AI kullanarak bir pop şarkısı nasıl yazılır

Hepimiz bir sahnede mükemmel bir pop şarkısı yazmayı hayal ettik, değil mi? Benim….? Şimdi, yapay zekanın yardımıyla, bu tutkular yakında gerçekleşebilir. Bunlar, yaratıcı bir şarkı yazma sürecinde yardımcı olmak için AI kullanan en iyi araçlardır.

    Farklı müzik akış platformları AI Spotify veya YouTube Müzik kullanıyor mu: Hangi akış uygulaması size en uygun?

Yapay zekanın etrafındaki yutturmacadan kaçış yoktur. Teknoloji şirketleri büyük iddia ediyorlar ve biz medyada bazen değeri olan şeyleri almaktan suçluyuz. Şimdi, birkaç oyuncunun AI’nın yararını şarkı yazarken kullanabilmesiyle, daha yakından bakmak istedim. AI’nın yardımıyla harika bir pop şarkısı yazmak gerçekten mümkün mü?

Bu makalede, iki bölümden ilki, müzik yazmak için AI kullanmanın teori yönüne bakacağız. Size kullanılacak en iyi araçları ve nasıl çalıştıklarını göstereceğim. Ayrıca bir şarkıyı oluşturan çeşitli bölümleri ve bunları yazmanıza yardımcı olmak için AI kullanımını nasıl kullanacağım.

Bölüme atla:

    Bir şarkı için neye ihtiyacın var? AI ile bir akor ilerlemesi nasıl yazılır AI ile bir melodi nasıl yazılır AI ile bir şarkı sözü nasıl yazılır?

Bir şarkı için neye ihtiyacın var?

Bu makalenin amaçları doğrultusunda pop şarkı kompozisyonunun temel denenmiş ve test edilmiş ilkelerine bağlı kalacağım. Bu, akorlara (bir ilerlemede), bir melodiye ve şarkı sözlerine ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. AI yazılımı sayesinde hepsini hızlı ve kolay bir şekilde edinebilirsiniz.

Bu yazdığınız ilk şarkıysa, hem geçmişte hem de bugün milyonlarca pop şarkısında duyabileceğiniz en yaygın şarkı yapılarından birine şeyler düzenlemek mantıklıdır. Etrafında farklı biçimlerde oynayabilirsin, ama aslında bu parçalara ihtiyacın olacak.

    Giriş Ayeti (en az iki) Koro (birkaç kez tekrarlandı) Bridge Outro

Elbette, müzik ifadeyle ilgilidir ve kurallar çiğnendiğinde en büyük müziğin bazıları uyuşmaz, ancak koşmadan önce yürümeyi öğrenmeniz gerekir. Tüm zamanların en ikonik müziğinden bazıları müzik teorisinin temel prensipleri üzerine kuruludur.

Bir popüler şarkı yapısı: intro> ayet> koro> ayet> koro> köprü> ayet> koro> outro. Bu yapıyı kullanan şarkı örnekleri Beatles – Day Tripper ve Oasis – Live Forever. Şarkı yazma yolculuğunuza başlamak için o çocuklardan daha kötü yerler var.

AI kullanarak bir akor ilerlemesi nasıl yazılır

Bir akor ilerlemesi yazmak, birçok müzisyenin başlangıç noktasıdır; ancak geleneksel yöntemler, büyük ve küçük tüm tuşları tanıma ve hangi anahtarların hangi anahtarların hangilerinin çalışmadığı anlamına gelir. Neyse ki, AI artık hiçbirini bilmenize gerek olmadığı anlamına geliyor. Yapay zeka destekli söz yazarı asistanı Amadeus Code gibi uygulamalar sizin için her şeyi yapabilir.

ai music songwriting 02

Discover özelliğini kullanarak sevdiğiniz bir parçadan başlayabilir veya Amadeus Kodu üzerinden gerçek bir parçanın nasıl çaldığını duymak için en sevdiğiniz sanatçıları arayabilirsiniz. Yine de sanatçıların seçimi halen sınırlı. Daha sonra Şarkı sekmesine gidebilir ve AI tarafından yazılmış gerçek sanatçılardan esinlenerek sınırsız sayıda tam şarkı elde etmek için yukarı kaydırabilirsiniz.

Şarkılar ilk başta çocuk TV şovu temaları gibi geliyor. Buradaki fikir, buradaki ham maddeleri almanız ve kendi şarkınızı oluşturmak için kullanmanız. Tüm parçalar sizin için yaratılmıştır (anahtar, akor ilerlemesi, melodi, tempo). Şarkı yazmak için numaralara göre boya gibi bir şey.

amadeus code ai song writing

Başka bir iyi akor ilerleme aracı Autochords. Uygulamaya Amadeus Code kadar kaygan yakın hiçbir yerde, ancak temel iş yapmak için var. İlk önce, hissinizi ve anahtarınızı seçin. Klişeden ürpertici ile büyücülere kadar çeşitli müzik türleri seçebilirsiniz. Akorların gösterileceği enstrüman olarak piyano ve gitar arasında da seçim yapabilirsiniz.

Akorlar ve anahtarlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, sadece rastgele seçtiniz, bu aşamada gerçekten önemli değil ve daha sonra deneme yanılma ile her zaman değiştirebilirsiniz.

autochords app ai song writing

Ana ilerleme, birkaç alternatifle birlikte üretilecektir. Muhtemelen ayetiniz için ana akor sırasını kullanmak isteyeceksiniz ve alternatifler harika korolar oluşturacak ya da köprünüz olarak kullanılabilir. Dinle ve istediklerini seç. Bunu test ettiğimde verilen tüm akorlar anahtar değildi, fakat her zaman olduğu gibi, her zaman olduğu gibi, doğru ses çıkarsa, doğru olur.

Hem Amadeus Code hem de Autochord şu anda yalnızca iOS’ta kullanılabilir, ancak sizin için bir Apple cihazına sahip olmayan ve tarayıcınızı kullanmayı tercih edenler için seçenekler var. ChordChord şu anda çevrimiçi olan en basit ve en etkili araçlardan biridir. Rastgele bir tuşta rastgele bir akor ilerlemesi oluşturacak, temposu ayarlayacak ve hatta davulların yanı sıra bir arpej bölümü de ekleyecektir.

chord prog 1 1

Bu aracın dezavantajları, sesleri dışa aktarmanın bir yolu olmaması, dört akorlu ilerlemelerle sınırlı olması ve akorların yalnızca piyanoda gösterilmesi. Burada, eğer biraz müzikal bilginiz varsa, çalışmanız için kesinlikle yeterli, ancak örneğin Autochords’tan biraz daha fazla iş alacaktır.

AI kullanarak bir melodi yazmak nasıl

Melodi oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç AI aracı var ve bu muhtemelen şarkı yazmanın en zor kısmı. Aynı akor ilerlemeleri, popüler müzikte tekrar tekrar kullanılır, ancak harika bir melodi anında tanınır.

Google’ın Chrome Müzik Laboratuarı’nın bir parçası olan Melody Maker, Amadeus Kodundan biraz daha fazla özgürlük veren melodiler yazmanın bir yoludur ancak müzik eğitimi gerektirmez.

chrome melody maker

İlk defa bir melodi yazıyorsanız ve nasıl ses yapmak istediğinizi bilmiyorsanız, farenizi sayfa boyunca notları yerleştirmek için sürüklemenizi öneririm. Oyuna basın ve kulağa nasıl geldiğini dinleyin. Her notu daha yüksek veya daha alçak yapmak için ayarlayabilirsiniz. Tempoyu alt kısımda değiştirebilir, oktav da ekleyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir melodi oluncaya kadar onunla oynayın.

Pop şarkınız için bir melodi yazmak için Amadeus Kodunu da kullanabilirsiniz. AI, yeni bir şarkı oluşturduğunuzda sizin için bir melodi yazacaktır, ancak beğenmezseniz, başka bir şarkı için açabilirsiniz.

Uygulamada yaptığınız bir şarkının ayarlarına gidin; melodinizi farklı hisler oluşturacak şekilde değiştirmek için aşinalık, drama ve nota uzunluğu gibi şeyleri düzenleyebilirsiniz. Melodiyi etkilemek istediğiniz on yıldan belirli bir stile gidecekseniz, dönemi de değiştirebilirsiniz.

AI kullanarak şarkı sözleri nasıl yazılır

Harika şarkı sözleri olmayan harika bir pop şarkısı nedir? Ama hepimiz Bob Dylan ve Leonard Cohen’in olamayız, değil mi? Şarkı sözlerine yaklaşmanın birçok farklı yolu vardır. Bazı şarkı sözü yazarları şarkı sözleri için romanlardaki rastgele satırları kullanırken, İngiliz alternatifleri Kamu Hizmeti Yayını gibi bazı diğerleri ise şarkılarını desteklemek için konuşma sözcüğü duyuruları, belgeseller ve diğer arşiv materyallerini kullanır.

Tarafından görüşDavid McCourtHarika şarkı sözleri yazmak kolayca AI için şarkı yazmanın en zor kısmıdır.What do you think?50502 katılımcı

Hangi stil için olursa olsun, AI işlemi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bunun gibi çevrimiçi şarkı sözleri jeneratörleri, istediğiniz hemen hemen her konuyla ilgili kafiyeli sözleri tükürebilir. Taklit etmek istediğiniz bir sanatçıyı seçmeyi bile seçebilirsiniz; AI bu tarzda şarkı sözleri oluşturur. Basitçe sözcükleri kutulara girin (veya daha da kolaylaştırmak için öner düğmesini kullanın) ve AI’in gerisini yapmasına izin verin.

song lyrics generator main

Bunun gibi şeyleri biraz daha soyut yapmak için bir şiir üreteci de kullanabilirsiniz. Ancak, söz yazmanın en eğlenceli yollarından biri, Google’ın otomatik doldurma önerilerini kullanmaktır. Google Poetics, Google Arama’ya bir kelime veya cümle girerek ve algoritmanın geri kalanını yapmasına izin vererek (neredeyse) şiir çizgileri oluşturan bir sitedir. Pop şaheseriniz için alışılmadık şarkı sözleriyle gelmenin yaratıcı bir yolu.

Harika bir akor ilerlemesi duydum ama akorları bilmiyorum

Akor, akorları kulağa göre tanımlayamayan tomurcuklanan yazarlar için mükemmel bir seçenektir. Uygulama, herhangi bir sanatçıyı aramanıza izin verir ve şarkıyı çalacak ve size akorları ve akor değişikliklerini gerçek zamanlı olarak gösterecektir. Bir YouTube videosunu ‘dinleyerek’ çalışır, yani video akışı servisine yüklenen herhangi bir şarkının uyumlu olduğu anlamına gelir – çok fazla müzik. Tempoyu değiştirebilmenizi sağlayan premium bir sürümü var. Web versiyonunda, akorları bulmak için bir şarkı da (Amadeus Code’dan ihraç edilen şarkınız gibi) yükleyebilirsiniz.

chordify app ai song writing

Chordify

Şimdi tüm parçalarını aldın, bir sonraki adım ne?

Bir hit pop şarkısı için gerekli malzemeleri edindikten sonra stüdyoya gitme ve kaydetme zamanı. Bu AI araçlarının anında hit fabrikalar değil, söz yazarı asistanları olarak tasarlandığını vurgulamalıyım. Buradaki hedef pazar, şarkı sözü yazarlarıyla mücadele etmek, fikirleri mahvetmek ve yaratıcı bir kıvılcıma ihtiyaç duymak. AI, McCartney’iniz olabilir, ancak düzgün bir pop şarkısı üretmek için yine de biraz Lennon izlenimi yapmanız gerekecek.

Tarafından görüşDavid McCourtSadece AI tarafından üretilen parçaları kullanarak yapabileceğim en iyi parçayı oluşturmaya çalışacağım.What do you think?50501 katılımcı

Bu tam olarak ne yapacağım. Bu süreci kendim takip edeceğim ve AndroidPIT’daki bazı meslektaşlarımın yardımıyla AI’yı yarı saygın bir pop şarkısı yazma ve kaydetmeme yardımcı olmak için kullanmaya çalışıyorum. Seyahatimi takip etmek için önümüzdeki aylarda bizi izlemeye devam edin.

Yapabileceğimi mi düşünüyorsun?