Akıllı telefonunuz çalındıysa ne yapılmalıdır

Bu makaleyi okuyorsanız, akıllı telefon hırsızlığının talihsiz kurbanlarından biri olduğunuzdan veya telefonunuzu kaybettiğinizden olabilir. İster telefonun dolar değeri olsun, ister endişelendirdiğiniz tüm kişisel veriler, eksik telefon olması hep kötü haber. Bununla birlikte, geri almak istiyorsanız hızlı davranmanız önemlidir. İşte telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa yapmanız gereken ilk adımlar.

 • 2017 yılının en iyi Android akıllı telefonları
 • Günün en iyi Amazon fiyatları

Telefonunuz çalındığı takdirde yapılması gerekenler:

 • Cihazınızı bulun
 • Her şeyi uzaktan sil
 • Akıllı telefonunuzu çalıntı olarak bildirin
 • Cep telefonu hizmetini devre dışı bırak
 • Telefonunuzu koruyun

Akıllı telefonunuzu nasıl bulacaksınız

Android, kaybolan veya çalınmış akıllı telefonunuzu bulmak için çeşitli yollar sunar. Bilinen en iyi şey, Google'ın Bul Aygıtım'dır; bilgisayarınızdaki web sitesinden veya Google Play Store'daki uygulamadan erişebilirsiniz. Eskiden Android Cihaz Yöneticisi olarak adlandırılan hizmeti nasıl kullanacağınızla ilgili daha fazla ayrıntı:

 • Cihazımı Bul nasıl kullanılır?

Akıllı telefonunuzu GPS yoluyla bulmanıza yardımcı olan diğer uygulamalar ve çözümler de var. Telefonunuzu bu servislerden biriyle bulabiliyorsanız, kendinize bir hırsıza yaklaşmamak iyi bir şeydir. Bunun yerine, polise bırakın. Ancak, telefonunuzu hemen yanlış yerleştirdiyseniz, bunun nerede olduğunu anlamanıza ve kendiniz almanıza yardımcı olur.

Toplu taşıma araçlarında telefonunuzu kaybettiyseniz, bulunup bulunmadığını görmek için yerel transit yetkiliyle iletişime geçmek iyi bir fikirdir. İyi bir vatandaş onlara teslim ettiyse, yerel polis sizin için de tutabilir.

You can erase your sensitive data remotely.  © AndroidPIT

Akıllı telefon verilerinizi uzaktan nasıl silmek

Akıllı telefonunuzu kurtarmayı başaramadıysanız, Android, yukarıda bahsettiğim Aygıtımı Bulma hizmetini kullanarak telefonu uzaktan veri silmek için bir seçenek sunar. Telefonu sıfırlamak yalnızca birkaç saniye sürerse (ve hırsız başlangıçta bunu durduramaz), ancak geri döndürülemez olduğu için, bunu yapmadan önce bu seçeneği dikkatlice düşünün.

Pinpointing your phone then erasing it can help prevent identity theft. / © AndroidPIT

Akıllı telefonunuzu çalıntı olarak raporlama

Telefonunuz çalınırsa, hırsızlığı mümkün olan en kısa sürede (en çok 48 saat içinde) polise bildirmeniz önemlidir. Telefonunuz sigortalıysa, bu özellikle önemlidir. Polis raporu, yetkililerin telefonun diğer ağlarda kullanılmasını engellemesine izin verecek.

Telefonunuzu polise çalınmış olarak bildirmek için şu bilgileri kullanışlı yapmanız gerekir:

 • Akıllı telefonun IMEI numarası, telefonun ayarlar menüsünün kutusunda veya Hakkında bölümünde bulunabilir, akıllı telefonunuz için 15 basamaklı bir plaka gibidir. Bir yere yazılmış halde tutun.
 • Akıllı telefonunuzun modeli ve çalınan tüm aksesuarlar. Markayı, versiyonunu ve rengini not edin.
 • Telefon numaranız ve mobil ağınızın adı.
 • Hırsızlığın koşullarını, hırsızlığın tarih, saat ve yerini belirterek.

It is very important to know the IMEI number of your smartphone.

Telefonunuz hırsızlığa karşı bir sigorta poliçesi ile karşılanıyorsa, takip etmeniz gereken prosedür ve hakkınız olan haklardan haberdar olduğunuzdan en kısa sürede şirketi bilgilendirmek gerekir. Onlara söylediğinize dikkat edin; çünkü bu, politikanızın faydalarını görme veya başvuru yapmadan kalma arasındaki fark anlamına gelebilir.

Cep telefonu servisini nasıl devre dışı bırakabilirim?

Cep telefonunuz her kim çaldıysa, telefonunuzla birlikte 1-900 numaraları arayarak sizin adınıza büyük bir telefon faturası hazırlamayı isteyebilir. Bunu önlemek için, servis sağlayıcınıza, telefonunuzun en kısa sürede kaybolduğunu veya çalındığını bildirmeniz gerekir. Ardından, mobil sağlayıcınız telefon hizmetinizi kapatabilir. Numaranıza servisinizi, operatörünüzün web sitesinde, mağazalarında veya müşteri hizmetlerini arayarak askıya alabilirsiniz.

ABD'deki dört ana mobil operatörün müşteri hizmetleri numaraları:

 • AT & T: 1 (800) 331-0500
 • Verizon: 1 (800) 837-4966
 • Sprint: 1 (888) 211-4727
 • T-Mobile: 1 (877) 746-0909

Hizmetinizi askıya alırsanız, hizmet anında çalışmayı bırakır ve böylece hileli kullanımdan kaçınırsınız. Çoğu durumda, sesli mesajınızı herhangi bir ek ücret ödemeden başka bir telefondan arayabilirsiniz. Her zamanki gibi ayda faturalandırılırsınız, eksik telefonunuzu kurtarmazsanız, daha sonra taşıyıcınızdan yeni bir telefon edinebilir veya yeni bir SIM kartınızı etkinleştirebilirsiniz.

It is essential to disable your phone service to avoid fraudulent use. © AndroidPIT

Akıllı telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Telefonunuzun çalınması veya en azından hasarın hafifletilmesi durumunda korumak için, Cihazımı Bul'u (ayrıca Android Cihaz Yöneticisi olarak bilinir), bir kilit ekranı şifresini ve / veya parmak izi tarayıcısını ayarlamak gibi temel önlemleri almalısınız bir. Daha fazla ipucu için şu makalelere göz atın:

 • Telefonunuzu güvence altına almanın en iyi yolu
 • Telefonunuzun çalınmasını önleme
 • Üç ipucu: şifreleme, iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifreli mesajlaşma

Hiç akıllı telefon hırsızlığından kurtulduğunuz oldu mu? Telefonunu kurtarabilecek misin? Tavsiyelerinizi yorumlarınızda paylaşın.