4 Blockchain Tabanlı Sohbet Messenger Uygulamaları Denemek

Blockchain, 2018’in kısa lafını oluşturuyor. Başlatılmamış olanlar için, daha basit bir şekilde yıkmama izin verin. Blok zinciri, kriptografi kullanılarak kaydedilen merkezi olmayan bir işlem defteridir. Girdiler veya bloklar daha sonra P2P ortamında düğümlerde çalışan birçok bilgisayara dağıtılır ve bu da bilgiyi daha sonra değiştirmeyi imkansız hale getirir.

Blockchain, ağırlıklı olarak dijital kripto para biriminin finansal sektöründe kullanılmak üzere tasarlanmıştır. O zamandan beri değer yaratan her şeyi kaydetmek, kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler oluşturmak ve sohbet mesajlaşma programları gibi merkezi olmayan uygulamalar (DApps) geliştirmek için gelişti.

Neden Discord veya Telegram'ı kullanmıyorsunuz? Çünkü güvenli ve şifreli (yalnızca Telegram) olsa da, bu uygulamalar hala merkezi bir konumdadır ve uygun gördüklerini yapmayı seçebilecekleri tek bir kuruluşa aittir. Bu güven sorunları yaratır. Yerel yönetim, önündeki yoldur.

Blockchain'in Faydaları

Blockchain geleneksel sistemlere göre birçok avantaj sunar. Birincisi değişmezlik. Bir şey kaydedildiğinde, merkezi olmayan bir bilgisayar ve blok veritabanı söz konusuysa, onu değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Bilgi blokları, insanlar tarafından işletilen bir düğüm ağı arasında paylaşıldığı ve depolandığı için, hiçbir kişi veya kuruluş üzerinde kontrol tamamen yoktur. Bu, bir kişi veya işletmenin, başkalarını bilmeden kayıtları yönetme riskini azaltır.

Ayrıca, tek bir başarısızlık noktası riskini de ortadan kaldırır. Tüm verileriniz tek bir sistemde saklanırsa ve sistem başarısız olursa, her şeyinizi kaybedersiniz. Dağıtılmış defter bu riski ortadan kaldırır. Her şifreli giriş sisteme şeffaflık ve hesap verebilirlik kazandırarak değerlendirmek üzere herkes tarafından görülebilir.

Son olarak, yeni nesil sohbet uygulamaları da cryptocurrency cüzdanlarını tekliflerine entegre ediyor. Bu, kullanıcıların yalnızca mesajlar gibi, özgürce veya en az işlem ve işlem ücreti karşılığında para gönderip almalarını sağlar.

Güvenlik, gizlilik ve P2P para birimi gibi özellikler sunan bir dizi Blockchain tabanlı sohbet mesajlaşma uygulaması ile bir yarış başlıyor. İşte kontrol etmeniz gereken dört uygulama.

Also on Guiding Tech
WhatsApp Vs Telegram: Should You Switch To Telegram?

Read More

1. Toz

Toz, milyarder yatırımcı Mark Cuban tarafından önerilen bir şirket olan Radical App tarafından yaptırılan, blok zinciri tabanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Fikir, iyi davranışı ödüllendiren ve zorbaları cezalandıran bir platform oluşturmaktır. Nasıl? Toz, sistemi kötüye kullanan kullanıcılar için daha pahalı olacak belirteçleri (GMT – Global Messaging Tokens) çıkaracak. Kullanıcılar, faydalı şeyler paylaşarak değer yarattığı için birbirlerini ödüllendirebilir. Mashable'ın Toz'a yeni haberler gönderdiğini gördüm! Dust, sohbet mesajı ve haber merkezi olarak kullanılabilir mi?

Diğer bir satış noktası, gönderdiğiniz her mesajın okunduğunda veya 24 saat içinde silineceği Snapchat benzeri bir özelliktir. Bunu ayarlarda değiştirebilirsiniz. Protokol, uygulama için agnostiktir, yani farklı uygulamalara sahip kullanıcıların aynı platformda olmak zorunda kalmadan birbirleriyle bağlantı kurmalarını ve paylaşmalarını sağlar. WeChat'a WhatsApp ile mesaj gönderebildiğinizi hayal edin! Geliştirme ekibi yakın zamanda tüm bunları mümkün kılan Merkür Protokolünü yayınladı.

Diğer özellikler arasında, alıcının telefonundan mesaj silme, ekran görüntüsü bildirimi ve kullanıcının adının grup sohbetlerinde gösterilmediği bir adsız politika bulunur. Toz Android ve iOS platformunda kullanılabilir.

Android için Toz İndir

İOS için Toz İndirme

2. Durum

Dust'a benzer bir şekilde Status, Ethereumplatform'u kullanan, gizlilik odaklı ve blok zinciri tabanlı bir sohbet mesajcısıdır. Uygulama içi mesajlar uçtan uca şifrelenmiştir (Fısıltı Protokolü). Geriye kalan hiçbir ekmek kırıntısı kalmamasını sağlamak için, Durum gizlilik modunda yerleşik tarayıcısı içindeki tüm bağlantıları açar. Bu, hiç kimsenin az önce hangi siteyi ziyaret ettiğinizi bilmediği anlamına gelir.

ERC-20 belirteçli bir Ethereum projesi olan Status, ERC-20 belirteçleri göndermek ve almak ve blok zincirindeki işlemleri takip etmek için kullanabileceğiniz bir Ethereum cüzdanı ile birlikte gelir. Durumları daha şeffaf hale getirmek için, Durum kodunu açık kaynaklı hale getirdi.

Durum hala beta sürümünde, gerçek zamanlı olarak kişilerle sohbet etmek, göz atmak ve işlem yapmak için hepsi bir arada bir çözüm olmak istiyor. Bir ekosistem yaratmak istiyorlar. Uygulamayı indirebilir ve test edebilirsiniz.

Android için İndirme Durumu

İOS için İndirme Durumu

Also on Guiding Tech
Skype vs Discord: In-Depth Comparison

Read More

3. e-Sohbet

e-Chat, yalnızca mesaj göndermekle kalmayıp aynı zamanda P2P ortamı kullanarak ödeme alabileceğiniz Durum benzeri bir görünüme sahip bir mesajlaşma uygulamasıdır. e-Sohbet çok para birimli cüzdanla birlikte gelir. AİHS onların yerel belirtecidir ve Ethereum'a dayanır.

Diğer özellikler arasında 10 kişiye kadar sesli arama yapma, HD video aramaları ve yazılı mesajlar bulunur. İçeriği yayınlama ve para kazanma yeteneği, e-Sohbetin kendisini farklılaştırmak istediği yerdir. e-Chat, blogcuların kendileri için ek bir gelir akışı oluşturmak için farklı biçimlerde içerik yayınlayabileceklerini söyledi.

Son olarak, medya yükleyebileceğiniz (e-Chat onları Moments olarak adlandırır) ve kullanıcılar sizi ECHT belirteçlerine bırakarak takdirlerini gösterebilecekleri Instagram benzeri bir sekme var. Belki Instagram kullanıcıları bundan hoşlanır.

Dust'ın aksine, e-Chat'in kolayca ekran görüntüsü almasına izin verdiğini unutmayın. Benim görüşüme göre gizlilik ve güvenlikten çok bir topluluk yaratmaya odaklanmıştır; Ancak, bunlar hala ilk günleri.

Android için e-Sohbeti indirin

İOS için e-Sohbeti indirin

4. BeeChat

Güney Kore merkezli BeeChat blockchain temelli bir uygulamalar ekosistemi oluşturmak istiyor. BeeChat, nispeten kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıyı cezbetmiştir. BeeChat, metin, ses ve video mesajları göndermenize izin veren bir sohbet mesajı uygulamasıdır. Birkaç blockchain tabanlı messenger uygulaması gibi, BeeChat şu anda 12 farklı para birimini destekleyen bir cryptocurrency cüzdanı ile birlikte geliyor.

İşleri bir üst seviyeye taşıyan BeeChat, zincirler arası uyumludur; bu, şifreli verilerinizi saklamak için EOS ve Ethereum gibi diğer ana ağları kullanmakta özgürsünüz demektir. Telegram hayranları, BeeChat'in eskilerin protokolünü desteklediğini ve kullanıcıların kişileri eşleştirmelerini sağladığını bilmekle mutlu olacak. Telegram, BeeChat’a giriş yaptığım an bana bir doğrulama kodu gönderdi.

Telegram'ın ayak izlerini takip eden BeeChat, projelerinde ve ICO'larında haber ve güncellemeleri paylaştığı uygulamada kendi kanallarını yaratmaları için birçok blockchain şirketini çekti.

BeeChat'ı indirin

Kodda Güveniyoruz

Boru hattında, küçük ekosistemlerinde güvenli ve gizlilik odaklı sohbet mesajı uygulamaları oluşturmak için çalışan birkaç başka projeden söz ediyoruz. Belki de sosyal medyanın altın çağı bir sonraki seviyeye geçiyor? Tabii ki, daha fazla güvenlik ve gizlilik tabanlı mesajlaşma uygulamaları açıktır. Ama kaç tane? Sadece zaman gösterecek.

Sıradaki: WhatsApp'a bağlı kalmanız veya Telegram'a geçiş yapmanız gerekip gerekmediğinden emin değil misiniz? Öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayın.