Amazon Eko Arama ve Mesajlaşma Özelliği Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey

Akıllı hoparlörler günden güne daha akıllı hale geliyor. Sadece sesinizle akıllı ev ürünlerinizi kontrol edebilir, web'de arama yapabilir, müzik dinleyebilir ve yayınlayabilir, sorularınızı yanıtlayabilir ve ellerinizi kullanmadan veya bir parmağınızı bile hareket ettirmeden başka benzer işler yapabilirsiniz.

Akıllı hoparlörler akıllı telefonları değiştirecek gibi görünüyor. Peki ya akıllı telefonların temel işlevselliği olan arama ve mesajlaşma? Ah! Bu, Echo cihazınız üzerinden insanları ücretsiz aramanızı ve mesajlaşmanızı sağlayan Amazon Echo gibi akıllı hoparlörlerin bir parçası.

Peki Echo ne çağırıyor ve mesajlaşıyor ve nasıl çalışıyor? Daha iyi anlamak için Alexa iletişim servislerinin dünyasına derinlemesine dalalım.

1. Uyumlu Cihazlar

Arama ve mesajlaşma özelliği tüm Echo cihazlarında, iOS ve Android için Alexa uygulamalarında ve Amazon Fire tabletlerinde çalışır. Ortamları karıştırıp eşleştirebileceğiniz için aynı ortamda olmanız gerekmez. Örneğin, Alexa uygulamasından bir Echo cihazına çağrı yapabilir veya mesaj atabilir veya bir Echo cihazından diğerine çağrı yapabilirsiniz.

2. Nasıl Çalışır?

Yankı iletişim hizmetleri, aramalar ve mesajlar için internetten yararlanır. Telefonunuzun arama veya mesajlaşma kredisini kullanmazlar (SMS göndermezseniz). Ancak, Wi-Fi veya mobil veriler için planınıza bağlı olarak veri ücretleri uygulanır.

3. Kimi Arayabilir ve Mesajınız?

Eko arama, bulunduğunuz yere bakmaksızın çalışır ve siz diğer kişinin yanında ya da millerce uzakta oturuyor olabilirsiniz. Ancak, yalnızca Alexa kişilerinden arama yapabilir ve alabilirsiniz. Bu, bu bağlantıların Alexa’ya (Echo, Alexa uygulaması veya Fire tablet aracılığıyla) kaydedilmesi gerektiği anlamına gelir.

ABD, Kanada ve Meksika gibi ülkelerde, bazı mobil ve sabit hat numaralarını ücretsiz olarak arayabilirsiniz. Bununla birlikte, düzenli telefon görüşmeleri almak için Echo Connect aksesuarına ihtiyacınız olacak.

Benzer şekilde, başka herhangi bir sohbet uygulaması gibi mesajları yalnızca Alexa rehberine gönderebilirsiniz. Alexa kullanıcısı olmayanlara mesaj göndermek için SMS göndermeniz gerekir.

4. Birinin Arama veya Mesajlaşma Olduğunu Nasıl Bilirsiniz?

Birisi sizi aradığında, bildirim Alexa uygulamasına ve tüm bağlı Echo cihazlarına gönderilir. Yankı kullanıcıları için ışık yeşile dönecek ve arayan kişinin isminin Alexa ile birlikte zil sesi duyacaksınız.

Alexa uygulamasında, kartviziti ekranda aramayı cevaplama veya yok sayma seçenekleriyle birlikte görüntülenir.

Yeni mesajlarda, telefonunuzda bir bildirim alırsınız ve Yankı cihazı etrafındaki sarı ışıkla yanar.

5. Alexa ile arama yapmak

Yankı yoluyla birini aramak için aşağıdaki komutları kullanın:

  • [Name's] Echo arayın – Başka bir Echo cihazı aramak için kullanılır. Örneğin, Robert'in yankısını arayın.
  • Çağrı [İrtibat ismi] – Cep telefonu veya sabit hat numarası aramak için kullanılır.
  • Çağrı [İrtibat numaraları] – Aramak istediğiniz numaranın numaralarını doğrudan (alan kodu dahil) aramak için kullanılır. Örneğin, 919712345678’i arayın

Kişiler birden fazla numaraya sahip olduğunda, Alexa, aramak istediğiniz numarayı seçmenizi ister.

Alexa uygulaması tüm kişileri gösterse de, yalnızca Alexa kişileri arayabilirsin. Alexa kullanıcısı olup olmadıklarını belirlemek için kartvizite dokunun. Eğer öyleyse, Alexa sesli ve görüntülü arama seçeneklerini göreceksiniz. Gerekli seçeneğe dokunun.

Also on Guiding Tech
10 Amazon Echo Setup Tips: How to Set it Up Like a Pro

Read More

6. Aramaları Cevapla, Reddet ve Sonlandır

Alexa uygulamasından veya Echo cihazınızla çağrı alabilirsiniz. Alexa uygulaması için cevaplamak veya reddetmek için ekran düğmelerini kullanın. Yankı çağrısına cevap vermek için, 'Cevapla' deyin ve reddetmek için 'Yoksay.' Bir aramada yankı ışığı yeşil renkte yanacaktır.

Note: Echo won’t notify about your usual phone calls, and you can’t answer such calls from it.

Telefon görüşmesi yaparken, bağlantıyı kesmek için 'Telefonu kapat' veya 'Aramayı kapat' komutunu kullanın. Evet, diğer kişi de komutu duyacak. Birini görmezden gelmeye çalışıyorsanız, normal aramaları kullanın.

7. Çağrı Sesini Kontrol Et

Görüşme sırasında Eko'nun sesini kontrol etmek için 'Sesi açma / kısma' komutunu kullanın. Kontrol etmek için Echo cihazınızdaki düğmeleri de kullanabilirsiniz.

Note: The other person will hear the commands while you are on a call.

8. Desteklenen Mesajlar

Yankı cihazlarında, sesli ve yazılı mesajları dinlerken, yalnızca sesli mesaj gönderebilirsiniz. İlginçtir, eğer alıcı bunu Alexa uygulamasında kontrol ederse, sesli bir mesajı da okuyabilir.

Alexa uygulaması sesli ve yazılı mesajları destekliyor. Desteklenen bir dilde oluşturulan sesli mesajlarda, metin diğer Alexa uygulaması kullanıcıları için otomatik olarak kopyalanır.

9. Mesaj Gönder

Echo üzerinden sesli mesaj göndermek için '[[name name]' ye mesaj gönder '] komutunu kullanın.

10. Mesajları Oynat

Aramalara benzer şekilde, hem Alexa uygulamasından hem de Echo cihazından gelen mesajları okuyabilir ve yanıtlayabilirsiniz. Echo'da mesajı duymak için 'Mesajlarımı çal' komutunu söyleyin. Mobil cihazlar için, diğer tüm bildirimler gibi bir bildirim alırsınız. Doğrudan harekete geçin veya Alexa uygulamasını açın ve yeni mesajları kontrol etmek için İletişim sekmesine gidin.

11. Yankı ile SMS Gönder

Android 5.1 Lollipop ve üstünü çalıştıran cihazlarda, desteklenen Yankı aygıtlarından SMS gönderebilirsiniz. Tabii ki, mesaj telefon servislerinizden gönderildiği için SMS planınıza göre SMS için ücretlendirileceksiniz.

Note: This service is not available for iOS devices.

SMS alıcısı, sesli mesajlarınıza ve metin transkriptinize bir link verecektir. Şu anda, grup mesajları veya MMS gönderemezsiniz.

Note: Your Echo cannot read the SMS received on your phone.

SMS göndermek için, önce Alexa uygulamasında servisi etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için uygulamayı açın, alttaki İletişim simgesine gidin, Kişiler simgesine ve ardından Profilim ve Ayarlar'a dokunun. SMS Gönder'i etkinleştirin.

Telefonunuzun rehberindeki herhangi birine SMS göndermek için 'Metin [kişi adı]' veya 'Metin [telefon numarası]' komutunu kullanın.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

12. Gelen Zil Sesini Kapat

Eko cihazınızın sessiz kalmasını istediğinizde, gelen aramalar için zil sesini kapatabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, gelen çağrılardan yalnızca Yankı cihazlarınızdaki yeşil ışıktan haberdar edilirsiniz. Telefonunuzu susturmazsanız, Alexa uygulaması için hiçbir şey değişmez.

Note: You need to disable incoming ringer separately for every device if you own multiple Echo speakers.

Kapatmak için, Alexa uygulamasındaki Cihazlar'ın altında Eko hoparlörünüze gidin ve Ses üzerine dokunun. Gelen arama zil sesi ayarını kapatın.

13. Rahatsız Etmeyin seçeneğini etkinleştirin

Yukarıdaki yöntem sadece ışıkları veya mesajları devre dışı bırakmadan zil sesini kapatır. Bunun için Echo hoparlörler rahatsız etme moduna sahip değil.

Etkinleştirildiğinde, Eklenti aygıtında açılır menüler dahil tüm arama ve mesaj uyarıları devre dışı bırakılır.

Tip: You can even schedule the do not disturb mode.

Bu modu etkinleştirmek için, Alexa uygulamasındaki Cihazlar altında Eko cihaz ayarlarınıza gidin ve Rahatsız etmeyin seçeneğini işaretleyin.

14. Arama Profilini Yönetme

Arama isminizi değiştirmek, giriş yapmayı etkinleştirmek veya arayan kimliğini devre dışı bırakmak için – bunu profil ayarlarınız altında yapabilirsiniz. Bunun için İletişim altındaki Rehber simgesine ve ardından Profilim ve Ayarlar'a dokunun.

15. Gizlilik hakkında bilmek

Aynı Eko cihazını birden fazla kişi kullanabilir. Tamam, basit sorular sormak için kullanıyorsanız, ancak arama ve mesajlaşma söz konusu olduğunda, gizlilik kilit rol oynar. Ailenizden kişilerinizi aradığını hayal edin.

Neyse ki, Amazon bunu önlemek için ses profilini ya da çoklu kullanıcı özelliğini sağlamıştır. Eko hoparlörünüz, hesabınızla bağlantılı kişileri belirlemek ve bulmak için sesinizi kullanır.

Note: Voice profiles do not work for incoming calls for anyone can answer the call on Echo.

Hızlı Onarım: Arama Yapamıyorum

Arama ve mesajlaşma işlevlerinden yararlanamıyorsanız, bu çözümleri deneyin.

1. Alexa İletişim Özelliğini Etkinleştir

Hizmeti kullanmak için önce Alexa uygulamasında etkinleştirmeniz gerekir. Aynısı diğer kişi için de geçerli. Etkinleştirmemiş birini aramaya çalışıyorsanız, onlarla iletişim kuramazsınız.

2. Desteklenen Numaralar

Daha önce de belirtildiği gibi, yalnızca ABD, Kanada ve Meksika’da Alexa kişileri ve bazı numaraları arayabilirsin. Başka numaralar aramaya çalışıyorsanız, arama gelmez.

Arama ayrıca acil durum numaralarını, premium ücretli numaraları, ücretsiz numaraları ve kısaltılmış arama kodlarını desteklemez.

Also on Guiding Tech
How to Delete Voice Data from Google Home and Amazon Echo

Read More

Gelecek Nedir?

Tabii ki, WhatsApp veya Facebook Messenger gibi günlük sohbet uygulamalarınızın yerini almayacak, ancak Echo'nun arama ve mesajlaşma özelliği geleneksel telefon aramaları ve SMS'lerin yerine geçmeye değer bir alternatif gibi görünüyor. Dahası, işlevsellik sadece Echo cihazlarıyla sınırlı değildir, Alexa uygulamasını Android ve iOS cihazlarınıza bir çapraz platform özelliği yaparak yükleyebilirsiniz.

Aşağıdaki açıklamalarda Echo'nun arama ve mesajlaşma özelliği hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin.

Sıradaki: En iyi Alexa becerilerinin neler olduğunu merak ediyor musun? Aşağıdaki linkten en iyi 13 temel beceriyi kontrol edin.