Google Chrome’daki yerel indirme seçeneği oldukça kullanışlıdır. İnternetten herhangi bir sorun olmadan herhangi bir şey indirebiliriz. Ancak, Chrome veya diğer tarayıcılar zaman zaman dosya indirmek için uğraşır. Android telefonunuzda da aynı sorunla mı karşılaşıyorsunuz? Android’de Google Chrome’da çalışmayan indirmeleri nasıl düzeltebileceğinizi öğrenin.

Chrome downloads not working

Birçok kullanıcı, Chrome kullanarak bir şey kaydetmeye çalıştıklarında indirme duraklatıldı hatasını alır. İndirme duraklatıldığında veya indirme durumu hatalarını beklerken indirme işlemine devam etmek işe yaramıyor.

Bu yayında, Android’de dosya indirmeyen Chrome’un nasıl düzeltileceğini anlatacağız.

1. Telefonu Yeniden Başlat

Bazen basit bir tam yeniden başlatma harikalar yaratabilir. Sonraki çözümleri denemeden önce telefonunuzu yeniden başlatın.

2. Depolama Kapasitesini Kontrol Edin

Telefonunuzda yeterli depolama alanı yoksa, Chrome’da ve Google Play Store gibi diğer uygulamalarda indirme sorunlarıyla karşılaşırsınız. Bu nedenle, kullanılabilir depolama alanını kontrol edin. Bunun için Ayarlar> Depolama’ya gidin. Dolu ise, Android telefonlarda nasıl yer açacağınızı öğrenin.

3. Veri Tasarrufu Ayarlarını Kontrol Edin

Telefonunuzda veri kaydetme modunu kullanıyorsanız, verilere sınırsız erişime sahip olması için Chrome’u beyaz listeye eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

1. Adım: Telefonunuzdaki Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar’a dokunun.

2. Adım: Chrome’a ve ardından Mobil veriler veya Veri kullanımı üzerine dokunun.

Chrome downloads keep pausing on android 4

3. Adım: ‘Arka plan veri kullanımına izin ver’ ve ‘Veri tasarrufu açıkken uygulamaya izin ver’ seçimini etkinleştirin. Telefonunuzun bu iki ayar için farklı bir adı olabilir. Ancak ana fikir aynıdır, yani Chrome’un arka planda veri kullanmasına izin verin ve veri tasarrufu açıkken beyaz listeye ekleyin.

Chrome downloads keep pausing on android 5

4. Adım: Telefonu yeniden başlatın. Şimdi dosyaları Chrome’dan indirmeyi deneyin.

Profesyonel İpucu: Veri tasarrufu kullanmıyorsanız devre dışı bırakın. Bunun için Ayarlar> Bağlantılar> Veri kullanımı’na gidin.

4. Pil Kısıtlamalarını Kontrol Edin

Pil tasarrufu modları, Chrome’daki indirmelerin kesintiye uğramasından da sorumlu olabilir. Sorunu çözmek için pil kısıtlamalarını Chrome’dan kaldırmanız gerekiyor.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

1. Adım: Telefonunuzda Ayarlar’ı başlatın ve Uygulamalar’a gidin.

2. Adım: Chrome’a ve ardından Pil’e dokunun.

Chrome downloads keep pausing on android 11

3. Adım: Arka plan etkinliğine izin ver’in yanındaki düğmeyi etkinleştirin. Bazı telefonlarda Arka Plan kısıtlama seçeneğiniz vardır. Üzerine dokunun ve Kaldır’ı seçin. Telefonu yeniden başlatın ve indirme işlemlerinin Chrome’da devam edip etmediğini görün.

Chrome downloads keep pausing on android 6

Adım 4: Adım 1 ve 2’yi tekrarlayın. Pil kullanımını optimize et diyalog kutusuna dokunun.

Chrome downloads keep pausing on android 7

5. Adım: Üst taraftaki açılır kutuya hafifçe vurun ve Tümü’nü seçin.

Chrome downloads keep pausing on android 8
Chrome downloads keep pausing on android 9

6. Adım: Chrome için pil optimizasyonu geçişini aşağı kaydırın ve devre dışı bırakın. Birden fazla seçeneğiniz varsa ‘Chrome için optimize etmeyin’ seçeneğini belirtmeniz gerekir.

Chrome downloads keep pausing on android 10

Adım 7: Telefonu yeniden başlatın.

Profesyonel İpucu: Samsung’un akıllı telefonlarında özel pil tasarrufu modları bulunur. Bunu Ayarlar> Cihaz Bakımı> Pil> Uyku uygulamaları altında bulabilirsiniz. Chrome’u ondan kaldırın.

5. İndirme Klasörünü Temizle

Bazı Chrome kullanıcıları, mevcut İndirilenler klasörlerini temizlemenin, Chrome’daki indirmelerin normal şekilde çalışmaya devam etmesini önerdi. Eski dosyaları İndirilenler klasöründen farklı bir klasöre taşımanız gerekir. İndirilenler klasörü boş olduğunda, Chrome’dan dosya indirmeyi deneyin.

Profesyonel İpucu: Mevcut İndirilenler klasörünüzü Eski indirmeler gibi farklı bir adla yeniden adlandırmayı da deneyebilirsiniz.

6. İndirme Konumunu Değiştirin

Telefonunuz bir microSD kartı destekliyorsa, indirme konumunu telefondan karta veya tam tersine değiştirmeyi denemelisiniz. Bunun için Chrome’u açın ve üstteki üç nokta simgesine dokunun. İndirilenler’i seçin.

Chrome downloads keep pausing on android 12
Chrome downloads keep pausing on android 13

Ardından, İndirilenler ekranının üst kısmındaki ayarlar simgesine dokunun. Konumu indir üzerine dokunun ve konumu değiştirin.

Chrome downloads keep pausing on android 14

Pro İpucu: Bazen sorun bellek kartında da olabilir. Bir dosyayı indirmeyi denemeden önce dosyayı kaldırın. Sorumlu olup olmadığını kontrol edin.

7. Chrome için Önbelleği Temizle

Google Chrome için önbelleği ve verileri temizlemeniz gerekir. Önbelleği temizlemek kişisel dosyalarınızın hiçbirini silmezken, temiz veriler Google hesabınızla senkronize edilmezse yer işaretlerini kaldırır. Ayrıca uygulamaya yaptığınız özelleştirmeleri de kaybedeceksiniz.

Chrome için önbelleği ve verileri temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Adım: Telefonunuzdaki Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar’a gidin.

2. Adım: Tüm uygulamalar’ın altında Chrome’a dokunun.

Chrome downloads keep pausing on android 1

3. Adım: Uygulama bilgileri ekranına yönlendirilirsiniz. Depolama üzerine dokunun. Ardından, önce Önbelleği temizle’ye dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatın ve bir dosya indirmeyi deneyin. Sorun devam ederse, Önbelleği temizle yerine telefonunuzda bulunan seçeneğe bağlı olarak Verileri temizle veya Depoyu temizle’ye dokunun. Samsung telefonlarda, bu seçeneği Depolamayı yönet’in içinde bulabilirsiniz. Ardından, telefonunuzu yeniden başlatın.

Chrome downloads keep pausing on android 2

Profesyonel İpucu: Android 7.1 Nougat ve sonraki sürümlerini çalıştıran telefonlarda, doğrudan 3. adıma gitmek için ana ekrandaki Chrome simgesine uzun süre basabilir ve Uygulama bilgileri’ni seçebilirsiniz.

8. Uygulamayı Güncelle

Uygulamanın güncellenmesinin, uygulamadaki hatalar nedeniyle ortaya çıkabilecek birçok sorunu giderdiği bilinmektedir. İndirme sorunlarını çözmek için Google Chrome’u da güncellemelisiniz. Bunu yapmak için Play Store’u açın ve Chrome’u arayın. Güncelle üzerine dokunun. Uygulamaların Android’de güncellenmesi gerekip gerekmediğini nasıl öğreneceğinizi öğrenin.

9. Chrome’u yeniden yükleyin

Hiçbir şey işe yaramazsa Chrome’u telefonunuzdan kaldırmanız gerekir. Bir sistem uygulamasıysa Chrome’u kaldıramayabilirsiniz. Ancak güncellemelerini kaldırabilir ve fabrika sürümüne geri yükleyebilirsiniz. Bu olduğunda, uygulamayı tekrar yükleyin veya güncelleyin.

Chrome’u kaldırmak için Play Store’u açın ve Chrome’u arayın. Chrome için Kaldır üzerine dokunun.

Chrome downloads keep pausing on android 16

Alternatif olarak, telefonunuzdaki Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar’a gidin. Chrome’a dokunun. Ardından, üstteki üç nokta simgesine dokunun. Güncelleştirmeleri kaldır’ı seçin. Telefonu yeniden başlatın ve Play Store’dan tekrar yükleyin.

Chrome downloads keep pausing on android 17
Chrome downloads keep pausing on android 18

Alternatif Yöntemler Kullanın

Yukarıda bahsedilen yöntemlerden birinin Chrome indirme işlemlerinin Android’de duraklatma sorununu çözdüğünü umuyoruz. Sorun devam ederse, Samsung Internet veya Opera gibi diğer tarayıcıları kullanmayı deneyebilirsiniz. Chrome ile kalmak istiyorsanız, Chrome dahil tüm tarayıcılarla çalışacak Gelişmiş İndirme Yöneticisi gibi üçüncü taraf bir indirme yöneticisi yükleyin.

Sıradaki: Web sayfalarını Android telefonlarınıza PDF dosyası olarak indirmek ister misiniz? Bir sonraki bağlantıdan Chrome’da nasıl yapılacağını öğrenin.