Akıllı telefonunuzu bir Kablosuz hotspot olarak nasıl kullanılır?

Dışarıdayken ve dışarıdayken dizüstü bilgisayarınızda bir şeyler yapma gereği ile kaç kez yakalandınız, ancak bazı '' bedava '' Wi-Fi'yi emmek için bir kahve için beş pound düşürmek istemiyor musunuz? Çözüm basittir: telefonunuzu kablosuz yönlendirici olarak kullanın ve telefonunuzun veri planını dizüstü bilgisayarınız, tablet bilgisayarınız, arkadaşınızın telefonunuz veya hatta bir masaüstü bilgisayarınızla paylaşın. Birçok telefon taşınabilir bir Wi-Fi hotspot olarak kullanılabilir; yerleşim ve seçenekler Wi-Fi paylaşmanıza izin vermek için biraz farklı olabilir.

  • Hareket halindeyken daha az veri kullanmak için ipuçları
  • Hemen hemen her yerde ücretsiz Wi-Fi almanın yolu aşağıda açıklanmıştır.

Sınırsız veri planları ve LTE daha yaygın hale geldi ve gittikçe daha fazla mobil yaşam sürüyoruz. Dizüstü bilgisayarınız için sağlam bir internet bağlantısının cebinizden daha uzak olmamasını bilmek güzel bir şey. Verileri paylaşma yeteneğini ayarlamak şaşırtıcı derecede basittir ve bir kere kullandıktan sonra neden gerçek bir Kablosuz hotspot'un gerekli olduğunu düşündüğünüzü merak edeceksiniz. Ayarlar> Daha Fazlası> Bağcılık ve Taşınabilir Hotspot'a gitmeniz yeterlidir . Burada, daha önce hiç bakmadığınız bir sürü seçenek bulacaksınız ve ayrıca, Wi-Fi bağlantısını Android'de paylaşmanın kolay olduğunu öğreneceksiniz.

In case you’ve never checked it out, just go to Settings > More > Tethering and Portable Hotspot. / © AndroidPIT

USB Tethering ile veri paylaşma

İlk giriş olan USB Tethering, telefonunuzun veri bağlantısını bir USB kablosuyla kullanmanızı sağlar. Bu, örneğin dizüstü bilgisayarınızla istikrarlı bir veri bağlantısını paylaşmanızın yanında telefonunuzu şarj edebileceğiniz anlamına gelir. Büyük bir olasılıkla gri renkte olacak, ancak telefonunuzu USB yoluyla başka bir aygıta veya bilgisayara bağladığınızda, telefonunuz kullanılabilir hale gelecektir.

The tethering menu (left) and the activated USB and Bluetooth connections (right). / © AndroidPIT

Mobil Bilgiyi Bluetooth Birlikte Götürme ile nasıl paylaşırım

En alttaki Bluetooth Tethering, temelde yukarıdaki ile aynı şey, ancak bunun yerine İnternet paylaşmak için Bluetooth kullanıyor. Tabii ki, bu bağlanma türleri de veri ve diğer dosyaları USB veya Bluetooth bağlantısı üzerinden aktarmanıza izin verir. Doğal olarak, ikinci durumda, Bluetooth'u açmanız ve internetinizi bu bağlantı türü üzerinden paylaşabilmeniz için başka bir cihazla eşleştirmeniz gerekir. Bu, telefonlar veya diğer Bluetooth cihazları arasında veri paylaşmanıza olanak tanır.

You can set up your Wi-Fi hotspot however you like (left), then just turn it on (right). / © AndroidPIT

Taşınabilir Wi-Fi Hotspot'u Kurma

Ortada ana olaylar var: Taşınabilir Wi-Fi Hotspot ve Wi-Fi Hotspot Kurma. Varsayılan kurulumu kullanmak istemiyorsanız (veya taşınabilir erişim noktasının çağrılabileceği hakkında hiçbir fikriniz yoksa) önce Kablosuz Erişim Noktasını Kur'a girmek isteyeceksinizdir. Varsayılan değerler başka bir cihazla paylaşmak için yazabileceğiniz bir şifreyle birlikte AndroidAP'dir. Bağlantıyı yeniden adlandırabilir veya şifrenizi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Wi-Fi Hotspot'unuzu kurduktan sonra, Taşınabilir Wi-Fi Hotspot'un yanındaki diğer onay kutusuna dokunun ve hemen paylaşın. Diğer cihazınızın Wi-Fi bağlantı listesinde bu ağ adını arayın ve oturum açın.

Opinion by Kris CarlonI use my Wi-Fi hotspot regularlyWhat do you think?505046 participants

Unutmayın, herkes sınırsız bir veri planına sahip değildir ve gezgin bir veri planında bir dizüstü bilgisayar kullanmanız, dizüstü bilgisayarınız ziyaret ettiğiniz web sitelerinin mobil sürümlerini kullanmayacağı için çok çabuk çiğnebilir; bu nedenle çok dikkatli olun ve yalnızca Telefonunuz gerçekten gerekli olduğunda taşınabilir bir hotspot olarak kullanın. Bir kahve için beş papyon, sonuçta taşıyıcınızdan gelen aşırı veri ücretleriyle karşılaştırıldığında o kadar da kötü değildir.

Akıllı telefonunuzu bir Kablosuz hotspot olarak kullandınız mı? Android'den Wi-Fi'yi daha önce nasıl paylaşacağınızı biliyor muydunuz?