Akıllı telefonunuzdaki uygulamaları tek tek kilitleme

Telefonunuzu bir başkasına vermek istiyorsanız, uygulamalarınızı açmalarını önlemek iyi bir fikir olabilir. WhatsApp, Gmail ve resim galerisi, kendinize saklamak isteyebileceğiniz özel içerik içerebilir. Ancak korkmayın – hassas bilgileri meraklı gözlerden koruyabilir ve akıllı telefonunuzu uygulama kilitleriyle teslim edebilirsiniz.

Yöntem 1: Android için en iyi kilit uygulamaları

Google Play Store, uygulamaları engellemek için kullanılabilecek uygulamalarla doludur. ‘Uygulama kilidi’ arama terimi düzinelerce sonuç verecektir. Sizden çok fazla izin gerektirmeyen iki örnek seçtik. Aşağıdaki iki uygulamaya daha yakından göz attık:

    Keepsafe CM Security Uygulamasından Uygulama Kilidi Çita Mobil’den Antivirüs Uygulaması

Bir uyarı ile başlayalım: Uygulama kilidi uygulamaları meraklı insanlara karşı yeterince korunmazlarsa, yeterince akıllıcalar! Genellikle bir uygulamadaki en son görüntülenen içeriği tamamen gizleyemezler; Kod girişi görünmeden önce en yeni mesajlar hızlı bir şekilde görülebilir.

Android arayüzü ve App Locker birlikte daha iyi çalışana kadar, Android’in fabrika yazılımı ile birlikte gelen bir yönteme geçmek daha iyidir. Bu yöntemler aşağıda sunulmuştur.

İpucu: Ayarlar uygulamasını kesinlikle kilitleyin, çünkü aksi takdirde becerikli bir kişi uygulama kilidini kaldırabilir ve baypas edebilir.

Keepsafe’dan Uygulama Kilidi

Keepsafe, ekran görüntüsü almanıza izin vermiyor, bu yüzden gözlemlerimizi metinle açıklamamız gerekiyor. Her şeyden önce, uygulamanın herhangi bir yetkilendirme gerektirmemesini seviyorum. Kurulum sihirbazı kilit türünü sorar: PIN, desen veya parmak izi. Uygulamaya Android telefonunuzda kayıtlı olan parmak izini kullandığından, bir parmak izini tekrar kaydetmeniz gerekmez. Bu, güven oluşturur çünkü uygulamanın parmak izinizi uygulama yaratıcılarına geri gönderemeyeceği anlamına gelir.

app lock app

Güvenlik için e-posta adresinizi girmeniz gerekir, ancak bu noktayı da atlayabilirsiniz. Uygulama daha sonra sizi veri kullanımına erişim izni vermeniz gereken sistem ayarlarına gönderir. Onsuz, uygulama açıldı mı söyleyemem. Daha sonra kilitlenecek uygulamaları seçebileceğiniz Uygulama Kilidi’ne dönebilirsiniz. Ayarlar veya WhatsApp gibi popüler uygulamalar en üstte listelenir ve diğerleri alfabetik olarak takip eder.


Uygulama Kilidi: Parmak İzi Şifre

Bunu denediğimizde, sadece WhatsApp’ı engelledik. Daha sonra ana ekrana gittik ve WhatsApp’ı başlattık. Uygulama Kilidi, WhatsApp’a dayanır ve çalıştırılmasını önler. Bir yabancı, PIN, desen veya parmak iziniz olmadan mesaj gönderemez veya diğer mesajları okuyamaz. Ne yazık ki, Uygulama Kilidi yeterince hızlı tepki vermiyor. Uygulama Kilidi’ne rağmen WhatsApp kısa bir süre için kullanılabilir. Meraklı bir kişi WhatsApp’ınızı birkaç kez açarsa ve ana ekrana geri dönerse, sohbetlerinizde altüst olabilir ve en son mesajları okuyabilir. Bu kısa pencerede ekran görüntüleri bile görülebilir. Bu yüzden sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyor.

Çita Mobile’dan CM Security Antivirus Uygulaması

CM Security, korumalı uygulamaları kapsayan bir desenle Keepsafe’nin Uygulama Kilidi’ne benzer şekilde çalışır. Alternatif olarak, parmak izinizi de kullanabilirsiniz. Uygulamayı ayarladığınızda, kişilerinize erişim için sorar. Herhangi bir olumsuz etki olmadan yetkilendirmeyi reddettik. Unutulmuş bir kalıp için B planı olarak, CM bir güvenlik sorusu ile çalışır. Bu uygulama aynı zamanda kurulum sırasında veri kullanımına erişim izni ister.

Not: Cheetah Mobile, ihmal ettiğimiz App CM AppLock’u da sunar. Bulunduğunuz yere, dosyalara, kameraya, numaraya ve daha fazlasına her şey dahil erişimini gerektirir. Tüm bu veriler uygulamanın temel işlevi için gerekli değildir.


AppLock – Parmak İzi Kilit Açma

CM Security Antivirus Applock aslında iyi düşünülmüş. Talep üzerine izin verirseniz uygulama bile bildirimlerinizi gizleyebilir. Maalesef, CM bile uygulamaları yeterince hızlı bir şekilde engelleyemiyor. En son bildirimlere hızlı bir bakış hala mümkün.

Çita Mobile’ın tipik bir diğer dezavantajı, can sıkıcı iç reklamdır. CM, size daha fazla ürün önermek ve akıllı telefonunuzun korkunç derecede nasıl optimize edildiğini açıklamak istiyor. En iyileştirme önerimiz, CM uygulamasını kaldırmaktır.

Yöntem 2: Sahip olduğunuz araçlarla uygulamaları engelleyin

Samsung’un Güvenli Klasörü

Samsung akıllı telefonlarla, uygulamaları, resimleri ve diğer dosyaları Güvenli Klasörde saklayabilirsiniz. Bu, ana hesabınızdan ayrı bir kodla korunmaktadır. Güvenli klasördeki verilere harici olarak bir USB kablosu ve bir PC ile bile erişemezsiniz.

samsung secure folder 2018 03

Güvenli Klasörü kullanmak, WhatsApp’ı veya diğer uygulamaları tekrar tamamen kurmanız gerektiği anlamına gelir. Bildirimler Güvenli Klasör’den ana profilinize gönderilir. Lüks ayarlar menüsü, istediğiniz gizlilik seçeneklerini ayarlamanızı kolaylaştırır. Buna karşılık, sistem düzeyinde koruma alırsınız, bu da becerikli casuslar için bile zorlaşır.

Huawei / Onur Özel Alan

Huawei EMUI kullanıcı arayüzü PriveSpace’e benzer bir özellik sunuyor. Bu durumda, görüntüler, veriler ve uygulamalar ana kullanıcı tarafından izole edilir, ancak bunları koymak için uygulamaları almanıza gerek yoktur. Bunun yerine, Honor veya Huawei akıllı telefonunuzda ikinci bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Korunan alanı başlatmak için, kilit ekranında ana profil için kullandığınızdan farklı bir parmağınızı kullanmanız yeterlidir.

    Onur Görünümü 10: Güvenli Klasör ve diğer özellikler

Uygulamaları engellemek için Android özellikleri

Uygulamaların aksine, Android’in özellikleri güvenilir bir şekilde çalışıyor. Ne yazık ki, bunlar herkes tarafından kullanılamıyor. Aşağıdaki özellikler 2014 sonbaharında Android 5.0 Lollipop ile tanıtıldı.

    İkinci bir kullanıcı hesabı kullanın Bir uygulamayı sabitleyin

Bir kullanıcı veya misafir hesabı oluşturun

Yukarıdaki uygulamalar sizin için yeterince güvenilir değilse, işletim sisteminin seçeneklerini kullanmanız gerekir. Geçici kullanıcının ana profilinizi kullanması gerekmiyorsa, akıllı telefonunuzda hızlıca bir misafir hesabı veya ikinci bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Bunu, üstteki hızlı ayarların üzerinde bulunan bir düğmeyle yapabilirsiniz.

AndroidPIT multi user 2985

Sadece yeni bir kullanıcı oluşturun. Kendi hesaplarına sahip olacaklar veya hiç Google hesabı olmayacaklar. Yalnızca Google Play Store’dan uygulama yüklemelerine izin verilir ve telefon görüşmesi yapamaz, SMS mesajı gönderemez veya başkalarının verilerine erişemez. Bu, elbette uygulamalarınızı da içerir. Konuk olarak değil, bir kullanıcı olarak ayarlarsanız, telefonunuzu düzenli olarak verilerini de depolayabilecek başka bir kişiye bile aktarabilirsiniz.

Ekran kilidi

Belki de tersine mantık sizin için doğru: basitçe başkalarının kullanabileceği uygulamayı (tekil!) Belirleyin. Android 5.0 Lollipop’taki kilit ekranı sayesinde, Android bu hilenin nasıl çalıştığını çok iyi biliyor. Ekran kilidini açmadan açılabilen uygulamaları kolayca işaretleyin.

android nougat screen pinning

Kilitlenmiş uygulamalar aynı anda geri tuşuna ve çoklu görev tuşuna basılarak açılabilir. Ardından Android, bu şekilde ayarladıysanız ekran kilidi düzenini ister. Yani prensip olarak, sabitlenmiş olanlar hariç tüm uygulamalarınız engelleniyor.

Sonuç

Android için uygulama kilidi uygulamaları iyi bir fikir olabilir, ancak güvenlik üzerindeki etkileri fazla tahmin edilmemelidir. Android seviyesindeki Android kaynakları veya üretici özellikleri daha derine ulaşır ve bir yol bulmak daha zordur. Yine de, bir uygulama kilidi uygulaması kullanmanın nedenleri vardır ve bu yöntemler size yardımcı olabilir. Uygulamalarınızı kilitlemede farklı bir yönteminiz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Her zaman Android için harika yeni kilit uygulamaları aramaktayız.