2019’da Google Hesabı Doğrulama FRP’yi (Fabrika Sıfırlama Koruması) nasıl atlanır

Günümüzde birçok çevrimiçi tehdit türü nedeniyle, büyük teknoloji şirketleri müşterileri ve kullanıcıları için güvenlik koruması sağladı. Google ve ortaklarının Android cihazlara güvenlik eklemek için kullandığı yollardan biri de Fabrika Sıfırlama Koruması veya FRP’dir. Çalışabilmesi için önce cihazda FRP etkinleştirilmelidir. Bu, cihaza bir Google hesabı eklenerek yapılır. Kayıtlı Google kimlik bilgileri daha sonra FRP kilidini açmak için bir yol haline geldi. Etkinleştirildiğinde, hedef cihaz fabrika ayarlarına sıfırlamadan sonra bu kimlik bilgilerini isteyecektir. Bu, hırsızların cihazı kullanmasını zorlaştırır, çünkü kilidi açamayacaklardır. Ne yazık ki, bu aynı zamanda iki uçlu bir kılıç olabilir, çünkü aynı güvenlik koruması, fabrika ayarlarına girdikten sonra Google kimlik bilgilerini unutan veya FRP özelliği etkin olan önceden sahip olunan cihazları alan kullanıcılar için hayatı zorlaştırabilir.

Bu makale, Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Korumasını atlamanın yollarını arayanlar için hazırlanmıştır. Onlardan biriyseniz, devam edin ve aşağıda denemek için farklı yöntemleri kontrol edin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Sorununuzu tarif ederken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, lütfen bize nereden başlayacağınız konusunda bir fikir vereceğiniz kesin hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, bunlardan bahsettiğinizden emin olun, böylece cevaplarımızda atlayabilirsiniz.

Yöntem 1: Google kimlik bilgilerini kullanarak Google Hesabı Doğrulama FRP’sini atlama

Bu, herhangi bir Android cihazda FRP bloğuna dikkat etmenin en kolay yolu, kayıtlı Google kimlik bilgilerini kullanmaktır. Bu, FRP’nin kilidinin açılması gerektiği ve bu durumda birincil seçeneğiniz olmalıdır. Temel olarak, yapmak istediğiniz doğru Google kullanıcı adı ve şifresini girmektir. Unutma: FRP, hırsızların çalınan bir cihaz kullanmasını engellemek ve meşru kullanıcıysanız erişimi yeniden doğrulamak için tasarlanmıştır. Doğru kullanıcı adı ve şifreyi giremiyorsanız, bunun yerine şifrenizi sıfırlamayı düşünebilirsiniz.

Bu geçici çözüm, yalnızca cihazınız internete bağlıysa çalışır. Bu, mobil veri veya wifi’nun önceden etkinleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, genellikle bir kullanıcı fabrikasının cihazı sıfırladığı ancak yapmadan önce wifi veya mobil verileri kapatmadığı durumlarda gerçekleşir. Google hesap şifrenizi sıfırlamak, bilgisayar gibi farklı bir telefon veya cihaz kullanarak da yapılmalıdır. İşte tam olarak yapmanız gerekenler:

Google hesap şifrenizi sıfırlayın

    Şifrenizi unuttuysanız, https://accounts.google.com/signin/recovery adresine gidin. Bu hesapla ilişkili e-posta adresini veya telefon numarasını girerek doğru hesabınız olup olmadığını onaylamanız istenir. Bu hesapla daha önce kullanmadığınız bir parola seçin.

Kullanıcı adını kurtar

    Google hesabınızın kullanıcı adını unuttuysanız, https://accounts.google.com/signin/usernamerecovery?hl=tr adresine gidin. Tıpkı Google şifrenizi sıfırlamak gibi, unutulmuş hesabınızın kurtarma e-postasını da girmeniz gerekir. Bu başka bir e-posta veya telefon numarası olabilir. Kurtarma e-postanızda (Google’ın kurtarma talimatlarını göndereceği diğer e-posta), e-postayı Google’dan bulun ve adımları izleyin.

Yukarıdaki iki prosedürden birini yaptıktan sonra, yeni şifreyi kullanarak FRP’nin kilidini tekrar açmayı deneyin.

Hangi Google hesabının sıfırlanacağını kontrol etme

Birkaç Google hesabınız varsa ve hangisinin cihazda kullanıldığını bulamıyorsanız, başka bir cihaz kullanarak https://www.google.com/android/devicemanager adresine gidin. Ardından, Google kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın ve bu hesapla ilişkili cihazların listesini kontrol edin. Her Google hesabı için aynı işlemi yapın.

Yöntem 2: Google Hesabı Doğrulama FRP’sini yanıp sönerek atlatma

Eğer önceden bilinen bir cihazın yasal bir alıcısıysanız ve ilk yöntemi kullanarak FRP’nin kilidini açmanın bir yolu yoksa, sizin için en iyi çekim birisinin yazılımı flaş etmesine izin vermektir. Bu Samsung’un resmi bir öneri değil, bu yüzden onlardan yardım alamazsınız. Yanıp sönme, telefonun üretici yazılımının yeni veya stok sürümünü el ile yüklemek anlamına gelir. Bu, özel bir yazılım araçları seti ve çıkartılması gereken bazı Android bilgilerini gerektirir. Bu aslında üreticilerin bir cihazı silme yoluydu, ancak yakında Android topluluğuna giden yolu buldu. Anlaşılır bir şekilde, parlak Android kullanıcıları bu prosedürü cihazlarda stok üretici yazılımını değiştirmek ve ayrıca resmi olmayan üretici yazılımını akıllı telefonlarda zorlamak için kullanmaya başladı. Android cihazların flaşını yapmak için evrensel bir yol yoktur ve bazı telefonlardaki varyasyonlar aynı telefon modellerinde bile mevcuttur. Tecrübeli Android kullanıcıları için bile son derece risklidir, bu nedenle bir teknisyenin veya tecrübesi olan birinin sizin için yapmasına izin vermenizi öneririz. Cihazınızın yanıp sönmesi onu tuğlalayabilir ve bazı durumlarda kalıcı hasara neden olabilir. Bunu yapmak kendi sorumluluğunuzdadır.

Yöntem 3: OEM’ten destek isteyerek Google Hesabı Doğrulama FRP’yi atlayın

Cihazın orijinal sahibiyseniz ve şu ana kadar hiçbir şey işe yaramadıysa, cihazın üreticisinden yardım almanızı şiddetle öneririz. Örneğin, bir Samsung telefonunuz varsa, yerel Samsung Servis Merkezinizi ziyaret edebilir, böylece yazılımı yakabilir veya cihazın kilidini açabilirsiniz. FRP’nin kilidini açmak söz konusu olduğunda, Samsung, orijinal makbuzu veya satın alma belgesini de göstermenizi ister, bu nedenle ziyaret ederken yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Unutmayın, FRP bir güvenlik özelliğidir ve yalnızca cihazın sahibinin onlardan yardım istediğinden emin olmak isterler. Makbuzda listelenen kişi olduğunuzdan emin olmak için sizden geçerli bir kimlik isteyebilir.

Yöntem 4: Doğrulanmamış numaralar izleyin

Üçüncü taraf ve FRP’nin kilidini açmanın doğrulanmamış yolları tüm web’de var ancak bunlara dikkat etmelisiniz. Samsung ve diğer telefon üreticileri, FRP’yi güçlendirmek için boşlukları düzeltmek için büyük adımlar attılar, bu nedenle bu yöntemlerin şu anda hala çalışacağı konusunda hiçbir garanti yok. FRP’nin kilidini açmanın yollarının bazıları, bazıları bile uzaktan yapılabileceğini iddia etse bile, ücretsiz değildir. Para bir sorun değilse, devam edin ve bunları kullanın. Resmen Google ve telefon üreticileri tarafından resmi olarak desteklenmediklerinden, daha sonra cihazın güvenliğini tehlikeye atmaları da mümkündür. FRP’nin kilidini açmak için bu gayri resmi yollardan hiçbirini kullanmadık, bu yüzden hiçbirini tavsiye edemeyiz. Genel olarak, denemenizi bile önermiyoruz ama başlangıçta sizin telefonunuz olduğundan, risk almaya değip değmeyeceklerini değerlendirmeniz sizin için.

 


Bizimle meşgul

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz, bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu yüzden Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurmanız yeterlidir ve cevaplarımızı sonraki yayınlarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmek için başka bir yol bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. DroidGuy sosyal ağ varlığına da sahip olduğundan Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşimde bulunmak isteyebilirsiniz.