Akıllı telefonunuzda gerçekten ne kadar bellek gerekiyor?

Dahili bellek miktarı cihazdan cihaza değişir. Bazı durumlarda, bir microSD yuvası kullanabilirsiniz, ancak bu her zaman mümkün değildir. Akıllı telefonumuza gerçekten ne kadar bellek ihtiyacımız var? Peki, onu nasıl kullandığına bağlı.

  • MicroSD'nizi bir bellek uzantısı olarak nasıl kullanabilirsiniz?
  • 2018'de şimdiye kadarki en iyi Android akıllı telefonlar

Piyasadaki seçenekler: ne seçilir?

Android için farklı dahili bellek ve RAM ile donatılmış çok çeşitli cihazlar var. Fiyat aralığına bağlı olarak, seçenekleriniz değişir, ancak üreticilerin birkaç yıl öncesine kıyasla ne kadar uzaklaştığını görebilirsiniz, özellikle 3GB RAM ve 32 GB'lık internet belleğinin artık norm olduğu orta aralıkta. Bu nedenle, Android kullanıcıları iPhone kullanıcıları ile karşılaştırıldığında hayat daha kolay.

Üreticiler 8, 16, 32, 64, 128 ve 256GB dahili belleğe sahip cihazları serbest bırakır. En azından, bu, akıllı telefonlar paketinizde söylenecek olan şeydir, ancak bu rakamlar, sizin için mevcut olan alan miktarını mutlaka yansıtmaz. Bunun bir kısmı sistem kendisi ve bloatware tarafından alınır.

  • Önceden yüklenmiş uygulamalar ve bloatware nasıl kaldırılır

Don’t underestimate the space pre-installed apps take up on your smartphone / © AndroidPIT by Irina Efremova

Bunu söyledikten sonra, 8GB dahili belleği seçmek oldukça sınırlıdır: Sadece WhatsApp'da alınan dosyalar ve birkaç fotoğraf sistemin gecikmeye başlaması için yeterlidir. Şahsen, bu bellek seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Üreticiler böyle sınırlı bir dahili bellek sunmayı bırakmalılar.

Sadece 16 GB ile hayatta kalabilirsiniz, ancak bu tavsiyeyi yerine getirin: Akıllı telefonunuzu gereksiz uygulamalardan temizlemeniz ve Google Fotoğraflar gibi bulut hizmetlerinden yararlanmanız gerektiğinden emin olmanız gerekir. Ağır çoklu görev ve zorlu oyunlar kesin bir hayır, bu nedenle deneyiminiz genel web tarama, e-postalar, WhatsApp ve çok daha fazla değil. Şu anda, düşük son akıllı telefonlar Samsung'un popüler J serisi (J3 2017, J5 2017 ve J7 2017) dahil olmak üzere hala 16GB bellek sunuyor.

Opinion by Jessica MurgiaAll devices should offer at least 32GB of internal memoryWhat do you think?50505 participants

Çok fazla fotoğraf çekmedikçe ve bulut hala bilmediğiniz bir dünya değilse, 32GB makul. Her halükarda, bu, menzil cihazının üst kısmına ihtiyaç duymayanlar için iyi bir çözümdür ve çok fazla uygulama gerektirmez. Yine bir başka örnek de Samsung Galaxy A5 2017 ile.

Güçlü bir 64GB belki de en iyi seçimdir. Bu seçenek, uygulamalar, fotoğraflar ve diğer dosyalar için yeterli alana sahip olmanıza olanak tanır ve oyun oynarken veya çoklu görev yaparken sabit sistem yavaşlamaları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. 64GB ve 6GB RAM ile iyi bir aday, 500 $ – 700 $ civarında çevrimiçi olan OnePlus 5T veya Huawei P10

128 ve 256GB dahili bellek, bütçe sorunu olmayanlar için (Honor View 10 bu kuralın bir istisnasıdır), son zamanlarda bir amiral gemisi seçerek ve hatta belki de iş için bile akıllı telefonu çok fazla kullananlar için ayrılan iki seçenek (HTC U11 + iyi bir örnek).

Kesin bir cevap yok

Bütçeniz ve akıllı telefonunuzu kullanma şekliniz, ihtiyaçlarınıza uygun en iyi bellek seçeneğini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken iki faktördür. Medya dosyaları çok yer kaplar ve bu sorunu çözmenin bir yolu fotoğraf makinenizin ayarlarında fotoğraf kalitesini azaltmaktır. Ancak, eğer bu fotoğraf çeken bir fotoğrafçı iseniz, ideal değil, bu yüzden 16 veya 32GB'lık aygıtları unutun.

Would you survive with 16GB of internal memory? / © AndroidPIT

Uygulamalarla ilgili olarak, oyunlar ve oyunlar farklı olmak üzere Spotify ve Netflix gibi akışlı servisleri kullanarak müzik ve TV dizilerinin tadını çıkarabilirsiniz. Oyuncular: taviz vermek bir seçenek değildir, daha büyük bir hafızaya gitmeniz gerekir. Sadece arada sırada oyun oynamaktan hoşlanan diğer kullanıcılar için, kullanılmayan uygulamaları ve diğer tür istenmeyen dosyaları temizlemeniz gerekir.

  • Dahili belleğinizde alanı hak eden en iyi Android oyunları

Akıllı telefonunuzdaki ayarlara gidin, ne kadar belleğiniz var? Yeni bir cihazda ne kadar hafıza yapmayı istersiniz? Yorumlarda bize bildirin.

What is the perfect storage for you?

“32GB” veya “64GB” öğesini seçin.

closeYou picked undefined!
What would your friends choose?
shareVS

  • 17 OyOops! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yükleme faydalı olabilir.32GB
  • 61 OyOops! Bir şeyler ters gitti gibi görünüyor. Yeniden yükleme faydalı olabilir.64GB