Akıllı telefonla gece nasıl fotoğraf çekilir?

Akıllı telefon kameralarında bir sorun var: görüntü sensörleri çok küçük. Geceleri, fotoğraflarınızı sık sık bulanıklıkla bulanıklaştıran güzel bir fotoğraf için yeterli ışığa sahip olmak özellikle zordur. Gece modlarını kullanmak da dahil olmak üzere karanlıkta iyi fotoğraflar çekebilmeniz için bazı ipuçları ve püf noktaları göstereceğiz.

    En iyi Android kameralı telefonlar Telefonunuzla daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir

Düşük ışık neden sorun

Başlangıç olarak, işte karanlıkta fotoğraf çekmenin neden bu kadar zor olduğu ile ilgili fiziksel ve teknik yönlerden bazıları. Daha önce introda bahsettiğim gibi: büyüklük sorun. Akıllı telefonlara entegre edilen çoğu sensördeki ışığa duyarlı alan yaklaşık 15 ila 30 mm²’dir. Buna karşılık: Editörümüzün DSLR fotoğraf makinesindeki tam formatlı görüntü sensörleri, kabaca 860 mm² alana sahip – yani 30 ila 60 kat daha fazla. Küçük akıllı telefon sensörleri gün boyunca yeterli ışık toplayabilse de, çip karanlıkta çok az foton alıyor. Bununla birlikte, artık her birinin avantajları ve dezavantajları olmasına rağmen, telefonunuzla parlak fotoğraflar çekmenin birkaç yolu var.

night photography sizes

Gece modlarından yararlanın

Kameralarda telefon uygulamalarında bir süredir gece modları gördük, ancak dürüst olmak gerekirse sonuçta hiçbir zaman bu kadar fark yaratmadılar. Ancak şimdi, Google’ın yeni Pixel 3 ve 3XL’in piyasaya sürülmesiyle hedef hedefleri iyi ve gerçekten etkilendi. Mod olarak adlandırılan Night Sight, Pixel kullanıcılarına yönelmek üzere ve erken erişime sahip olanlar oldukça inanılmaz sonuçlar elde ettiler. İtalyanca editörümüz Luca’nın bununla neler yapabildiğinin bir karşılaştırmasını görebilirsiniz.

pixel 3 night sight v

Night Sight, çoklu pozlamalar alır ve daha iyi bir sonuç elde etmek ve fotoğraftaki gürültüyü azaltmak için bunları birleştirir. Huawei’de benzer bir Gece Modu var, ancak deneyimlerimize göre, bu kadar iyi sonuçlar vermiyor. AI, beğenimiz için biraz erken tekme atma eğilimindedir. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmak daha iyi olabilir.

Büyük hassasiyet

Daha önce ISO değerleri ile dolanıp dolanmadığınızdan: terim bir noktada karşılaşmış olmalısınız. Küçük bir sensör kullanarak düşük ışıkta parlak bir görüntü oluşturmak için görüntü sensörünün ışık hassasiyetini yükseltebilirsiniz. Otomatik modda fotoğraf çekerken kamera uygulaması bunu kendisi yapar. Bununla birlikte, daha fazla ISO duyarlılığı, diğer şeylerin yanı sıra, görüntü gürültüsü, ayrıntı kaybı ve soluk renk olarak kendini gösteren daha fazla okuma hatası üretir. Kısacası: Resimler gerçekten parlak ve çoğunlukla keskin, ancak çoğu zaman çok iyi görünmezler.

night photography iso

Akıllı telefonunuz ISO hassasiyetini manuel olarak ayarlamanıza izin vermiyorsa, bunun yerine kullanabileceğiniz farklı uygulamalar vardır. Örneğin Kamera FV-5 Lite (Android) veya Pro Kamera (Apple) sayısız ayar seçeneği sunar. Bununla birlikte, iPhone’un aksine, çoğu Android akıllı telefon ve kamera uygulaması sayısız manuel seçenek sunuyor.

Daha fazla ışık

Sensör hassasiyetini düşük tutmak için daha fazla ışık gerekir (ve böylece görüntü parazitini azaltır). Ses verebileceği kadar saçma, bu konuya ışık kaynakları eklenerek elde edilebilir. Akıllı telefonun entegre fotoğraf LED’i her zaman burada mevcuttur. Modern telefonların çoğunda flaşın ışık rengini çevre aydınlatmasına ayarlamak için birkaç LED bulunur. Renk atmalarını önlemede oldukça etkilidir ve görüntüler iyi görünür.

Bununla birlikte, bu entegre kamera LED’lerinin de sakıncaları vardır. Fotoğraf makinesinin görüş hattındaki flaş tüm gölgeleri yok eder – bu da konunun çok iki boyutlu ve hatta “düz” görünmesini sağlar. Bu nedenle, entegre flaş yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda kullanılmalıdır.

Bununla birlikte, çoğu durumda, daha fazla ışık sağlamak için başka seçenekler de vardır. Hareketli bir nesnenin fotoğrafını çekerseniz, konum değişir. Portre çekerken, en yakın cadde lambasına veya barın daha parlak bir köşesine birkaç adım atın. Işığın doğrudan yukarıdan olabildiğince uzağa gelmemesini sağlamak için adımlar atın, çünkü yüzünde korkunç görünen gölgeler bulunur.

Daha uzun pozlama süresi

Konuya artık ışık ekleyemiyorsanız, akıllı telefonunuza daha fazla zaman vermeniz gerekir. Daha uzun pozlama süresi, görüntü sensörünün konuyu daha uzun “görmesini” ve daha fazla foton toplamasını sağlar. Daha parlak fotoğrafların yanı sıra ek bir etkisi de var: Hareket eden her şey bulanık. En kötü senaryoda, bulanık çekimlere neden olur, ancak örneğin arabaları uzun ışık yollarına çevirir.

night photography shutter

Pozlama süresini artırmak için, genellikle “pro modu” veya benzeri bir şey olan manuel moda ihtiyacınız vardır. Bu şüpheli seçenek deklanşör hızı, pozlama süresi olarak adlandırılır veya “S” ile basit ve keskin bir şekilde kısaltılır. Otomatik moddaki çoğu akıllı telefon 1/10 saniyelik maksimum hızda fotoğraf çeker – daha uzun pozlama süreleri elinizi çok sabit tutmanızı gerektirir, aksi halde çekimler bulanıklaşır.

Gökyüzündeki tramvay ve arabaların ya da havai fişeklerin geçmesi iki ila sekiz saniyede güzel ışık izlerine dönüşür. Ay tarafından aydınlatılan bir manzara göstermek için, birçok kamera uygulamasında maksimum olan 30 saniyelik bir pozlama süresi kullanmanız gerekebilir. Görüntüler daha uzun pozlama sürelerinde çok parlak olursa, ISO duyarlılığının “otomatik” veya düşük bir değere ayarlandığından emin olmalısınız. Bu işe yaramazsa, konu çok basit bir şekilde aydınlıktır ve pozlama süresini azaltarak düzeltmeniz gerekir.

night photography exposure

Elbette, uzun pozlama süreleri için, akıllı telefonun çekim sırasında hareket etmemesi son derece önemlidir. Bunu yapmak için, telefonunuzu bir şey üzerinde sabitleyebilir veya dayandırabilir ya da bizi bir sonraki noktaya getiren bir aksesuar kullanabilirsiniz.

Aksesuarlar

Gece fotoğrafçılığını eğlenceli bulup karanlıkta düzenli olarak fotoğraf çeken herkes muhtemelen bir aksesuar düşünmelidir: üçayak. Akıllı telefonlar tam teşekküllü kameralara kıyasla hafif ve kompakt olduğundan, aynı şey tripod için de geçerlidir. Örneğin, 15 dolardan daha az bir ücret karşılığında küçük bir Gorillapod alabilirsiniz veya Gorillapod’a ve buna karşılık gelen akıllı telefonun evrensel adaptörünü 20 dolara alabilirsiniz. Her iki nesne de ceket cebinize rahatça oturur ve birkaç saniye içinde kullanıma hazırdır.

night photography gorilla

Sony ayrıca başka bir puan daha kazanıyor: Japon şirketten gelen çoğu akıllı telefonun özellikle düz bir tabanı var, bu yüzden uzun pozlama süreleri için ekstra aksesuar gerektirmeden yanlarında oturabiliyorlar.

özet

Kötü aydınlatma koşullarında bile güzel fotoğraflar çekmek için birçok farklı aksesuar arasından seçim yapabilirsiniz. Genellikle fotoğrafçılıkta olduğu gibi, size sadece bir tavsiye verebilirim: farklı şeyler denemek için zaman ayırın. Kamera uygulamanızın ayarlarıyla ilgili bilgi edinin. Ve hepsinden öte, birçok fotoğraf çekin çünkü fotoğrafın kendisi – bunun gibi yazılar okumak değil – sizi daha iyi bir fotoğrafçı yapacak.