Akıllı telefonunuzda gizlilik: verilerinizi koruma

Temel veri koruma düzenlemesi sayesinde, Google veya Facebook gibi büyük çevrimiçi hizmet sağlayıcılarının gizlilik ayarları nihayet ön plana çıkıyor. Bu, kullanıcılara, Büyük Veri şirketlerinin bizim hakkımızda bildikleri ve bilgileri kimlerle paylaştıkları konusunda daha iyi kontrol veya en azından bilgi sağlar. Burada size Facebook, Google ve WhatsApp’ın en önemli gizlilik ayarlarını gösteriyoruz ve sizi büyük hizmetlere daha özel alternatiflere yönlendiriyoruz.

Bölüme atlar:

  Android akıllı telefonların yetkisiz erişime karşı daha iyi korunması Facebook, Google ve WhatsApp Alternatiflerinde gizlilik ayarları ve diğer ipuçları

Android özellikleri ile gizlilik koruması

  Ekran kilidini ayarlama SIM PIN’i ayarlama Uygulama izinlerini geri alma Sistem güncelleme yüklemesi Kullanıcı profillerini ve özel alanları kullanma Uygulama ekleme

Kilit ekranını kaydeder

İyi bir ekran kilidi, daha fazla güvenlik için en kolay adımlardan biridir. Akıllı telefonunuzu yalnızca kodunuzu bilenler kullanabilir. Engelleme düzeni, dört basamaklı PIN veya şifre arasından seçim yapabilirsiniz. Kilit ekranını Güvenlik altındaki ayarlardan yapılandırabilirsiniz. Bu kod aynı zamanda aygıt şifrelemesini de geliştirir. Bu şekilde şifrelenmiş bir akıllı telefon, hafızası okunamadığından ve yeniden etkinleştirme kilidi sayesinde, sıfırlamadan sonra bile sadece yedek parça deposu olarak kullanılabildiği için birçok açıdan hırsızlar için çekici değildir.

  Kilit ekranı şifreniz olmadan Samsung akıllı telefonunuzun kilidini açma

pattern screen lock start up

SIM PIN kodunu çıkarmaz

Akıllı telefon biraz daha hızlı başlasa bile, SIM kartın PIN kilidini çıkarmak için cazip olmayın. Bir hırsız telefon numaranızı engellemeden kullanabilirse, bu WhatsApp, Telegram veya Signal gibi basitçe doğrulanmış sohbet uygulamalarında iki faktörlü kimlik doğrulama veya kimlik hırsızlığına yardımcı olur. En kötü durumda, SMS-TAN’ları aldığı için çevrimiçi bankacılığınızı kullanabilir. Ama her şeyden önce ve en kolayı pahasına arayabilirdi.

Uygulama izinlerini kontrol eder ve iptal eder

Uygulama geliştiricilerinin sizin hakkınızda neler bildiğini görmek sizi şaşırtacak. Uygulama izinlerini düzenli olarak kontrol edip iptal ederek onlara birçok veriyi reddedebilirsiniz. App “Fedai” sadece bir dolar maliyeti, ancak akıllı telefonunuzdaki yetkilendirme ev yöneticisi rolünü üstlenir.

androidpit bouncer

Sistem güncellemelerini yükleyin

Güvenlik açıklarını kapatmak için üreticilerin önemli güncellemeleri her zaman kurulmalıdır. Bu gizliliğinizle ilgilidir, çünkü saldırganlar farketmeden SMS, e-postalarınızı, fotoğraflarınızı ve kalan verilerinizi cihazınızdan bazen kablosuz olarak kopyalamak için bu boşlukları kullanabilirler. Bundan kolayca kaçınabilirsiniz.

Mevcut güncellemelerin bildirimi artık aylık olarak birçok cihaza geliyor. Onları görmezden gelmeyin, ancak akıllı telefonunuzu tekrar güvenli hale getirin. Güncellemeyi daha yeni akıllı telefonlara yüklemek uzun sürmez. Ek bir bölüm sayesinde, güncellemeler arka plana yüklenebilir ve yeniden başlatıldıktan sonra etkinleştirilebilir.

AndroidPIT lineage os hero

Artık resmi bir güncelleme mevcut değilse, cihazınız için uyumlu bir özel ROM aramaya değer. Böylece eski bir Samsung Galaxy S5’i bile güncel hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda, Google’ın casusluğunu önlemek için MicroG çerçeveli bir ROM’a da güvenebilirsiniz.

Farklı kullanıcı profilleri veya özel alanlar kullanır

Farklı Google hesapları (işletme ve kişisel gibi) kullanıyorsanız, bunları bir akıllı telefonda iki depolama alanına ayırabilirsiniz. Ne yazık ki, tüm akıllı telefon üreticileri farklı kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanıcı arayüzlerinde Android özelliğini uygulamıyor.

Örneğin Huawei / Honor, özelliği kendi yöntemiyle yorumlar ve özel alanları kullanır. Samsung, belirli uygulamalar için uygulama ikizini oluşturur. Bunlar ayrıca ek güvenlik önlemleri ile korunur ve depolama alanlarını birbirinden güvenli bir şekilde ayırır.

Tek bir uygulama ekler

Tek bir uygulamanın her zaman ön planda kalmasını ve ana ekran düğmesinin de kilitlenmesini istiyorsanız, Android 5.0 Lollipop’tan beri artık tek uygulamaları ön plana sabitleyebilirsiniz. Bu işlevi önce “Ekran ekle” altındaki güvenlik ayarlarında etkinleştirmeniz gerekir. Ardından, uygulamaya genel bakışta her bir uygulama önizlemesinin sağ alt köşesindeki küçük raptiyeyi görebilirsiniz. Tam güvenlik için ekran kilidini açmadan önce ekran kilidini de etkinleştirebilirsiniz.

android 50 lollipop bildschirmfixierung

  Android akıllı telefonunuzu ilk kez ayarlama: ipuçları ve püf noktaları

Facebook, Google ve Co için gizlilik ayarlarını özelleştirin.

  Site Geçmişini Devre Dışı Bırak Facebook Hairstyle WhatsApp’ı Değiştir

Google konum hizmeti: Sizin ve başka hiç kimsenin konumu

Akıllı telefonunuzu kaybederseniz veya çalınırsa, uzaktan bulabilirsiniz. Ne yazık ki, konum hizmeti sürekli olarak verileri kaydeder, böylece Google veya bilinen güvenlik yetkilileri sizi fark edilmeden izleyebilir. Bu yüzden en azından Google’daki hareket profilinizin kaydını kapatın. Mobike gibi diğer yere duyarlı uygulamaların erişimine izin verilmemelidir (yukarıya bakın).

  Telefonum nerede? Kayıp (veya çalıntı) akıllı telefonunuzu bulma

google standortverlauf de

Artık konum hizmetini sizin adınıza kullanmanız ve gereksiz verileri Google’a aktarmamanız önemlidir. Bunları ve diğer birçok uğursuz Google kaydını nasıl kesebileceğiniz, durdurabileceğiniz veya silebileceğiniz özel makalemizde açıklanmaktadır.

  Akıllı telefonunuzu satıyor musunuz? Yalnızca fabrika ayarlarına sıfırlama verilerinizi korumaz

Akıllı telefonunuzun yalnızca konumu Google ile paylaşmadığını unutmayın. Cep telefonu sağlayıcınız da, en azından hücre üçgenleme yoluyla nerede olduğunuzu her zaman bilir. Acil bir arama yaparsanız, bu elbette bir avantajdır. Çünkü acil çağrı merkezindeki çalışan, eğer tam olarak tarif edemediyseniz, konumunuzu belirleyebilir.

Facebook gizliliğini geliştirme

Facebook açık ara en büyük sosyal ağ. Birçok kişi neredeyse sadece arkadaşlarınız veya tanıdıklarınızla iletişimde kalmak için kullanır. Bazı hizmetler ve etkinlikler sadece burada düzenlenir. Kayıt olduktan sonra, arkadaşlarınızla veya filtre balonunuzda fotoğraf, bağlantı ve metin paylaşabilirsiniz. Siz veya bir yabancı hakkınızda utanç verici şeyler yayınlamamanız için gizlilik ayarlarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı ayrı bir makalede göstereceğiz.

  Facebook için temel ipuçları ve püf noktaları

Ancak uygulama açık olmasa bile, veri toplamak ve göndermekle meşgul. Mümkün olduğunca kaldırın. Bazı akıllı telefon üreticileri bile bir bilgisayara bağlanmanızı ve bir komut satırıyla çalışmanızı gerektirir, talimatlarımıza bakın.

Facebook ve Messenger için paranoyak bir alternatif, açık kaynak kodlu SlimSocial uygulamasıdır. Uygulama beş yıl önce Facebook uygulamasına benziyor, birkaç yüz kilobayt boyutunda (Play Store uygulamasından 200 kat daha az) ve doğrudan uygulamada bir sohbet işlevine sahip. Her şey orijinalinden biraz daha kötü görünüyor, ancak arka planda veri akışını durduruyor.

WhatsApp gizliliği

Facebook sohbet servisi ile veri koruma nedenleriyle elleriniz birbirine bağlı. Sohbetler kendileri uçtan uca şifrelenmiş olsa da, tüm meta veriler Facebook için görülebilir. Bu, genel merkezin kiminle kiminle ne kadar süre ve ne zaman iletişim kurduğunu bildiği anlamına gelir. Ayrıca, telefon numaranız yarı kamuya açıktır. Bir kişi sizi ayarlarda önleyebileceğiniz bir gruba çeker çekmez, o gruptaki herkes telefon numaranızı görebilir, kaydedebilir ve iletebilir. WhatsApp bunu kullanıcı sözleşmesinde duyurur, ancak yine de sizi şaşırtabilir. Bunu beğenmediyseniz, alternatif sohbet hizmetleri öneriyoruz.

  WhatsApp 2019’un En İyi Mesajlaşma Uygulamaları Hakkında Sevmediğimiz Sekiz Şey

WhatsApp’ı paranoyak olarak kullanma

Hala Messenger’a bağımlıysanız (grup baskısının uzun vadede ezici olduğunu biliyorum), WhatsApp’ı ana numaranızdan farklı bir cep telefonu numarasında kullanabilirsiniz. Ayarladığınızda, hemen Facebook’a kopyalanmamaları için kişilerinize WhatsApp erişimini reddedebilirsiniz. Daha sonra sizinle iletişim kurmak isteyen, özel WhatsApp numaranız için ayrı olarak başka bir kanalda sormalıdır.

Daha fazla gizliliğe sahip alternatifler

  Google olmadan Android Paranoid Tarayıcı Kullan Veri bağlantısını şifrele Uygulama alternatifleri listesi

Android’i Google olmadan kullanma

Android’i Google uygulamaları ve hizmetleri olmadan da kullanabilirsiniz. Güvenilir seçenek, tüm işletim sistemi bölümünün üzerine yazmak olabilir. Ancak bu sadece bazı akıllı telefonlarda mümkündür, karmaşıktır ve garanti taleplerine mal olabilir. Google hizmet değiştirme paketi microG’nin geliştiricileri ile Lineage OS’nin arkasındaki ekip arasındaki işbirliği sayesinde, Google içermeyen bir Android ile ilgili birçok sorun günlük hayatta çözülebilir.

  Android, Google olmadan nasıl hissediyor?

Tarayıcı ve arama motoru

Chrome ve Google’ınızın yerini Firefox Klar, hatta TOR tarayıcısı ve DuckDuckGo alırsa, web sitesi operatörlerinin sörf davranışınızı analiz etmesi çok daha karmaşık olacaktır. Çünkü web sitesinden ayrılırken veya en azından tarayıcıyı kapatırken parçalarınızı silerler. Web siteleri yalnızca daha fazla çaba harcayarak bir kullanıcı profili oluşturabilir.

Yabancı WLAN’larda VPN istemcilerini kullanma

WLAN’lar yalnızca sınırlı ölçüde güvenlidir; özellikle kimin hala onlara bağlı olduğunu bilmiyorsanız. Böylece kendi cihazlarınızın İnternet bağlantılarını sanal bir özel ağ (VPN) üzerinden şifreler. Bunu nasıl kuracağınızı ve hangi ücretsiz hizmetlerin mevcut olduğunu ayrı bir makalede göstereceğiz:

  Android için en iyi VPN’ler: çevrimiçi güvenlik ve gizlilik

Popüler uygulamalara alternatifli listeler

İnternette Facebook, WhatsApp, Google ve benzeri gibi uygulamalara neden güvenmememiz gerektiği konusunda bol miktarda bilgi var. Prism-Break size her biri için gizlilik dostu bir alternatif sunuyor. Degoogle Subreddit wiki’si, takvimlerinizi, kişilerinizi ve benzerlerini özel olarak güvenceye almak için size alternatif web hizmetlerinin bir listesini de sunar.

Gizlilik: Kontrolünüz sınırlıdır

Bir akıllı telefonun tamamen veri koruma dostu çalışması neredeyse imkansızdır. Mobil ağa bağlanır bağlanmaz, sağlayıcınız sizi bulabilir. Ve bir veri bağlantısı kurar kurmaz akıllı telefonunuz telemetri verilerini çeşitli servislere gönderir; bazıları anonim, bazıları değil.

Sadece Librem 5 ile Purizm bunu daha iyi yapmak istiyor. GPS, GSM, mikrofon ve diğer bileşenler için Killswitch’lerde, akıllı telefonu sizi gözlemleme hakkından fiziksel olarak mahrum bıraktığınız var. Bununla birlikte, uygulamada, bu cihaz aynı zamanda başlatma zorlukları ile mücadele etmek zorundadır (blog yayınına bakınız).

Mevcut Android akıllı telefonunuz ve Gmail, Facebook, WhatsApp veya Google Haritalar gibi sözde ücretsiz hizmetlerin kullanımı ile karar vermelisiniz: Tamamen anonim olun veya gizliliğinizin bir kısmı ile fiyat ödeyin.

Apps
Tips & Tricks

Facebook Twitter