Akıllı telefonunuzdaki pil ömrünü en yükseğe çıkarmak için 7 ipucu

Batarya boşalması, yavaş şarj ve sisteme takılan uygulamalar, Android telefonların batarya performansındaki sorunlardan yalnızca birkaçı. Ama yardım etmek için buradayız. Bu kılavuzda, sahip olabileceğiniz en kötü batarya sorunlarından yedisini gözden geçiriyoruz ve bu konularda size yardımcı olacak çözümler sunuyoruz.

    Android cihazınızda pil ömründen nasıl tasarruf edersiniz Android’de sistem performansını izlemek için en iyi uygulamalar

Bir bölüme atla:

    Aç olan uygulamalar Eski pilinizi değiştirin (eğer yapabilirseniz) Şarj cihazınız çalışmıyor Google Play Servisler pil boşalması Otomatik parlaklığı kapatın Ekran zaman aşımınızı kısaltın Widget’lar ve arka plan uygulamaları için dikkat edin

1. Güç aç uygulamalar

İlk şey ilk. Sorunu tespit etmek ve daha sonra bir çözüm bulmak için pilimizin davranışını öğrenmemiz gerekir. Pilinizin ne işe yaradığını daha iyi anlamak için, Ayarlar> Batarya’ya gidin. Bu ekranda çok fazla pil kullanan uygulamalar bulursanız, gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınızı düşünün. Bağlı olmadığınızları kaldırarak pil ömründen tasarruf edebilirsiniz. Bataryayı en çok tüketen uygulamalar hakkındaki bu AVG raporunu inceleyin – telefonunuzda bunlardan bir kaçını kullanıyor olabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun pil kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, Play Store’da pil tüketimi hakkında istatistikler ve ayrıntılı bilgi sağlayan bir dizi uygulama bulacaksınız. GSam Pil Monitörü’nü öneririz.


GSam Batarya Monitörü

Uygulama kurulduktan sonra, akıllı telefonunuz ve pil kullanımınızla ilgili verileri toplamak birkaç gün alır, bundan sonra cihazınızda ne kadar pil kullandığınıza dair size harika bir genel bakış sunar.

androidpit lollipop battery screen

2. Eski pilinizi değiştirin (eğer yapabilirseniz)

Akıllı telefonunuz birkaç yaşındaysa, üzücü gerçek, pilinin sadece doğal bir ölümle ölmekte olabileceğidir. Çok sayıda arka plan işlemine sahip değilseniz ve ekranınızın parlaklığını düşük tutuyorsanız, telefonunuz hakkındaki incelememizi okumak ve batarya deneyimimizi sizinkiyle karşılaştırmak faydalı olacaktır.

    Galaxy S9 ve S9 + batarya testi: hayal kırıklığı yaratan gerçek LG G7 meyilli arzu edilmek üzere çok şey bırakıyor Huawei P20 Pro batarya sizi yarı yolda bırakmıyor

Sizinki oldukça düşükse, değişiklik zamanı gelebilir. Üreticiler genellikle bir bataryanın 1000 şarj için iyi performans göstermesi gerektiğini söyler, ancak bu birçok faktöre bağlıdır.

ANDROIDPIT battery 3

Çıkarılabilir pili olan bir akıllı telefonunuz varsa, bu sadece yeni bir tane satın alma durumudur (çıkarılabilir pili olan bir akıllı telefon seçmenin büyük bir avantajı). Ne yazık ki, çıkarılabilir batarya çeşitli nedenlerden dolayı üreticilerden hızlı bir şekilde kaybedilmektedir. Teknik olarak, telefonunuzu parçalara ayırmaya istekliysanız, bataryayı kendiniz de değiştirebilirsiniz, bu akıllı telefon garantinizi geçersiz kılacaktır.

3. Şarj cihazınız çalışmıyor

Tam bir gece şarjından sonra, akıllı telefonunuzun pilinin süper hızlı bir şekilde tükendiğini fark ederseniz, sabahları ilk önce tam olarak şarj edip etmediğini kontrol etmeye değer. Değilse, arızalı bir şarj cihazına bakıyorsunuzdur.

Kablonuzun başka bir telefonla çalışıp çalışmadığını veya telefonunuzun başka bir kabloyla çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Şarj cihazınızın arızalı olduğunu kanıtlarsa, yalnızca saygın üreticilerin şarj cihazlarını satın almayı unutmayın; aksi halde, telefonları ve evleri yakan telefonlarla ilgili sıkça duyulan haberlerin konusu olma riskini alırsınız. Hayır, şaka yapmıyoruz, oldu.

androidpit USB 1

4. Google Play Servisleri pil tüketimi

Google Play Hizmetleri, çok fazla pil tüketen başka bir hizmettir. Ne yazık ki, bunu durduramazsınız çünkü uygulamalarınızın telefonunuzda birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan çok önemli bir Android özelliğidir. Yine de kontrol altına alabilirsiniz.

Ayarlar> Uygulamalar> Tümü> Google Play Servisleri’ne gidin. Burada, Önbelleği temizle düğmesine dokunun. Bu, Google Play Hizmetini yenilemeli ve pili boşaltmasını durdurmalıdır. Bu işlemi ayda bir tekrarlayın.

AndroidPIT google play not working 4

5. Otomatik parlaklığı kapatın

Tüm masum davranma. Kanun hiçbir zaman otomatik parlaklık kullanmamanız gerektiğini, ancak kapalı kapılar ardında kötüye kullandığınızı belirtir. Otomatik parlaklık genellikle her birey için rahat bir görüntüleme ayarı üretecek kadar karmaşık olmasına rağmen, en uygun ayarı seçemez. Nasıl olabilir? Akıllı telefon sensörleri sizin ve büyük teyzenizin görüşünün gücünü bilmiyor, değil mi?

Samsung Galaxy S8 Auto Brightness

Parlaklık seviyesini kendiniz ayarlamak, nispeten düşük bir değere ayarladığınız sürece, her zaman daha iyi pil ömrü sağlayacaktır. Neyse ki, Android platformu parlaklık ayarlarını değiştirmeyi çok kolaylaştırıyor ve iki parmaklı bir aşağı kaydırmayla hızlı ayarlar menüsünden kolayca ayarlanabiliyor.

6. Ekran zaman aşımınızı kısaltın

Ekranın bir Android telefondaki en büyük batarya tüketim kaynaklarından biri olduğu bilinen bir gerçek, bu nedenle uzun ömürlü olması çok önemli. “Ekran zaman aşımı” veya “uyku” ayarı, ekranın nişanlandıktan sonra ne kadar süre boyunca uyanık kalacağını belirler; Ekrana bakmazken ekran açık kalırsa, değerli pil ömrünü boşa harcarsınız. Düzenli kullanımda rahat edeceğiniz en düşük değere ayarlamak için en iyisidir ve yalnızca ihtiyacınız olduğunda değiştirin.

Oyunlar veya e-kitap okuyucular gibi kullanım sırasında ekranın sürekli açık kalmasını gerektiren uygulamalar hakkında endişelenmeyin, ayarınız ne olursa olsun uyanık kalmayı bilirler.

androidpit battery automatic brightness sleep

7. Widget’lara ve arka plan uygulamalarına dikkat edin

Widget’lar, taş işleyen akü katilleridir, işinize devam ederken acımasızca arka planda güncellenir. Basit bir haber toplayıcı ve hava durumu uygulamasının çok fazla zarar vermeyeceği izlenimi altında olabilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz ve bir kez daha fazlasını eklemeye başladığınızda, pilinizi ciddi şekilde yerine getirecektir.

Pencere öğelerinin ve arka plan uygulamalarının güncellenmesini istediğiniz sıklığı düşünün. Hava durumu uygulamanızı her saat güncellenecek şekilde ayarlayabilirsiniz, ancak ne kadar sık güncellenirse, o kadar fazla güç gerektirir. Hava durumunu günde iki kez kontrol ediyorsanız, yenileme aralığını her 12 saatte bir ayarlamayı deneyin.

Birçok uygulama, siz onları ana sayfanıza ilk yerleştirdiğinizde güncelleme sıklığını ayarlamanızı isteyecektir, ancak istediğiniz zaman ayarlarına geri dönebilirsiniz. Yalnızca bazı uygulamaların bunu sunmadığını unutmayın ve bunlar dikkat edilmesi gereken gerçek batarya suikastçıları olabilir.

Hangi Android batarya sorunları her zaman aranıyor? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.