Akıllı telefonunuzdaki tek tek uygulamaları kilitleme

Telefonunuzu başka birine vermek isterseniz, uygulamalarınızı açmasını engellemek iyi bir fikir olabilir. WhatsApp, e-postalar ve resim galerisi, kendinize saklamak istemeyebileceğiniz özel içerikler içerebilir. Ancak korkmayın – hassas bilgileri meraklı gözlerden koruyabilir ve hala akıllı telefonunuzu uzatabilirsiniz.

  • Android'de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenli bir şekilde nasıl gizleyebilirsiniz?
  • 2018'in en iyi Android uygulamaları

Yöntem 1: Uygulama kilitleme uygulamaları

Play Store, uygulamaları engellemek için kullanılabilecek uygulamalarla doludur. 'Uygulama kilidi' arama terimi düzinelerce sonuç verecektir. Sizden çok fazla yetkilendirme gerektirmeyen iki örnek seçtik. Aşağıdaki iki uygulamaya daha yakından baktık:

  • Keepsafe'den Uygulama Kilidi
  • Cheetah Mobile CM Güvenlik Antivirüs Applock

Bir uyarı ile başlayalım: Uygulama kilidi uygulamaları, eğer yeterince akıllılarsa meraklı insanlara karşı gerçek bir koruma değildir! Genellikle bir uygulamada en son görüntülenen içeriği tamamen gizleyemezler; En son mesajlar kod girişi görünmeden önce hızlıca görülebilir.

Android arayüzü ve App Locker daha iyi bir şekilde çalışana kadar, en iyisi Android'in fabrika yazılımıyla birlikte gelen bir yönteme geçiş yapmaktır. Bu yöntemler aşağıda sunulmuştur.

İpucu : Aksi halde becerikli bir kişi uygulama dolabını kaldırabilir ve baypas edebilir.

Keepsafe'den Uygulama Kilidi

Keepsafe ekran görüntülerini almanıza izin vermez, bu yüzden gözlemlerimizi kelimelerle açıklamak zorundayız. Her şeyden önce, uygulamanın herhangi bir yetkilendirme gerektirmediği gerçeğini beğeniyorum. Kurulum sihirbazı kilit tipini sorar: PIN, desen veya parmak izi. Uygulama, Android telefonunuzda zaten kayıtlı olan parmak izini kullandığından tekrar parmak izi kaydetmeniz gerekmez. Bu, güveni artırır çünkü uygulama, parmak izinizi uygulama içerik oluşturucularına geri gönderemediği anlamına gelir.

AppLock blocks apps… insecurely. / © ANDROIDPIT

E-posta adresinizi güvenlik için sağlamanız gerekiyor, ancak bu noktayı da atlayabilirsiniz. Uygulama, daha sonra veri kullanımına erişim verdiğiniz sistem ayarlarına gönderir. Bu olmadan, uygulama açılıp açılmadığını söyleyemez. Ardından kilitlenecek uygulamaları seçebileceğiniz Uygulama Kilidi'ne dönün. Ayarlar veya WhatsApp gibi popüler uygulamalar üstte listelenir ve diğerleri alfabetik olarak takip edilir.

App Lock: Fingerprint Password

Denediğimizde, sadece WhatsApp'ı engelledik. Daha sonra ana ekrana gittik ve WhatsApp'ı başlattık. Uygulama Kilidi, WhatsApp'ın üzerine uzanır ve çalıştırılmasını engeller. Bir yabancı bir PIN mesajı, desen veya parmak iziniz olmadan bir mesaj gönderemez veya başka mesajları okuyamaz. Ne yazık ki, App Lock yeterince hızlı tepki vermiyor. App Lock'a rağmen WhatsApp hala kısa bir süre için kullanılabilir. Eğer meraklı bir kişi WhatsApp'inizi birkaç kez açar ve ana ekrana geri dönerse, sohbetlerinizden geçiş yapabilir ve en son mesajları okuyabilirler. Bu kısa pencerede ekran görüntüleri bile görülebilir. Böylece sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyor.

Cheetah Mobile CM Güvenlik Antivirüs Applock

CM Security, Keepsafe'in Uygulama Kilidi'ne benzer şekilde korumalı uygulamaları kapsayan bir kalıpla çalışır. Alternatif olarak, parmak izinizi kullanabilirsiniz. Uygulamayı ayarladığınızda, kişilerinize erişmek için sorar. Herhangi bir olumsuz etki olmadan yetkilendirmeyi reddedebildik. Unutulmuş bir model için B planı olarak, CM bir güvenlik sorusu ile çalışır. Uygulama ayrıca kurulum sırasında veri kullanımına erişim ister.

Not: Cheetah Mobile ayrıca ihmal ettiğimiz App CM AppLock'u da sunmaktadır. Bulunduğunuz yere, dosyalara, kameraya, numaraya ve daha fazlasına her şey dahil erişim gerektirir. Tüm bu veriler uygulamanın temel işlevi için gereksizdir.

AppLock – Fingerprint Unlock

CM Güvenlik Antivirüs Applock aslında iyi düşünülmüş. Istek üzerine izin verirseniz uygulama bile bildirimleri gizleyebilirsiniz. Ne yazık ki, CM bile uygulamaları hızlıca engelleyemiyor. En son bildirimlere hızlı bir bakış hala mümkündür.

Cheetah Mobile'ın tipik bir diğer dezavantajı can sıkıcı iç reklamcılıktır. CM size daha da fazla ürün önermek ve akıllı telefonunuzun nasıl en iyi şekilde optimize edildiğini açıklamak istiyor. Optimizasyon önerimiz CM uygulamasını kaldırmaktır.

Yöntem 2: Sahip olduğunuz araçları kullanarak uygulamaları engelleyin

Samsung'un Güvenli Klasörü

Samsung akıllı telefonlarıyla, uygulamaları, resimleri ve diğer dosyaları Güvenli Klasörde saklayabilirsiniz. Bu, ana hesabınızdan ayrı bir kod ile korunmaktadır. USB kablosu ve PC ile harici olarak güvenli klasördeki verilere erişemezsiniz.

The Secure Folder in Samsung smartphones offers a real private area. / © AndroidPIT

Güvenli Klasör'ü kullanmak, WhatsApp'ı veya diğer uygulamaları tekrar kurmanız gerekeceği anlamına gelir. Bildirimler Güvenli Klasör'den ana profilinize gönderilir. Lüks bir ayar menüsü, istediğiniz gizlilik seçeneklerini ayarlamanızı kolaylaştırır. Buna karşılık, sistem düzeyinde korunma elde edersiniz, bu da becerikli casuslar için bile zorlaştırır.

Huawei / Onur Özel Alanı

Huawei EMUI kullanıcı arayüzü, PriveSpace'e benzer bir özellik sunuyor. Bu durumda, görüntüler, veriler ve uygulamalar ana kullanıcı tarafından yalıtılmıştır. Ancak onları buraya koymak için uygulamaları almanıza gerek yoktur. Bunun yerine, Onur veya Huawei akıllı telefonunuzda ikinci bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Korunan alanı başlatmak için, kilit ekranında ana profil için kullandığınızdan farklı bir parmağınız kullanın.

  • Onur Görünümü 10: Güvenli Klasör ve diğer özellikler

Uygulamaları engelleme için Android özellikleri

Uygulamalardan farklı olarak, Android'in özellikleri güvenilir şekilde çalışır. Ne yazık ki, herkes için uygun değildir. Aşağıdaki özellikler sonbahar 2014'te Android 5.0 Lollipop ile tanıtıldı.

  • İkinci bir kullanıcı hesabı kullan
  • Bir uygulamayı sabitleme

Bir kullanıcı veya misafir hesabı oluştur

Yukarıdaki uygulamalar sizin için yeterince güvenilir değilse, işletim sisteminin seçeneklerini kullanmalısınız. Geçici kullanıcı ana profilinizi kullanmak istemiyorsa, akıllı telefonunuzda hızlı bir şekilde bir misafir hesabı veya ikinci bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Üstteki hızlı ayarların üstünde bulunan bir düğmeyle bunu yapabilirsiniz.

Tap on one of the icons above the quick settings and add a user. / © AndroidPIT

Basitçe yeni bir kullanıcı oluşturun. Kendi hesaplarına veya hiç Google hesabına sahip olmayacaklar. Yalnızca Play Store'dan uygulama yüklemelerine izin verilir ve telefon görüşmeleri yapamaz, SMS mesajı gönderemez veya başkalarının verilerine erişemez. Bu elbette uygulamalarınızı da içerir. Bir kullanıcı olarak değil de misafir olarak ayarlarsanız, telefonu düzenli olarak kendi kişisel kasasına sahipmiş gibi saklayabilir.

Ekran kilidi

Belki ters mantık sizin için doğrudur: sadece başkalarının hangi uygulamayı kullanabileceğini (tekil!) Belirleyin. Android 5.0 Lollipop'daki kilit ekranı sayesinde, Android bu hilenin nasıl çalıştığını biliyor. Sadece ekran kilidini açmadan açılabilen uygulamaları sabitleyin.

Pin your apps. / © AndroidPIT

Kilitli uygulamalar, arka tuşa ve çoklu görev tuşuna aynı anda basılarak açılabilir. Daha sonra Android, bu şekilde ayarladıysanız ekran kilidi düzenini ister. Yani prensip olarak, sabitlenmiş olanlar hariç tüm uygulamalarınız engellenir.

Sonuç

Uygulama kilitleme uygulamaları iyi bir fikir olabilir, ancak güvenlik üzerindeki etkileri fazla tahmin edilmemelidir. Sistem düzeyinde Android kaynakları veya üretici özellikleri daha derine ulaşır ve etrafta bir yol bulmak zorlaşır.

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL pixel2 xl 6 inch 4GB RAM 64GB ROM Just Black Ship from EU Wty

£615.95

£615.95 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL pixel2 xl 6 inch 4GB RAM 64GB ROM Just Black Shp fm EU genuine

£619.76

£619.76 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 64GB – Just Black (Unlocked) Smartphone BRAND NEW

£625.00

£625.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB Black Smartphone Unlocked

£625.00

£625.00 total

Check Offer