Akıllı telefonunuzla geceleri fotoğraf çekmek için

Akıllı telefon kameralarında bir sorun var: Görüntü sensörleri son derece küçük. Geceleri, fotoğraflarınızın gürültüyle dolu veya bulanıklaşmasına neden olan güzel bir fotoğraf için yeterli ışığa sahip olmak özellikle zordur. Size, Karanlıkta iyi fotoğraflar çekebileceğinize ilişkin birkaç ipucu ve püf noktası göstereceğiz, böylece Yılbaşı Partisi partisi fotoğraflarınız harika görünecek.

  • En iyi Android kamera telefonları
  • Telefonunuzla daha iyi fotoğraflar nasıl alınır

Düşük ışık niçin bir sorundur?

Yeni başlayanlar için, karanlıkta fotoğraf çekmenin neden fiziksel ve teknik yönleri hakkında birtakım arka planlar var. Giriş bölümünde de belirttiğim gibi büyüklük problemi. Akıllı telefonlara entegre olan sensörlerin çoğunda ışığa duyarlı alan kabaca 15 ila 30 mm²'dir. Karşılaştırıldığında: Editörümüzün DSLR fotoğraf makinesinden alınan tam formatlı görüntü sensörleri, yaklaşık 860 mm²'lik bir alana sahiptir – bu, 30 ila 60 kat daha fazladır.

Küçük akıllı telefon sensörleri gün boyunca yeterince ışık toplayabilirken, çip karanlıkta çok az foton alıyor. Bununla birlikte, her birisinin avantaj ve dezavantajı olmasına rağmen, telefonların parlak bir resim alması için çeşitli yollar var.

The blue and red areas illustrate the size ratio between the image sensor in a professional DSLR and the largest one that you can find in current high-end smartphones. / © AndroidPIT

Büyük hassasiyet

İster ISO değerlerine sahip olup olmadığına bakmazsanız: Bir noktada terimle karşılaşmış olmanız gerekir. Düşük ışık altında küçük bir sensör kullanarak parlak bir görüntü elde etmek için, görüntü sensörünün ışık hassasiyetini basitçe yükseltebilirsiniz. Otomatik modda fotoğraf çekerken kamera uygulaması bunu tek başına yapar.

Bununla birlikte, daha yüksek ISO hassasiyeti, diğer şeylerin yanı sıra görüntü gürültüsü, ayrıntı kaybı ve yıkanmış renkler olarak kendini gösteren daha büyük okuma hataları üretir. Kısacası: Resimler gerçekten parlak ve çoğunlukla keskin, ancak çoğu zaman tam olarak hazır değiller.

Greater ISO sensitivities produce a brighter image and faster shutter speeds at the same time. However, image quality is increasingly affected above ISO 400. / © AndroidPIT

Akıllı telefonunuz ISO hassasiyetini manuel olarak ayarlamanıza izin vermiyorsa bunun yerine farklı uygulamalar kullanabilirsiniz. Örneğin, Kamera FV-5 Lite (Android) veya Pro Camera (Apple), çok sayıda ayar seçeneği sunuyor. Bununla birlikte, iPhone'un aksine, çoğu Android akıllı telefon ve kamera uygulamaları çok sayıda manuel seçenek sunuyor.

Daha fazla ışık

Sensör duyarlılığını düşük tutmak için daha fazla ışık gereklidir (dolayısıyla görüntü gürültüsünü de azaltır). Ortaya çıktığı kadar aptalca, bu konuya ışık kaynakları ekleyerek başarılabilir. Akıllı telefonun entegre fotoğraf LED'i her zaman burada bulunur. Çoğu modern telefonun flaşın çevre aydınlatmasına ışık rengini ayarlaması için birkaç LED bile var. Renkli videoların önlenmesinde oldukça etkilidir ve görüntülerin düzgün görünmesi.

Bununla birlikte, bu entegre kamera LED'lerinin dezavantajları var. Kameranın görüş hattındaki flaş, tüm gölgeleri ortadan kaldırır – genellikle nesnenin çok iki boyutlu ve hatta "düz" görünmesine neden olur. Bu nedenle, entegre flaş yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda kullanılmalıdır.

Çoğu durumda, daha fazla ışık sağlamak için başka seçenekler de vardır. Hareket eden bir nesnenin resmini çekerseniz, yer değişir. Portre çekerken, en yakın sokak lambasına veya çubuğun daha parlak bir köşesine birkaç adım atın. Işıkların üstten mümkün olduğunca doğrudan gelmediğinden emin olmak için tüm adımları atın, çünkü yüz üzerinde korkunç görünümlü gölgelenmeye neden olur.

Daha uzun maruz kalma süresi

Konuya artık ışık ekleyemiyorsanız akıllı telefonunuza daha fazla zaman vermelisiniz. Daha uzun bir pozlama süresi, görüntü sensörünün nesneyi daha "görmesi" ve daha fazla foton toplamasına olanak tanır. Daha parlak fotoğrafların yanında ek bir etkisi var: Hareket eden her şey bulanık. En kötü ihtimalle senaryoda bulanıklık olur, ancak örneğin otomobilleri uzun yol izlerine dönüştürür.

Many current smartphones offer a pro mode with manual options. The shutter speed here is set to 1/20 second. More seconds may be used at night, too. / © AndroidPIT

Pozlama süresini artırmak için, genellikle "pro modu" veya benzer bir şey olarak adlandırılan manuel moda ihtiyacınız vardır. Bu şüpheli seçeneğe, obtüratör hızı, pozlama süresi denir veya basit ve dikkatle "S" ile kısaltılmış olur. Otomatik moddaki çoğu akıllı telefon, resimleri maksimum 1/10 saniyede çeker; daha uzun pozlama süreleri, elinizi çok fazla hâlâ tutmanız gerekir; aksi takdirde çekimler bulanıklaşır.

Gökyüzünde tramvaylar, arabalar veya havai fişekleri geçirmek, iki ila sekiz saniye arasında güzel ışık izlerine dönüşür. Ay tarafından aydınlatılmış bir manzara tasvir etmek için, çoğu kamera uygulamasında maksimum olan 30 saniyelik pozlama süresini kullanmanız gerekebilir. Görüntüler daha uzun pozlama sürelerinde çok parlak hale gelirse, ISO hassasiyetinin "otomatik" veya düşük bir değere ayarlandığından emin olmanız gerekir. Bu yardımcı olmazsa, konu oldukça basitçe çok parlaktır ve pozlama süresini azaltarak düzeltmeniz gerekir.

In this photo, a Mate 9 is simply leaned against an office window that’s wet with snow. For such shots, Huawei’s camera app offers the “light painting” option, which opens the shutter for as long as the user wants – in this case, roughly 65 seconds. / © AndroidPIT

Elbette, uzun pozlama süreleri için akıllı telefonun atış esnasında hareket etmemesi son derece önemlidir. Bunu yapmak için, telefonunuzu bir şey üzerinde düzeltebilir veya yaslandırabilir veya bizi bir sonraki noktaya getiren bir aksesuar kullanabilirsiniz.

Aksesuarlar

Gece fotoğrafçılığı eğlenceli bulan ve düzenli olarak karanlıkta fotoğraf çeken herkes, muhtemelen bir aksesuarı düşünmelidir: bir tripod. Akıllı telefonlar, tam teşekküllü kameralara kıyasla hafif ve kompakt olduğundan, tripod için de geçerlidir. Örneğin, 15 dolardan daha az bir miktar için küçük bir Gorillapod alabilir veya Gorillapod'u ve buna karşılık gelen bir akıllı evrensel adaptörü 20 TL'ye alabilirsiniz. Her iki cisim de ceket cebinize rahatça sığar ve birkaç saniye içinde kullanıma hazırdır.

While the LG G6 requires accessories for long exposure times, the Xperia XZ Premium can stand on its side by itself. / © AndroidPIT

Sony ayrıca bir başka avantaj daha elde ediyor: Japon şirketlerinden gelen çoğu akıllı telefonun özellikle düz bir tabanı var, bu nedenle uzun pozlama süreleri için ilave aksesuarlar gerekmeden yan taraflarında oturabiliyorlar.

özet

Kötü aydınlatma koşullarında bile güzel resimler çekmek için birçok farklı aksesuar arasından seçim yapabilirsiniz. Fotoğrafçılıkla ilgili genelde olduğu gibi sana sadece bir parça tavsiye verebilirim: Farklı şeyler denemek için zaman ayırın. Fotoğraf makinesi uygulamanızın ayarlarını tanıyın. Ve her şeyden önce pek çok resim çekin, çünkü fotoğraf kendisi – bu gibi yazıları okumak değil – sizi daha iyi bir fotoğrafçı yapacaktır.