2020’de Yeni Bir Android Telefon Satın Almadan Önce Kontrol Edilecek 7 Şey

Satın alma kararı vermek kesinlikle kolay bir iş değildir. 2020 yılında bir Android telefon satın almak söz konusu olduğunda, kesinlikle sıkıcı işlerden biridir. Tamam, onunla biraz denize düşmüş olabilirim, ancak sonuçta bir akıllı telefon satın almak kolay bir iş değil. Akıllı telefon teknolojisinin birkaç ayda bir değişmesiyle, özellikleri takip etmek biraz zor.

Things To Check Before Buying A New Android Phone 2020 3

İşte, burada 2020’de yeni bir Android telefon satın almadan önce kontrol etmeniz gereken şeylerin listesindeyiz

Uzun bir yazı olacağından, doğrudan ona atlayalım, olur mu?

1. İşlemci

İşlemcinin bir akıllı telefon satın alırken kontrol etmeniz gereken en önemli donanım bileşenlerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Evet, birinci sınıf kalitede ve benzerleri olmalı, ama her zaman senaryo mu?

Her zaman değil. Her zaman gereksinimlerinize uygun bir işlemciye sahip bir telefon seçmelisiniz. Örneğin, Sesli arama gibi temel şeyleri gerçekleştirmek ve WhatsApp gibi yerel uygulamaları kullanmak için bir telefon arıyorsanız, orta menzilli bir yongadan oldukça memnun kalacaksınız. Ancak, herhangi bir hıçkırık olmadan yüksek talepkar oyunlar veya çok görevli oynamak istiyorsanız, amiral gemisi işlemcilerinden birine bağlı kalmanız gerekir.

6 Best Samsung Galaxy Note 10 Plus Clear Cases That You Should Buy

Yine, üst düzey işlemcili bir telefon seçerken, mimari tasarımını, çekirdek performanslarını, düşük güç çekirdekli çekirdeklerini, pil verimliliğini ve saat hızını da kontrol etmelisiniz. Yazma sırasında, Qualcomm Snapdragon 855+ (popüler Snapdragon 855’in halefi), mevcut en iyi işlemcilerden biridir.

Top One Plus 7 T Camera Tricks To Better Your Photography Game

Ve OnePlus 7T, bu amiral gemisi işlemcisini kullanan ilk telefonlardan biri.

Things To Check Before Buying A New Android Phone In 2020 2

Ancak kapak tarafında, bir bütçe işlemcisine yatırım yapmaya karar verirseniz, Snapdragon 712 veya Exynos 9611 gibi orta sınıf yongaları tercih edebilirsiniz. Amiral gemilerinin aksine, bunların maliyeti çok yüksek ve performanslar da iyi.

2. Depolama ve RAM

Uygulamaların ve oyunların en son ne zaman açıldıklarına bakılmaksızın ışık hızında açılmasını ister misiniz? Ve aynı zamanda çoklu görevler bir patron gibi mi?

Evetse, en az 6GB RAM içeren bir telefona bakıyorsunuz. Listeye oyun eklemek istiyorsanız 8GB RAM’li bir telefon da satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, mevcut senaryoda, 8GB’den fazla RAM biraz fazlalık olacaktır.

How To Use The One Handed Mode In Samsung Galaxy Note 10 Fi

Yine, 4GB RAM bir bütçe cihazı için ideal olacaktır. Daha az RAM ile bir şey satın aldığınızda, uygulamaların çoklu görev sırasında başlatılması veya gecikmesi zaman alacaktır.

İkinci olarak, telefonunuzdaki depolama türünü kontrol edin. Şu anda, iki tür depolama UFS ve eMMC vardır.

UFS önemli ölçüde daha yüksek okuma ve yazma hızları sunar ve bu günlerde kullanılan yeni standarttır. Ayrıca, bugünlerde çoğu orta sınıf cihaz, en az UFS 2.1 depolama alanı ve UFS 3.0 depolama alanı sunan amiral gemisi cihazları sunuyor.

6 Best Cases For One Plus 7 Pro That You Can Buy

Son olarak, depolama alanı tamamen telefonunuzda depolayacağınız veri miktarına bağlıdır. Çok fazla şarkı, film ve video indiren biriyseniz, 32GB veya 64GB depolama alanı oldukça yeterli olmalıdır. Ancak, birkaç üst düzey oyun yüklemek istiyorsanız, 128GB veya daha fazla bir oyun almak isteyebilirsiniz.

3. Ekran – LCD veya AMOLED

Sırada ekran tipi var. Şu andan itibaren iki tür arasından seçim yapabilirsiniz – LCD veya AMOLED. Ve bu ayrım şimdiye kadar size çok açık olmalı. Üstün bir deneyim arıyorsanız, AMOLED ekran ile gitmelisiniz. Sadece zengin ve renkli renkler getirmekle kalmaz, aynı zamanda pil ömründen tasarruf sağlar.

Samsung Galaxy S10 Plus 1

Başlangıçta, AMOLED ekranlar sadece amiral gemilerinde bulundu. Neyse ki, bu teknoloji bazı orta sınıf ve bütçe telefonlara da yol açtı. Örneğin, Samsung Galaxy M30s bir AMOLED ekrana sahiptir.

Things To Check Before Buying A New Android Phone In 2020

Yukarıda da belirtildiği gibi, AMOLED ekranlar, LCD ekranların aksine bir arka ışığı yönetme biçimiyle daha iyi pil ömrü sağlar.

AMOLED panelindeki her piksel ayrı ayrı yanar. Bu yüzden siyah bir duvar kağıdı kullanırsanız, telefon duvar kağıdını LCD ile gösterdiği kadar pil kullanmaz.

4. Batarya

Başlamamız bile gerekiyor mu? Sonuçta, bir gün bile dayanamazsa, telefon nedir, değil mi? Neyse ki, telefon pilleri çok yol kat etti. Bugün, tipik bir 3500mAh pil, tüm gününüzü Netflix’e binge ile harcamanız koşuluyla, tüm gün sürecek kadar yeterli olmalıdır. Ancak 3000mAh’den daha az bir şey, yanınızda bir pil paketi taşımanız gerekebilir.

Dying Battery

Bunun dışında cihazın şarj hızına da dikkat etmelisiniz. Hızlı şarjı destekliyor mu? Evetse, kutuda hızlı bir şarj cihazı var mı? Ayrı olarak satın almanız gerekecek mi?

Things To Check Before Buying A New Android Phone In 2020 3

Ekonomik telefonlar için, 15 watt hızlı şarj desteği bir nimettir. Ve biraz premium telefonlara bakarsanız, 20 watt’lık şarj veya Dash Charge, VOOC Charge gibi tescilli şarj standartları göreceksiniz.

Orta sınıf cihazlar için 18 watt hızlı şarj desteği yeterince iyi bir sayıdır.

5. Kameralar

Yıl boyunca kamera teknolojisi önemli ölçüde gelişti. Şimdi, bütçe ve orta sınıf telefonlar bile 48MP veya 64MP birincil atıcılarla övünüyor. Ancak günün sonunda, megapiksel sayısı gerçekten önemli mi?

Things To Check Before Buying A New Android Phone In 2020 1

Cevap hem evet hem hayır. Evet, yüksek megapiksel sayısıyla, yazdırabileceğiniz büyük boyutlu fotoğraflar çekebilirsiniz. Yine, bu, daha büyük bir megapiksel sayısına sahip telefonların daha iyi fotoğraflar sunacağı anlamına gelmez.

Örneğin, kamera bölümünde en iyi akıllı telefon olarak kabul edilen Google Pixel 3’ü ele alalım. Ancak rakipleri bir dizi kamera modülünü paketlerken sadece 12.2MP’lik bir sensörü paketliyor.

9 Best Huawei Mate 20 Pro Camera Tips And Tricks 2

En alt satır, megapiksel sayısına odaklanmak yerine, diyaframı ve piksel boyutunu kontrol etmelisiniz. Mantra basittir – iyi bir kamera modülü küçük bir diyafram değerine ve büyük piksel boyutuna sahip olacaktır. Açıklık değeri ne kadar küçük olursa piksel boyutu o kadar iyidir ve tam tersi.

Örneğin, bir kameranın diyaframı f / 1.7 ve diğerinde f / 2.0 varsa, birincisine gitmelisiniz.

Son olarak, telefonunuzda video çekmeyi planlıyorsanız, kamera modüllerinin OIS ve EIS’yi destekleyip desteklemediğini de kontrol etmelisiniz.

Wireless Charging Galaxy S10

Bütçe telefonları genellikle bu özellikleri eklemeyi atlasa da, yine de birincil lensde en az EIS sunan birkaç orta grup bulacaksınız.

6. Yazılım

Şimdi yazılıma odaklanalım. Google bu yıl Android 10’u piyasaya sürdü ve yazılımı çalıştıran ilk cihaz dalgası piyasaya çıkıyor. Satın alacağınız akıllı telefonunuz Android 10 ile geliyorsa, hepsi iyi ve iyi.

Android 10

Bununla birlikte, biraz daha eski bir cihaz satın almak için piyasadaysanız, en az Android 9 Pie’ı kutusundan çıkardığından emin olun.

Bunun dışında Android sürümüne de göz atmanız gerekiyor. Telefon MIUI, OxygenOS veya OneUI gibi tenli sürümleri çalıştırıyor mu?

Miui 11

Bildiğiniz gibi, bu arayüzlü versiyonlar birkaç ek özellik sunar. Sonunda hepsini kullanabilir ya da bu özelliklere hiç dokunmuyorsunuz – tamamen kullanımınıza bağlıdır.

OxygenOS’u tercih ediyorum çünkü temiz bir görünüm sunuyor ve stoklara yakın Android görünümünü ve hissini koruyor. Ancak birçok kullanıcı MIUI veya diğer kaplamalarla da yemin ediyor.

Mümkünse, akıllı telefonu satın almadan önce bu yazılım deneyimini deneyin.

7. Widevine L1 Desteği

Son olarak, Widevine L1 desteğine ve masaya ne getirdiğine bakalım.

Things To Check Before Buying A New Android Phone 2020 2

Bu aslında korsanlığı önlemek için gerçek zamanlı aktarım hizmetleri tarafından uygulanan bir güvenlik önlemidir. Dolayısıyla, telefonunuz Netflix, Prime Video veya diğer hizmetleri izlemek için Widevine L1’i desteklemiyorsa, yalnızca 480p’de video akışı sağlayabilirsiniz. Aylak?

Netflix veya Amazon Prime şovlarında tıkınma alışkanlığı içinde olmanız büyük bir endişe kaynağı olacaktır.

Daha İyi Konfor için Az Çaba

Bir akıllı telefon satın alırken, cihazın yapısı gibi, ellerinize kolayca uyup uymadığı vb. Kontrol etmeniz gereken yüzlerce farklı şey var.

Ancak, her şeyden önce bir yaşında veya daha büyük bir telefon için gitmemelisiniz. Ve öyle olsa bile, akranlarının son güvenlik yamasını ne zaman aldığını kontrol edin.

Sıradaki: Bir güç bankası almayı mı planlıyorsunuz? İşte satın almadan önce kontrol etmeniz gereken her şey.