Zoom, Microsoft Teams, Hangouts vb. Video konferans uygulamalarının artık her zamankinden daha önemli olduğu ortaya çıkıyor. Toplantılarınıza dünyanın herhangi bir yerinden katılabilirsiniz. Neyse ki, bu uygulamalar uygulamalarındaki küçük ayrıntılarla ilgilenmiştir. Kullanan çok fazla insan kesinlikle harika olsa da, bunaltıcı olabilir. Neyse ki, bu uygulamaların çoğu sessiz bir seçenek sunuyor. Bu yayında, telefonunuzdaki Zoom mobil uygulamasında kendinizi ve diğerlerini nasıl susturmanız gerektiğini anlatacağız.

Mute zoom call meeting fi

Sessiz seçeneği orada olmasaydı, sanal toplantılar ve web seminerleri yapmak kolay bir iş olmazdı. Aynı anda herkesin mikrofonundan gelen sesleri ve rastgele sesleri hayal edin. Bu bir karmaşa olurdu.

Ancak, neyse ki, Android ve iPhone’unuzdaki Zoom çağrılarındaki kişileri sessize alabilir ve sesini açabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

Not: Aksi belirtilmedikçe, adımlar Android ve iPhone için aynıdır.

Telefondan Toplantıya Katılmadan Önce Yakınlaştırma Çağrısını Susturma

Sesinizi en baştan kapatmak istiyorsanız, Zoom bunun için bir seçenek sunar. Bir toplantıya katılmak için Yakınlaştırma uygulamasındaki Katıl seçeneğine dokunun. Ardından Sese Bağlanma’nın yanındaki düğmeyi etkinleştirin. Bu, toplantıdaki sesinizi en başından susturacaktır.

Mute zoom call meeting 1

Telefonda Sessiz Aramada Her Zaman Yakınlaştırma Çağrıları Nasıl Tutulur

Yukarıdaki yöntemde, bir toplantıya her katıldığınızda sesi devre dışı bırak seçeneğine dokunmanız gerekir. Katıldığınız her toplantıda sesiniz otomatik olarak kapatılmış olsaydı ne olurdu? Kulağa ilginç geliyor mu? Bunu başarmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Android veya iPhone’unuzda Zoom uygulamasını başlatın.

2. Adım: En alttaki Ayarlar seçeneğine dokunun. Ayarlar içinde Toplantı’ya dokunun.

Mute zoom call meeting 2
Mute zoom call meeting 19

Adım 3: Mikrofonumu Her Zaman Sessize Al seçeneğinin yanındaki geçişi etkinleştirin.

Not: Aşağıda gösterildiği gibi bir toplantıda sesinizin sesini açabilirsiniz.

Mute zoom call meeting 4

Telefondaki Yakınlaştırma Çağrılarında Kendinizi Susturma ve Sesi Açma

Zoom, bir toplantı sırasında sesinizi kapatıp açmanızı oldukça kolaylaştırdı. Bunun için, kullanılabilir seçenekleri göstermek için ekranınıza dokunun. Ardından, sesinizi devre dışı bırakmak için Sessiz üzerine dokunun. Bunu yaptığınızda, düğme kırmızıya döner. Şimdi, sesini açmak için Sesi Kapat’ın yerini alan Sesi Aç simgesine dokunun.

Mute zoom call meeting 5
Mute zoom call meeting 6

Yakınlaştırma Çağrısında Diğerlerini Sessize Alma

Buna yaklaşmanın iki yolu vardır – tüm katılımcıları sessize alın ve hoparlör sesini kapatın.

1. Tüm Katılımcıları Yakınlaştırma Çağrısında Susturma

Bir Zoom toplantısına ev sahipliği yapıyorsanız, görüşme sırasında katılımcıları sessize alma ve sesini açma gücüne sahipsiniz. Tüm katılımcıları sessize alabilir veya sessize almak istediğiniz katılımcıları manuel olarak seçebilirsiniz.

Bunu yapmak için Android ve iPhone’da şu adımları izleyin:

1. Adım: Zoom uygulamasını başlatın ve bir toplantı oluşturun.

2. Adım: En alttaki Katılımcılar sekmesine dokunun. Katılımcı listesine yönlendirileceksiniz.

Mute zoom call meeting 7

3. Adım: En alttaki Tümünü sessize al üzerine dokunun. Bunu yapmak herkesi susturur. Herkesin sesini açmak istiyorsanız, Tümünün Sesini Aç’a dokunun. Bir sonraki ekranda onaylayın.

Mute zoom call meeting 8
Mute zoom call meeting 9

Not: Katılımcıların sesini açmasını istemiyorsanız, ‘Katılımcıların sesini açmasına izin ver’ seçeneğinin işaretini kaldırın. Ancak bundan sonra katılımcıların sesini açabilirsiniz ve bunu kendileri yapamazlar.

Yalnızca belirli kişilerin sesini kapatmak veya açmak istiyorsanız, katılımcının adına dokunun. Ardından, menüden Sessiz veya Sesi Aç’ı seçin.

Mute zoom call meeting 10

Not: Katılımcının sesini kapatması ve sesini açmanız durumunda, toplantı sahibinin sesini açmak istediğini bildiren bir bildirim alırlar. Sadece izin verdiklerinde susturulurlar.

Alternatif olarak, katılımcıları toplantının başından itibaren susturmak istiyorsanız, toplantı ekranının altındaki üç noktalı simgeye dokunun ve Toplantı Ayarları’na gidin.

Mute zoom call meeting 13
Mute zoom call meeting 14

Girişte Sessiz’i Etkinleştir.

Pro İpucu: Android ve iPhone’da tüm WhatsApp bildirimlerinin nasıl kapatılacağını öğrenin.

2. Bir Yakınlaştırma Çağrısı Sırasında Hoparlörü Devre Dışı Bırakma

Bir toplantıya katılıyorsanız, başkalarının sesini kapatma hakkınız yoktur. Ancak, arama sırasında gelen sesi azaltmak için Yakınlaştırma uygulamasında hoparlörünüzü devre dışı bırakabilirsiniz. Sesi duymak için telefonunuzu kulağınıza yaklaştırmanız gerekir.

Bu özelliği kullanmak için, Yakınlaştırma toplantısında sol üst köşede bulunan hoparlör simgesine dokunun. Devre dışı bırakmak için tekrar dokunun.

Mute zoom call meeting 11

Sorun Giderme: Zoom Sesi Android ve iPhone’da Çalışmıyor

Başkalarını duyamıyorsanız veya başkaları sizi duyamıyorsa, sorunu çözmek için bu sorun giderme ipuçlarını izleyin.

Telefonu yeniden başlat

Yeni başlayanlar için telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından Zoom toplantısına tekrar katılın.

Hoparlörü Etkinleştir

Başkalarını duyamıyorsanız, yukarıda gösterildiği gibi hoparlörün etkin olduğundan emin olun. Ayrıca telefonunuzun sesini de artırmalısınız.

Mute zoom call meeting 11

Kendinizin sesini açın

Bazen yanlışlıkla kendimizi susturuyoruz. Ekrana dokunun ve Sesi aç düğmesine basın. Kendinizin sesini açamıyorsanız, belki ev sahibi sizi kapatmıştır. Sesi açmak için onlara mesaj gönderin.

Mute zoom call meeting 6

Yakınlaştırmanın Videonuza Erişmesine İzin Ver

Bunun için toplantı ekranının altındaki Sese Katıl seçeneğine dokunun. Ardından Zoom’un sesinize erişmesine izin verin. İPhone’da, toplantıya katıldığınızda cihaz sesine erişmenizi isteyen bir bildirim alabilirsiniz.

Mute zoom call meeting 12

Mikrofon İzni Ver

Bunu Android’de yapmak için telefonunuzun Ayarlar> Uygulamalar’a gidin. Yakınlaştır ve ardından İzinler’e dokunun. Mikrofon izni verin.

Mute zoom call meeting 18

İpucu: Uygulama tercihlerini sıfırlamak da kullanışlı olabilir. Android’de uygulama tercihlerini nasıl sıfırlayacağınıza ve bunu yaptığınızda neler olacağına ilişkin kılavuzumuzu izleyin.

İPhone’da Ayarlar> Gizlilik> Mikrofon’a gidin. Yakınlaştırma için değiştirme özelliğini etkinleştirin.

Mute zoom call meeting 16

Not: Başka bir uygulamanın mikrofonunuzu kullanıp kullanmadığını da kontrol etmelisiniz.

Zoom Uygulamasını Kaldır

Sorun devam ederse, Zoom uygulamasını yeniden yüklemeyi deneyin. Bunun için önce Zoom’u telefonunuzdan kaldırın. Ardından tekrar kurun.

Sessiz Çılgınlığa Git

Yukarıda gördüğünüz gibi, Yakınlaştırma uygulamasında birkaç yolla sesi kapatabilirsiniz. Prosedür neyi susturmak istediğinize bağlıdır. Yakınlaştırma uygulamasında kendinizi ve diğerlerini başarılı bir şekilde sessize alabileceğinizi umuyoruz.

Sıradaki: Zoom’un neler sunabileceğini sevmiyor musunuz? Bir sonraki bağlantıdan Video konferans için Zoom için en iyi 7 alternatife göz atın.