Android Akıllı Telefonlarda Parmak İzini Neden Kilit Olarak Kullanmamalısınız?

Apple’ın Eylül 2013’te iPhone 5’leri piyasaya sürdüğünü hala hatırlıyorum. Ana sayfa düğmesinde ticari bir hit olan ilk parmak izi tarayıcısı olan ilk akıllı telefon oldu. Günümüzde, Çinli devlerin hemen hemen her bütçeli akıllı telefonunda bir dokunmatik kimlik bulacaksınız. Hemen hemen bir standart haline geldi ve herkes onu kullanıyor. Ama yapmalısın?

Should Not Use Fingerprint On Android Smartphones 1

Akıllı telefonun kilidini açmak için parmak izi kullanıyorum. Hızlı ve kullanışlı. Ancak, genellikle güvenli olup olmadığını merak ediyorum. Bir Twitter kullanıcısı yakın zamanda 2 dolarlık bir akıllı telefon kapağının biyometrik parmak izi kimlik doğrulamasını nasıl atlayabildiğini gösteren bir video paylaştı. Korkunç şeyler. Uzun yıllar sonra teknolojiyi mükemmelleştirdiklerini düşündünüz, ama ne yazık ki hayır.

İşte Android akıllı telefonunuzun kilidini açmak için parmak izi tarayıcısı kullanmamanızı düşünmelisiniz. Aksi halde kanıt bulunmadığından şu anda iPhone’lara karşı çok şey söyleyemem. Ama bazı noktalar sizin için de geçerli. Hakim sizsiniz.

1. Samsung’un Standı

Samsung sorunu çözmek için hızlıydı ve Engadget aracılığıyla sorunu düzeltmek için çalıştıklarını belirten bir açıklama yaptı. Parmak izi kadar güvenli bir şeyi atlamak için basit bir şeffaf kasanın nasıl kullanılması şaşırtıcıdır. Her bireye özgü olması ve ihlalin imkansız olması gerekiyordu.

Should Not Use Fingerprint On Android Smartphones 2

Ama öyle mi? Akıllı telefonunuzu korumak zorundaysanız biyometrik güvenliğe güvenmeli misiniz? Girilmesi daha uzun süren bir PIN veya şifreden güvenli mi? Cevap hayır, nedenini açıklayacağım.

2. Bypass Kolay

Diyelim ki önemli birisiniz. Akıllı telefonunuza parmak izi gibi biyometri kullanarak erişmek istersem, sizi zorlayabilir, knock out yapabilir, parmağınızı kesebilir ve akıllı telefonunuzun isteğinize göre kilidini açmak için tarayıcıya yapıştırabilirim. Evet, bu fikirleri Hollywood filmlerinden aldım, ama birisi umutsuzsa o kadar zor değil.

Should Not Use Fingerprint On Android Smartphones 3

Bir zamanlar arkadaşımın Android akıllı telefonunun kilidini, şaka yapmak için uykudayken açtım. Mutlu değildi. Benim iddiam? En azından parmağını ikiye kesmedim! Google Pixel kullanıcıları benzer bir sorunla karşı karşıya ve şirket bir düzeltme üzerinde çalışıyor.

Elbette, PIN’ler ve şifreler IRIS, yüz, parmak izi taraması gibi biyometrik kimlik doğrulama ile karşılaştırıldığında daha fazla zaman alır ve güçlük çeker, aynı zamanda daha güvenlidir. Parolamı istiyor musun? Onu benden yenmen gerekecek. Yine, hoş bir senaryo değil, ama en azından daha fazla kontrole sahibim ve çoğu durumda hayatta kalacak.

3. Arazi Kanunları

Nerede yaşadığınıza ve hangi yasalara tabi olduğunuza bağlı olarak, işler sizin için farklı olacaktır. ABD’de vatandaşlar dördüncü ve beşinci değişiklikle korunuyor. Senin için kolaylaştıracağım. Tutuklanmadıkça, olası bir sebep yoksa, polisin arama emriniz varsa veya isteyerek bir aramayı kabul etmediğiniz sürece akıllı telefonunuzun kilidini açmaya zorlanamazsınız. Kendini suçlama, yasadışı arama ve el koymaya karşı biraz koruman var.

Ancak, telefonunuzun kilidini açmayı reddederseniz bunun sonuçları olabilir. Şüpheye düşerseniz, derhal yasal yardım için EFF’yi (Elektronik Sınır Vakfı) arayın. Polis vahşeti dünyanın her yerinde, sadece farklı derecelerde gerçek.

Should Not Use Fingerprint On Android Smartphones 4

Yani polis, yukarıdakilerin hepsinin yokluğunda sizi cihazınızın kilidini açmaya zorlayamaz. Ancak, bu yalnızca bir PIN veya şifre kullanıyorsanız olur. Parmak izi veya yüz veya retina taraması gibi biyometrik bir kimlik doğrulaması kullanıyorsanız, polis sizi telefonunuza bakmaya veya dokunmatik kimlik sensörüne dokunmaya zorlayabilir. 4. ve 5. değişiklik buna karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Bunu bilmiyordun, değil mi?

4. Saldırıya Uğradığınızda Ne Olur

Bilgisayar korsanları uzlaşma hakkında konuşurken bunu bir süredir biliyorlar. Ayrıca neyin tehlikede olduğunu biliyorlar ve parmak izi tarayıcıları ve yüz taramaları gibi biyometrik kimlik doğrulamasını atlamak için aktif olarak yeni yollar arıyorlar.

Should Not Use Fingerprint On Android Smartphones 5

Bu ilginç bir düşünce, değil mi? Parolanız ele geçirilirse değiştirebilirsiniz. Daha uzun, daha karmaşık ve tahmin edilmesi zor bir şey kullanabilirsiniz. Parmak izi veya retina taraması gibi biyometriğiniz tehlikeye girerse, bunu nasıl değiştirir veya güncellerdiniz? Bu korkutucu, imkansız ve sinir bozucu olurdu.

E-postalar, bankacılık uygulamaları, resimler, videolar vb. Gibi akıllı telefonunuzun içinde oturan her şeyden bahsediyoruz. Şifre yöneticilerinin kilidini açmak için parmak izi kullanıyoruz.

Daha İyi Güvenlik Kullanabilirsiniz

Hasar yapıldıktan sonra yapabileceğiniz tek şey onu kontrol etmektir. Bu yüzden hasar kontrolü denir. Önleme her zaman daha iyidir. PIN’ler ve şifreler, 2FA ile birleştiğinde daha güvenlidir. Akıllı bir kombinasyon kullanmak verilerinizi ve gününüzü kaydedebilir.

Sıradaki: Bilgisayarınızda parmak izi mi kullanıyorsunuz? Synaptics’in bilgisayarınızın daha iyi korunmasına nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin. Tıpkı bir bankanın kasası gibi.