Wi-Fi’nize bağlı olsanız bile, Android telefonunuzda herhangi bir web sayfasını açamazsınız. Ve bu olduğunda, Wi-Fi simgenizin üzerinde bir ünlem işareti veya bir X işareti olduğunu göreceksiniz. Bazen, Sınırlı bağlantı yazan bir bildirim bile alırsınız. Bu yazıda, Android telefonlarda nasıl düzeltileceğini anlatacağız.

Wifi showing limited connectivity android fi2

Sınırlı erişim, telefonunuzun Wi-Fi’ye bağlı olduğu, ancak Wi-Fi ağının internete bağlı olmadığı anlamına gelir. Bu, Wi-Fi’nin çalışan bir internet bağlantısı olmadığı anlamına gelir. Bu durumda bir Wi-Fi ağının tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz, ancak web sitelerini veya uygulamaları açmak için interneti kullanamazsınız.

Android’de sınırlı bağlantı bildirimi gösteren Wi-Fi’yi düzeltmek için çeşitli çözümler görelim.

1. Cihazları Yeniden Başlat

Telefonunuzu ve yönlendiricinizi yeniden başlatarak başlamalısınız. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak için anahtarını kapatın ve fişini 20-30 saniye çekin. Sonra tekrar takın.

2. Telefondaki Tarih ve Saati Kontrol Edin

Gerekli cihazları yeniden başlattıktan sonra, telefonunuzun tarihini ve saatini kontrol edin. Bazen, gerçek saat ile cihazınızdaki saat arasında bir uyumsuzluk olabilir, bu yüzden düzeltin.

Bunu yapmak için Ayarlar> Sistem’e (veya Genel Yönetim’e) gidin. Tarih ve saat üzerine dokunun. Otomatik tarih ve saat veya Ağ tarafından sağlanan saati kullan’ı seçin.

Wifi showing limited connectivity android 1
Wifi showing limited connectivity android 2

3. Telefonunuza Bağlı Wi-Fi SSID’yi unutun

Ardından, Wi-Fi ağınızı telefondan unutmanız gerekir. Olduğu gibi, kaydedilen ağ ayrıntılarının bağlantısını kesin veya kaldırın. Bundan sonra, Wi-Fi’niz için şifreyi tekrar girmeniz gerekecektir.

Kablosuz şifresini ve ayrıntılarını unutmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Adım: Telefonunuzdaki Ayarlar’ı açın. Bağlantılar veya Ağ ve internet üzerine dokunun.

Wifi showing limited connectivity android 3

2. Adım: Kablosuz seçeneğine dokunun. Ardından, sorunu olan Wi-Fi SSID adına dokunun.

Wifi showing limited connectivity android 4
Wifi showing limited connectivity android 5

Adım 3: Bir sonraki ekranda Unut üzerine dokunun.

Wifi showing limited connectivity android 6

Adım 4: Aynı Wi-Fi SSID’ye tekrar doğru şifreyle bağlanmayı deneyin.

4. IP Ayarları Arasında Geçiş Yapın

Sınırlı bağlantıyı düzeltmek için dinamik ve statik IP ayarları arasında geçiş yapmayı da denemelisiniz. Önceki durumda, IP olarak hiçbir şey yapmanız gerekmez ve diğer her şey otomatik olarak ayarlanır. İkincisinde, bir sonraki çözümde açıklandığı gibi bazı ayrıntıları manuel olarak girmeniz gerekecektir.

IP modunu değiştirmek için şu adımları izleyin:

1. Adım: Kablosuz ayarlarınızı yukarıda gösterildiği gibi açın. Yani, Ayarlar> Bağlantılar / Ağ> Wi-Fi’ye gidin.

2. Adım: Kablosuz SSID adınıza dokunun. Şimdi, Gelişmiş seçeneklere dokunun. Stok Android’de, düzenleme simgesine ve ardından Gelişmiş seçeneklere dokunmanız gerekir.

Wifi showing limited connectivity android 7
Wifi showing limited connectivity android 8

Adım 3: IP ayarları seçeneklerini göreceksiniz. Modu statikten DHCP’ye değiştirin veya tersini yapın. DHCP’den statik duruma geçiyorsanız, ayarlar için sonraki yöntemi izleyin.

Wifi showing limited connectivity android 9

5. Doğru IP Ayarlarını Kullanın

Bazen, Wi-Fi ağına bağlı çeşitli cihazlar arasında bir IP çakışması olabilir. Statik IP’ye geçmek ve IP adresini manuel olarak girmek, birçok kullanıcı için Android’deki sınırlı bağlantı sorununu çözdü.

Bunu yapmak için yukarıdaki çözümde belirtilen adımları tekrarlayın, yani Statik IP adresi’ni seçin. Bundan sonra, IP adresi, DNS vb. Gibi yeni seçeneklerin açıldığını göreceksiniz. IP adresini değiştirmeniz ve yönlendiricinizin ve bölgenizin desteklediği standart IP adresi aralığından bir tane seçmeniz gerekir.

    10.0.0.0 – 10.255.255.255172.16.0.0 – 172.31.255.255192.168.0.0 – 192.168.255.255

İlk üç hane her zaman aynı, yani 192.168.1, benim durumumda olduğu gibi. Bundan sonra, X yerine 1 ile 255 arasında herhangi bir sayı girebilirsiniz. Böylece, son adresiniz 192.168.1.246 gibi bir şey olacaktır. Ağ Geçidi, genellikle 1 ile biten IP adresinize benzer olmalıdır. Google DNS 1’i 8.8.8.8 ve DNS 2’yi 8.8.4.4 olarak kullanmayı da deneyebilirsiniz. Gerisini değiştirmeyin. Son olarak, Kaydet düğmesine basın. Telefonunuzu yeniden başlatın.

İpucu: Bunlardan birinin düzgün şekilde bağlanıp bağlanmadığını görmek için 2-3 rastgele IP adresi denemeye devam edin.

Wifi showing limited connectivity android 9
Wifi showing limited connectivity android 10

6. Wi-Fi Gizliliğini Değiştirme (Android 10 veya üstü)

Android 10 çalıştıran telefonlarda, Wi-Fi ağının gizliliği de değiştirilerek sorun çözülebilir. Bunun için telefonda Wi-Fi ayarlarınızı açın. Kablosuz ağınıza gidin. Gizlilik veya MAC adres türü üzerine dokunun. Bazı telefonlarda, Gelişmiş seçeneğinin altında bulabilirsiniz.

İki seçenek bulacaksınız – Randomize MAC ve Device MAC. Halihazırda ayarlanmış olandan ikinci seçeneğe geçin. Örneğin, şu anda Device MAC ise, Randomize MAC olarak değiştirin veya tam tersi. Telefonu yeniden başlat.

Wifi showing limited connectivity android 11
Wifi showing limited connectivity android 12

7. Ağ Kullanımını Değiştirin

Android’de sınırlı bağlantıdan sorumlu olabilecek başka bir ayar ağ kullanımıdır. Bunu düzeltmek için ağınızı Ölçülmemiş olarak değiştirmeniz gerekir.

Bunun için Kablosuz ağ ayarlarınızı açın. Ağ kullanımı veya Ölçülü ağ üzerine dokunun. Doğrudan görünmüyorsa Gelişmiş’in altına bakın. Ölçülmemiş’i seçin. Telefonu yeniden başlat.

Wifi showing limited connectivity android 13
Wifi showing limited connectivity android 14

8. Modem Ayarlarını Değiştirme

Yönlendiricinize veya modeminize erişiminiz varsa, bunun için de birkaç ayarı değiştirmeyi denemelisiniz. İlk olarak, Kablosuz modunu değiştirmeniz gerekir. Modeminizin Kablosuz ayarları altında bulunur. Hangisinin sizin için hile yaptığını görmek için 802.11b, 802.11g, 802.11n ve benzeri modları kullanmayı deneyin.

İkinci olarak, yönlendirici ayarlarınızda şifre türünü WPA2 yerine WPA / WPA2 olarak değiştirin. Herhangi bir ayarı değiştirdikten sonra, modeminizi yeniden başlatın. Ardından, telefonunuzu buna bağlamayı deneyin. Umarım sınırlı bağlantı bildirimi ortadan kalkar.

9. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Son olarak, Android telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamanız gerekir. Bu, kişisel verilerinizin hiçbirini silmez. Ancak, Wi-Fi, Bluetooth vb. Tüm ağ ayarlarınız orijinal değerlerine sıfırlanacaktır. Ağ ayarlarını sıfırladığınızda ne olacağını ayrıntılı olarak öğrenin.

Ağı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Telefonunuzdaki Ayarlar’ı açın ve Sistem veya Genel Yönetim’e gidin.

Adım 2: Sıfırla üzerine dokunun. Ardından, Ağ ayarlarını sıfırla veya Kablosuz, mobil ve Bluetooth’u sıfırla üzerine dokunun.

Wifi showing limited connectivity android 15
Wifi showing limited connectivity android 16

Farklı Bir Yöne Bakın

Sorun devam ederse, belki sorun sizin tarafınızda değildir. Sorun, servis sağlayıcınızın da tarafında olabilir. Onları onaylamak için arayın.

Sıradaki: Android telefonunuzu Wi-Fi tekrarlayıcı olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bir sonraki bağlantıdan bunu nasıl yapacağınızı öğrenin.