Akıllı telefonunuzla 360 Fotoğraf çekmek ve bunları Facebook'ta paylaşmak

Gelecek şimdi. Standart (ve film) fotoğraf ölü değilken, 360 derecelik fotoğraflar, panoramalar ve VR hayatımızda ortak bir özellik haline geliyor. Büyük olasılıkla arkadaşlarınızdan bazılarının Facebook'ta interaktif bir panorama veya fotoğraf sopası yayınladığını gördünüz ve Google Sokak Görünümü'nü kullanırsanız, bu özellik giderek artmaktadır. Akıllı telefonunuzla nasıl 360 fotoğraf çekeceğinizi ve onu Facebook'a nasıl göndereceğini merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz demektir.

  • Akıllı telefonunuzla daha iyi fotoğraflar nasıl alınır?
  • Android için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Bölümüne atla:

  • Android'de 360 ​​fotoğraf nasıl çekilir?
  • Bir iPhone'da 360 fotoğraf nasıl çekilir?
  • Panorama Resimleri
  • Facebook'ta 360 Fotoğraf Nasıl Yazılır

Tıpkı küçük bir astar gibi – bu makalede hem panoramalar hem de 360 ​​fotoğraf dahil etmeye karar verdim. Bir panorama uzun bir panoramik çekim iken 360 fotoğraf, 360 derecelik bir fotoğraf izlenimi yaratmak için birbirine dikilmiş birden fazla fotoğraftan oluşur. Facebook, ikisi arasında ayırt etmez ve genellikle aynı şey gibi davranılır. Bu görüşü teknik olarak paylaşmıyorum, iki farklı fotoğraf modu ve genellikle bunları oluşturmak için iki farklı uygulamaya ihtiyaç duyuyorlar.

Android akıllı telefonunuzla 360 fotoğraf nasıl çekilir?

Android akıllı telefonunuzla 360 fotoğraf çekmek gerçekten çok kolay. Bir Nexus veya bir Google Pixel kullanıcısına sahipseniz, stoktaki Android kamera zaten panorama ve fotosfer / çevre çekimi özelliklerini içeriyor. Oldukça çok sayıda Samsung telefonu "fotosfer" özelliğine sahipti ancak ne olursa olsun çıkarılmıştı. Kamera > Kamera modlarına girerek (soldan sağa hızlıca kaydırın)> İndir > 'i tıklayarak yeni Samsung aygıtlarında kolayca geri alabilirsiniz ve ardından çevre çekimi indirebilirsiniz.

The built in camera modes on the Samsung Galaxy S7 and Nexus 5x.  / © AndroidPIT

Diğer çoğu Android akıllı telefonun, 360 fotoğraf çekmek için ayrı bir uygulamaya ihtiyacı olacaktır. Google Play Store, en iyi 360 fotoğraf çekmek için ilan eden sayısız uygulama sunuyor – ancak benim için en pratik, temiz ve spam / ücretsiz eklenti Google'ın Sokak Görünümü (sürpriz). Sonuçta hepsi aynı işte olduğu için sadece bir tercih meselesidir.

Google Street View

360 fotoğrafa çekmek istediğiniz ilginç bir yer seçin ve Street View uygulamasını (veya istediğiniz 360 fotoğraf uygulamasını) açın. Akıllı telefonunuzu hareket ettirin ve resim yakalanana kadar daireyi turuncu noktalar üzerine yönlendirin. Bunu çevrenizin tamamı fotoğraflanana kadar yaklaşık 20 kez yapın. Sokak Görünümü'nde, bittiğinizi onaylamanız gerekir; buna karşılık diğer bazı uygulamalar otomatik olarak görüntüyü birbirine dikmeye başlar. Ve hepsi de öyle – şimdi akıllı telefonunuzla nasıl 360 fotoğraf çekeceğinizi biliyorsunuz.

How to take a 360 photo with Google Street View / © AndroidPIT

IPhone'unuzla 360 fotoğraf nasıl çekilir?

IPhone'lar eşit derecede uzun kamera modları listesine sahipken, entegre bir 360 fotoğraf moduna sahip değiller. 360 fotoğraf çekmek için, uygulama mağazasında bir üçüncü taraf uygulaması indirmeniz gerekecek. Kişisel tavsiyem Android için olduğu gibi aynı. IOS'ta çok sayıda uygulama var, ancak hala en iyi Sokak Görünümü'nü buluyorum. Bir iPhone'da 360 fotoğraf çekmek, arayüz olarak ve işlevsel olarak tamamen aynı olduğu için, Android'de olduğu gibi neredeyse aynı. Fotoğraf çekmek istediğiniz çevreyi bulun, turuncu renkli daireyi hizalayın ve daha fazla turuncu daire olmayıncaya kadar işlemi tekrarlayın.

Hem iOS hem de Android için geçerli küçük bir ipucu: 360 fotoğraf çekmek için Sokak Görünümü'nü kullanıyorsanız, alttaki onay işaretine bir göz atın. Hâlâ turuncu ise, bir noktayı kaçırdınız ve 360 ​​fotoğrafınız henüz bitmedi. İhtiyacınız olan tüm fotoğrafları aldıktan sonra yeşil renk alıyor.

Opinion by Georg SeebodeSmartphones should come with the option of taking a 360 photo without having to download a separate appWhat do you think?5050123 participants

Panorama fotoğrafları

Tüm panorama modları eşit şekilde oluşturulmaz. IPhone kullanıcıları, modeller arasındaki farkları gerçekten karşılaştıramayacaklarına rağmen (hiç olmadığı için), panorama modları Android akıllı telefonlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Başka bir Android akıllı telefonu açıp kapıyı açana kadar fark edemeyebilirsiniz, ancak bir panorama fotoğrafının gerçek uzunluğu çeşitli OEM'ler arasında büyük farklılık gösterebilir. İşte Samsung Galaxy S7, iPhone 7 Plus, Google Pixel, LG G4 ve Moto X Style ile alınan partiler arasında bir örnek. Cihazlar, fiziksel kamera kalitesinden dolayı seçilmedi ancak markalarının kamera modeli için temsilci oldukları için (aksi takdirde oldukça haksız bir karşılaştırma olacaktır).

Samsung Galaxy S7

A full 360 degree panorama taken with the Samsung Galaxy S7. / © AndroidPIT

Google Pixel

Another 360 degree panorama taken with the Google Pixel.  / © AndroidPIT

iPhone 7 Artı

A wide panorama from the iPhone 7 Plus, but not quite as wide as the Pixel and S7. / © AndroidPIT

LG G4

An acceptable width for a Panorama taken with the LG G4, but noticeably shorter. / © AndroidPIT

Moto X Saf

I wouldn’t really call this photo a panorama, taken with the Moto X Pure. / © AndroidPIT

Gördüğünüz gibi, Samsung ve Pixel, almalarına izin verdikleri manzara miktarı ile çok daha cömert, Motorola oldukça cimri bir hal alıyor. Hem Android hem de iPhone'daki birkaç panorama uygulaması arasında ileri geri geçiş eğilimindeyim ve şimdiki favorilerim DMD Panorama (Android'de ücretsiz, iOS'ta 1,99 dolar) ve Google'dan Karton Kamera'dır. Bana hangisini öneririm sormarsan, muhtemelen Cardboard Camera ile giderim. Süper basittir ve karışıklık yaratmaz. Bir panoramik fotoğraf çekiyor ve bu konuda. Elbette, daha sonra bir Google Kartonunda veya diğer VR kulaklıklardaki panoramalara bakmak için uygulamayı kullanabilirsiniz, ancak bunun bir daha avantajlı olduğunu görüyorum.

Dahili panorama moduna kıyasla bir panorama uygulaması kullanmanın katma değerinin ne olduğunu görmek için – burada bir tanesi Moto X Saf'ın stok kamera uygulamasıyla, diğeri ise Karton Kamera ile çekilmiş bir karşılaştırma fotoğrafı. çok büyük bir fark yapar.

Panorama taken with the stock panorama mode on the Moto X Pure. / © AndroidPIT

Panorama taken with the Cardboard Camera App on the Moto X Pure. / © AndroidPIT

Cardboard Camera

Opinion by Georg SeebodeI would pay more for a phone if it has better panorama and 360 photo function built inWhat do you think?505083 participants

Facebook'a 360 fotoğraf ve panorama nasıl yüklenir?

Yine de oldukça önemli bir fark daha var – bu, panoramanızı veya 360 fotoğrafınızı nasıl paylaşabileceğinizi kesinlikle etkileyecektir. Bazı Android telefonlar, panoramaları ve 360 ​​fotoğrafı iPhone'lar, Nexus, Pixel ve Samsung Galaxy telefonlarından farklı şekilde kaydeder. İkincisi panorama fotoğraflarını varsayılan olarak XMP meta verileriyle birlikte kaydediyor ve kullanıcıların Facebook ve diğer uygulamalar / sitelerdeki 360 fotoğraf ve panoramalarınızla etkileşimde bulunmasını sağlayan XMP meta verisidir. Örneğin, bir Moto X Stiliniz varsa, fotoğraf makinesi fotoğraf için XMP meta verilerini kaydetmez. Bu panoramayı, serin VR efekti elde etmek umuduyla Facebook'a yüklemeye çalışırsan, bu gerçekleşmeyecek. Facebook sadece normal herhangi bir sıkıcı fotoğraf gibi davranacak.

 

Şimdi, bir Samsung Galaxy S6 ile bir panorama veya 360 fotoğraf çekerseniz, birdenbire çeşitli seçenekler sunar. Facebook'ta bir fotoğrafı paylaşmayı seçtiğinizde, bazılarının sağ alt köşede bir küreye sahip olacağını fark edeceksiniz. Bu, bu fotoğrafın 360 fotoğraf olarak yayınlanacağını, yani arkadaşlarınızın onunla etkileşim kurabileceğini belirtmek içindir. Tek yapmanız gereken, paylaşmak istediğiniz fotoğrafı seçin, resmin yüklemek istediğiniz konumu seçin ve yayınlamak için basın.

Posting 360 photos and panoramas to Facebook is easy. / © AndroidPIT

Peki bir iPhone'a veya birkaç ayrıcalıklı Android telefona sahip değilseniz Facebook'a 360 fotoğraf nasıl yükleyebilirsiniz? Telefonunuzun Android 4.4 Kitkat'ı veya daha yeni bir sürümünü çalıştırması ve yüklü Facebook Uygulamasının en son sürümüne (merak ettiğiniz durumda sürüm 80) sahip olması gerekir. Facebook uyumlu Android cihazlarının bir listesini sunmuyor, bu yüzden biraz deneme yanılma var. Facebook, Google Sokak Görünümü Uygulaması ve Karton Kameranın 360 ve panoramik fotoğrafları çekmesini önermektedir; ancak bunları Moto X Pure'de test ettiğimde, Facebook 360 fotoğraf olarak bu uygulamalarla çekilen fotoğrafların herhangi birisini yüklemeyi reddetti. LG G4 ile tekrar test ettim ve işe yaradı. Buradaki tek çözüm ilgili uygulamaları indirmek ve denemek gibi görünüyor.