arıyorlar.

IMG 20200322 130258

2019’un sonlarında Realme, Color OS tabanlı Realme UI’yi Xiaomi’nin Redmi ve POCO gibi rakiplerini üstleneceğini duyurdu. Realme UI ile şirket, stok Android ve özel UI arasındaki boşluğu yuvarlak bir simge ve beyaz temayla kapatmayı hedefliyor.

Neyse ki Realme, Realme kullanıcı arayüzünün sunumunu yalnızca yeni cihazlarla sınırlamıyor. Şirket, geçmiş portföyün çoğunu Android 10 tabanlı Realme UI’ye güncelledi.

Bu yazıda, bir profesyonel gibi kullanmak için en iyi onbir (11) Realme UI ipucu ve püf noktası hakkında konuşacağız. Realme UI, Color OS 7.0’a dayanmaktadır, bu nedenle ikisi arasında işlevler açısından benzerlikler vardır. Ama Realme dokunuşlarını eklemek için iyi bir iş çıkardı. Başlayalım.

1. Tam Ekran Hareketleri

Android 10’un piyasaya sürülmesiyle Realme, Google’ın kullanıcı arayüzünde varsayılan tam ekran hareketlerini benimsedi. Beklendiği gibi çalışırlar. Eve gitmek için aşağıdan yukarıya kaydırın, çoklu görev menüsünü ortaya çıkarmak için hızlıca kaydırın ve bir uygulamada geri dönmek için her iki taraftan da hızlıca kaydırın.

Realme gestures
Realme gestures 2

Ayarlar menüsü altında gizlidirler. Ayarlar> Kolaylık araçları> Gezinme Düğmeleri’ni açın ve kaydırma hareketlerini seçin.

Realme jestlerle iyi bir iş çıkarmış olsa da, hala iOS uygulamasına uymuyorlar.

2. Karanlık Tema

Burada, stok Android ile karşılaştırıldığında bir OEM kullanıcı arayüzü kullanmanın faydasını göreceksiniz. Google’ın karanlık teması, Android 10 karanlık tema API’lerini destekleyen uygulamalarda uygulanır. Realme’nin karanlık modu ise üçüncü taraf uygulamaları karanlık temayı uygulamaya zorlar.

Realme dark
Realme dark mode

Cihaz Ayarlarını açın, Ekran’a gidin ve karanlık temayı açın. Karanlık temayı her yerde zorlar.

3. Canlı Duvar Kağıtları

Bu Android dünyasında yeni değil. Samsung ve LG geçmişte canlı duvar kağıtları sunuyordu, ancak çok aşırıydılar ve cihazın pilini tüketmek için kullanılıyorlardı. Realme’in yaklaşımı burada daha iyi.

Realme settings
Realme live

Eklenen duvar kağıtları canlı ama minimal ve oldukça iyi görünüyor. Realme X cihazımdaki Realme UI güncellemesinden bu yana, bunları cihazımda kullanıyorum ve şimdiye kadar, bataryada büyük bir boşalma olduğunu fark etmedim.

4. Ton Özelleştirme Seçenekleri

Color OS’nin adımlarını izleyen Realme UI, çok sayıda özelleştirme seçeneği ile birlikte gelir. Örneğin, ana ekran modunu, uygulamaların düzenini değiştirebilir, farklı efektler ekleyebilir, hareketleri aşağı kaydırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Realme yan çekmeceye Smart Assistant fonksiyonunu ekledi. Çoğunlukla Realme mağaza uygulamalarından ve oyunlarından reklamlar.

Realme custom
Realme smart

Yine de iki faydalı ekleme var. Hızlı işlevler ve Sık kullanılan kişiler. Hızlı işlevler, tarayıcı, çevirmen, Google arama veya herhangi bir uygulama gibi kullanışlı araçlara tek bir dokunuşla erişmenizi sağlar.

5. Simge Otomatik Doldurma

Bu iOS wannabes için yararlıdır. Tek bir dokunuşla, rastgele yerleştirilmiş uygulama simgeleri uygun sırada düzenlenebilir. Ana ekrana uzun dokunun ve ayarlara dalın. Simgeleri yeniden düzenlemek için Simge Otomatik Doldur seçeneğini açın.

Realme auto

6. Uygulama Klonu

Realme, Color OS’den App Clone özelliğini ödünç aldı. Dışarıdaki çoğunluktan daha iyi bir iş çıkardı. İşlev, WhatsApp, Telegram veya Facebook gibi sosyal uygulamalarla sınırlı değildir. Amazon, Swiggy ve Flipkart gibi yaşam tarzı ve yemek siparişi uygulamalarını da klonlayabilirsiniz.

Realme clone
Realme app clone

Cihaz Ayarlarını açın ve App Cloner seçeneğine gidin. Burada, cihazda klonlayabileceğiniz uygulamaların listesini göreceksiniz. Gelecekte Realme güncellemelerinde Samsung’un Güvenli Klasörü gibi bir şey görmek istiyorum.

7. Tema Mağazası

Tema Mağazası, Realme UI deneyiminin kalbidir. Tek bir dokunuşla yeni duvar kağıtları, renk aksanları, yazı tipleri ve daha fazlasını uygulayabilirsiniz. Bazıları gösterişli bulabilir, ancak Hindistan ve Çin gibi pazarlarda Tema mağazası son derece popüler.

Realme theme
Realme font

Cihaz Ayarları’na gidin ve Tema mağazasını açın. Temalara göz atın, en sevdiğiniz temayı seçin ve önizlemeyi izleyin. Değişikliği uygulamak için indirme düğmesine dokunun.

8. Realme Kenar Çubuğu

Realme, yan menüden en çok kullanılan uygulamalara, oyunlara ve araçlara erişmek için kenar çubuğu kısayolunu ekledi. Samsung Edge kenar çubuğuna benzer. Realme Setting’i açın ve Kolaylık araçları> Akıllı Kenar Çubuğu menüsüne gidin ve seçeneği etkinleştirin.

Realme side
Realme sidebar

Menünün şeffaflığını değiştirebilir ve hatta konumunu değiştirebilirsiniz. Sola kaydırın ve menüyü açın. Kenar çubuğu menüsünün araçlarını değiştirmek için düzenle düğmesine dokunabilirsiniz. Ekran görüntüleri ve ekran kayıtları almak için kullanıyorum.

9. Akıllı Sürüş

Bu, sık sık iş için rutin dolaşan kişiler için yararlıdır. Etkinleştirildiğinde, Akıllı Sürüş Rahatsız Etmeyin moduna geçer ve rahat bir sürüş deneyimi için gerekli değişiklikleri yapar.

Akıllı Sürüş Ayarları’ndan, herhangi birinden gelen aramaları engelleyebilir, bir aramayı reddettikten sonra otomatik olarak mesaj gönderebilir, uygulama içi sesli ve görüntülü aramaları engelleyebilir ve hatta banner bildirimlerini engelleyebilirsiniz.

Realme driving
Realme driving 2

Akıllı Sürüş modunu bildirim geçişlerinden veya Ayarlar> Akıllı Servisler> Akıllı Sürüş menüsünden etkinleştirebilirsiniz.

10. Kilit ekranı Dergisi

Bu benim için bir hit ve özledim. Kilit ekranında çarpıcı görüntüleri görüntülemek için Kilit ekranı dergisini etkinleştirebilirsiniz. Ayarlar> Ana ekran> seçeneğine gidin ve Ekran Dergisini Kilitle seçeneğine gidin. Kapattım, ancak hayranıysanız, geçişi açın.

Realme lock

11. Yardımcı Top

Her zaman kullanıyorum. Ekrandaki yüzen topun kullanıcı arayüzünde gezinmesini sağlar. Ayarlar> Kullanışlı Araçlar> Yardımcı Top’u açın ve seçeneği açın.

Realme assistive
Realme ball

İki seçenek vardır. Jest işlemlerini kullanabilir veya menüye dokunabilirsiniz. Dokunma menüsü, ekranı, geri, ekran görüntüsünü ve ana ekranı kilitlemek için yararlı kısayolları açar. Hareket işlemi dokunma, çift dokunma ve dokunup basılı tutarak eve, bildirim menüsüne vb. Erişmenizi sağlar.

Bir Pro Like Realme UI Kullanın

Realme, kullanıcı arayüzünün Android üzerindeki ilk etkileşimi ile övgüye değer bir iş yaptı. Gelecekte, stok Android görünümüne ve hissine daha yakın olan daha fazla Oksijen OS gibi bir yaklaşım görmeyi umuyorum. Bununla birlikte, Realme’nin gelecekteki güncellemelerle nasıl ilerlediğini görmek için sabırsızlanıyorum.

Sıradaki: Samsung, yeni One UI Android başlatıcısıyla da sağlam bir iş çıkardı. İpuçları ve püf noktalarını bulmak için gönderiyi okuyun.