2018’de Facebook için önemli ipuçları ve püf noktaları

Kabul edelim, son zamanlarda haberlerde yer alan tüm veri ve gizlilik sorunlarından sonra biraz paranoyak hissetmek imkansız, ancak aynı zamanda, Facebook birçok insanın hayatında büyük rol oynuyor. Bu yazıda, uygulamanın tadını çıkarmanıza yardımcı olacak bazı temel ipuçları ve püf noktaları üzerinden konuşacağız.

  Facebook’ta sizi takip eden uygulamaların ne olduğunu öğrenin ve silin.

Hesabınızı güvenceye almak, her şeyin özel olduğundan emin olmak, verilerinizi yemesini engellemek ve zaman çizelgenizde tam olarak ne görmek istediğinizi seçmek, Facebook deneyiminizi daha iyi hale getirmek için hesabınızda bulunan temel şeyler olmalıdır.

Atlamak:

  Facebook verilerimi nasıl indirebilirim? Gizlilik Ayarlarımı nasıl gözden geçiririm? Gönderilerimi Facebook’ta nasıl gözden geçiririm? Yüz tanıma işlevinden nasıl vazgeçebilirim? Hesabıma başka kimsenin erişmediğinden nasıl emin olabilirim? Haber akışımda gördüklerimi nasıl değiştiririm? Hangi bildirimleri aldığımı nasıl değiştiririm? Fotoğrafları göndermeden önce nasıl önizleyebilir ve düzenleyebilirim? Facebook’un daha hızlı çalışmasını nasıl sağlayabilirim? Facebook kullanırken nasıl veri kaydedebilirim? Facebook’ta ne kadar zaman harcıyorum? Uygulamayı kaldırmak ister misiniz? İşte Facebook nasıl silinir

Hesabınızı güvende ve güvende tutun

Facebook verilerinizi indirin

Muhtemelen bildiğiniz gibi, Facebook sosyal medya devine karşı büyük bir güvensizlik ve öfke duygusuna yol açan tüm yanlış nedenlerden dolayı yakın geçmişte kaldı. Doğal olarak, bir şeyleri doğru yapmak için denemeler yapılmakta. Belki biraz geç kaldın? Bununla birlikte, onlardan yararlanmak iyidir.

Bir özellik, verilerinizi indirme yeteneğidir. Bu, uygulama aracılığıyla kolayca yapabileceğiniz bir şeydir.

  Ayarlar’a Git Facebook verilerinizin bir kopyası için bilgilerinizi indirin seçeneğini tıklayın. Verilerinizin indirilmesini bekleyin (bu yaklaşık yarım saat sürebilir)

Artık Facebook’a kaydolduğunuz andan günümüze kadar her şeyi inceleyebileceksiniz.

download data

Gizliliğinizi inceleyin

Gizlilik Kontrolü yapmak için daha iyi bir zaman yoktur. Yayınlarınızı ve bilgilerinizi kimin görebileceğini kontrol etmenin yanı sıra, Facebook üzerinden hangi uygulamalara giriş yaptığınızı da kontrol edebilirsiniz. Daha önce hiç duymadığım bir kaç uygulamayı gördüğüme şaşırdım, ancak bu menüden kolaylıkla çıkarılabilir.

  Ayarlar’a Git Gizlilik Ayarları’na dokunun Birkaç önemli ayarı kontrol edin ve işleme başlayın

privacy checkup2

Eski yayınlarınızı sınırlandırın

Facebook’u uzun süredir kullanıyorsanız, belki tanımadığınız insanlar, eski arkadaşlar, eski meslektaşları, aile vb. Dahil olmak üzere sayısız gönderiye ve büyük bir arkadaş listesine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıdaki ayarları gözden geçirmekte fayda var.

  Ayarlar bölümünde Gizlilik seçeneğine ilerleyin Zaman Çizelgesi ve Etiketleme’yi seçin

Artık, etiketlerinizin zaman çizelgenizde görünmeden önce incelenmesini ve aynı zamanda bir yerde gizlenen bazı genel yayınların olması ihtimaline karşı, bir seferde geçmiş yayınların sınırlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

limit posts2

Yüz tanımanın kapatılması

Bu sözde ‘özelliğin’ varolduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Facebook, sahte profillerle mücadele etmek veya etiketlenmemiş olsalar bile yeni bir fotoğraf / video yüklendiğinde kullanıcıları uyarmak için yüz tanımanın kullanıldığını iddia ediyor. Ancak, sürekli gizlilik skandallarını ve şirketi çevreleyen sızıntıları dikkate alarak Facebook’a bu kadar hassas verilerle güvenmek zor. İşte bu özellikten vazgeçmenin yolu:

  Sağ üst köşedeki Menü / Diğer düğmesine (3 yatay çizgi) dokunun. Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine ilerleyin. Ayarları şeç. Gizlilik bölümüne gidin ve Yüz tanıma üzerine dokunun. Sorunun üzerine dokunun Facebook’un sizi fotoğraflarda ve videolarda tanıyabilmesini istiyor musunuz ve Hayır’ı seçin.

facerecogfacebook

Giriş uyarıları oluşturun ve uzaktan çıkış yapın

Hesabınızı potansiyel olarak hackleyen bir kişi için endişeleniyorsanız, aklınızı dinlendirmek için birkaç tıklamayla oturum açma uyarıları ayarlayabilirsiniz.

  Facebook, Facebook kullanmayanların verilerini izler

login alerts

Cihazınızdan çıkış yapmanız gereken bir durumdaysanız, diyelim ki telefonunuz çalındıysa, bu uygulama üzerinden uzaktan da yapılabilir.

Facebook’tan en iyi şekilde yararlanın

Feed’inizde ne olduğunu seçin

Haber akışınızı tam olarak kontrol edemeseniz de, arkadaş listeniz hakkında çok şey yapabilirsiniz. Arkadaş listenize gidip ne tür bir arkadaş olduklarını ayrı ayrı atayabilirsiniz. Facebook daha sonra içeriğinin ne kadarını gördüğünüzü belirleyecek.

Örneğin, yakın arkadaşların seçilmesi, bir yayını asla kaçırmayacağınız anlamına gelir; yayınınızın başında ilk önce görünürler. Buna ek olarak, yayınlarını artık görmek istemediğiniz arkadaşlarınızın takibini kaldırabilirsiniz. Bu sıkıcı bir süreç olabilir, ama sonunda gerçekten önemsediğiniz şeyleri göreceksiniz.

timeline

Facebook Lite’ı deneyin

Telefonunuz çok yavaş çalışıyorsa, hem Facebook’un hem de Messenger uygulamasının Lite sürümleri olduğunu unutmayın. Bunları Google Play’de bulabilirsiniz.


Facebook Lite

Messenger Lite: Ücretsiz Aramalar ve Mesajlar

  Facebook Messenger ile yapabileceğiniz harika şeyler

Hangi bildirimleri alacağınızı ve nereden alacağınızı seçin.

Bildirimler nedeniyle 7/24 uğultu telefonunuzun bıktınız mı? Facebook uygulaması, anında iletme bildirimlerini susturma veya yalnızca seçtiğinizleri alma seçeneği sunar. Bunu yapmak için uygulamanızı açın ve sağ taraftaki Diğer düğmesine dokunun (üç satırla gösterilir).

  Ayarlar’a ilerleyin ve üzerine dokunun. Bildirimler bölümüne ilerleyin ve Bildirim ayarları seçeneğini seçin. Oradan anında bildirimleri kapat seçeneğini işaretleyebilir veya hangi bildirimleri alacağınızı seçebilirsiniz.

facebook notifications

Listelenen tüm etkinlikler için push, e-posta, SMS veya uygulama içi bildirimler arasında seçim yapabilir ve arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin, canlı video uyarıları tarafından sürekli olarak rahatsız olursanız, bunları tamamen devre dışı bırakabilir veya anında iletme bildirimlerinden yalnızca uygulama içi olarak değiştirebilirsiniz. Bunun muhtemelen Facebook uygulaması tarafından sunulan en kullanışlı özelliklerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Fotoğrafları önizleme ve düzenleme

Fotoğrafının Facebook’ta yayınlanmayacak kadar sıkıcı olduğunu mu düşünüyorsun? Peki, uygulama çeşitli filtreler, çıkartmalar ve efektler ile resimlerinizi çekiştirir.

Uygulamayı açıp durum çubuğunun yanındaki fotoğraf simgesine dokunarak bu seçeneğe erişebilirsiniz. Resmin sol alt köşesinde bir düzenleme seçeneği görmelisiniz. Efektler ve çıkartmalar eklemek veya fotoğraflarınıza metin yazmak için buna dokunun. Düzenleme modunda arkadaşları da etiketleyebilirsiniz. Devrim niteliğinde bir özellik değil, ancak aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi kesinlikle eğlenceli bir özellik.

cat facebook photo edit

Veri Koruyucuyu Aç

Varsayılan olarak, Facebook videoları otomatik olarak oynatır ve bu verileri tahliye eder. Sorunu çözmek süper kolaydır.

  Sağ üstteki menüyü tıklayın Veri Tasarrufu seçeneğini tıklayın

Altındaki Wi-Fi seçeneği yalnızca Veri Tasarrufu’nu etkinleştirdiğinizde görünür olacak ve Wi-Fi’deki Veri Tasarrufunu her zaman kapalı olarak varsayılan olarak seçmelisiniz.

data saver

Facebook’ta ne kadar zaman geçirdiğinizi kontrol edin

Sosyal medyaya bağımlı mısınız? Gününüzü biraz fazla tutarken telefonunuz yüzünüze gömülü mü? Peki, Facebook artık uygulamalarında ne kadar zaman harcadığınızı görmenize izin veriyor. Sadece Ayarlar ve Gizlilik bölümüne gidin ve Facebook’taki Zamanınızı arayın. Daha sonra, haftanın her günü Facebook’la ne kadar zaman geçirdiğinizi belirten bir çubuk grafik görebilmelisiniz.

facebooktime

Facebook yetti mi?

Ayrılmak için daha iyi zaman yok

Birçoğunuz uygulamayı tamamen hendek etme ihtiyacı hissedebilirsiniz ve bu da Cambridge Analytica skandalından sonra anlaşılabilir bir durumdur. Birkaç seçeneğiniz vardır, ya hesabınızı devre dışı bırakın, böylece tekrar giriş yaparak ya da kalıcı olarak silerek tekrar etkinleştirebilirsiniz. Bilmeniz gereken her şey buradaki özel makalemizde bulunabilir:


  Zamanı geldi: işte Facebook profilinizi nasıl sileceksiniz?

AndroidPIT shutterstock 558278971 Facebook

Bu ipuçlarını ve püf noktalarını yararlı buldunuz mu? Paylaşmak istediğiniz herhangi bir Facebook tavsiyeniz var mı? Bize bir yorum yapın.