9 En İyi Yapışkan Notlar Windows 10 Kullanıcıları İçin Verimlilik İpuçları

Ne zaman bir telefon numarasını hızlı bir şekilde not almanız gerektiğinde, aradığınız ilk şey Yapışkan Not'tur. Evet, Yapışkan Notlar muhtemelen Windows'un kullanışlı özelliklerinden biridir. Belki de, bu konuda en iyi şey, tek tıklamayla erişimidir. Tekrar ihtiyacın olana kadar her şeyi unutabileceğin bir not ekle.

Yapışkan Notlar hafiftir ve tüm hatırlatıcılarınızı ve önemli bilgilerinizi tek bir çatı altında gruplamak için kullanışlı bir yol sunar. Windows 10 Ekim güncellemesi bu özelliğe çok ihtiyaç duyulan bir destek sağladı ve şimdi Sticky Notes'un kılıflarında birçok özellik bulunuyor.

Şimdi, sadece bilgi ekleme eklemekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ve bu yazıda bugün verimliliğinizi artırmak için tüm ipuçlarını ve püf noktalarını (gizli ya da her türlü) inceleyeceğiz.

1. Android ile senkronize edin

Yapışkan Notların en yeni özelliklerinden biri, senkronizasyon yetenekleridir. Bu, Android telefonunuz da dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda notları senkronize etmenizi sağlar. Ve OneNote Beta uygulaması bu sihirden sorumludur.

Ancak senkronizasyonu açmadan önce, Microsoft hesabınızı Yapışkan Notlar'a bağladığınızdan emin olmalısınız.

Adım 1: Cog simgesine dokunarak Ayarlar'ı açın. Şimdi Eşitle seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.

Çok fazla notunuz yoksa, senkronizasyon çok zaman almaz.

Adım 2: Beta programına katılmak için, Play Store'da OneNote uygulamasını açın. Aşağı kaydırın ve Beta başlığına katılın altındaki 'Katıl' seçeneğine dokunun.

Beta programına katılmak 15-20 dakika arasında bir zaman alabilir.

Adım 4: İşlem tamamlandıktan sonra uygulamayı güncelleyin. Tamamlandığında açın ve Yapışkan Notlar için dördüncü sekmeyi göreceksiniz.

İlk senkronizasyon biraz zaman alabilir. Ancak bir kez yapıldığında, yapışkan notları telefonla PC arasında sorunsuz bir şekilde senkronize edebilirsiniz.

Disclaimer: Apps in beta testing come with their share of bugs and issues. You should join the beta program only when you are sure of the risks involved in using a beta app.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1232{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/216799/Vivaldi_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1550498462’);background-size:cover;background-position:center center}

#windows 10

Click here to see our windows 10 articles page

2. Web’deki Erişim Notları

Cihazlar arası senkronizasyon sayesinde, web'deki yapışkan notlara da erişebilirsiniz. PC'nizden uzakta olduğunuzda veya farklı bir bilgisayardan çalışırken bu önemlidir.

Yine OneNote'un web sürümü mümkün kılar. Tek yapmanız gereken OneNote web sitesini (aşağıdaki link) ziyaret etmek ve Microsoft kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açmak. O zaman web'den notlar bile ekleyebilirsiniz; aynı şey diğer cihazlarla da senkronize edilir.

OneNote Web’i ziyaret edin

3. Cortana Kullanarak Hatırlatıcıları Ayarlama

Bazılarımız tarih ve saat geçene kadar hatırlatıcıları sık sık unutur. Yapışkan Notlar üzerine bir hatırlatıcı eklediyseniz, özel bir alarm mekanizmasının bulunmaması sorunları daha da kötüleştirir.

Neyse ki, Microsoft, bu tür sorunları çözmek için Cortana'yı Yapışkan Notlar ile entegre etmiştir. Cortana yalnızca takviminize eklemekle kalmaz, aynı zamanda hatırlatıcıları tekrarlı hale getirebilirsiniz.

Not eklerken, saat, tarih ve gün gibi ayrıntıları eklediğinizden emin olun. Sistem bunu tanıdığında yazı tipi maviye döner ve bir Hatırlatıcı Ekleme açılır penceresi görürsünüz.

Üzerine dokunun ve hatırlatıcıyı istediğiniz gibi yapılandırın ve Hatırlat düğmesine basın. Bu özelliğin çalışması için Ayarlar'daki İçgörüleri etkinleştir seçeneğini açmanız gerekir.

Hatırlatıcıların yanı sıra, telefon numaraları eklerken Skype kullanarak arama yapabilir veya URL'leri not ettiğinizde web sitelerini açabilirsiniz.

4. Sorunsuz Arama

Yapışkan Notlarınızda muhtemelen bir düzine veya daha fazla not vardır. Bu gibi durumlarda, her bir öğeyi izlemek oldukça zor bir iştir. Bu gibi zamanlarda, belirli anahtar kelimeler ve ifadeler içeren notları aramak için arama işlevini kullanın.

Bununla ilgili en iyi şey, ilgili notun veya notların hemen zıplayacağıdır – Enter tuşuna basmanız gerekmez.

Also on Guiding Tech
Bored of Google Search? Try its Mystery Search

Read More

5. Daha İyi Organizasyon İçin Renk Kodu Notları

Tüm notlarınız aynı görünüyorsa, biraz sıkıcı olurdu. İdeal çözüm, her notu başlıklarına göre renklendirmektir. Örneğin, Sarı notlar yalnızca alışveriş hatırlatıcıları, İşler için dos ile ilgili Mor olanlar vb. İçin kullanılabilir.

Onları renklendirmek için üç nokta menüsünde simgesine dokunun ve bir renk seçin. Koyu moda geçtiğinizde renkli notların gölgelerini yitirdiğini unutmayın. Renkli, sadece tepedeki küçük bir şerit görünecektir.

Ne yazık ki, benzer renkli notları (listede) henüz gruplayamazsınız.

6. Notları Doğrudan Siliyor musunuz?

Notları sıklıkla yanlışlıkla mı siliyorsunuz? Eğer evet ise, notları sakardan korumak için ikinci bir güvenlik katmanı eklemenin zamanı geldi.

Bunu yapmak için, Ayarlar'a tıklayın ve silmeden önce Onayla anahtarına geçin.

Cool Tip: To get Sticky Notes to open at startup, leave it open when you shut down your system. Next time you boot your system, it will be there.

7. Silinmiş Yapışkan Notları Geri Yüklemek için Outlook'u kullanın

Yanlışlıkla bir notu sildikten sonra bile, onu geri almanın birkaç yolu vardır. En kolay yollardan biri Outlook kullanmaktır. Outlook'un Çöp Kutusu klasörü bir süre silinen notların kalanını saklar.

Outlook'un web sürümünü açın ve sol bölmedeki Silinmiş Öğeler'i tıklayın. Tüm eski notlar düzgünce sıralanacaktır.

Üzerine tıklayın ve üst şeritten Restore seçeneğine basın. Hemen üst listede görünecektir. Basit, bakın!

Outlook'ta silinen notları göremiyorsanız, aşağıdaki postada belirtilen diğer kurtarma seçeneklerini kontrol edin.

Also on Guiding Tech
6 Ways to Recover Deleted Sticky Notes in Windows 10

Read More

8. Biçimlendirme için Klavye Kısayolları

Önemli notların benzer görünümlü notların bir cesaretinden sıyrılması zorunludur. Yollardan biri, farklı biçimlendirme stilleri eklemektir. Her notun altında görünmelerine rağmen, çalışmanızı en kısa sürede yapmanın kısayollarını bilmeniz çok önemlidir.

PropertyShortcut
PropertyShortcut
BoldCtrl+B
ItalicsCtrl+I
UnderlineCtrl+U
StrikethroughCtrl+T
Bullet listCtrl+Shift+L
Close Current NoteCtrl+W
DeleteCTRL+D

Cool Fact: Did you know that Surface users can add notes using their pen?

Pro Like Yapışkan Notlar kullanın

En son güncellemelerle birlikte, Yapışkan Notlar yalnızca bir başka sanal post-it notları değildir. Artık onlara istediğiniz yerden erişebilir, alternatif hatırlatma sisteminiz olarak kullanabilirsiniz.

Umarım, Microsoft, benzer notları iç içe geçmiş bir liste altında gruplama özelliğinin yanı sıra notları arşivlemenin bir yolunu sunar. Çok mu soruyorum? Bundan şüpheliyim! Microsoft yeni ve yenilikçi özellikleri sık sık bastırırken, belki de yakında bu özellikleri göreceğiz.

Sıradaki: Android için Microsoft başlatıcısının birçok standart Windows özelliğini desteklediğini biliyor muydunuz? İşte Microsoft Launcher 5.0 için tam bir kılavuza geçmeye karar vermelisiniz.