Akıllı evinizi hacker geçirmez: İşte kendinizi nasıl koruyacağınız

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak bilgisayar korsanları akıllı ev cihazlarını çok cazip buluyor. Aslında, evdeki küçük günlük işleri yönetmenize yardımcı olacak araçların artan oranda saldırı kurbanları olduğunu bilmek iyidir. Bu yüzden önlem almak önemlidir! Güvende kalmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Son zamanlarda yayınlanan bir raporda, İnternet bağlantılı güvenlik kameralarının, bilgisayar korsanları tarafından tehdit edilen IoT cihazlarının neredeyse yarısını oluşturduğu tespit edildi. Özellikle bu tür cihazların evlerinde bireyler tarafından, aynı zamanda iş yerindeki şirketler tarafından kullanıldığını düşündüğünüzde bu oldukça endişe vericidir.

Ancak daha kötü haberler var, çünkü bilgi güvenliği şirketi SAM Seamless Network tarafından yürütülen aynı araştırma, ev ağlarında kurulu güvenlik kameralarının% 47’sinin, özellikle ucuz cihazlara gelince kolayca savunmasız olduğunu buldu.

    100 doların altında satın alabileceğiniz en iyi akıllı ev cihazları

androidpit annke smart pt wifi camera 7

Bunların birçoğu, saldırganların onlara uzaktan erişmesine veya kontrol etmesine izin veren boşlukları ve açıkları ile bilinir, diğerleri ise oldukça zayıf şifrelerle korunur. Bununla birlikte, bir cihazın zayıflığı ne olursa olsun, hassas bir ürün, bilgisayar korsanlarına, aynı ağa bağlı tüm diğer cihazlara, arka kapı gibi erişmek için daha kolay bir yol sağlayabilir!

Bu korkutucu tanıtımdan sonra biraz endişeli hissedebilirsiniz, ancak akıllı evinizi daha güvenli hale getirmek için bu ipuçlarına yardımcı olmak için buradayız!

Yönlendiricinizde VPN kullanma

Her birini ayrı ayrı yapılandırmak zorunda kalmadan tüm cihazlarınıza daha fazla güvenlik eklemenin en hızlı yolu, yönlendiricinize sanal bir özel ağ (VPN) hizmeti yüklemektir.

VPN’ler, kendilerinden gönderilen ve alınan tüm verilere uçtan uca bir şifreleme düzeyi ekler. Bu, ağınız tarafından iletilen veya alınan her şeyin, web kameranızdaki kayıtlara gönderilen e-postalardan meraklı gözlerden gizlenebileceği ve yalnızca kendiniz ve alıcıların erişebileceği anlamına gelir.

    Diğer ülkelerdeki Netflix içeriği için bile her şey için en iyi VPN’ler

androidpit vpn

Üreticinin size parolayı değiştirme veya ek güvenlik önlemleri ekleme seçeneği sunmadığı cihazlar için, evinizin tüm İnternet bağlantısını yönlendiriciden korumak inanılmaz derecede basittir ancak aynı zamanda son derece etkilidir.

Şifrenizi mümkün olduğunca değiştirin

Akıllı ev cihazlarıyla ilgili yaygın bir sorun, bazı durumlarda kesinlikle gerekli olmasına rağmen kullanıcıların varsayılan erişim ayrıntılarını değiştirememesidir. Kısacası, yeni bir cihaz yapılandırırken, cihazınızın kontrol paneline erişmek için kullanıcı adını ve şifreyi değiştirebiliyorsanız, kesinlikle yapmalısınız!

Aynı marka ve modeldeki herhangi bir ürünle aynı erişim bilgilerini kullanan bir cihazınız varsa, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi kılavuzu bulması ve bu cihaza erişmesi çok daha kolaydır. Hatırlanması kolay olan karmaşık bir şifre kullanın. Büyük ve küçük harf, harf ve sembol kullanmanızı tavsiye ederiz.

hacker privacy password crack access security infringe spy 02

Bu tür birçok şifreyi hatırlamanın zor olabileceğini biliyoruz, bu yüzden şifre yöneticilerinin kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Kullanmadığınız tüm özellikleri devre dışı bırakın

Sunduğumuz son tavsiye, kesinlikle gerekli olmayan özellikleri ve izinleri devre dışı bıraktığınızdan emin olmaktır. En önemli örnek uzaktan erişim olabilir: dışarıdayken belirli bir cihaza erişmeniz gerekmiyorsa, bu özelliği devre dışı bırakın.

Üreticilerin, akıllı ev aygıtları hakkında kullanıcıları güvenlik konusunda bilgilendirmelerini zorunlu kılacak herhangi bir mevzuat veya standart bulunmadığının farkında olmalısınız; .

smart home 04

Bu nedenle, akıllı ev cihazlarınızın olabildiğince güvenli olmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Hiç akıllı evinize bir hacker saldırdı mı? Yorumlarda bize bildirin!

Tips & Tricks
Opinion
Smart Home

Facebook Twitter