Akıllı telefonunuzun bokeh moduyla daha iyi portreler elde etmek için üç ipucu

Yumuşak bir geçmişe sahip keskin bir ön plan: Uygulamanın kalitesi tartışılabilir olsa da, akıllı telefonlar DSLR fotoğraf makinelerinin teknik hilelerini ve etkilerini taklit ederek daha iyi hale geliyor. Akıllı telefonunuzdaki portre veya bokeh modundan tam olarak yararlanmanıza yardımcı olmak için üç ipucu.

  • Çift kamera avantajları nelerdir?
  • Akıllı telefon kameraları ve DSLR: Savaş bitti

Bokehin gerçekte ne olduğu hakkında daha önce ayrıntılı olarak yazdık ve   akıllı telefonlardaki bokeh etkileri nasıl çalışır. İşte kısa bir özet: Dijital bokeh efektleri her zaman akıllı telefonunuzun ön plana ve arka plana göre birbirinden ayırt edilebilir. Bu, ön planda olan nesne keskinken, arka planı bulanıklaştırmayı mümkün kılar. Voila, fotoğraf bir SLR kamera tarafından çekilmişmiş gibi görünüyor … belki.

İpucu 1: Nesne ve arka plan arasında doğru mesafe

Elbette, yapmanız gereken ilk şey arka plan bulanıklığını veya bokeh modunu etkinleştirmektir. Bu, doğrudan kamera uygulamanızın vizör ekranında veya çeşitli kayıt seçeneklerine sahip ayarlar menüsünde bulunur. Bokeh işlevi bulamazsan, "portre modu" adı altında sade bir görüşte saklanıyor olabilirsin.

Akıllı telefonunuzun arka planı ve özneyi ayırt edebildiğinden emin olmak için aralarındaki mesafenin en az altı buçuk fit (veya iki metre) olduğundan emin olun.

Portreler için, fotoğrafçı ile nesne arasındaki ideal mesafe 20 inç ile altı buçuk metre arasında bir yerde. Galaxy Note 8 veya iPhone 8 Plus gibi akıllı telefonlar için ek bir telefoto lensi olan portre modu biraz daha fazla gerekebilir.

The right distance is key. / © AndroidPIT

İpucu 2: Tökezleme blokları: Gözlük camları, pencere bölmeleri vb.

Dijital olarak oluşturulan bokeh efektleri gerçek şeylere daha da yakınlaşsa da, çoğunlukla gözlük veya kokteyl bardağı gibi şeffaf nesnelerin neden olduğu kaçınılması gereken yaygın tuzaklar var. Bu durumlarda, ne yazık ki, bulanıklık efekti gerektiği gibi camdan arka plana uygulanmaz.

Nesnenizin yanında ön plana şeffaf nesneler koymaktan kaçınmak en iyisidir. Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta, meslektaşımız Eric'in giydiği gözlüklerden görüldüğü gibi, arka planın bir bölümünün bulanık olmadığını görüyorsunuz.

Eyeglass lenses are too much to handle for most bokeh modes. The same goes for fine details, like here on the beard. / © AndroidPIT

Birçok akıllı telefonun bokeh modu için bir başka büyük zorluk, ön plandan arka plana geçiş yapan çizgilerdir. Birçok kamera uygulaması yalnızca birkaç derinlik seviyesi arasında ayrım yaparken, bunlar sarsıcı bir şekilde bulanıklaştırılabilir. Dijital bir değer yerine "gerçek" bir optik bokeh efekti ile bu bir sorun değildir ve çizgi olması gerektiği gibi art arda mavi olur. Her durumda, göz kulak olması gereken bir şey.

Son olarak, sana telefonunuzun bokeh modunun gücünü denemenizi ve sınırları kendiniz itmenizi tavsiye ediyorum. Örneğin, bazı akıllı telefonlarda, örneğin saç telleriyle renkli arka planlara karşı ince detaylarla ilgili sorunlar var. Akıllı telefonunuzun özelliklerinin farkındaysanız, fotoğraf çekerken daha dikkatli olabilirsiniz ve nihai görüntü kalitesini önemli ölçüde geliştirin.

İpucu 3: Doğru arka plan

Umarım yukarıda bahsedilen engeller engelsizdir ve akıllı telefonunuz teknik olarak temiz bir bokeh fotoğrafı verecektir. Ancak burada odaklanabileceğimiz başka bir yaratıcı seçenek var: doğru arka planı elde etmek. Sonuçta, bulanık olsun veya olmasın, gri bir duvar donuk olduğundan, bok modunu kullanmaya değmez, yalnızca nesnenin arkasındaki gri bir duvar.

Made for bokeh: These beautiful dots of light shine due to optical blurring or digital effects. / © Pixabay

Bunun yerine, ışık lekeleri olan arka planlar özellikle uygundur. Örneğin bir dizi ışık ya da uzak binaların aydınlatılmış pencereleri bulanıklıkla güzel, yumuşak ışık noktalarına dönüştürülür. Bir başka örnek, güneşin, birçok küçük vurguyu sağlayan bir ağacın yaprakları ve dalları boyunca parladığıdır. Etrafınıza bakarsanız, büyük bir bokeh efekti yaratmak için birçok fırsat bulacaksınız.

Bonus İpucu 1: Işık ve gölge

Son olarak, başarılı portreler için iki küçük ipucu eklemek istiyorum. Konunuza gaddar lamba bulmaya çalışın. Konunuzda yumuşak gölgeler yaratacak yumuşak ışık kaynakları araştırmaya çalışın. Bu, onları kelimenin tam anlamıyla olumlu bir ışığa kavuşturacaktır. İyi seçenekler dolaylı ışıklı bir pencere veya güneş ışığını yansıtan beyaz bir duvar içerir. Fotoğrafçılar yumuşak kutuları vb. Kullanarak büyük ışık tezgahlarını portre konularının yüzeyinde ince bir ışıma haline getirirler.

Konuyu, yan taraftan yaklaşık 45 derece gelen şekilde konumlandırın. Ortaya çıkan (yumuşak!) Gölge sayesinde, modeliniz fotoğrafta daha heykelsi görünüyor, sanki ışık doğrudan ön taraftan geliyor gibi. Daha dramatik bir görünüm için, ışığın yan taraftan daha fazla gelmesine izin verebilirsiniz. Biraz deney yapın ve resimleri birbirleriyle karşılaştırın.

Bonus İpucu 2: Çerçeveleme

Bir portre çekerseniz, lütfen kişiyi resmin tam ortasına yerleştirmeyin, aksine bir kenarı işaretleyin. Resim biraz daha dramatik görünüyorsa, üçün kuralıyla hizalamanızı öneririz. Burada, fotoğraf dokuz eşit dikdörtgen halinde iki dikey ve iki yatay çizgi ile bölünür. Daha sonra en önemli konu parçaları bu çizgilerle hizalanır.

Most camera apps have the ability to show guides. / © AndroidPIT

Daha uyumlu bir görüntü, çizgilerin resmin ortasına biraz daha ilerlediği altın orana dayalı hizalamadan veya çerçevelemeden kaynaklanıyor.

Elbette, tam teşekküllü bir fotoğraf makinesi daha olumlu sonuçlara neden olur, ancak her zaman yanınızda taşıyamazsınız. Her durumda, akıllı telefonların her zaman güzel resimler çekmek için harika araçlar getirdiğini düşünüyorum. Bu yüzden, bilmek istiyorum: Akıllı telefonunuzla çarpıcı portreler çekerken favori hileleriniz nelerdir? Yorumlarını okumak için sabırsızlanıyorum!