Açılmayacak, siyah ekrana yapışmış bir Samsung Galaxy J3 nasıl düzeltilir (kolay adımlar)

Samsung Galaxy J3 cihazınız açılmayı reddettiğinde, muhtemelen bir donanım sorununu, aksi takdirde yazılım arızasını gösterir. Sorun, telefonunuzu düşürdükten veya ıslandıktan sonra ortaya çıkarsa, büyük olasılıkla donanım hasarıdır ve bu nedenle onarım veya servis gerektirir. Öte yandan, telefonunuzda aniden ortaya çıkması durumunda, telefonda herhangi bir düşme veya sıvıya maruz kalma durumu olmadan açılamayan bir yazılım sorunu olarak düşünebilirsiniz. Bu durumda, telefonunuzun gücü vardır, ancak siyah ekranda bir şey sıkışmıştır. Sorunu çözmek için suçluyu tanımlamanız ve ondan kurtulmanız gerekir.

Telefonunuzun siyah ekranda takılı kalması gibi yazılımla ilgili sorunlar için, Samsung Galaxy J3’ünüzde önyüklenmesini engelleyebilecek yazılım hatalarını gidermeye çalışabileceğiniz bazı geçici çözümler vardır. Bu gönderi tüm süreç boyunca size yol gösterecek, bu yüzden devam edin ve yeni bir tane satın almadan önce telefonunuzu kaydetmeye çalışın.

Farklı bir soruna çözüm arayan sahipleri için, Galaxy J3 sorun giderme kılavuzumuza uğrayın, çünkü okuyucularımız tarafından bildirilen sorunların çoğunu zaten ele aldık. Sizinkine benzer sorunları bulun ve önerdiğimiz çözümleri kullanın. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bize ulaşmak için gönder’i tıklayın.

Galaxy J7’yi siyah ekranda açılmayan veya takılmayan düzeltmek için potansiyel çözümler

Aşağıda, Samsung Galaxy J3’ün açılmayacak veya gücü olmayacak, ancak siyah ekranda takılı kaldığı için önyükleme işlemini tamamlayamayacak potansiyel çözümler ve önerilen geçici çözümler yer almaktadır.

Telefonunuzu bir duvar prizine takın ve yaklaşık 1 saat şarj olmasını bekleyin.

Bu durumda göz önünde bulundurmanız gereken bir olasılık, telefonunuzun tamamen pili bitmiş olabileceğidir ve bu nedenle, tek gereken yeniden açabilmek için bir şarj olmasıdır. Pil göstergesinin, özellikle pil tamamen boşalmışsa, telefonun ekranında görünmesi 10 dakika kadar sürebilir.

Tüm şarj ekipmanınızın, şarj sorununu olası nedenlerden uzak tutmak için çalıştığından emin olun. Galaxy J3’ünüzle uyumlu ekstra bir şarj cihazınız varsa, onu kullanmayı deneyin ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığına bakın. Ayrıca USB kablosunun hasarlı olmadığını ve USB bağlantısının çok az hareket kabiliyeti olduğunu doğrulayın. USB bağlantılarında eğik pim veya korozyon olup olmadığını kontrol edin.

Şarj cihazına takılıyken telefonunuzu yeniden başlamaya zorlayın.

Zorla yeniden başlatma, cihazınızın istendiği gibi çalışmamasına neden olan küçük yazılım hatalarını düzelten yazılım sıfırlamasıyla aynı şekilde çalışır. Ayrıca telefon verilerinizi etkilemeyeceği için güvenli bir işlemdir. İşte o zaman yapmanız gerekenler.

Bir duvar prizine takılıyken, Güç ve Sesi Kısma düğmelerini aynı anda yaklaşık 10 ila 20 saniye veya Samsung logosu görünene kadar basılı tutun. Bu, cihazınız donmuş ve siyah ekrana yapışmış ancak yine de gücü varsa yardımcı olabilir.

Pili çıkarıp tekrar takın.

Bataryayı çıkarmak ve tekrar takmak, özellikle sorunun yerinden çıkmış bir bataryayla ilgisi varsa çözüm olabilir. Yumuşak sıfırlama ve zorla yeniden başlatmaya benzer şekilde, pilin çıkarılması da telefonun güç işlevlerini etkileyen küçük yazılım hatalarının düzeltilmesine yardımcı olabilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Cihazınızın kapalı olduğundan emin olun. Telefonunuzu yüzü aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Pil kapağını yavaşça kaldırmak ve çıkarmak için sol üst köşede bulunan çentiği kullanın. Pilin sağ alt köşesindeki diğer çentiği bulun ve pili çıkarın.Pil çıkarıldığında, herhangi bir işaret olup olmadığını dikkatlice inceleyin. şişme veya renk değişikliği gibi hasarlar. Hiçbiri yoksa, pili tekrar takın.Altın pil temaslarını pil bölmesindeki temas noktalarıyla yaktığınızdan emin olun, ardından yavaşça yerine bastırın.Pil kapağını hizalayın, ardından kapağı yerine oturtmak için hafifçe bastırın.

Ardından Güç düğmesine yaklaşık 30 saniye ile 1 dakika arasında basarak gücü açmayı deneyin. Eğer yanarsa, iyisin. Başlamazsa, bir sonraki geçici çözüme geçin.

SD kart gibi harici depolama ortamlarını cihazınızdan çıkarın.

Telefonunuza takılan SD karttaki bozuk dosya parçaları veya bozuk içerikler de temel neden olabilir. Harici depolama ortamına veya bağlı çevre aygıtlarına önyükleme yapamayan bazı bilgisayarlarda olanlara benzer. Bunun soruna neden olmadığından emin olmak için, herhangi bir microSD kartı telefonunuzun SD kart yuvasından çıkarmaya çalışın ve tekrar açmak için tekrar deneyin.

MicroSD kartı çıkarmadan önce bağlantısını kesmeniz önerilir, ancak telefonunuz ilk etapta öldüğü için bu yapılamadığından, devam edin ve SD kartı yuvadan çıkarın. Kart çıkarıldıktan sonra, telefonunuz açılana kadar Güç düğmesine tekrar basın.

Telefonunuzu bir bilgisayara bağlayın ve ardından Samsung Kies ile ürün yazılımını geri yüklemeyi deneyin.

Samsung Kies yazılımı yüklü bir kullanılabilir bilgisayarınız varsa, cihazınızı kaydederken kullanmayı deneyin. Galaxy J3’ünüzü birlikte verilen USB konnektörünü kullanarak bilgisayarınıza bağlayın ve mümkünse cihazınızdaki stok ürün yazılımını geri yükleyin. İşlem, tüm kişisel bilgileri cihazınızdan kalıcı olarak siler. Aslında nasıl yapılır:

    Bilgisayarınızda Kies’i açın, ardından Araçlar-> Ürün Yazılımı Yükseltme ve Yükleme’ye gidin. Cihazınızın Model adını girin ve ardından Tamam’a tıklayın. Daha sonra cihazınızın S / N numarasını girin ve Tamam’ı tıklayın. Özelliğin cihazınız için kullanılabilir olduğunu doğrulamak için Kies’i bekleyin. Varsa, devam etmek için Tamam’ı tıklatın. Aygıt yazılımı sürümünün yanı sıra, işlem sırasında cihazınızdaki bilgilerin kalıcı olarak silineceğini de görürsünüz. Devam etmek için Tamam’ı tıklayın Cihazınızı acil durum kurtarma işlemi için hazır hale getirmek üzere ekrandaki talimatları izleyin.Yukarıdaki bilgilerin tümünü okudum seçeneğinin yanındaki kutuya bir onay işareti koyun. Cihazınızı Kies’e bağlayın. Kies daha sonra sisteminizi indirecek ve sistem yazılımını güncellemek için hazırlayacaktır. Tüm işlemin ağınıza ve bilgisayar özelliklerinize bağlı olarak tamamlanması biraz zaman alabilir. Tüm güvenlik istemlerine yanıt verin ve yükseltme işlemi tamamlanana kadar bekleyin. Tamamlandığında Tamam’ı tıklayın.

Ardından, cihazınızı bilgisayarınızdan çıkarabilir veya kullanmadan önce tamamen şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer Öneriler

    Mümkünse telefon sisteminizi sıfırlayın. Yukarıdaki prosedürleri uyguladıktan sonra Galaxy J3’ünüzü tekrar canlandırabildiyseniz, devam edin ve Galaxy J3’ünüzü kurtarma modunda sıfırlayın. Neden? Çünkü, bir şey telefon sisteminizin çökmesine ve siyah ekranda sıkışmasına neden olur. Cihazınızın açılmasını veya önyükleme işlemini bitirmesini engelleyen bir sistem hatası, bozuk dosya veya haydut uygulaması olabilir. Tam bir sistem sıfırlaması yapmak, suçlu ne olursa olsun ortadan kaldırır ve böylece önyükleme sırasında cihazınızın tekrar takılmasını önler. Pilin zarar görmüş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yenisiyle değiştirmeyi deneyin ve bunun olumlu bir sonuç verip vermediğine bakın.SIM tepsisi yuvasını hasar açısından inceleyin. USB bağlantılarının ve şarj ekipmanının yanı sıra, SIM tepsisi yuvasındaki Sıvı Hasar Göstergesini de inceleyin.

Sorunu ne zaman artırabiliriz?

Samsung Galaxy J3’ünüzdeki kusurlu bir donanım bileşeninin, önceki tüm geçici çözümleri yaptıktan sonra cihazınız hala açılmazsa suçlanması muhtemeldir. Bu noktada, bir sonraki seçeneğiniz sorunu Samsung’a yükseltmek veya bir servis merkezi ziyareti planlamaktır.

Sorunu artırmak ve daha fazla öneri almak için operatörünüze veya Samsung Destek birimine başvurabilirsiniz, ancak arama sizin tercihiniz değilse veya destek ekibinden yardım alamıyorsanız veya destek ekibinden yardım alamıyorsanız, bunun yerine cihazınızı bir servis merkezine götürün ve edinin bir teknisyen tarafından teşhis edilir.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak ya da sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek ya da bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

    Bir ürün yazılımı güncellemesinden sonra açılmayacak veya açılmayacak Samsung Galaxy J3 nasıl düzeltilir [Sorun Giderme Kılavuzu ve Potansiyel Çözümler] Logoda takılı kalan Samsung Galaxy J3 hakkında ne yapmalıSamsung Galaxy J3 Samsung Logosuna Öyleyse Sorun Kapatılıyor & Diğer İlgili Sorunlar “Ne yazık ki Google Uygulaması durdu” hatasını gösteren Samsung Galaxy J3’ün (2017) nasıl düzeltileceği [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy J3’ünüz suya düştüğünde ve bundan sonra açılmıyorsa yapmanız gerekenler [ Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy J3 Otomatik Olarak Kapatılıyor Sorun ve Diğer İlgili SorunlarSamsung Galaxy J3 (2017), bir güncellemeden sonra pilini tam olarak şarj edemiyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy J3 (2017) cihazınızı bir güncellemeden sonra artık şarj edilmeyen nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuz]