Android Akıllı Telefonunuzu Nasıl Yedeklersiniz?

Telefonunuz çökerse veya çalınırsa, sadece pahalı telefonu değil, aynı zamanda bu telefona kaydedilen önemli verileri de kaybedersiniz. Bu büyük veri kaybını durdurmak için, Cloud yedeklemelerini etkinleştirmeli ve böylece hesabınıza yeni el cihazınızdan giriş yaptığınızda otomatik olarak veri aktarabilmelisiniz. Ancak, telefonunuzun herşesini bu şekilde yedekleyemezsiniz ve bu yüzden akıllı telefonunuzun düzenli olarak yedeklemesini almanız çok önemlidir. Android akıllı telefonunuzu yedeklemek için tüm adımları burada tartışacağım.

Ayrıca bkz. Mac’te Android’i çalıştırma

Buluta yedekleme

> Ayarları açın> telefonunuzdaki Hesaplar ve senkronizasyon.

> Hesaplar altında “Verileri otomatik senkronize et” onay kutusunu işaretleyin. Ardından Google’a dokunun ve ardından telefona giriş yapmak için kullandığınız Gmail Kimliğine dokunun.

> Google ile ilgili tüm bilgilerin Bulut ile senkronize edilmesini istiyorsanız, tüm mevcut seçenekleri açın. Bilgiler fotoğraflar, rehberler, takvim etkinlikleri, uygulama verileri vb. İçerir.

> Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla'ya gidin.

> Verileri yedekle işaretleyin.

Bu adımları dikkatli bir şekilde izlerseniz uygulama verilerini, telefonunuzun ayarlarını ve Wifi şifresini Google hesabına kaydeder. Aynı Google hesabını kullanarak başka bir telefona giriş yaptığınızda, fotoğraflar ve kişiler gibi tüm veriler yeni telefonunuza aktarılır. Ancak metin mesajlarını ve diğer birçok veriyi kaydetmez. Onları kendin yedeklemelisin.

Ayrıca bkz. Android'de Facebook kimlik doğrulaması nasıl başarısız oldu?

Mesajları, medyayı ve uygulamaları yedeklemek için adımlar

medya

Telefonunuzun hafıza kartına kaydedilen şarkı, video gibi medyaları yedeklemek için, telefonunuzu PC'nize bağlamanız ve ardından kartın herşesini kopyalamanız yeterlidir. İşte adımlar:

> Android telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak PC'nize yedeklemek için bağlayın. Mac kullanıcıları için öncelikle Android dosya aktarımı uygulamasını yüklemeniz gerekir.

> PC durumunda, Bilgisayarım ve Mac için Finder'ı açın.

> Kaydetmek istediğiniz tüm dosyaları SD karta gidip kopyalayın.

> Kopyalama tamamlandıktan sonra kabloyu fişten çekin.

Metin mesajları

Bir uygulama, tüm arama kayıtlarını ve SMS’inizi Gmail hesabınıza kaydedebileceğiniz SMS Yedekleme + adlı bir uygulama var.

> İlk olarak yukarıdaki bağlantıyı tıklayarak uygulamayı indirin.

> Başlat ve Bağlan'a dokunun.

> Pop-up'dan, Gmail hesabınızı seçmeniz gerekiyor.

> Google hesabınıza erişmek için SMS Bcakup + 'dan izin almanız gerekmektedir.

> Uygulamaya geri dönerek Yedekleme'ye dokunun. Bu adım, tüm metin mesajlarını Gmail hesabınıza kaydeder.

> Şimdi, Gmail hesabınıza giriş yaparsanız, size yeni bir etiket SMS'si gösterilir. Üzerine tıkladığınızda, orada yedeklenmiş olan metin mesajlarını görebilirsiniz.

> Mesajları geri yüklemek için SMS Yedekleme + 'ye Geri Yükle'ye dokunun.

> Tamam'a dokunun.

> SMS Backup + 'ı varsayılan SMS uygulaması olarak ayarlamanızı isteyen bir açılır pencere gelecektir, Evet'e dokunun. Mesajları geri yüklemek çok önemlidir.

> Artık tüm arama kayıtları ve metin mesajları uygulama tarafından geri yüklenir. İşlem bittiğinde, size bir açılır pencere gösterilir, Evet'e dokunun.

Uygulamalar

Uygulamaları Google Play mağazasından kolayca yeniden indirebilirsiniz, ancak bunları yedeklerseniz bant genişliğinizi boşa harcamaz ve aynı zamanda yeniden yükleme süresini de azaltır. Yedekleme uygulamalarının adımları kolayca takip edilebilir:

> İlk ES Dosya Gezgini'nin indirilmesi gerekiyor.

> Bu uygulamanın ana sayfasını almak için ekranı sağa kaydırın.

> Mavi Android robot simgesinin sağ üst kısmında bulunan Uygulamaya dokunun.

> Simgesinde bir onay işareti görünene kadar herhangi bir uygulamayı basılı tutmanız gerekir.

> Noktalı çerçeveli bir kutunun içinde sağ üstte bulunan onay işaretine dokunun. Tüm uygulamaları seçecektir.

> Yedekle'ye dokunun, apk dosyalarının uygulamaların kopyasını kaydeder.

> Kaydedilmiş apk dosyalarını görmek istiyorsanız, Kullanıcı Uygulamaları'na dokunun ve ardından açılır menüden Yedeklenmiş Uygulamalar'ı seçin.

> Herhangi bir uygulamayı internet bağlantısı olmadan yüklemek isterseniz, o uygulamanın apk dosyasına dokunun.

> Bu dosyaların bir kopyasını PC'nize kaydetmek için telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

> Bilgisayarım'a gidin, telefon orada bir pendrive olarak görünecek, açın.

> Dahili depolama> Yedeklemeler> Uygulamalar'a gidin.

> Tüm apk dosyalarını buraya kopyalamanız gerekiyor. Telefonunuzu değiştirmek veya cihazınızı biçimlendirmek istiyorsanız, apk dosyalarını kopyalayabilir ve daha sonra uygulamaları aynı klasöre yerleştirerek tekrar telefonunuza yükleyebilirsiniz.