Android 10 İpuçları ve Püf Noktaları: bilmediğiniz en iyi 7 yeni özellik

Android 10, Pixel akıllı telefonlara indi ve Google tarafından yapılmayan cihazlara dadanmaya başlıyor. Güncellemeyi yeni indirdiyseniz, bunlar önce kontrol etmeniz gereken yeni özelliklerdir.

Yeni Android 10 özelliklerinden bazıları kullanıcılar tarafından uzun süredir talep edilirken, diğerleri artan gizlilik endişelerini ele alıyor. Google, tatlı temayı bırakan ve daha olgun bir isim ve markalaşma için ilk olan bu yazılım güncellemesine çok şey kattı. İşte Android 10 için en iyi ipuçları ve püf noktaları listemiz.

Atlamak:

    Akıllı Yanıtla Daha akıllı paylaşım seçenekleri Wi-Fi Ağlarını QR kodlarıyla paylaşın Karanlık Mod Odak Modu Uygulama izinleriyle katılaşın Navigasyon için yeni hareketler
    Akıllı telefonunuza Android 10 nasıl indirilir ve yüklenir

Kullandığınız mesajlaşma uygulaması ne olursa olsun Akıllı Yanıt

Android 10’da fark edeceğiniz ilk yeni özelliklerden biri Akıllı Yanıt. Google’ın önerdiği yanıtlardan (emojiler dahil) biriyle ve hatta doğrudan bildirim çubuğundan yanıtlamanıza olanak tanır. Daha önce Google uygulamaları için mevcuttu, ancak Android 10 ile WhatsApp ve Facebook Messenger dahil tüm mesajlaşma uygulamalarına geliyor.

smart reply android 10

Gizlilik, Android 10’un büyük bir parçası olduğundan, Google, Smart Reply’ın önerilen yanıtları çözmek için cihazdaki AI kullandığını ve Google’ın sunucularına hiçbir şey gönderilmediğini belirtmek için hızlıydı. Her mesajda seçeneği almazsınız, elbette, AI henüz iyi değil, ancak bunun uygulamaları açıp kısa bir yanıt yazmanızdan ne sıklıkta kurtarabileceğinize şaşıracaksınız.

Daha akıllı paylaşım seçenekleri

Android’de paylaşmak her zaman biraz zor oldu, ancak Android 10 ile Google her şeyi çok daha kolay hale getirdi. Paylaş menüsünü açmak artık akıllı telefonunuzdan başkalarına bağlantı, görüntü ve diğer verileri göndermek için daha fazla seçenek sunar. SMS, popüler mesajlaşma uygulamaları ve e-postaların yanı sıra artık diğer birçok uygulama ile paylaşma seçenekleri de var. Örneğin, Google Keep ile paylaşmak, bir web sayfasından veya mesajdan not alma uygulamanıza metin kopyalayıp yapıştırmanızdan tasarruf etmenizi sağlar.

sharing menu android 10

Ayrıca kendinizle daha hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bunun en iyi örneklerinden biri, bir Chrome sekmesini cihazlarınızdan biriyle paylaşmaktır. Akıllı telefonumda Chome kullanıyorsam ve daha büyük bir ekrana sahip olmak için tabletimde okumaya devam etmek istiyorsam, Android 10’daki yeni Paylaş menüsü iki cihaz arasındaki sekmeyi zahmetsizce göndermeme izin veriyor.

Wi-Fi Ağlarını QR kodlarıyla paylaşın

Wi-Fi şifrelerini arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla paylaşmak, özellikle şifre uzun bir rasgele sayı ve harf dizisi ise Android’de her zaman bir acıydı. Google şimdi Huawei’nin kitabından bir yaprak çıkardı ve Wi-Fi paylaşımını doğrudan işletim sistemine entegre etti. Wi-Fi ayarlarından bağlı ağlarınızı QR kodu ile paylaşmayı seçebilirsiniz. Menü ayrıca şifreyi açıkça görüntüler, böylece isterseniz daha fazla veya bir tarafa okuyabilirsiniz. Not: bariz nedenlerle şifreyi gizlemek için aşağıdaki ekran görüntüsünü düzenledik.

wifi sharing android 10

Karanlık Mod

Android kullanıcıları bir süredir bunu istiyor ve sonunda burada. Android 10’da artık sistem genelinde karanlık bir mod var. Ayarlar menüsünde hafifçe vurabilir veya açılır hızlı menüden açılıp kapanmak için hızlı döşeme ayarı oluşturabilirsiniz. Karanlık mod, desteklenen uygulamaları ve tüm Android menülerini etkiler. OLED ekranda pil ömründen tasarruf etmenin, insanların bu özellik için aramalarının ana nedenlerinden biri ve karanlık modların neden bu kadar popüler olduğu göz önüne alındığında, pil tasarrufu moduna geçtiğinizde otomatik olarak devreye girecektir.

android 10 dark mode

Odak modu

Google’ın Dijital Refah paketinin bir parçası olan Odak Modu, akıllı telefonunuzdaki belirli uygulamaların getirebileceği dikkat dağıtıcı unsurlardan bazılarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Dikkat dağıtan uygulamaları duraklatabilirsiniz ve bunu daha da ağrısız hale getirmek için hızlı bir ayar döşemesi bile vardır. Potansiyel dikkatinizin dağılması olarak belirlediğiniz uygulamalar için bildirimler de duraklatılır. Fikir, WhatsApp mesajlarının gelip geçmesini veya sevdiklerinizle çalışmaya ve çalışmaya veya zaman geçirmeye karar verdiğinizde YouTube’da hızlı bir video izleme dürtüsüne sahip olabilmenizdir.

Uygulama izinleriyle katılaşın

Büyük teknolojinin bu günlerde gizliliği daha ciddiye aldığı görülüyor, bu nedenle Android 10’un gizlilik ve güvenlik için gelişmiş işlevsellik ile gelmesi şaşırtıcı değil. Google’ın geliştirdiği üç ana alan vardır:

Sadece bir kez konum paylaşma

Artık konum verilerini yalnızca bunları kullanırken uygulamalarla paylaşmayı seçebilirsiniz. Etkin olarak kullanmadığınız bir uygulama konumunuza eriştiğinde de hatırlatıcılar alırsınız, böylece paylaşmaya devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Bu, önceki ya da aşırı uçlara üçüncü bir konum paylaşma seçeneği ekler.

app permissions location

Web ve Uygulama Etkinliği ve Reklam Ayarları bir arada

Ayarlar altındaki yeni bir Gizlilik bölümünde, Web ve Uygulama Etkinliği ve Reklam Ayarları gibi kontrolleri tek bir yerde bulacaksınız. Gerçekten oyun değiştiren bir şey değil, ama işleri bulmayı biraz daha kolay hale getiriyor.

Doğrudan Play Store’dan güvenlik yamaları

Google Play sistem güncellemeleri ile artık güvenlik ve gizlilik düzeltmeleri Google Play Store’dan telefonunuza gönderilebilir. Uygulamalarınızın güncellenmesiyle aynı şekilde çalışır. Değişiklik, tam bir işletim sistemi güncellemesi beklemek zorunda kalmadan bu düzeltmeleri hazır olur olmaz almanız anlamına gelir.

Gezinme için yeni hareketler

Android 10 ile Google, jest navigasyonunu geliştirdi – bana hala 3 düğmeli sistemi kullandığınızı söyleme? Örneğin, geri dönmek için parmağınızı ekranın kenarından içeri doğru kaydırabilirsiniz. Alışmak biraz zaman alır, ancak tıklandığında ikinci doğa olur. Ayrıca ana ekranı yukarı çekebilir ve görevler arasında akıcı bir şekilde hareket edebilirsiniz. Google’ın “zirveler” olarak adlandırdığı yeni bir özellik, yanlışlıkla yapılan jest girişlerini azaltmak üzere tasarlanmıştır ve size bir hareketi tetiklemek üzere olduğunuza dair bir tür ön uyarı verir. OnePlus 7 Pro gibi 90Hz ekranlı akıllı telefonlarda özellikle kaygan görünüyor.

android 10 gesture control

Android 10’un derinliklerinde harika yeni özellikler keşfettiniz mi? Onları kontrol edebilmemiz için bize bildirin ve Android 10 akıllı telefonlarımıza indiğinden beri en sevdiğiniz yeni işlevleri bize bildirin.

Kaynak: Google Blog

Tips & Tricks
Android 10 – Q

Facebook Twitter