Akıllı telefonunuzda gerçekten ne kadar hafızaya ihtiyacınız var?

Dahili hafıza miktarı cihazdan cihaza değişir. Bazı durumlarda, bir microSD yuvası kullanabilirsiniz, ancak bu her zaman mümkün değildir. Akıllı telefonumuzda gerçekten ne kadar belleğe ihtiyacımız var? Nasıl kullandığına bağlı.

Piyasadaki seçenekler: ne seçmeli?

Hepsi farklı dahili bellek ve RAM ile donatılmış Android için çok çeşitli aygıtlar var. Fiyat aralığına bağlı olarak, seçenekleriniz değişir, ancak üreticilerin birkaç yıl öncesine kıyasla ne kadar ileride geldiğini görebilirsiniz, özellikle 3GB RAM ve 32GB internet belleğinin norm olduğu orta sınıfta. Bu nedenle, Android kullanıcıları için iPhone kullanıcıları ile karşılaştırıldığında hayat daha kolaydır.

Üreticiler, 8, 16, 32, 64, 128, 256 ve 512GB dahili belleğe sahip cihazları serbest bırakmaktadır. Aslında 2019’da 1 TB’lık bir akıllı telefon almak bile mümkün. En azından akıllı telefon paketinizde söylenecek olan budur, ancak bu rakamlar mutlaka sizin için uygun olan alanı yansıtmaz. Bunun bir kısmı sistemin kendisi ve kabarık yazılımlar tarafından ele geçirilir.

    Önceden yüklenmiş uygulamalar ve bloatware nasıl kaldırılır

AndroidPIT Sony Xperia XA2 0180

Düşük son: 16GB yeterli mi?

Sadece 8GB dahili belleğe sahip akıllı telefonlar artık oldukça nadir ve iyi bir nedenden dolayı: sadece WhatsApp’tan alınan dosyalar ve birkaç fotoğraf, sistemin bu kadar sınırlı depolama ile gecikmeye başlaması için yeterli. Şahsen, bu hafıza seçeneğini seçmemeyi tavsiye ederim.

Neredeyse 16GB ile hayatta kalabilirsiniz, ancak şu tavsiyeye uyun: akıllı telefonunuzu gereksiz uygulamalardan temizlediğinizden ve örneğin Google Foto gibi bulut hizmetlerinden yararlandığınızdan emin olmanız gerekir. Ağır çoklu görev ve zorlu oyunlar kesin bir hayırdır, bu nedenle deneyimleriniz genel web tarama, e-postalar, WhatsApp ve çok daha fazlası ile sınırlı değildir. Şu anda, bazı düşük seviye akıllı telefonlar hala Samsung’un popüler J hattı (J3 2017, J5 2017 ve J7 2017) dahil 16 GB bellek sunuyor.

Tarafından görüşJessica MurgiaTüm cihazlar en az 32GB dahili hafıza sunmalıdır.What do you think?5050877 katılımcı

32-64GB: rahat bir orta?

Çok fazla fotoğraf çekmeye alışkın değilseniz ve bulut hala bilmediğiniz bir dünyaysa, 32 GB makul. Her durumda, bu, menzil cihazının tepesine ihtiyaç duymayan ve çok fazla uygulama gerektirmeyenler için iyi bir çözümdür. Yine bir başka örnek, Galaxy A6 2018 ile Samsung.

Sağlam bir 64GB iyi bir seçimdir. Bu seçenek uygulamalar, fotoğraflar ve diğer dosyalar için yeterli alana sahip olmanızı sağlar ve oyun oynarken veya çoklu görev yaparken sürekli sistem yavaşlamaları ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Oyun başına çoğu zaman birkaç GB alabilen iyi grafiklere sahip mobil oyunların hayranları en azından 64’ü göz önünde bulundurmalıdır. Razer Phone 2, yerleşik PUBG Mobile, Fortnite, Darkness Rises gibi oyun kütüphaneleri için yeterince hızlı ve geniş 64 GB depolama ve 8 GB RAM’in güzel bir kombinasyonuna sahiptir. Samsung Galaxy S9, hala her zamankinden daha uygun fiyatlı harika bir telefon, ayrıca 64GB standart olarak geliyor.

128GB ve üstü: tekrar depolama konusunda endişelenmeyin

128 ve 256GB dahili hafıza, üst bayrak gemileri için artık ayrılmayan iki seçenek. Samsung Galaxy A9 gibi üst orta ranger’lar 128GB’lık bir kapasiteye sahip olabilir ve Honor View20 gibi bütçe markalarının yüksek kaliteli cihazları bile 256GB’ta çok miktarda depolama alanı sağlıyor. OnePlus 6T ve yeni Samsung Galaxy S10e de bu yapılandırmalarda geliyor.

Ancak 2019’daki iddianın gerçekten üstesinden gelmek için, 510GB’lık bir depolama alanı sunmak gerekiyor. Bir akıllı telefon üzerinde önceden düşünülemeyen bir sayı, ancak bildiğimiz gibi, sayılar artmaya devam ediyor. Xiaomi Mi MIX 3, diğer birçok cazip özelliği arasında, konfigürasyona bağlı olarak 128 GB-512 GB depolama alanı ile birlikte geliyor. Samsung’un yeni Galaxy S10 modeli 512GB’a kadar çıkabilir ve Galaxy S10 Plus saçma 1TB veya 1,000GB’a kadar çıkabiliyor!

Böyle çirkin bir sayının bundan yıllar sonra daha yaygın hale gelebileceğini söylemeye yeterli, ancak pek az kimsenin bu kadar büyük miktardaki verileri akıllı telefonlarında tutma ihtiyacı yoktur. Para nesne yoksa veya telefonunuzu video oluşturmak ve düzenlemek için mobil bir iş istasyonu olarak kullanıyorsanız, bir akıllı telefonun artık 500 GB işaretini kırabileceği için minnettar olabilirsiniz. Ancak çoğumuz 128GB doldurmak için mücadele edeceğiz.

Kesin bir cevap yok.

Bütçeniz ve akıllı telefonunuzu kullanma şekliniz, ihtiyaçlarınıza en uygun bellek seçeneğini belirlerken dikkate almanız gereken iki faktördür. Medya dosyaları çok fazla yer kaplar ve bu sorunu çözmenin bir yolu kameranızın ayarlarında fotoğraf kalitesini düşürmektir. Ancak, keskin bir fotoğrafçıysanız bu ideal değildir, bu yüzden 16 veya 32GB’lık cihazları unutun.

AndroidPIT Scott surviving 1

Uygulamalar için, Spotify ve Netflix gibi akış servislerini kullanarak müzik ve TV dizilerinin tadını çıkarabilirsiniz, ancak oyunlar farklı. Oyuncular: uzlaşma bir seçenek değil, daha fazla depolama alanı için gitmen gerekiyor. Sadece ara sıra oyun oynamaktan hoşlanan diğer kullanıcılara gelince, kullanılmayan uygulamaları ve diğer istenmeyen dosyaları temizlediğinizden emin olmalısınız.

    Dahili belleğinizdeki alanı hak eden en iyi Android oyunları
Akıllı telefonunuzda ne kadar depolama alanına ihtiyacınız var? 8GB 32GB 64GB 128GB 256GB 512GB 1TB (Sadece bir seçime izin verilir) Sonuçları görüntüle VOTE!

Akıllı telefonunuzdaki ayarlara gidin, ne kadar hafızanız var? Yeni bir cihazda ideal olarak ne kadar hafıza olmasını istersiniz? Yorumlarda bize bildirin.