AMOLED veya LCD ekranınızda ekran yanması nasıl düzeltilir

Hayalet görüntü veya ekran yanması, akıllı telefonunuzun ekranındaki düzensiz piksel kullanımından kaynaklanan kalıcı renk bozulmasına verilen adlardır. Statik görüntülerin uzun süre kullanılması, ekrandaki görüntünün kalıcı bir gölgesini veya hayaletini oluşturabilir. Bu sorun düşündüğünüzden daha yaygındır ve en sık AMOLED ekranlarda görülür (LCD ekranlar her zaman bağışık olmamasına rağmen). Neyse ki, cihazınızın görüntü kalitesini geri kazanmanın bir çözümü var.

Ekran hayaleti, görüntüleri üretmek için ışık yayan fosfor bileşikleri uzun süreli kullanımda yoğunluğunu yitirdiğinde olur. Dahası, düzensiz kullanım ekrana her zaman görülebilecek bir görüntüyü “yakabilir”.

burnin1

Google Play Store’da çoğu uygulama sorunu azaltmak veya hatta durdurmak için vaad ediyor. Ekran türünüzle uyumlu bir uygulama isteyeceksiniz.

LCD ekranlar için: LCD Burn-in Silecek özel bir uygulama var. Ancak, bu araç Samsung Galaxy cihazlarında bulunanlar gibi OLED veya AMOLED ekranlar için uygun değildir. Bunun için farklı bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

OLED / AMOLED için:


OLED Araçları

Konsept basittir: “yanmış” pikselleri geri yükleyerek cihazınızda ana renkler dizisi görüntülenir. Aslında, bu, bilgisayar ekran koruyucularının orijinal işleviydi: ekran pikselleri “alıştırmak” için boşta iken görünen ve ekranın aynı alanının sürekli aydınlatılmamasını sağlayan dinamik bir görüntü.

Akıllı telefonunuzda bu sorun var mı? Düzeltmek için başka bir uygulama kullandınız mı? Yorumlarda bize bildirin.