3 cool püf noktası, asla tekrar depolama alanından çıkmayacağınız anlamına gelir

Hangi telefonu kullandığım önemli değil, her zaman depolama alanım tükeniyor. Play Store'dan güncellemeler, çevrimdışı harita verileri, büyük oyunlar, fotoğraflar, müzikler – siz isminiz, telefonumda yer kaplıyor. Yalnız olmadığımı biliyorum, bu yüzden depolama problemlerini nasıl ve ne zaman sonlandıracağım konusunda bu kılavuzu oluşturacağımı düşündüm.

  • Daha iyi pil ömrü için tek büyük sırrı
  • Android'inizdeki RAM'i nasıl artırma

I am afraid of my ex.You too?50501113 participants

Telefonunuzu yavaşlatmanın yanı sıra, depolama alanınızın ağzına kadar dolduğundan, telefon güncelleme uygulamalarınızı ve yeni fotoğraf çekmeyi de engelleyebilirsiniz. Bu adımları izleyin ve bu noktaya bir daha asla ulaşamayacaksınız.

1. Bahar dahili depolama alanınızı temizleyin

Bir akıllı telefondaki dahili depolama temel olarak üç şey tarafından kullanılır:

  • Uygulama verisi
  • Önbelleğe alınmış veriler (sistem önbelleği, uygulama önbelleği)
  • Kullanıcı verileri (müzik, fotoğraf, video vb.)

Neyse ki, bunlardan üçünü kontrol edebiliriz. Kullanılmayan uygulamalar, şişirilmiş önbellekler ve gereksiz dosyalar arasında çalışmanız için biraz zaman ayırın ve ihtiyacınız olmayanı silin. Ya da sizin için zor işi yapmak için bir uygulama kullanın.

We all have to clean up sometime. / © AndroidPIT

SD Maid bir çok işlemi otomatikleştirir ve ES File Explorer Android dosya sisteminizi izler ve kaldırdığınız uygulamalardan kalan dosyaları temizlemenizi ister.

SD Maid – System Cleaning Tool

ES File Explorer File Manager

Sadece kullanıcı verilerinizi silmek istemezsiniz, ancak bazı depolama alanlarını boşaltmak için başka bir cihaza taşıyabilirsiniz. Örneğin, DCIM, Müzik ve Videolar klasörleri, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için bilgisayarınıza kaydedilebilir. Bunu yapmak için, telefonunuzu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve telefonunuzun kilidini açın.

  • Akıllı telefonunuzda gerçekten ne kadar bellek gerekiyor?

Özellikle telefonunuzda ihtiyaç duymadığınız klasörleri veya dosyaları bilgisayarınıza taşıyın. Tüm klasörleri kontrol etmeyi unutmayın – WhatsApp klasörünüz bile unutulmuş görüntülerle dolu olabilir.

2. microSD kartını yeniden şekillendirin

Google’ın microSD genişletme kullanımını sınırlama çabalarına rağmen, genişletilebilir bellek her zaman olduğu gibi popülerdir. Telefonunuzda bir microSD yuvası olmasa bile, daha fazla depolama alanı elde etmek için microSD kullanabilirsiniz.

Even if your phone doesn’t have a microSD card slot, you can still use microSD storage. / © AndroidPIT

Ek ek depolama alanı için microSD kartı kullanmak sorunsuz değildir, ancak telefonunuzun sınırlı dahili depolama alanında yer açmanıza yardımcı olur. Telefonunuzun microSD kart için bir yuvası varsa, fotoğraflara veya müziğe kaydedebilir, uygulamalar için dahili depolamayı veya önemli dosyaları bırakabilirsiniz.

Telefonunuzda microSD kart için bir yuva yoksa, USB OTG veya microSD kart adaptörü ile kullanabilirsiniz. Daha sonra adaptörünü yanınıza taşımak için anahtarlarınıza takabilirsiniz.

  • Farklı Android sürümlerinde bir microSD kartın dahili depolama olarak nasıl biçimlendirilmesi

Bazı uygulamaları harici belleğe aktarabilirsiniz, ancak bu bir isabet ya da özlediğim şey (ne de olsa, Android cihazınız cebinizde bir adaptörde depolanan bir uygulamayı nasıl senkronize edecektir?). Müzik, video, fotoğraf ve belgelerin bir microSD kartta saklanması oldukça mantıklı.

3. Bulutta hayatı deneyin

Fotoğrafların ve müziğin en büyük hafızası olsaydı, onları bulutlara atmak. Google'ın Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflarınızın 16 MP veya daha düşük olduğu sürece ömür boyu ücretsiz sınırsız depolama alanı sunar. Fotoğraflar ayrıca ücretsiz olarak sınırsız 1.080p video saklayacaktır. Birçok bulut yedekleme seçeneği var, fotoğraflar sadece bir seçenek.

  • Android için en iyi bulut depolama uygulamaları

Depending on what you’re willing to pay, you can have unlimited cloud storage. / © AndroidPIT

Google Photos

Google Play Müzik, koleksiyonlarınızı çevrimiçi olarak saklamanıza da olanak tanıyor; ancak Google'ın hizmetinin dışında edindiğiniz müzikleri yüklemek çok kolay değil. Spotify, SoundCloud veya iHeartRadio aracılığıyla da müzik akışı yapabilirsiniz, ancak bu uygulamalarla şarkılarınızı çalmak çok fazla veri tüketecektir.

Google Play Music

Müzik koleksiyonunuzu telefonunuzda biraz yer açmak için Google Play Müzik'e yüklemek isterseniz, PC'niz için bir tamamlayıcı uygulamaya veya bir Chrome uzantısına sahip olmanız gerekir. Müzik> Müzik Ekle'ye giderek kitaplığınızı uygulamasında müzik çalmak için talimatları yükleyebilirsiniz. Daha sonra, Android uygulamasıyla almak için MP3 koleksiyonunuzdan 50.000 parçaya kadar yükleme yapabilirsiniz. Seçili albümleri çevrimdışı olarak 'sabitleyerek' yapabilirsiniz.

Sonuç

Bulut, cihaz dışı depolama seçenekleri ve genel yay temizliği ile ilgili birkaç dikkatli kararla, bir daha asla depolama alanınızın bitmemesini sağlayabilirsiniz. Bulut depolama alanı sizin için uygun değilse, bazı uygulamaları silmeyi, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı PC'nize taşımayı veya bir microSD bağdaştırıcısına yatırım yapmayı düşünün.

Android'de alanı nasıl temizlersiniz? Hangi depolama çözümlerini kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.

Samsung Galaxy S9 + nereden alınır

Best price

Samsung Galaxy S9+ Plus 128GB Black (Unlocked) £500 NEW READ FULL DESCRIPTION

£450.00

£450.00 total

Check Offer

New Samsung Galaxy S9 G9600 64GB Dual Sim Unlocked Black * NEW with Accessories

£499.99

£499.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ Plus G965FD Dual LTE 64GB Midnight Black Stock from EU New

£599.59

£599.59 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 64 GB (Dual SIM) – Midnight Black – Android 8.0 – International Version

£637.99

£637.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ *SEALED* SM-G965 – 128GB – Midnight Black (Unlocked)

£639.99

£639.99 total

Check Offer

Compare prices