Android akıllı telefonunuzun pilini daha uzun süre nasıl hazırlayın

Akıllı telefon pilleri sonsuza dek sürmez ve bazı cihazlar neredeyse utanç verici bir ekran başlatma süresine sahiptir. Bu büyük, tatlı AMOLED ve LCD ekranlar ve vergilendirme uygulamaları pilinizde belirgin bir boşluk var, ancak Android'in daha uzun süre dayanması için sahne arkasında yapabileceğiniz çok şey var. Akıllı telefonunuzdaki aküyü nasıl artıracağınızı keşfedelim.

  • Android pil katilleri: piliniz için en kötü uygulamalar
  • En iyi pille çalışan Android akıllı telefonlar

Android piller nasıl çalışır?

Birincisi, biraz geçmiş: çoğu akıllı telefonda bir lityum-iyon pil veya bir lityum-polimer pil bulunur. Her ikisi de aslında lityum iyonudur ve bu nedenle, bunları herhangi bir seviyeden yükleyebildiğiniz anlamına gelen bir 'bellek' yoktur – bunları şarj etmeden önce tamamen boşaltmanız gerekmez – ve sahip olmadığınız Onları yüzde yüz dolana kadar şarj etmek.

Aslında, bu tür piller düşük voltaj problemlerine maruz kalırlar; bu yüzden, şarjın tamamını tamamen şarj etmek ve tamamen boşaltmak yerine onları kısmen şarj etmek (örneğin, yüzde 20 ila yüzde 90 arasında daha iyi) daha iyidir. Batarya bakımı her zaman tartışmaya açıktır, bu nedenle kabul edilen her ipucu için fark yaratmadığını söyleyen biri olacaktır. Sadece sizin için çalışan cihazları bulun ve Android cihazınızdaki pil miktarını artırabilirsiniz.

Durgunluğumuza göre, 2016 yılında piyasaya sürülen çoğu amiral gemisi cihazının çıkarılabilir pilleri yok. Bu, yakında değişmeyecek gibi görünüyor. Ve bunların çoğu 3.000 mAh'ye yakın olmasına rağmen, özellikle de Pokémon Go için optimize edilmeye ihtiyaç duyuyorlar. Aşağıdaki ipuçlarından bazılarını kullanın ve gerçekten akıllı telefonunuzdan en iyi şekilde yararlanın.

Siyah duvar kağıdı aküyü artırabilir

Telefonunuzda AMOLED ekran varsa (çoğu Samsung aygıtı gibi) koyu renkli bir arka plan kullanın. AMOLED ekranlar sadece renkli pikselleri aydınlattığından siyah duvar kağıdı pil ömrünü uzatabilir. Siyah pikseller sönüktür, bu nedenle sahip olduğunuz siyah piksel ne kadar çok pürüzsüzse, onları aydınlatmak için daha az güç gerekir.

Tamamen siyah bir duvar kağıdı indirmek için buradaki bağlantıya hafifçe dokunun. Şimdi resmi kaydedin ve Ayarlar bölümüne gidin. Buradan Duvar Kağıdı isabetine dokunun duvar kağıdı seçin ve Galeri'ye kaydırın. Yeni kaydettiğiniz siyah duvar kağıdını bulabiliyor olmalısınız. Hit duvar kağıdı ve ekran kilidi . Bunun nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Doze Modu

Doze modu, Android Marshmallow'dan beri varmış, ancak Nuga ile daha da gelişmiştir. Daha önce, Doze yalnızca akıllı telefon bir süre hareketsiz kaldığında çalışacaktı. Ama şimdi, hareket ettirildiğinde de çalışabilir (örneğin hareket halindeyken çantanızda veya cebinde). Ekranın çalışması için kapalı olması gerekiyor.

Doze modu esasen telefonunuza dokunduğunuzdan bu yana ne kadar süre kaldığına bağlı olarak kullanmadığınız şeyleri kapatır. Ağ bağlantısı koptu ve senkronizasyon yalnızca belirli aralıklarla gerçekleşiyor. Telefonunuzdan daha uzaktaysanız, GPS, Wi-Fi taraması ve tüm senkronizasyon gibi daha birçok şey durdurulur.

  • Telefonun Nuga'yı ne zaman aldığını öğrenin

Google hotwords'leri kapat

Telefonunuzu her zaman dinlemeyin. Google'ın OK Google sesli arama özelliği harika ve çoğu zaman çok işlevsel bir özelliktir. Sorun şu: Pilinizde tahribat yaratıyor. Özellikle onu kullanmazsan veya bazen kullanırsan.

Uygulama çekmecenizden Google ayarlarına gidin ve Ses başlığına dokunun. Bir sonraki sayfada, Tamam Google algılamayı seçin. Bu menüde, pil ömrü için en iyi seçenek tüm kutuların işaretini kaldırmak olacaktır, ancak OK Google hayranıysanız, cihazınız yalnızca Google'da olduğunuzda dinlediğinden emin olmak için Google uygulamasından seçeneğini işaretleyin. Uygulamanın. İşlemin tamamı için aşağıdaki videoyu izleyin.

Uygulamalarınızın zamanın gerisinde kalmasına izin verme

Uygulamalarınızı güncel tutun. Geliştiricilerin uygulamaları sürekli olarak güncellemelerinin bir nedeni var ve çoğu zaman bellek veya pil optimizasyonu için. Uygulamalarınızı güncel tutmak da en iyi optimizasyonlarınızın mevcut olduğunuz anlamına gelir. Aynı şekilde, artık kullanmadığınız eski uygulamaları silin; çünkü RAM ve pil ömrünü çiğnemek için arka plan işlemleri çalıştırıyor olabilirsiniz.

Uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olduktan sonra bunları tek tek inceleyebilir ve pil ömrü için optimize edilmiş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir. Sadece Ayarlar bölümüne gidin ve Pil öğesine dokunun. Buradan menü düğmesine (ekranın sağ üst köşesinde üç nokta) basarak Pil optimizasyonuna gidin. Buradan, hangi uygulamaların optimize edildiğini görebilir ve değiştirebilirsiniz. Gerekli olmayan sistem uygulamalarını yalnızca değiştirebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Uygulamaların "Lite" sürümlerini kullanın

Mobil veriden bahsetmemek için pil ömründen tasarruf etmek için popüler uygulamaların 'Lite' sürümlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar temel özelliklerine göre soyutlanmakta ve tam eşyalarından daha basit ve daha ekonomik olacak şekilde tasarlanmaktadır. Facebook ve Messenger'da Play Store'da Lite uygulamaları mevcuttur. Skype'ın Play Store'da bir Lite uygulaması var, ancak teknik olarak piyasaya sürülmediğinden kararsız olabilir. Gmail, Twitter ve Instagram gibi hizmetler için indirilebilen Lite uygulaması yoktur. Bunun yerine, bu üçünün, yukarıdaki bağlantıları kullanarak tarayıcınızdan erişebileceğiniz, mobil cihazlara uygun web siteleri var.

Kullanın Greenify

Performansı optimize etmeyi ve pil ömrünü uzattığını iddia eden birçok Android uygulamasının aksine, Greenify aslında çalışır. Greenify, diğer uygulamaları, kullanılmadığı zamanlarda hazırda bekletme moduna almanıza ve arka planda çalışmasını önlemenize olanak tanır.

Bu, sistem kaynaklarını boşaltır ve pil performansını artırır ancak biraz düşünülmesi gerekir. Yeşilleştirmenin etkili olması için, yüklü olan her uygulamayı yalnızca hazırda bekletemiyorsunuz. Fakat bilmediğiniz veya istemeyi düşündüğünüz eylemleri gerçekleştiren bir sürü Android uygulaması olduğundan bu yararlı bir araçtır.

Bu, birçok durumda yardımcı olabilir. Örneğin, satın almanız için göz atmak için Amazon uygulamasını kullanabilirsiniz ancak arkaplanda çalışmasını veya bildirim göndermesini istemeyebilirsiniz. Android cihazınızda, arka planda iyi bir neden olmadan çalışan diğer uygulamalar olabilir. Greenify, bu uygulamaları, hazırda bekletme moduna göndererek durdurur; bu da, sistem üzerindeki etkilerini azaltır ve performansı artırırken pil ömrünü uzatır.

Doze promises to reduce battery drain while your device is not being used. / © AndroidPIT

Greenify

Adaptif / otomatik parlaklık kullanmayın

Ekran parlaklığını kullanmayın. Yararlı gelebilir, ancak otomatik parlaklık genellikle gerçekten ihtiyacınızdan daha parlak. Parlaklığı elle düşük ama rahat bir seviyeye ayarlamak ve gerektiğinde artırmak daha iyidir. Ekran, batarya ömrünü artırmanın en iyi yollarından biridir; çünkü ekran en büyük batarya emicilerden biridir.

Uyarlanabilir / otomatik parlaklığınızın kapalı olduğundan emin olmak için birçok aygıttaki Hızlı ayarlara gidin ve Yukarıda bir kutuya sahip Otomatik ve bir onay işareti görmelisiniz. Bu kutunun işaretini kaldırın ve otomatik cihazınız kapanır. Bazı cihazlarda ile daha sonra Ayarlar gitmek Ekran dokunun gerekebilir. Buradan Parlaklık seviyesini görmeniz gerekir ve içinde otomatik ayarları bulabilirsiniz.

Save battery by using the manual brightness controls. / © AndroidPIT

Pilden tasarruf etmek için titreşimi ve haptik geribildirimini kapatın

Titreşimi kapatın. Eklenen bir farkındalığa gerçekten ihtiyacınız yoksa, gelen çağrılar için titreşim uyarılarını kapatın. Telefonunuzu telefonunuzu çalmaktan daha titreşmek aslında daha fazla güç alır. Haptik geribildirimini de kapatın (klavyeden yazarak aldığınız uğultu). Tabii havalı biri gibi hissediyor ancak deneyimlerinize hiçbir şey eklemiyor ve başka bir pil süzgeç var. Bunu nasıl yapabileceğinizi görmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

'Rahatsız Etmeyin' veya 'uyku' planını ayarla

Onlara ihtiyacınız olmadığında Wi-Fi ve mobil verilerini kapatmak için uyku sürelerini veya engelleme modunu ayarlayın. Telefonunuz temelde işyerinde sınırların dışında ise, cihazınızı çalmadığınız halde çalmayın, titreşimle karşılaşmayın veya internete bağlanmayacak şekilde ayarlayın. Çoğu telefon sadece bu amaç için Rahatsız Edilmez ayarına sahiptir.

Aynı şekilde uyku halindeyken telefonunuzu uçak moduna ayarlayabilir veya telefonunuzun günün belirli saatlerinde ne yaptığına, ister uyurken, ister işyerinde, ister uykudayken olsun, uyku veya engelleme modlarını kullanarak sınırlar kurabilirsiniz. toplantı. IFTTT gibi serin uygulamalar, pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilecek kurallar oluşturmanıza olanak tanır.

IFTTT

24 / 7'e bağlı olmanız gerekmez

GPS, Bluetooth, NFC, Wi-Fi ve mobil verilere ihtiyacınız olmadığı zaman kapatın. Konum verilerini kapatmak veya konum ayarlarınızı GPS yerine Wi-Fi veya 3G verileri kullanmak için değiştirmeniz mükemmel bir şekilde çalışır. Bu, Android cihazınızdaki aküyü artıracaktır.

Yalnızca Bluetooth ve NFC'yi, ihtiyaç duyduğunuz sürece açın (çok az güç tüketiyor olsalar bile) ve her zaman hem Wi-Fi hem de mobil verilerin açık olması gerekmez, özellikle de tam olarak ne zaman haberdar olduğunuzu biliyorsanız. birine ya da birine ihtiyacım var.

Evde ve işyerinde, Wi-Fi'yi çok fazla kullanırsanız, Wi-Fi cihazınızı 'Uyku durumunu her zaman açık' olarak ayarlamanın mantıklı olduğunu söyleyin; çünkü bu, Wi-Fi'nizin her seferinde yeniden bağlantı kurmaktan daha az güç kullanır. telefonunu uyandırdın. Bunların çoğu Hızlı ayarlarınızda bulunabilir .

Widget'lar tarafından engellenmeyin

Hendek widget'larına ihtiyacınız yok, özellikle de hava widget'ları gibi internete bağlı olanlar. Çeşitli ana ekranlarda sürekli olarak senkronize eden ve güncellenen (Twitter, reddit, hava durumu, Gmail ve benzeri) birden çok widget'iniz varsa, pilinizi daha iyi kullanmıyorsunuz demektir. İhtiyacınız olduğu zaman uygulamalara basmanız yeterlidir.

Zaten aygıtınızda yararsız widget'lar varsa, o zaman sadece birkaç şey yapmanız yeterlidir ve gitmiş olacaklardır. Ana ekranınızda boş bir yere uzun basın. Şimdi, ihtiyacınız olmayan widget'ı ekranınızın üst veya altındaki çöp kutusuna sürükleyin (markaya göre değişir).

Telefonunuzdaki pil tasarrufu özelliklerini keşfedin

Stok ROM, TouchWiz gibi OEM UI'ler veya CyanogenMod gibi özel ROM'lar olsun, tüm ROM'lar, pil tüketimini korumak veya optimize etmek için menüde çeşitli ayarlara sahiptir.

HTC'nin Aşırı Güç Tasarruf Modu, Samsung'un Ultra Güç Tasarruf Modu, Sony'de STAMINA modu vb. Var. Cihazınız ve ROM'unuz için bu çeşitli seçenekleri bulun ve sizin için çalışmalarını sağlayın.

Telefonunuzda bazıları gibi pil tasarrufu özellikli katmanlar bulunmasa bile (veya yalnızca pek çok özelliği devre dışı bırakmak istemiyorsanız), en azından temel pil tasarruf modunu kullanın.

Battery saver promises to reduce battery drain while your device is not being used. / © AndroidPIT

Otomatik senkronizasyon tuzağına düşmeyin

Google hesapları için otomatik senkronizasyonu kapatın. Her 15 dakikada bir güncellenen her bir Google hesabına ihtiyacınız yoksa Ayarlar ve Google hesabına gidin ve sürekli güncellenmeye ihtiyaç duymadığınız uygulamalar için otomatik senkronizasyonu kapatın.

Bazı uygulamalar (e-posta gibi), ihtiyaç duymadığınız gün boyunca birden fazla otomatik yenileme çalıştırmak yerine onları başlattığınızda manuel olarak yenilemenize izin verir. Aynı şey Twitter, Reddit ve co için de geçerli. Sürekli güncellemelere veya bildirimler göndermeye (Facebook veya takviminizdeki gibi) ihtiyaç duymadığınız sürece, yalnızca uygulamayı kullandığınızda senkronize edin.

Bir şey özledik mi En iyi pil tasarrufu ipuçlarınız nelerdir? Yorumları bize onlardan bilgi verin.

Bu makale Brittany McGhee'nin katkılarıyla güncellendi.