Amazon Alexa: Eviniz için en iyi ses asistanı mı?

Amazon Alexa nedir, soruyor musun? Evinizi dinleyen akıllı bir ev haline getirecek bir ses asistanı. Alexa sadece ampullerden daha fazlasını kontrol edebilir, şakalara söyleyebilir ve sana hava durumunu söyleyebilir. Bu yazıda size Alexa'nın sunduğu özelliklere bir göz atalım, onu birkaç rakiple karşılaştırarak ve üzerinde düşüncelerinizi veriyoruz.

  • Amazon Echo incelemesi: en yeni aile üyeniz
  • Apple HomePod, Google Home veya Amazon Echo?

Alexa nedir

Alexa, yapay zekanın Amazon'un büyük veri merkezlerinde sürekli gelişmeye uğradığı ses asistanının adıdır ve evinizde Amazon Echo veya Echo Dot formunu alır. İki silindir de "Alexa" komutunu dinler, bundan sonra sesli komutlarınızı verebilirsiniz. Ardından, akıllı ev cihazlarınızı kontrol etmek, hava durumunu öğrenmek, sesli çağrı yapmak veya Amazon veritabanından bir şarkı çalmak, Spotify uygulamak veya radyoyu başlatmak için kullanın.

  • Neden akıllı bir eve yatırım yapıyorsunuz? Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmemizin 4 nedeni

Tabii ki, bir ava var ve başka şeylerin yanı sıra, bunun nedeni Amazon'un medya ekosistemini kapalı tutması gerçeğidir. Bazı akıllı ev cihazları bile Alexa tarafından veya sınırlı bir derecede kontrol edilemez. Google Cast cihazlarını kullanırsanız, Alexa Spotify akışını Google Cast aracılığıyla sunmayı reddedecektir. Bununla birlikte, Echo Dot'u bir stereo jak kablosu kullanarak bağlarsanız müziğiniz eski Hi-Fi sisteminizde çalınır.

  • Amazon Alexa uygulamasını nasıl indirebilirim?

Alexa: Amazon dünyasının geçidi

Yüklemek için ücretsiz olan Alexa uygulaması, AI yardımcılarının neler yapabileceğini görmenizi sağlar. Genellikle, Amazon'un alışveriş ekosistemine bir şekilde bağlanan teklifleri içerirler. Bunlar Alexa uygulaması için aşağıdaki komutları içerir …

  • Müzik ve kitaplar: Alexa cihazınızda şarkı, istasyon, seri, Kindle e-Kitapları sesli kitap formatında yürütür. Amazon hizmetleri yanında Amazon, Spotify veya TuneIn'a hoşgeldiniz, kitaplar Audible'tan geliyor.
  • Dinle: Alışveriş ve yapılacaklar listesini oluşturun ve bunları düzenleyin ve Anydo veya Todolist, Google Keep veya Wunderlist'e bağlayın.
  • Zamanlayıcı ve alarm saati: Erişte makinesini ocaktan 7 dakika içinde almaya veya sabahın dokuzunda cumartesi günü uyanmak için bir hatırlatıcı ayarlayın.
  • Beceriler: Wunderlist'i de (bu Amazon Alexa becerilerini kontrol edin gibi) sesle kontrol edilen işlevlerle Alexa'yı geliştirin.
  • Akıllı ev: Philips Hue gibi akıllı ev cihazlarını Alexa'ya bağlayın. Bu, kısmen ek becerileri gerektirir.
  • Takvim: Alexa'yı Google veya Microsoft gibi tipik takvim hesaplarına bağlayarak üçüncü taraf hizmetleri entegre etmeyi ve sizi manuel olarak veri aktarmandan kurtarmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Amazon Alexa

Alexa’s always at the ready, listening for your command. / © AndroidPIT

Bu becerilerle olan anlaşma tam olarak nedir?

Alexa fazlaca şey yapamaz. Ses asistanı, yarın ya yağmur yağar mı, yağmur yağar mı, Amazon Music ile bir şarkı çalabilir, Fire Stick TV'ye bir film yapabilir, bir uygulamaya başlayabilir mi, yoksa bunların temel fonksiyonları mı olduğunu söyleyebilir. Gerisi, beceri biçiminde gelir.

Rakipler (aşağıya bakın) şimdi sistemlerini üçüncü taraf sağlayıcılara arayüzlerle açıyor. Sonuç olarak, akıllı telefonunuzda ve web sitenizde uzun süredir bir uygulama olarak kullandığınız servisler de ses asistanını kullanarak kontrol edilebilir. Şu anda, web servisinin sözcük dağarcığı ve geribildirimi basit soru-cevap kombinasyonları ile sınırlıdır ancak, botların paralel gelişimi ışığında gelecekte daha karmaşık hale gelebilir.

Alexa şimdi farklı ne yapıyor?

Amazon mahremiyetinizi korumak için çok önemli bir yere sahiptir. Sonradan konuşulan komutları silmek için seçeneğiniz vardır. Google'a aşina olanlar şunları söyleyebilir: "Google Assistant da bunu yapabilir!" Ancak bu kısmen doğru. Google, gerçekten konuşulan komutları hesabınızdan kaldırmanıza izin vermese de, destek sayfasına göre bunları daha sonra sunucudan silmeyecektir.

Öte yandan, Amazon size görünüşe göre bunu yapma seçeneği sunuyor. Tabii ki, yapay zekanın kendini sürekli iyileştireceği önemli öğrenme materyalini kaybetme dezavantajı vardır. Amazon, Alexa yardım sayfasında daha fazla ayrıntıya sahiptir. Ancak, kayıtlar güvenlik makamları tarafından da kullanılabilir olduğundan, bu seçenek iyi niyetli bir jestin ötesinde bir şey.

Ses yansıtıcı Alexa'nın değil, Eko cihazlarının bir başka ayırt edici özelliği sessiz düğmesi. Yankı aygıtında çarpı işaretli mikrofona basılması, halkasını görünüşte mikrofona giden gücü keserek sürekli olarak kırmızıya döndürür. Bununla birlikte, akıllı evinizin Alexa içermeyen bir bölge olmasını istiyorsanız, Echo hoparlörlerinin her birindeki düğmesine tek tek basmanız gerekir.

A red ring means: I am not listening. / © AndroidPIT

Alexa için hangi alternatifler mevcuttur?

Amazon, sesli yardımcısı Alexa'yı Echo Dot ve Echo cihazlarıyla ilk olarak oturma odalarına taşıdı. Başlangıçta, en azından Apple, Google ve Microsoft'un çözümlerini özel bir donanım olmadan alabiliriz – ve güncellemeler sayesinde – çoğumuz zaten zaten sahip olduğumuz cihazlara entegre edilmiştir.

Siri'ler iPhone'larda, Apple TV'de, Google Pixel'da Yardımcı, Android Wear'de 2 saat, Cortana'da tüm Windows cihazlarında ve Xbox One'da yaşıyor. Pazar yakında tüm asistanlar için bağımsız, Eko tarzı konuşmacıların serbest bırakılmasını görecek. Bunun aksine, Amazon'un oturma odasında Alexa için mevcut donanımları yoktu ve kendisini Echo Dot ya da Fire TV Stick için Alexa Sesli Uzaktan Kumanda olarak ucuza sunmak zorundaydı.

Fire TV Sticks become Alexa-enabled via the Alexa Voice Remote. / © AndroidPIT

Tüm asistanların ortak noktalarından biri, Alexa becerileri tarzında bir uygulama sistemidir ve Philips Hue ile kendilerini bir şekilde bütünleştirmişlerdir. Bunların hepsi temel işlevsellik için bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar ve bir "Hey Siri", "Okay Google", "Hey Cortana" veya hatta "Alexa" çağrısını bekleyip kaydediciyi başlatıp kayıt evine göndermek için bekleyen bir tür sessiz işlevine sahip olurlar. Asıl soru, daha sonra kiminle konuştuğunuzdan en hızlı hangisini öğrenecek?

Alexa başarılı olacak mı?

Amazon akıllı asistanlar için yarışta öncü rol oynamaktadır. Yankı aygıtları şu an donanım iyileştirmeleri yapıyor ancak biz hala ilk yarışmacıları bekliyoruz. Ancak mevcut beceri listesine eleştirel bir bakışla bakıldığında, kalite açısından yapılması gereken çok iş var.

Yetersiz girdiler, hantal ses komutları ve bir kullanıcının bakış açısıyla anlaşılmaz engeller nedeniyle günlük kullanımda kalitenin eksikliği belirgindir. Amazon, Google Cast'i kullanmamızı istemiyor ve Sky Online'a abone olmamızı istemiyor. Apple Müzik dinlemek hayır-hayır ve aynı Alexa yerine Skype ile arama yapmak için de geçerli.

The Hue Bridge connects to Alexa and to all alternatives as well. / © AndroidPIT

özet

Alexa, ancak bir kullanıcı olarak mevcut alışkanlıklarımı yeni sistemle kullanmaya devam edersem başarılı olabilir. Bunu yapamazsam, en azından geçişin benim ve arkadaşlarım için ekstra bir sorun yaratmayacağını sorun, Alexa da bu cephede henüz teslim olmaz. Hâlâ sistem sınırlamaları katma değerden daha büyük olduğuna inanıyorum, bu nedenle henüz hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannI want to use a smart home center with the accounts that I use anyway.What do you think?505015 participants

Google muhtemelen işimi yaparken daha iyi bir şansım olacak ve Apple ve iCloud müşterileri için de aynı şey geçerli. Uygulamalarını ve hesaplarını zaten kullanıyorum, verilerimi servisleriyle senkronize ettim ve yolda herhangi bir darbe olmadan AI tarafından optimize edilmiş asistanların dünyasına dalabilecekler. Ve bu sağlayıcıların her ikisi de kozlarını kullandıklarında, Alexa çantalarını paketleyip eve dönebilir, ancak varsayımım yanlış olabilir. Ne düşünüyorsun?