17 WhatsApp Durum İpuçları ve Bilmeniz Gereken Püf Noktaları

Geçen yıl, WhatsApp durumu, Snapchat’tan daha aktif kullanıcılar kullanarak torbayı çaldı. Buna rağmen, Facebook’un sahip olduğu WhatsApp’ın Instagram hikayeleriyle yüzleşmek için hala çok fazla zemin kaplaması gerekiyor.

WhatsApp durumu Instagram hikayeleri kadar çekici olmasa da, onlarla birlikte çok şey yapabilirsiniz. Bazı özellikler WhatsApp statüsüne özeldir.

WhatsApp statüsünde bir acemi veya eski bir zamanlayıcı olsanız da, burada bu 18 ipucu ve püf noktası ile nasıl bir sonraki seviyeye geçeceğinizi anlatacağız.

1. Durum Linkleri Ekleme

Yalnızca 10 bin kişiden daha fazla takipçisi olan ticari hesaplara bağlantı göndermenize izin veren popüler Instagram öykülerinden farklı olarak, WhatsApp herkes statüsünde bağlantı gönderebildiğinden daha cömerttir. Ancak, yalnızca tür veya metin modu onu destekler.

WhatsApp iki tür durumla gelir – tür / metin ve kamera. İlki metin tabanlıdır ve görüntüleri desteklemese de, ikincisi video, resim ve GIF’ler gibi her türlü medyayı destekler.

Yazı modunda nasıl link ekleneceğini kontrol edelim. WhatsApp Durumu sekmesine gidin ve kalem simgesine dokunun. Şimdi içine www.guidingtech.com yazın. Bağlantının yazı tipi stilini ve arka plan rengini de değiştirebilirsiniz. Ardından durumunuza yayınlamak için Gönder simgesine dokunun.

2. Yazı Tipi ve Arka Plan Rengini Değiştirme

WhatsApp durumunda, yazı modu, yazı tipi ve arka plan renginin önemli bir rol oynadığı sınırlı özelliklere sahiptir.

Bunları kullanmak için, WhatsApp durumunda yazım moduna gidin ve arka plan rengini değiştirmek için renk paleti simgesine art arda dokunun. Maalesef, özel bir renk belirleyemezsiniz ve sunulanlardan birini seçmeniz gerekir. Benzer şekilde, yazı tipini değiştirmek için metin simgesine art arda dokunun.

3. Metni Biçimlendir

Metni kalın, italik hale getirerek, üstü çizili ekleyerek veya yazı tipini Monospace olarak değiştirerek özelleştirebilirsiniz. WhatsApp yazı tipi biçimlendirmesini biliyorsanız, tümü yazı modunda çalışır.

Bunu yapmak için, yazma modunda bir durum oluştururken metni seçin. Seçim menüsünden metni tercihinize göre biçimlendirin.

Alternatif olarak, metni biçimlendirmek için bu sembolleri köşeli parantez kullanmayın:

  • Kalın: Metni yıldızlara (*) dahil edin
  • Italik: Metni alt çizgi içine al (_)
  • Üstü çizili: Metni tilde dahil edin (~)
  • Monospace: Metni üç geri tepme (“ `) içine alın

4. Tip Modunda Metin Kopyala

Yazım modunu kullanarak oluşan durum için WhatsApp, metni yayınlandıktan sonra durumdan kopyalamanıza olanak tanır. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Durum sekmesine gidin ve Durumumun sağındaki üç nokta simgesine dokunun.

Adım 2 : Kopyalamak istediğiniz duruma dokunun ve basılı tutun. Üstte üç simge göreceksiniz. Ortadaki Kopyala simgesine dokunun. Durumdaki metin panoya kopyalanacaktır.

5. Durumu Duraklat

WhatsApp durumu, her durum birbiri ardına otomatik olarak göründüğü bir slayt gösterisi gibi çalışır. Zaman zaman, metni okumak veya durumdaki resmi kontrol etmek, bir sonrakine geçmeye devam ederken zorlaşır. Tüm ihtişamıyla durumun tadını çıkarmak için duraklatabilirsiniz. Bunu yapmak için, duraklatmak istediğiniz sürece sadece duruma dokunun ve basılı tutun, ardından bir sonrakine geçmek için parmağınızı kaldırın.

6. Sıradaki Kişiden Durum Göster

Bir durumu izlerken, o kişinin en üstte yatay çubuklarla gösterilen yazı sayısını görebilirsiniz. Durumlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bir sonraki kişinin durumuna geçmek için, ekranda herhangi bir yere sola kaydırın. Önceki kişiden duruma geçmek için, ekranın sağına kaydırın.

7. Hızlı İletme Durumu

Benzer şekilde, aynı kişiden bir durumu atlamak veya slayt gösterisini hızlı ileri sarmak için, telefonunuzun sağ kenarına dokunun. Bu, mevcut durumu oynamayı bırakacak ve bir sonrakine götürüleceksiniz. Önceki durumuna dönmek için sol kenardaki simgesine dokunun.

8. Durumu Görmeyi Durdurun

Durumlarımızda veya bazı insanlar buna hikaye anlatırken, ilgilenmediğimiz kişilerimizde birçok kişi var. İlgilenmiyoruz. Fakat genellikle durum slaytlarında göründüğü gibi, durumlarını görmüş olduklarını gördükleri için de sakıncalıdır.

Bu gibi durumlarda, insanları sessize alabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, sessiz rehberin durumu normal durumlar altında ‘Sessiz güncellemeler’ etiketli ayrı bir bölümde görünecektir. Bu sessiz durumları izlemek istiyorsanız, üzerlerine manuel olarak dokunmanız gerekir.

Herhangi birinin durumunu kapatmak için durum listesinin altındaki kişiye dokunun ve basılı tutun. Açılır menüden Sesi Kapat’ı seçin.

9. Yakınlaştırma Durumu

Bazen birinin durumunu kontrol ederken, ayrıntılarını yakından kontrol etmek için resmi yakınlaştırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, parmaklarınızı ekrandan içeri ve dışarı çekmek için kullanın.

10. Emoji Rengini Değiştirin

WhatsApp’a özel olan bir özellik, emojilerin rengini bir statüde değiştirme kabiliyetidir. Ancak, yalnızca seçme emojileri için çalışır.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1 : WhatsApp durum sekmesini açın ve Kamera simgesine dokunun. Yeni bir fotoğraf çekin veya galeriden birini seçin.

Adım 2: En üstteki Emoji simgesine dokunun ve üzerine dokunarak bir emoji ekleyin.

Adım 3: Birden fazla emoji eklediyseniz, rengini değiştirmek istediğiniz emojiye dokunun. Sonra renk kaydırıcısından rengi seçin.

11. Kurşun Kalem Boyutunu Değiştirme

Resimlerin üzerine doodling yaparken, biri kalemin boyutunu değiştirmek isteyebilir. Kalem rengini değiştirmek basit bir işlemdir ancak kalem boyutuna gelince, bir çeşit gizlidir.

İşte yapmanız gerekenler. Önce, Kalem simgesine dokunun, ardından kalem simgesi bir noktaya dönüşene kadar renk paletindeki simgesine dokunun ve basılı tutun. Şimdi parmağınızı ekranda tutarken, boyutunu artırmak veya azaltmak için sağa veya sola kaydırın.

12. Yazı Tipi Stilini Değiştir

Bugüne kadar normal durum modunda yazı tipini değiştirebileceğini bilmiyordum. Bu çok gizli. Yazı tipi renkleri ile oynarken bugün kazayla keşfettim.

Yazı tipini nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1: Resmi seçtikten sonra, metin eklemek için Metin simgesine dokunun.

Adım 2: Yazma alanına metni girin. Şimdi renk paletinde herhangi bir yere uzun dokunun. Parmağınızı kaldırmadan, yazı tipi stilini değiştirmek için sola kaydırın. Önceki yazı tiplerine geri dönmek için parmağınızı kaldırmadan sağa kaydırın. Yazı tipi stillerinden birini kullanarak da mem oluşturabilirsiniz. Metni resme eklemek için ekranda herhangi bir yere dokunun.

Android’de, yazı tipini de duruma ekledikten sonra değiştirebilirsiniz. Renk paletine dokunup basılı tutun ve sağa veya sola kaydırın.

13. Yer Ekleme

Bir konum etiketi taşıyan WhatsApp durumunu görmüş olmalısınız. Bir Instagram kullanıcısıysanız, zaman ve konum gibi dinamik etiketleri bilmeniz gerekir. WhatsApp her ikisini de destekler.

Konumunuzu eklemek için bir resim ekleyin ve ardından Emoji simgesine dokunun. Şimdi Konum etiketine dokunun ve konumunuzu seçin.

14. Renk Bloğu Durumu

Kamera modunun düz bir arka plandaki özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, durumunuza bir renk bloğu ekleyebilir veya bir arka plan rengi uygulayabilirsiniz. Bu özellik Instagram hikayeleri için de geçerlidir.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Durum sekmesindeki kamera simgesini kullanarak yeni bir fotoğraf çekin veya mevcut olanı seçin.

Adım 2: Kurşun Kalem simgesine dokunun. Renk paletinden kullanmak istediğiniz renge dokunun.

Adım 3: Arka plan bu renkle dolana kadar ekranda herhangi bir yere dokunun ve basılı tutun.

15. GIF oluştur

Herhangi bir videodan GIF oluşturabilir ve hatta çıkarabilirsiniz. Bunun için, videoyu altı saniyeye eşit veya daha az yapmak için WhatsApp’ta kırpmanız gerekir.

İşte adımlar:

Adım 1: Durum sekmesinde, Kamera simgesine dokunun. Ardından herhangi bir uzunlukta bir video çekin veya seçin.

Adım 2: Video düzenleme ekranında, yalnızca altı saniyelik videoyu seçmek için seçim alanının uçlarını sürükleyin. Bunu yaptığınızda, video simgesinin yanında bir GIF seçeneği göreceksiniz. Üzerine dokunun.

Adım 3: Şimdi GIF olarak paylaşmak için Gönder düğmesine dokunun.

16. Kameraları Değiştir

Normalde, ön ve arka kameralar arasında geçiş yapmak için ekran düğmelerini kullanırız. Ancak zaman zaman, kayıt yaparken veya fotoğraf çekerken bile, bu uygun değildir. Alternatif olarak, kameraları anında değiştirmek için ekrana iki kez dokunabilirsiniz. Resim ve video modunda çalışır.

17. Kaydederken Yakınlaştır

Bir videoyu yakınlaştırmanız gerektiğini varsayalım, genellikle normal tutam hareketini kullanırsınız. Ancak, WhatsApp bunu yapmanın zahmetsiz bir yolunu sunar.

Tüm yapmanız gereken, kayda başlamak için video düğmesini basılı tutmaktır. Ardından, aynı parmağınızı kullanarak yukarı ve aşağı hareket ettirin ya da yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için parmağınızı ekranda kaydırın. Kaydı durdurmak için parmağınızı kaldırın.

Bonus Püf Noktası: Gizlilik Ayarları

WhatsApp, durum için üç gizlilik ayarı sunar. Varsayılan, durum listesinde tüm WhatsApp kişileriniz tarafından görülebiliyorsa, rehber listenizdeyken durumlarım görünür. Bunun dışında, durumunuzu onlardan gizlemek için kişileri kara listeye alabilir veya durumu yalnızca birkaç kişiyle paylaşabilirsiniz.

Durumunuzun gizlilik ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1 : Durum sekmesine gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Burada Durum gizliliği’ni seçin.

Adım 2: İstediğiniz seçeneği seçin ve seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak kara listeye almak veya beyaz listeye eklemek istediğiniz kişileri seçin.

Yaratıcılığınızı serbest bırakın

Uf! WhatsApp durumu basit bir şey gibi görünse de, yukarıda belirtildiği gibi birçok seçenek barındırır. İçsel yaratıcılığınızdan en iyi şekilde yararlanabilmenizi sağlamanız gerekir.

En sevdiğiniz WhatsApp durum özelliğini aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.