2019’da Android için En İyi 5 Chromium Tarayıcı

Google’ın açık kaynaklı Chromium projesi, şirketin Chrome tarayıcısını oluşturduğu temeldir. Ancak aynı kodu kullanan tek tarayıcı değil. Yıllar geçtikçe, birkaç Chrome yarışmacısı sonunda Chrome projesini tarayıcıları için çekirdek olarak kullanmaya karar verdi.

Best Chromium Browsers Android Featured

Google Play Store’da bir sürü seçenek var (ve kapalı). Ve neden bu seçeneklerden birine geçmeyi düşünmeniz gerektiğine dair bazı argümanlar ortaya koydular.

İlk önce neden ‘neden’ hakkında konuşalım. Yerel bir reklam engelleyici veya özelleştirmeler gibi ek özellikler belirgin bir çizimdir. Daha iyi gizlilik ayarları ve Google’ın debriyajlarından çıkma seçeneği de farklı bir tarayıcıya geçmenizin önemli nedenlerindendir.

Yani, aklımızdan geçmeden, hemen içeri girelim ve Android için en iyi Chromium tarayıcılarına bir göz atalım.

1. Kivi Tarayıcı

Kiwi tarayıcısını son birkaç haftadan beri kullanıyorum, özellikle Chrome uzantılarını destekledikten sonra. Ve şimdiye kadar harika bir deneyim oldu.

Best Chromium Browsers Android 1Best Chromium Browsers Android 2

Tarayıcı, genel tarama deneyimine katkıda bulunan kullanışlı özelliklerle doludur. Birkaç harika gizlilik seçeneğinin yanı sıra özelleştirilebilir bir gece modu olan yerel bir reklam engelleyici var. Bu özellikleri Chrome’da kullanmayı özlüyorum.

Best Chromium Browsers Android 3Best Chromium Browsers Android 4

Kiwi kullanmanın en iyi yanı kesinlikle Chrome eklenti desteği. Bir uzantı eklemek, Chrome Web Mağazası’na gitme, bir uzantı seçme ve Chrome’a Ekle’ye dokunma kadar basittir. Ve hemen hemen tüm favori uzantılarımı telefonumda kullanabilirim.

2. Cesur Tarayıcı

Cesur tarayıcı, web taramayı geliştirmek için bazı benzersiz özellikler getiren başka bir harika seçenektir. Kiwi’ye çok benzer şekilde, Brave yerel bir reklam engelleyici, gelişmiş gizlilik ayarları ve birkaç özelleştirme seçeneği sunar.

Best Chromium Browsers Android 6Best Chromium Browsers Android 7

Ancak, Brave’un ödül özelliği onu diğerlerinden ayırıyor. Tarayıcı bir reklam engelleyici ile gelse de, size kripto tabanlı bir belirteç karşılığında bazı reklamları izleme seçeneği sunar.

Best Chromium Browsers Android 9Best Chromium Browsers Android 10

Tarayıcıda reklamları izlediğiniz için ödüller kazanırsınız ya da ödüllerinizi geri çekmeyi seçebilir veya bunları İnternet’teki oluşturucuları desteklemek için kullanabilirsiniz. Brave, Windows ve iOS’ta da mevcut olduğundan, verilerinizi tüm aygıtlarınız arasında eşitleme seçeneği de sunar.

Tarayıcı ayrıca pil ve veri kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor, ancak test sırasında bu taleplerin doğruluğunu kontrol edemedim.

3. Yandex Tarayıcı

Sıradaki, biraz daha fazla kişiselleştirme isteyenler için mükemmel olan Yandex tarayıcısı. Ayrıca, verilerinizi sahte sayfalardan ve güvenli olmayan ağlardan koruyacak gelişmiş gizlilik ayarlarının yanı sıra bir reklam engelleyicide de paketlenir.

Best Chromium Browsers Android 14Best Chromium Browsers Android 17

Tarayıcı ayrıca tüm gereksiz UI öğelerini bir web sitesinden kaldıran ve yalnızca okumak için mükemmel olan ilgili metinleri ve görüntüleri geride bırakan bir Reader Moduna sahiptir.

Best Chromium Browsers Android 20Best Chromium Browsers Android 21

Ek olarak, tarayıcıda gezinme sırasında veri ve pil tüketiminizi azalttığını iddia eden bir turbo mod ve bir güç tasarrufu modu vardır.

Best Chromium Browsers Android 16Best Chromium Browsers Android 15

Yandex’i bu listedeki diğer tarayıcılardan farklı kılan ana sayfadaki kişiselleştirilmiş bir yayına erişim sağlayan Zen modudur. Güncel haberlere ayak uydurmak için harika ve okuma moduyla birlikte harika bir tarama deneyimi sunuyor.

4. Ekosia

Ecosia, ek özellikler açısından pek bir şey sunmayan minimal Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Ecosia’yı kullanmadaki genel deneyim, Chrome ile elde edeceğinize çok benzer. Ancak, tarayıcı çok daha büyük bir amaca hizmet eder.

Best Chromium Browsers Android 22Best Chromium Browsers Android 23

Ecosia’da yapılan araştırmalarla elde edilen kârın bir kısmı, dünya genelinde yeniden ağaçlandırma çabalarına doğru gidiyor. Evet bu doğru. Geliştiriciler, proje boyunca 2020 yılına kadar bir milyar ağaç dikmeyi amaçlıyorlar ve şimdiden 56 milyonu geçti.

Best Chromium Browsers Android 24

Hedeften biraz daha kısa, bu yüzden tarayıcıyı hemen almaya ve rolünüzü yapmaya teşvik ediyorum. Yaptığınız aramaların sayısı arama çubuğunun hemen altında görüntülenir ve bir ağaç dikmek için yaklaşık 45 arama yapılır.

5. Bromit

İşleri yuvarlama Bromite, göze çarpan bir gizlilik geliştirme özelliği ile dikkat çekmeyen bir deneyim sunmayı amaçlayan bir başka harika reklam engelleme tarayıcısı.

Best Chromium Browsers Android 25Best Chromium Browsers Android 26

Arama sonuçlarından otomatik olarak kaldırılan tıklama izleme ve AMP, özel proxy listeleri için destek içerir, her zaman gizli moddadır ve sizi ızgaradan uzak tutmak için diğer parmak izi önleme azaltma işlevlerine sahiptir.

Best Chromium Browsers Android 28Best Chromium Browsers Android 27

Kısacası, gizlilik konusunda gerçekten ciddiyseniz, Bromite telefonunuzda olması gereken şeydir. Tek dezavantajı tarayıcının Play Store’da mevcut olmamasıdır. Böylece, bu listedeki diğer tarayıcılarda olduğu gibi otomatik güncellemeler almayacaksınız.

Yeni bir Tarayıcı deneyin

Chromium tabanlı tarayıcılar son birkaç yılda çok yol kat etti. Hala Google hesabınızla senkronize edemeseler de, Chrome’un masaya getirdiği hemen hemen her şeyi ve daha fazlasını sunar.

Bu tarayıcıların telefonunuzdaki Chrome’u tamamen değiştirme potansiyeli vardır. Öyleyse devam edin, onlara bir şans verin ve yorumlardan en çok hangisini beğendiğinizi bize bildirin.

Sıradaki: Telefonunuzdaki masaüstü sitelerini açan bir tarayıcı mı istiyorsunuz? Masaüstü sitelerini her zaman Android ve iOS’ta açmak için en iyi tarayıcı listemize göz atın.