Adobe Reader ve Acrobat DC'deki Son Dosyaları Devre Dışı Bırakma

Tüm Adobe Acrobat DC ürünleri (Pro, Standart ve Reader) mükemmel PDF güç kaynaklarıdır. Bununla birlikte, bazı problemli kullanıcı arayüzü elemanları vardır. Kısa bir süre önce Araçlar bölmesini nasıl gizleyebileceğinizi ve sekmeli görünümde tacked’dan nasıl kurtulacağınızı ele aldık. Ve bugün, ilgili başka bir sorunu ele alacağız – Son liste.

Son liste, en son erişilen / açılan dosyalarınıza kısayollar sunar. Bu da oldukça uygun. Bununla birlikte, gizlilik açısından korkunçtur ve cihazı birisiyle paylaşıyorsanız, gerçek bir kabus. Bazı hassas veya gizli belgeler üzerine birinin yanına sokulması kesinlikle eğlenceli değil, değil mi?

Öyleyse, bu listedeki herhangi bir öğeyi nasıl kaldıracağınızı ve özelliği tamamen devre dışı bırakmak için ne yapmanız gerektiğini görelim.

Also on Guiding Tech
Top 4 PDF Readers with Night Mode

Read More

Masaüstünde Adobe Acrobat

Masaüstünde, tüm Adobe Acrobat DC sürümleri, Son listesinden kısayolları kolayca kaldırmanıza izin verir. Gerekirse listenin en son dosyalarınızı görüntülemesini devre dışı bırakmayı da seçebilirsiniz. İşlem her sürümde benzer.

Note: Removing items from the Recent list won’t delete the actual files. Only the shortcuts are removed.

Son Dosyaları Kaldır

Adobe Acrobat, Son listenizi Adobe ID'nizle oturum açtığınız cihazlar (masaüstü ve cep telefonları) arasında senkronize eder. Ancak senkronizasyon yalnızca Adobe Document Cloud içinde bulunan dosyalara işaret eden kısayollarla sınırlıdır – bu öğelerin bulut şeklinde bir simgesi vardır.

Böylece, bunları kaldırırsanız, bağlı tüm cihazlardaki Son liste otomatik olarak silinir. Bununla birlikte, kısayolları kaldırmanın birçok yolu vardır.

Son listesinde, silmek istediğiniz kısayolun üzerine gelin. Ardından, seçmek için listenin sol tarafında görünen kutuyu tıklayın. Ekranda ayrı bir bölme görmelisiniz. Kısayoldan kurtulmak için Son Zamanlardan Kaldır'ı tıklatın. Ayrıca birden fazla öğe seçebilir ve hepsini tek bir seferde kaldırabilirsiniz.

Listede çok sayıda öğeniz varsa ve çoğunu kaldırmak istiyorsanız, Son bölümün altındaki kutuyu tıklatarak bunları daha az bir angarya seçerek yapın. Bu, uygulamadaki listedeki tüm öğeleri seçmesini ister. Ardından listede tutmak istediğiniz öğelerin işaretini kaldırabilirsiniz.

Ek olarak, listenin tamamını hemen silmeyi de seçebilirsiniz. Pencerenin sağ alt köşesinde Sonu Temizle seçeneği var. Tıklatın ve ardından tüm listeyi temizlemek için onay açılır penceresindeki Listeyi Temizle'yi tıklayın.

Son Dosyaları Devre Dışı Bırak

Açtığınız her dosyanın listesini dolduran Son dosyalar'dan hoşlanmıyorsanız, Adobe Acrobat'ı göstermeyi durduracak şekilde yapılandırabilirsiniz. Listede görüntülenen öğelerin sayısını değiştirmenize olanak tanıyan yerleşik bir seçenek vardır; bu sayede sıfıra düşürülmesi Son yapılanlar listesini etkili bir şekilde devre dışı bırakır.

Adım 1: Düzen menüsünü aşağı çekin ve ardından Tercihler'i tıklayın.

Adım 2: Tercihler bölmesinde Belgeler yan sekmesini tıklayın. En Son Kullanılanlar Listesi'ndeki Belgeler'in yanındaki kutuya '0' yazın.

Adım 3: Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın. Ve işte! Son zamanlarda açılan hiçbir dosya bundan sonra görünmemelidir.

Ancak, Adobe Document Cloud'da bulunan bir belgeyi açarsanız, dosyanın kısayolu Adobe ID'nizle oturum açtığınız başka bir masaüstünde veya cep telefonunda En Son listesinde görünmeye devam eder. Dahası, Son listesindeki sınırın kaldırılması, uygulamadan bunu yapmadan önce girdiğiniz en son dosyaları görüntülemesini ister. Bunlar, birinin belgelerinizi görüntülemek için yararlanabileceği potansiyel boşluklardır.

Also on Guiding Tech

.camp-list-204057{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/215225/Top-PDF-Readers-With-Night-Mode-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1549382921’);background-size:cover;background-position:center center}

#Adobe Acrobat

Click here to see our Adobe Acrobat articles page

Mobil'de Adobe Acrobat

Android ve iOS'ta Adobe Acrobat Reader uygulaması, En Son listesinin yakın zamanda erişilen dosyalarınızı görüntülemesini durdurmanıza izin vermez. Ancak, Son liste içinden tek tek veya çoklu öğeleri silmenize izin verir. Bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenelim.

Warning: Be careful! Unlike on a desktop, there’s also a ‘Delete’ option that not only removes a shortcut but the actual file as well. So don’t get confused.

Android

Adobe Acrobat Reader'ın Android sürümünde, yalnızca listelenen bir öğenin yanındaki üç nokta simgesine dokunmaktan ibarettir. Görünen menüde, kısayolu kaldırmak için Son Kullanılanlardan Kaldır öğesine dokunun.

Listeden birden çok kısayol çıkarmak için, seçim moduna geçmek için herhangi bir öğeye uzun dokunun. Şimdi, kurtulmak istediğiniz öğelerin yanındaki kutuları işaretleyin, ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine ve ardından En Sondan Kaldır'a dokunun.

Tüm listeyi tek bir seferde temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, herhangi bir öğe seçilmeden ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine ve ardından Sonu Temizle'ye dokunun.

iOS

Öğeleri Adobe Acrobat DC'nin iOS sürümündeki Son listesinden kaldırmak, silmek için birden fazla öğe seçmesi dışında Android'deki ile aynıdır. Dokunma ve basılı tutma işe yaramaz – bu nedenle, üç nokta simgesine ve ardından seçim moduna geçmek için Seç düğmesine dokunun.

Silmek istediğiniz kısayolları seçtikten sonra, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi daha sonra doğru simgeye dokunduğunuzdan emin olun. Çöp simgesine dokunduğunuzda gerçek dosya da silinir, bu yüzden dikkatli olun.

Bir kez daha, Son Listeden kısayolları Adobe Document Cloud'da depolanan dosyalara kaldırmak, diğer tüm cihazlarda da kaldıracaktır.

Also on Guiding Tech
5 Easy Ways to Edit PDFs Online

Read More

Gizlilik Artık Bir Sorun Değil

Son liste yararlı bir uygulamadır, ancak mahremiyete çok zararlıdır. Neyse ki, izlerinizi kapatmak oldukça kolaydır. Kısayolları silmek her zaman bir angarya haline gelirse listeyi devre dışı bırakmayı unutmayın. Adobe Acrobat Reader’ın mobil sürümünün listeyi en kısa zamanda kapatmayı başaracağını umuyoruz.

Sonraki: Bazı sayfaları bir PDF'den silmek ister misiniz? Ücretli bir sürüme geçmezseniz, Adobe Acrobat bunu yapmanıza izin vermez. Bunun yerine size yardımcı olması gereken beş harika çevrimiçi araç hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.