Açılmayan bir Google Pixel 2 XL nasıl düzeltilir? Google logo ekranında takılıp kalmaya devam ediyor

Merhaba Google Pixel kullanıcıları! Bugünün sorun giderme makalesinde # GooglePixel2 ve # GooglePixel2XL ile ilgili iki genel sorun ele alınmaktadır. Bu yayını faydalı bulacağınızı umarız.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Mümkünse, nereden başlayacağımız konusunda bize bir fikir vermek için tam hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun # 1: Açılmayan bir Google Pixel 2 XL nasıl düzeltilir?

Merhaba, google pixel 2 XL’mi birkaç aydır yaşadım ve cihazla ilgili gerçek bir sorun yaşamadım. Yaklaşık bir ay önce, cihazın üstündeki telefonların ekranını biraz çatlattı, ancak herhangi bir rahatsızlık vermediğinden ve cihaz şimdiye kadar mükemmel bir şekilde çalıştığı için bu sorunu düzeltmedim. Bu sabah uyandım ve telefon uygulamalarda kilitlenmeye ve asma kilitler ve diğer genel kullanımlara girmeye başladı. Pil kolayca% 50’nin üzerinde şarj edildi, ancak telefon bozuldu ve kapatıldı. telefonu geri almak için farklı yöntemler deniyorum ama şimdiye kadar hiçbir şey çalıştı. Telefon şarj olduğunu söylemediği veya bana hayatta olmanın herhangi bir titremesini vermediği için herhangi bir işaretini bile göstermiyor.

Çözüm: Sorununuzun olası nedenleri şunlardır:

    şarj kablosu ve / veya aksesuarlar hasarlı şarj bağlantı noktası arızalı ekran hasar görmüş batarya arızası genel donanım arızası

Şarj aksesuarlarını kontrol edin

Bu, kontrol etmeniz gereken ilk sorun giderme adımı olmalıdır. Hatalı şarj kablosu veya adaptör nedeniyle pil şarj edilmediğinden Pixel 2’niz açılmıyor olabilir. Başka bir şarj aksesuarı setiniz varsa, bunu kullanarak Pixel 2 cihazınızı şarj etmeyi deneyin ve ne olduğunu görün. Veya başka bir Pixel cihazınız varsa, mevcut kabloyu ve adaptörü kullanarak şarj etmeyi deneyin. Her iki şekilde de sorunun bu aksesuarlarda olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmalıdır.

En az bir saat şarj edin

Şarj aksesuarlarıyla ilgili bir sorun olmadığını belirledikten sonra, telefonu en az bir saat şarjda bıraktığınızdan emin olun. Bu, telefonu tekrar açmayı denemeden önce pilde yeterli şarj olmasını sağlar.

Şarj portunu kontrol edin

Şarj portu, herhangi bir akıllı telefonun en yaygın hasar gören kısımlarından biridir. Bu, kullanıcı şarj kablosunu her taktığında veya çıkarırken özellikle dikkatli olmazsa meydana gelebilir. Yanlış kablonun takılması, içindeki küçük konektörlere fiziksel olarak zarar verebilir, bükebilir veya tamamen bozabilir. Bariz fiziksel hasar görmek için, içinde görebilmeniz için bir büyüteç aracı kullanmayı deneyin. Bunu yapamazsan, bırak. Zaten kırık bir şarj portunu düzeltmek için yapabileceğiniz çok şey yok. Bu önerinin amacı, sorunun nereden geldiğini belirlemenize yardımcı olmaktır; bu, profesyonel bir telefonu onarmaya karar vermenizde yardımcı olabilir.

Telefon açık, ancak ekran siyahsa ne yapmalı

Pixel 2’niz hala bir ses çıkarıyorsa, titreşiyorsa veya açıldığını gösteren başka işaretler gösteriyorsa, sorun yalnızca ekranda görünmelidir. Ne yazık ki, bu durumda, büyük olasılıkla hala ekran değiştirme ile sonuçlanacaksınız. Her şeyin düzgün bir şekilde ele alındığından emin olmak için Google’ın sizin için onarım yapmasına izin verin.

Üçüncü taraf uygulamalarından biriyle ilgili bir sorun olması durumunda, ekranın düzgün çalışmasını önlerseniz, telefonu güvenli moda önyüklemeye çalışabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

    Aygıt açıkken, Güç kapatma istemi görünene kadar Güç düğmesini (sağ kenarda bulunur) basılı tutun ve bırakın. “Güvenli modda yeniden başlat” istemi görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun ve bırakın. Not Yeniden başlatma işleminin tamamlanması 45 saniye kadar sürebilir. Not Yeniden başlattığınızda, kilit açma / ana ekranın sol alt köşesinde “Güvenli mod” belirir.

Pixel 2’niz Güvenli Mod’a başlayacak ancak normal modda başlamayacaksa, bir uygulama sorununuz olduğu anlamına gelir. Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu belirlemek için telefonu güvenli moda geri başlatmalı ve şu adımları izlemelisiniz:

    Güvenli moda önyükleme yapın.Sorunu kontrol edin.Bir üçüncü taraf uygulamasının suçlanacağını onayladıktan sonra, uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediğiniz uygulamalarla başlamanızı öneririz. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal moda yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin. Pixel 2 XL’niz hala sorunluysa, anlayana kadar 1-4 arasındaki adımları tekrarlayın. uygulama.

Kurtarma moduna önyükleme

Alternatif olarak, telefonunuzun şu anda Kurtarma Moduna önyükleme yapıp yapamayacağını da deneyebilirsiniz. Güvenli moddan farklı olarak, bu sorun giderme adımının gerçekleştirilmesi, Android işletim sisteminde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek içindir. Kurtarma Modu, Android’e bağlı olmayan farklı bir yazılım ortamıdır. Telefonunuz Kurtarma moduna önyüklenebilir, ancak normal modda başlayamazsa, bir yazılım sorununuz olduğunu iddia edebilirsiniz.

    Cihazı kapatın. Bu önemli. Kapatamazsanız, RecoveryMode’a asla önyükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Ardından, Kurtarma Moduna geçmeden önce telefonu 30 dakika şarj edin. Telefon şarj olmuyorsa ve bir süredir yanıt vermiyorsa bu öneriyi atlayın. Telefon tamamen ölmüşse (güç yok ve şarj olmuyorsa) aşağıdaki adımların geri kalanını yapmanın bir anlamı yoktur.Güç + Sesi kısma düğmelerini basılı tutun ve birkaç saniye bekleyin. Bu noktada hiçbir şey işe yaramazsa (önyükleyici moduna önyükleme yapmaz), telefon öldü. 1. ve 2. adımları bir kez daha tekrarlayın. Hâlâ bir şey yoksa, aşağıdaki adımların geri kalanıyla zamanınızı ve çabanızı boşa harcamayın.Telefonunuz yanıt verir ve önyükleyici moduna önyükleme yaparsa, bu iyi bir işarettir.Ayrıca, listeye gitmek ve Kurtarma’yı vurgulamak için Sesi kısma düğmesini kullanın Kurtarma modunu başlatmanızı sağlayacak Güç düğmesini kullanın Android kırık logosunu burada göreceksiniz ve geçmek için kuralların geri kalanını izleyin Güç düğmesine basın ve basılı tutun, ardından stok kurtarma işlemine önyüklemek için Sesi YUKARI düğmesine bir kez basın. kurtarma modu (Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL’de)

Önyükleyici modunda, özel ROM’lar veya stok ürün yazılımı yükleyebilir veya cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için “verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla” düğmesine bastığınızdan emin olun.

Onarım

Bu noktada hiçbir şey işe yaramıyorsa, bir donanım sorununuz olduğunu varsayabilirsiniz. Kötü bir pil, ekran düzeneği veya anakart olabilir. Onarım için Apple ile iletişim kurun.

Sorun # 2: Google Pixel 2’de birden fazla sorun var ve Google logo ekranında takılı kalmaya devam ediyor

Son bir buçuk aydır aşağıdaki sorunları yaşıyorum:

-Ses sesi kapatılana kadar otomatik olarak azalır – tüm uygulamalarda olur: spotify, youtube vb. kez sadece bir telefon görüşmesi yapmak için! -Phone aralıklı olarak çok aksaklık çekiyordu – 2-3 dakika aksaklık ortaya çıktıktan sonra, kendini yeniden başlatacak ve google logo gösterimi ile yükleme ekranında sıkışacak. Soğuk bir yeniden başlatma için güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmam gerekir ve sonra bir saat boyunca iyi olur. Yukarıdaki sorunlar temelde bu telefonu işe yaramaz hale getiriyor .. Nisan 2017’de bu telefonu satın aldım, neredeyse bir yıl oldu…. ne oluyor??? Bu benim ilk kez bir google ürünü satın alma ve ben son derece hayal kırıklığına uğrattı söylemek gerekir.

Çözüm: Pixel 2’nizin köklü olmadığı, gayri resmi ürün yazılımı ile yanıp sönmediği veya fiziksel olarak hasar görmesi durumunda, fabrika ayarlarına sıfırlama sorunları çözmelidir. Bahsettiğiniz aksaklıklara kötü bir uygulama veya bir işletim sistemi hatası neden olabilir.

Pixel 2’nizi fabrika ayarlarına sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Dosyalarınızın yedeğini oluşturun. Cihazınız açıksa kapatın. Bu önemli. Kapatamazsanız, Kurtarma Moduna asla önyükleme yapamazsınız. Cihazı Güç düğmesinden düzenli olarak kapatamıyorsanız, telefonun pili bitene kadar bekleyin. Sesi kısma düğmesini basılı tutun. Sesi basılı tutarken, telefon açılana kadar Güç düğmesini basılı tutun. Etrafında bir ok bulunan “Başlat” sözcüğünü göreceksiniz. “Kurtarma modu” seçeneğini vurgulayana kadar Sesi kısma düğmesine basın. Kurtarma modunu başlatmak için Güç düğmesine basın. Ünlem işaretli bir Android robot resmi göreceksiniz (“Komut yok” da görebilirsiniz) Güç düğmesine basın ve basılı tutun. Güç düğmesini basılı tutarken Sesi aç düğmesine bir kez basın. Ardından Güç düğmesini bırakın. “Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla” vurgulanmazsa, sesi kısana kadar Sesi kısma düğmesine basın. Ardından seçmek için Güç düğmesine basın. “Evet” (veya “Evet – tüm kullanıcı verilerini sil”) vurgulayana kadar Sesi kısma düğmesine basın. Ardından, seçmek için Güç düğmesine basın Sıfırlama tamamlandıktan sonra, “Sistemi şimdi yeniden başlat” öğesini seçmek için Güç düğmesine basın.

Pixel 2’niz artık sıfırlandığına göre, tekrar ayarladıktan sonra birkaç saat çalışmasına izin verin. Sisteme hiçbir kullanıcı verisi eklenmediğinde bir fark olup olmadığını öğrenmek için bu süre zarfında herhangi bir uygulama yüklemediğinizden emin olun.

Her şey yolunda giderse, uygulamalarınızı yüklemek istediğiniz zamandır. Uygulamalarınızdan birinin suçlama olasılığı olduğu için, uygulamaları tek tek eklediğinizden emin olun. Bu, uygulamalarınızdan birinin uyumsuz olup olmadığını veya Android ile etkileşime neden olup olmadığını bilmenin iyi bir yoludur.

Profesyonel yardım alın

Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra (ve henüz yüklü bir uygulama olmadığında) aynı sorunlar ortaya çıkarsa, donanımını inceleyip düzeltmek için telefonu göndermeniz gerekir.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.