Akıllı telefonunuzdaki sensörlerin kalibrasyonu nasıl yapılır

Sensörler, düşünülenden çok daha önemli olan küçük görmezden gelinen bileşenlerdir. Sensörler, akıllı telefonunuzdaki en yaygın kullanılan işlevlerin çoğunu mümkün kılmaktadır. Pil gücünden tasarruf etmenize bile yardımcı olurlar. Akıllı telefon sensörlerinin kalibrasyonunu ve kalibrasyonunu nasıl çalıştıracağına bir göz atacağız.

  • Bu gizli kodlarla Android'inizdeki gizli bilgiye erişin
  • Android pilinizi nasıl kalibre ederim?

Hareket sensörleri, Asphalt 8 veya Real Racing 3 gibi bazı oyunların en önemli parçasıdır. Yaklaşım sensörü aynı zamanda, telefonda konuşurken ekranı kapatarak veya ölçme yoluyla çok fazla pil tasarrufu yapmamıza yardımcı oluyor Işık ve buna göre parlaklığı ayarlama.

Zaman zaman, bilinmeyen bir nedenle, bir sensör gerektiği gibi çalışmayı bırakır. Kırılıp kırılmadığına karar vermeden önce kalibre etmeye çalışacağız. Bazen sorun kendiliğinden düzelecektir.

Some Xperia models come with their own software to diagnose sensor performance. / © AndroidPIT

Sensörlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin

Söylediğimiz gibi, sensörler telefonunuzdaki temel işlevlerin birçoğu için hayati önem taşır ancak zaman zaman ihtiyaç duydukları şekilde çalışmayı bıraktığı bilinmektedir. Bazen sorun, belirli bir algılayıcı kullanan uygulamanın verilerin doğru yorumlanmadığıdır. Durum böyle olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken tek şey, aynı sensörü kullanan farklı bir uygulama indirip denemektir. Örneğin, Asphalt 8'de araba hareketlerinize cevap vermezse, Real Racing 3'te deneyin.

Her ne kadar başka bir uygulamayı test etmek kadar kolay değil. Algılayıcıların ölçümler alıp almadığını kontrol etmek için akıllı telefonunuzun derinliklerine dalmak için zaman zaman aşağıdaki uygulamalardan birini kullanmanız gerekecektir.

Sensors Multitool

Sensors test

Sony'nin Xperia ailesi (Xperia Z3 gibi) gibi bazı durumlarda, telefonlar bir tanı aracı ile gelir. Bunu, Ayarlar> Telefon hakkında> Teşhis bölümüne gidebilir veya uygulama çekmecesinden uygulamayı açmanız yeterlidir. Test sekmesine giderseniz, her sensörün performansını ayrı ayrı kontrol edebilir veya tam teşhis yapabilirsiniz.

Secret Android codes aren’t hard to use. / © AndroidPIT

Bu özellikle birlikte gelmeyen cihazlar için, gizli menüler içinde sensör performansını test etme seçeneğine sahibiz. Onlara erişmek için telefon çeviriciye gitmeniz ve belirli bir sayı birleşimi koymanız gerekir. Android'in gizli ayarlarının her birine erişmek için gizli kodları vardır ancak üreticiye göre değişen bazı kodlar vardır. Sensörlerinizin performansını, ayrıca farklı teşhis modlarındaki kamera, ekran veya ses gibi diğer özellikleri test edebilirsiniz.

Opinion by Luis OrtegaSecret codes are easy to useWhat do you think?5050201 participants

İşte bazı örnekler. Birden fazla bileşen ve kullanım istatistikleri hakkındaki durum bilgilerine erişmek için * # * # 4636 # * # * kodumuz var. Xperia aygıtları için * # * # 7378423 # * # * kodumuz da vardır; Hizmet testleri sırasında ekrandaki öğelerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceksiniz.

The secret menu on the Sony Xperia Z2. / © AndroidPIT

Kalibre sensörleri

Birinin telefonlarının sensörlerini kalibre etmek isteyebileceği bir çok nedeni var. Gerekli olmayabilir, ancak her şeyin mükemmel kalibre edildiğinden emin olmak istersiniz. Veya bir şey düzgün çalışmıyor ve kırık olup olmadığını görmek için bu özelliği çalıştırmak istersiniz. Sebebiniz ne olursa olsun, bazı sensörleriniz kalibre edilebilir, ancak telefonunuzda Google Play'de olduğu kadar bu da değişir.

LG G2 ile başlayan bazı LG cihazlarında, Ayarlar> Genel sekmesi> Hareket'e giderek hareket sensörünü kalibre edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yönergeleri takip etmek ve birkaç saniye içinde sensörünüz kalibre edilecek. Sony gibi tüm sensörleri kalibre etmenize izin vermeyen bazı markalar var. Bu durumda Google Play'e erişmek ve düzeltmeye çalıştığınız sensörü yeniden kalibre edebilen bir uygulama bulmak daha iyi olur. Eğer mevcut değilse, bunu yapmak için bir başka, daha sert yol vardır. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak normalde tüm sensörleri otomatik olarak yeniden kalibre edecektir.

Users with Xposed framework modules have even more options. / © AndroidPIT

Pişmiş ROM'lara, Xposed modüllerine ve bu tür kullanıcılara yönelik diğer Uygulamalara sahip kök kullanıcılar, akıllı telefonlarındaki sensörleri kişiselleştirmek ve kontrol etmek için daha da fazla seçeneğe sahiptir. Bununla birlikte, telefonunuzu teşhis edip kalibre ediyorsunuz, yöntemlerinizi bizimle aşağıda paylaşıyorsunuz.

Üçüncü taraf bir uygulama mı kullanıyorsunuz? ROM'unda kalibrasyon seçeneği var mı?