Akıllı telefon pili: yeni lityum arıyor

Akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar son birkaç yıldır muazzam bir şekilde gelişti ve pilleri de çok fazla. Lityum piller piyasaya hâkim ve birçok elektronik cihazın en çok kullanılan pilleri. Bununla birlikte, araştırmacılar, lityuma alternatif aramak için uzun bir zaman harcadı ve iyi bir sebep.

  • Android akıllı telefonunuzun pilini daha uzun süre nasıl hazırlayın
  • Bu 5 uygulama pilinizi öldürüyor

Her şey kablosuz, entegre, taşınabilir ve taşınabilir hale geliyor – cihazların hala elektrik ihtiyacı var. Çoğu pil lityum ile çalışır. Lityum iyon piller akıllı telefonlarda, tabletlerde, kulaklıklarda, saatlerde ve birçok başka nesnede yaygın olarak kullanılır. Ancak artan pil talebinin nihayetinde kobalt ya da lityum gibi önemli rezervleri saptamaya yönelik korkuları artmaktadır. Sonuç olarak, isabet görmeden önce bir lityum sıkıntısı tehdidiyle ilgili araştırma devam ediyor.

Sodyum piller – ele alınması çok sıcak

Araştırmacılar sistematik olarak bir pil için yeni malzeme tabanlarını test ediyorlar. Özellikle periyodik tablonun ilk grubundaki elementlerle ilgileniyorlar. Bunlar elektron yayarlar – ki bu mevcut tüm pil gücünün arkasındaki temel ilkedir. Ayrıca, atomlar kütleden daha fazla enerji depolamak için mümkün olduğunca hafif olmalı.

  • Akü devri çalışıyor ve çalışıyor

Umut verici bir aday sodyum. Bu maddenin lityuma benzer özelliklere sahip olması, ilk sodyum-kükürt pillerin yaklaşık 50 yıl önce yaratılmasına yol açtı. Bununla birlikte, pratik sorun, iyi performans için bir sodyum pilin en az yaklaşık 300 ° C'de (yaklaşık 570 ° Fahrenhayt) çalıştırılmasıdır. Bu, anotların zarar görmesini önlemek için gereklidir (Battery University'ye tam bir genel bakış bulabilirsiniz). Bir başka dezavantaj ise, sıvı sodyumun oldukça yanıcı olması ve güvenli bir şekilde atılması çok zor olmasıdır.

Batteries can be dangerous. / © ANDROIDPIT

Oda sıcaklığında çalışabilecek kadar güvenli olan sodyum pillerin geliştirilmesi uzun zaman önce başladı. Bunlar lityum iyon pillerle aynı tasarımla geliştirildiğinden, hedef hala eksik. Daha büyük iyonlar için uygun bir şekilde yüksek performanslı bir katot bulunamamıştır.

Bu pilin fosforu potansiyel olarak bir çözümdür. Ancak, prototip pillerin şarj edilmesi uzun bir süreye ihtiyaç duyar – akıllı telefon boyutundaki bir pil için yedi saat veya daha fazla saat gerekir – aksi takdirde, pilin kapasitesinin yalnızca bir kısmı doldurulur. Bu tür bir pilin yakında piyasaya sunulması pek olası değildir.

Opinion by Steffen HergetA quick-charging function for a smartphone is important to me.What do you think?505088 participants

Bazı araştırmacılar sodyum yerine, yaklaşmakta olan süper pillerin temel malzemesi olarak magnezyumu fatura etti. Magnezyum aynı anda iki elektron yayabilir ve en saf haliyle bir anot görevi görebilir. Bununla birlikte, bu pillerin tasarımı kimyasal olarak yeniden geliştirilmelidir.

  • Huawei'nin Li-ion graphene pilleri normal pillerin iki katı daha uzun sürüyor

Bugün olduğu gibi, lityum piller arasındaki fark hala çok keskin. Bununla birlikte, potansiyel büyüktür. Bir magnezyum-sülfürlü pil, en azından teorik olarak günümüzdeki lityum iyon hücrelerinin dört katı enerji yoğunluğunu içerecektir. Şimdilik, bu sadece birkaç şarj döngüsünü sürdürecektir – sistem hala çok kırılgandır. Burada bir gelişme mümkün gibi görünüyor, ancak yakın gelecekte mutlaka gerekli değildir.

Opinion by Steffen HergetIt’s high time for a leap forward in battery research.What do you think?505070 participants

Alüminyum iyon piller başka sorunlar yaratıyor. Kilogram başına 40 watt'lık enerji yoğunluğu eski kurşun-asit pillerle karşılaştırılabilir. Modern akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazlar için çok küçük. Alüminyum-iyon piller, çok yüksek şarj akımlarına ve son derece çok sayıda şarj döngüsüne dayanabileceğinden, araştırmacılar yine de halen davada. Bir dakika içinde tam şarj elde etmek akıllı telefon için düşünülebilir. Olası bir grafit katotu gibi alüminyum da ucuzdur. Bununla birlikte, bu fikrin endüstri için üretilmeye hazır olması biraz zaman alacak.

Lityum bir süredir yapışıyor

Sonuç olarak, lityum iyon pillerin ciddi bir rekabetle yüzleşmesi uzun zaman alacak. Mevcut alternatiflerin hepsi daha fazla gelişme gerektiriyor. Lityumun kullanımı basit ve ucuz olsa da, bu araştırma çok pahalıdır. Buna ek olarak, niyet, lityum iyonu pazardan çıkarmamak değil, mevcut teknoloji kadar esnek ve güvenli olan daha iyi veya daha ucuz bir seçenek bulmaktır. Bu akünün neye benzeyeceği heyecan verici bir soru olmaya devam ediyor.

Samsung Galaxy S7 Edge nereden alınır

Best price

New Unlocked SAMSUNG Galaxy S7 Edge G935F Black White Gold Blue Android Phone

£339.95

£339.95 total

Check Offer

Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935F – 32GB – Gold Platinum (Unlocked) Smartphone

£344.99

£344.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S7 G930FD 32GB Dual SIM 4G LTE SIM FREE / UNLOCKED with Kolar 0.33mm Rounded Tempered Glass Edges Screen Protector – Gold

£353.99

£353.99 total

Check Offer

samsung galaxy s7 edge

£350.00

Shipping from £8.40
£358.40 total

Check Offer

Samsung Galaxy S7 Edge G935F 32GB 4G LTE SIM FREE / UNLOCKED – Black

£379.99

£379.99 total

Check Offer

Compare prices