Akıllı telefonunuz çalındığında ne yapmalı

Bu makaleyi okuyorsanız, akıllı telefon hırsızlığının talihsiz kurbanı olduğunuz veya telefonunuzu kaybettiğinizden kaynaklanıyor olabilir. Telefonun dolar değeri ya da sizi endişelendiren tüm kişisel verilerin olsun, eksik bir telefon olması her zaman kötü bir haberdir. Yine de, geri almak istiyorsanız hızlı davranmanız önemlidir. Telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa yapmanız gereken ilk adımlar.

  2018’in en iyi Android akıllı telefonları Kaybolan veya çalınan cihazınızdan nasıl veri silinir?

Telefonunuz çalındıysa yapmanız gerekenler:

  Tehlikeli noktalar Cihazınızı bulun Her şeyi uzaktan silin Akıllı telefonunuzu çalıntı olarak bildirin Cep telefonu servisinizi devre dışı bırakın Telefonunuzu koruyun

Hırsızlar nerede çalışıyor?

IDG tarafından yapılan bir ankete göre barlar ve restoranlar akıllı telefon hırsızları için sıcak noktalar gibi görünüyor. En yaygın hilelerden biri, masaya telefonunuzun üzerine bir harita veya gazete koymak ve kaybolan ya da benzer olacağınız bazı sohbetlerle ya da çekişmeli hikayelerle dikkatinizi dağıtırken, alttan aşağıya kaydırmaktır. Tabii ki, Londra ve New York gibi büyük şehirlerde hedef almanız daha olasıdır.

Akıllı telefonunuzu bir barda veya restoranda çıkarmak için ısrar ediyorsanız dikkat edin.

Akıllı telefon hırsızları için başka bir avlanma yeri toplu taşıma aracıdır. Akıllı telefonunuzu, kapılar kapanmadan hemen önce otobüste veya metroda cebinizden çıkarmak yaygın bir uygulamadır. Arkadaşımın hala Pekin’de yaşadığını ve bir çok arkadaşının aniden kendilerini metroda kulağındaki kulaklıklarla bulduklarını hatırlıyorum ama ses öldü … neden? Akıllı telefon cebinden çalınmıştı. Unfortunate olanlardan akıllı telefonlar çıkarmak için yemek çubukları kullanan yetenekli bir hırsız hikayelerinden bahsetmiyorum bile!

AndroidPIT in a bar on the phone

Bir Samsung Galaxy S9 veya Huawei Mate 10 Pro cihazına büyük miktarda para harcadıktan sonra herhangi bir tepki anlaşılabilir, ancak sizi en çok endişelendirmesi gereken husus donanımın değeri değil, içerdiği verilerdir. E-postalar, kişiler, fotoğraflar, işletme belgeleri, banka hesabı bilgileri: Çalınırsa cihazınıza kaydedilen hassas verileri derhal imha etmek önemlidir. Android akıllı telefonunuzu bıraktığınız yeri bulamadığınızda yapmanız gereken şey budur.

Akıllı telefonunuzu nasıl bulabilirsiniz?

Android, kaybolan veya çalınan akıllı telefonunuzu bulmak için çeşitli yollar sunar. En bilinenleri Google’ın Cihazımı Bul’udur, bilgisayarınızdaki web sitesinden veya Google Play Store’daki uygulamalardan erişebilirsiniz. Aşağıda, Android Aygıt Yöneticisi olarak adlandırılan hizmetin nasıl kullanılacağına ilişkin daha fazla ayrıntı bulunmaktadır:

  Cihazımı Bul nasıl kullanılır

Diğer uygulamalar ve çözümler de akıllı telefonunuzu GPS ile bulmanıza yardımcı olur. Telefonunuzu bu servislerden biriyle bulabilirseniz, bir hırsıza kendiniz yaklaşmamak en iyisidir. Bunun yerine, polise bırakın. Ancak, telefonunuzu yanlış yerleştirdiyseniz, bu nerede olduğunu anlamanıza ve kendiniz edinmenize yardımcı olur.

Smartwatch ile cep telefonunuzu bulun

Akıllı telefonunuzu tekrar bulmak için kullanışlı bir araç bir Smartwatch’tır. OS’nin yerleşik araçlarını kullanın, eşleştirilen telefonu bulmayı kolaylaştırır. Sadece Google Asistan’ı etkinleştirin ve “Akıllı telefonumu bul” deyin. Saat daha sonra eşleştirilen telefonu arar ve sessiz olarak ayarlanmış olsa bile alarm çalmasını sağlar. Konum, ses komutu olmadan Wear OS menüsü üzerinden de tetiklenebilir.

AndroidPIT lg watch urbane 2nd 1299

Bluetooth bağlantısıyla, hırsız hala yakın değilse, hırsızlık durumunda bu seçenek pek kullanışsızdır. Smartwatch özelliği, tüm daireyi baş aşağı çevirmek zorunda kalmadan kayıp bir akıllı telefonu bulmak için tasarlanmıştır.

Telefonunuzu toplu taşımada kaybettiyseniz, bulunup bulunmadığını öğrenmek için yerel transit makamıyla iletişim kurmak da iyi bir fikirdir. Yerel bir polis de, eğer iyi bir vatandaş onları kendi haline getirdiyse sizin için elinde tutabilir.

androidpit stolen smartphone

Akıllı telefon verilerinizi uzaktan nasıl silersiniz?

Akıllı telefonunuzu kurtarmayı başaramazsanız, Android, yukarıda belirtilen Cihazımı Bul hizmetini kullanarak telefondaki verileri uzaktan silme seçeneği sunar. Telefonu sıfırlamak yalnızca birkaç saniye sürerse (ve hırsız başladıktan sonra onu durduramaz), ancak geri alınamazsa, bu işlemi yapmadan önce bu seçeneği dikkatlice düşünün.

find my phone

Akıllı telefonunuzu çalıntı olarak nasıl bildirirsiniz

Telefonunuz çalınırsa, hırsızlığı polise en kısa sürede bildirmeniz önemlidir (en fazla 48 saat içinde). Telefonunuz sigorta kapsamındaysa, bu özellikle önemlidir. Polis raporu, yetkililerin telefonun diğer şebekelerde kullanılmasını engellemesini sağlayacak.

Telefonunuzu polise çalınmış olarak bildirmek için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

  Akıllı telefonun IMEI numarası, kutuda veya telefonun ayarlar menüsünün Hakkında bölümünde bulunabilir, akıllı telefonunuz için 15 basamaklı bir plaka gibidir. Bir yerde yazılı tut. Akıllı telefonunuzun modeli ve çalınan aksesuarlar. Marka, sürüm ve rengi not alın. Telefon numaranız ve mobil ağınızın adı. Hırsızlığın koşulları, hırsızlığın tarihini, saatini ve yerini belirtir.

Akıllı telefonunuzun IMEI numarasını bilmek çok önemlidir.

Telefonunuz bir sigorta poliçesiyle hırsızlığa karşı korunuyorsa, mümkün olan en kısa sürede şirketi bilgilendirmeniz gerekir, böylece takip etme prosedüründen ve hak sahibi olduğunuz avantajlardan haberdar olun. Politikanızın yararlarını görmek ya da başvurmaksızın bırakılmak arasındaki fark anlamına gelebileceğinden, onlara söylediklerinize çok dikkat edin.

Cep telefonu servisinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz

Telefonunuzu kim çaldıysa, telefonunuzla 1-900 arasında ücretli numarayı arayarak sizin adınıza büyük bir telefon faturası düzenlemek isteyebilir. Bunu önlemek için, servis sağlayıcınıza, telefonunuzun en kısa sürede kaybolduğunu veya çalındığını bildirmeniz gerekir. Ardından, mobil servis sağlayıcınız telefon servisinizi kapatabilir. Numaranızı servis sağlayıcınızın web sitesi üzerinden, mağazalarından veya müşteri servisini arayarak askıya alabilirsiniz.

ABD’deki dört ana mobil operatör için müşteri servis numaraları:

  AT&T: 1 (800) 331-0500 veya çevrimiçi Verizon: 1 (800) 922-0204 veya çevrimiçi Sprint: 1 (888) 211-4727 veya çevrimiçi T-Mobile: 1 (877) 746-0909 veya çevrimiçi

Hizmetinizi askıya alırsanız, anında çalışmayı durduracak, böylece sahte kullanımdan kaçınılacaktır. Çoğu durumda, herhangi bir ek ücret ödemeden sesli postanızı başka bir telefondan arayabilirsiniz. Her zamanki gibi bir ay boyunca faturalandırılırsınız ve kayıp telefonunuzu kurtarmazsanız, yeni bir telefon alabilir veya daha sonra operatörünüzden yeni bir SIM kart etkinleştirebilirsiniz.

Android Pay rep

Akıllı telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz

Telefonunuzu çalınması durumunda korumak veya en azından zararı azaltmak için, Cihazımı Bul (Android Cihaz Yöneticisi olarak da bilinir), bir kilit ekranı şifresi ve / veya parmak izi tarayıcısı ayarlamak gibi temel önlemleri almanız gerekir. bir. Daha fazla ipucu için şu makalelere göz atın:

  Telefonunuzu korumanın en iyi yolu Telefonunuzun çalınmasını önleme Üç ipucu: şifreleme, iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifreli mesajlaşma

Hiç bir akıllı telefon hırsızlığının kurbanı oldun mu? Telefonunu kurtarabildin mi? İpuçlarını yorumlarda paylaş.