Android akıllı telefonunuzu ilk kez ayarlama: ipuçları ve püf noktaları

Parlak yeni bir akıllı telefon veya tablet satın aldıysanız, hemen oynamaya başlamak istersiniz. Ondan önce, ilk önce onu yapılandırmanız gerekir. Bu başlangıç bölümünde, yeni Android akıllı telefonunuzu nasıl ayarlayacağınız konusunda size adım adım rehberlik edeceğiz.

  2018’in en iyi Android telefonları Dolapta dolaştırmayın! Bunu eski akıllı telefonunuzla yapın

Her Android cihazı farklıdır ve her üretici kendi rakiplerine rakiplerinden sıyrılacak küçük ekstralar verir. Derinlerde, Android cihazlar sonuçta benzer.

Adım atla:

  Dil seçin SIM kartı takın ve PIN kodunuzu girin Bir Wi-Fi ağı seçin Başka bir cihazdan aktarın Google hesabına giriş yapın / oturum açın (isteğe bağlı) Telefonunuzu koruyun Bildirimleri ayarlayın Google Asistanı ayarlayın Diğer hizmetler MicroSD kartınızı takın (eğer bir tane var) Google Play Store’dan uygulama indirin Yazılım ve Android güncellemelerini yükleyin Telefonunuzu kişiselleştirin

1. Bir dil seçin

Telefonu açtığınızda, bir dil seçmeniz istenecek olan bir açılış ekranına geleceksiniz. Varsayılan dile dokunmak, sistemde bulunanların listesini açar. Tercih ettiğiniz dili listeden seçin ve devam etmek için oka dokunun. Bu, sistemin dilini ve menülerini ayarlayacaktır, ancak çok dilliyseniz klavyenize daha fazla dil eklemeyi seçebilirsiniz.

androidpit setup screen 1

2. SIM kartı takın ve PIN kodunuzu girin

Daha sonra, bir SIM kart takmanız istenecektir. Bunu gerçekten atlayabilirsiniz, ancak bu cihazı bir telefon olarak kullanmak istediğinizi varsayalım, bu önemli bir adımdır. SIM kartınızı telefonunuza takmak bazen biraz zor olabilir – örneğin, Sony cihazlar, açmanız gereken kapaklara sahipken, çoğu telefonun yuvasını açmak için PIN takması gerekir. Eski bir telefonunuz varsa, SIM’in bataryanın altına girmesi gerekir; bu durumda cihazın arkasını dikkatlice açmanız gerekir.

  SIM kartınız yoksa SIM kart yuvası nasıl açılır

Daha sonra, genellikle SIM paketinde bulunan SIM’in PIN numarasını girmeniz istenir. Bu, daha sonra ayarlayabileceğiniz ekran kilitleme piminden farklı bir PIN’tir; biri cihazlarınızı alırsa yetkisiz erişimi engellemek için kullanılır.

Bu adımdan sonra, yeni bir kullanıcı olarak başlamak mı yoksa önceki cihazınızdan veri almak mı istediğinizi seçmeniz istenir. Her iki durumda da, bir sonraki Wi-Fi isteyeceksiniz.

3. Bir Wi-Fi ağı seçin

Kendinizi bir kablosuz ağın kapsama alanında bulursanız, şimdi ona bağlanabilirsiniz. Sadece listeden ağınızı seçin ve gerekirse şifreyi girin. Ardından “Bağlan” üzerine dokunun.

Bu aşamada Wi-Fi’ye bağlanmanızı öneririz; böylece güncellemeleri ve yeni uygulamaları mümkün olan en kısa sürede indirebilirsiniz.

androidpit setup screen 2

4. Başka bir cihazınız var mı?

Bu noktada, verilerinizi başka bir Android cihazdan kopyalamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bunu yapabilir ve yapmak istiyorsanız, o zaman yapın. Aksi takdirde, “yeni kullanıcı” olarak ayarlamayı seçin ve 4. adıma geçin.

setupnokia1

Eski telefon yedeklemelerinizden aktarmak istiyorsanız, eski telefonunuzda Google uygulamasını açıp Asistan’a “Tamam Google, cihazımı kur” sorusunu sorar veya Ayarlar> Google> Yakındaki cihazı ayarla seçeneğine gidin. . Veya bir sonraki adım olan buluttan yedeklemek için Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

Dosyalardan metinlere, resimlere ve daha pek çok şeye ne kadarının aktarılabileceğine şaşıracaksınız. Her şeyden eskisinden yeni bir telefona nasıl aktarılacağına dair detaylı rehbere bir bak.

5. Google hesabına giriş yapın / giriş yapın (isteğe bağlı)

Yukarıdaki adımı atladıysanız, bir sonraki aşama, akıllı telefonunuzu Google’ın Gmail veya Play Store gibi uygulamaları ve hizmetleriyle kullanmak için bir hesap oluşturmak veya giriş yapmaktır.

Zaten bir Google hesabınız varsa, bu ayrıntıları şimdi girebilirsiniz. Ardından, Google’ın Hizmet Şartları ve Gizlilik politikasını kabul etmeniz istenecektir. Vurgulanan ifadelere dokunarak (isterseniz) bunları okuyun ve ardından “Kabul Et” e tıklayın.

  Gmail ipuçları ve püf noktaları

androidpit setup screen 4

Zaten bir Google hesabınız yoksa, ancak bir tane oluşturmak istiyorsanız, bir kullanıcı adı seçmek ve bir şifre oluşturmak için adımları izleyin. Telefonu kullanmak için bir Google hesabınız olması gerekmez, ancak Google Play Store’dan uygulama yüklemek de dahil olmak üzere tüm işlevlerini kullanmak için birine ihtiyacınız olacaktır. Yeni Android telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için gerçekten bir Google hesabınız olmalıdır.

  En iyi Google Play Store ipuçları ve püf noktaları

Samsung gibi bazı üreticiler, kayıt sırasında ekstra bir hesap oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. Bu, yalnızca o şirketin bazı özel servislerini kullanmak istiyorsanız gereklidir. Telefonunuzu kaybederseniz veya telefon üreticinizin cihazlarına özel özelliklerden yararlanmak istiyorsanız, bu servisler muhtemelen kullanışlı olabilir. İsterseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

androidpit setup screen 5

Google, hangi hizmetleri tercih etmek istediğinizi de soracaktır. Bu, cihazınıza bir şey olması durumunda tavsiye edilen cihazınızın yedeklenmesini içerir. Diğerleri durum bazında değerlendirebilir. Bunların hiçbiri gerekli değildir ve herhangi bir zamanda açılabilir veya kapatılabilir.

6. telefonunuzu koruyun

Android telefonunuzla senkronize etmek istediğiniz mevcut bir e-posta adresiniz varsa, ekleyebileceğiniz yer burasıdır. Bu listedeki adımların neredeyse hepsinde olduğu gibi, bu daha sonraki bir tarihte yapılabilir.

Ardından, cihazınızı güven altına almak isteyip istemediğiniz sorulacak. Bunu şiddetle tavsiye ediyoruz. Cihazınızı kaybederseniz, bu güvenlik önlemi, cihazınıza istenmeyen erişimi engellemede önemli bir adımdır. Bu, onu destekleyen telefonlar için yüz tanıma, parmak izi tanıma veya basit bir PIN (SIM’inizden farklı) ile yapılabilir.

setup security android

7. Bildirimler

Bu bölümde, telefonunuz kilitlendiğinde cihazınızın içeriği nasıl görüntüleyeceğini ayarlayabilirsiniz. Üç seçeneğiniz var:

  Tüm bildirim içeriğini göster, cihazınız kilitlendiğinde, örneğin bir mesaj alırsanız, örneğin bu mesajın kilit ekranında görüntüleneceği anlamına gelir. Hassas bildirim içeriğini gizle, bir mesaj aldığınız gibi bazı bildirim bilgilerini gösterir, ancak mesajın içeriğini gizler. Bildirimleri hiç gösterme, kilit ekranınızda hiç bildirim görmeyeceğiniz anlamına gelir, ancak bunlar yine de cihazınızın bildirim gölgesinde bulunur.

setuplockscreen

8. Google Asistan’ı ayarlayın

Görebileceğiniz bir sonraki adım, Google’ın akıllı yardımcısını kullanma daveti. Asistanınızın sesinizi tanıyabilmesi için sizden bazı cümleleri tekrarlamanız istenecek ve Sesli Eşleştirmeyi başka bir cihaza zaten ayarladıysanız, derhal yapmanız gerekecek.

  Google Yardımcısı ipuçları kesinlikle denemelisiniz

9. Diğer hizmetler

Birçok akıllı telefon, Dropbox, Box veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetleri gibi önceden yüklenmiş bir yazılımla birlikte gelir. Hatta bazıları Facebook veya Microsoft Office ile birlikte geliyor! Bu hizmetler için zaten bir hesabınız varsa, şimdi bunlara giriş yapmanız istenebilir veya istediğiniz hizmetlere kayıt olabilirsiniz.


Google sürücü
Tarafından görüşScott Adam GordonFotoğraflarım ve dosyalarım için MicroSD kart kullanmayı seviyorumWhat do you think?5050241 katılımcı

10. microSD kartınızı takın (eğer varsa)

Telefonunuzda bir microSD kart yuvası varsa, yapılacak en son şey, varsa bir microSD kartı takmaktır. Bu, daha fazla dosya kaydetmenize izin vermek için cihazınız için ekstra depolama alanı sağlayacaktır. Bir mircoSD kartınız yoksa, telefonunuzun dahili deposunda yer kazanmak için bir tane satın almayı düşünün. İlk başta ekstra depolama alanına ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, uygulamaları indirmeye, büyük yazılım güncellemelerini almaya ve fotoğraf ve video çekmeye başladığınızda, daha fazla alana ihtiyaç duyabilirsiniz.

  Doğru microSD kart nasıl seçilir

androidpit micro sd 1

11. Google Play Store’dan uygulamaları indirin (isteğe bağlı)

Akıllı telefonun ilk kurulumu şimdi tamamlanmıştır. Cihazınıza daha önce kurulmuş olan uygulamalara genel bir bakış için uygulama çekmecesine bakın. Uygulama çekmecesi, telefonunuzdaki tüm uygulamaların simgelerinin bir listesidir ve bunu ana ekranın altında (şu anda açık olmanız gereken ekranın altında) bulabilmeniz ihtimali vardır. Uygulama çekmecesinin simgesi, içinde altı nokta bulunan ve ana ekranda dokunabileceğiniz gri bir dairedir.

Şimdi, uygulama çekmecenize bakın. Henüz istemediğiniz herhangi bir uygulama varsa, indirmek için Google’ın Play Store’una gidebilirsiniz. Endişelenmeyin, Play Store’un kendisi zaten telefonunuza yüklenecek. Uygulama yüklemek basit bir işlemdir ve el cihazı yapmanız gereken her şeyde (oturum açmak gibi) size yol gösterir.

  Google Play Store’da ücretli bir uygulama nasıl satın alınır?

Bir uygulama çekmecesi bulamazsanız, telefonunuzda bulunmuyor demektir. Bu durumda uygulamalarınızı bulmak için, uygulamaların bulunabileceği diğer ana ekran görünümlerini görmek için parmağınızı ana ekrandan sola veya sağa kaydırın.

Başlamak için bu en iyi uygulama listelerine göz atın:

  Yeni telefonunuz veya tabletiniz için en iyi uygulamalar Yılın en iyi uygulamaları En iyi yedekleme uygulamaları: verilerinizi asla kaybetmeyin En iyi ücretsiz Android uygulamaları

androidpit play store 2

12. Yazılım ve Android güncellemelerini yükleyin

Android’iniz ilk kez açıldığında, belirli bir model için mevcut olan yazılımın en son sürümünü kullanmıyor olabilir. Örneğin, telefonunuz Android Nougat’ın fabrikası dışında gelebilir, bu model Android Oreo için hazır bir güncelleme olsa bile, ayarladıktan sonra indirmeniz gerekir.

Bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için, telefonunuzun ayarlarına girmeniz yeterlidir. Ayarlar, uygulama çekmecesinde bir uygulama olarak bulunur veya bildirim gölgesine gidip ayarlar simgesine dokunarak bulunur (genellikle bir dişli çark veya bir tür araç seti).

Androidpit System update Nexus 6P 2

Genellikle ayarlar menüsünün altında bulunan Telefon Hakkında sekmesini bulun ve dokunun. Üreticinize bağlı olarak farklı görünecektir. Ancak, muhtemelen “Yazılım güncellemelerini kontrol et” satırındaki bir şeye dokunursunuz.

Yazılım güncellemelerinin indirilmesi ve kurulması uzun zaman alabilir; bu da pilinizi ve bazen de yüzlerce MB’yi mobil veri planınızdan tüketir. Bu nedenle, bunu yaparken bir Wi-Fi bağlantısına bağlı olduğunuzdan ve pilinizin en az yüzde 50 dolu olduğundan emin olun. Cihazınız için mevcut olan en son Android sürümüne güncellemelisiniz, çünkü (genellikle) daha fazla işlevsellik, daha iyi pil ömrü ve daha iyi güvenlik sağlar.

13. Telefonunuzu kişiselleştirin

Cihazınızla birlikte gelen arka plan resmini beğenmiyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın – her akıllı telefon, içinden seçim yapabileceğiniz farklı arkaplanlar sunar. Bunu yapmanın yolu üreticiye göre değişir, ancak ayarlar menüsünde Ekran veya Duvar Kağıdı’nı arayın.

  Yeni akıllı telefonunuzun ayarlarında değiştirebileceğiniz 5 şey

Çoğu zaman, ana ekranda birkaç saniye herhangi bir yere basarsanız, duvar kağıdınızı değiştirmenizi sağlayan bir pencere açılır.

  Telefonunuzu kendi stilinize göre kişiselleştirmek için en iyi uygulamalar

AndroidPIT Nexus 6P battery tips 2

Seçeneklerden hiçbiri beğeninize göre değilse, yeni bir simge paketi deneyebilir veya başka bir arka planı test edebilirsiniz – internette bunlardan çok var.

  Android için En İyi Başlatıcı Android görünümünü özelleştirmek için simge paketleri

Telefonunuzun varsayılan ses ayarlarını da kontrol etmelisiniz. Varsayılan zil sesini beğenmezseniz, çoğu telefon alternatifleri önceden yüklenmiş olarak gelir. Zil sesini ve alarm sesini de uygun seviyeye ayarladığınızdan emin olun. Genel olarak dışarı çıktığınızda cep telefonunuzun herkesi sinirlendirmesini istemezsiniz. Ayrıca, menü öğelerine dokunduğunuzda veya klavyenizde yazdığınızda sessize almak için ses ayarlarını yapabilirsiniz.

Yeni Android akıllı telefonunuzu nasıl buldunuz? Telefonunuzu ayarlamak sorunsuz çalışıyor mu? Yorumlarda bize bildirin.