Android bildirim ayarları nasıl değiştirilir?

Akıllı telefonlar, dünyanın geri kalanına bağlanmak için harika olmakla birlikte, olması gerektiği halde, ancak bildirimlerle sizi sürekli bombardıman ederken biraz daha alabilirsiniz. Bu bildirimler genellikle oldukça yararlıdır ancak durdurmak için hiç olmadığı zaman biraz baskın olabilir. Neyse ki, Android'in bir çözümü var. Bildirimleri Android'de nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

  • Android'de kayıp bildirimleri nasıl kurtarabilirsiniz
  • Android'de LED bildirim renklerinizi değiştirme

Bildirimlerinizi neden yönetmeniz gerekir?

Akıllı telefonlarımızdaki giderek artan sayıda uygulama sayesinde, uygulama bildirimlerinizi yönetmek için bir gereklilik haline geliyor. Facebook, WhatsApp, metin mesajları, Snapchat ve belki bazı haber uygulamaları arasında da, birkaç dakikada bir bildirim almayı bırakabilirsiniz. Ve bunların çoğunun gerçekten sizin için o kadar faydalı olmadığını fark edeceksiniz. Bu bildirimleri yalnızca size huzur getirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi uyaran neyi görmek için iki dakikada bir telefonunuza bakmayı da bırakacaktır.

Tüm bildirimleri geçici olarak kapat

Apple'ın iOS'unda olduğu gibi, Android Marshmallow 6.0 Android de "Rahatsız etmeyin" seçeneği sunuyor; akıllı telefon çalmayacak veya titreşmeyecek ve hatta her türlü kesintiyi de kapatabilir. Telefonunuzdaki tüm bildirimleri kapatabilir veya uyarı alarmı veya belirli kişilerden gelen aramalar gibi yalnızca belirli bildirimleri yetkilendirebilirsiniz.

Bildirimler telefonunuza yine de ulaşacak ancak o sırada telefonunuz sessiz kalıp ekran kapalı kalacağı için rahatsız edilmeyeceksiniz.

Android Marshmallow'da veya daha yenisinde rahatsız etmemek nasıl kurulur?

Akıllı telefon ayarlarınıza gidin ve bu modun ayarlarını girmek için Ses ve bildirim'i ve ardından rahatsız etmeyin seçeneğini belirleyin. Daha sonra bunları ihtiyaçlarınıza (alarmlar, hatırlatıcılar, etkinlikler, vb.) Göre değiştirebilirsiniz.

Android Marshmallow has made it easier for you to manage your notifications. / © AndroidPIT

Bu modu etkinleştirmek için, yukarıdan iki kez menüyü aşağı sürükleyin ve rahatsız etmeyin simgesine basın. Seçeneklere girdikten sonra, zaman aralığını ve Toplam sessizlik, Yalnızca alarmlar veya Yalnızca Öncelik'i seçebilirsiniz.

Pull the notifications bar down twice to access the Do not disturb settings. / © AndroidPIT

Rahatsız Etmeyin modunu belirli bir normal saatte otomatik olarak açılmak üzere de ayarlayabilirsiniz. Ayarların kendisini açmasını istediğiniz zaman ayarlarından bir zaman aralığı seçin.

You can set Do not disturb to automatically switch on or off at specific recurring times. / © AndroidPIT

Android Lollipop'ta veya daha eski sürümlerde bildirimleri nasıl yönetirim?

Cihazınız Android Lollipop veya daha eski bir Android sürümünü çalıştırıyorsa, herhangi bir kesintiyi de devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir menü görünene kadar ses seviyesi roketini yukarı veya aşağı doğru basın.

Bildirimleri devre dışı bırakmanın iki farklı yolu vardır:

  • Öncelik: yalnızca alarmlar gibi öncelikli bildirimlerle bildirilirsiniz. Hangilerinin öncelikli olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Yalnızca öncelikli olanlara bildirimleri sınırladığınızda, başka bir bildirim duymazsınız. Ayarlar -> Ses ve bildirim -> Arıza'ya gidin ve öncelik olarak ayarlamak istediğiniz bildirim türlerini seçin.

You can customize your app notification preferences. / © AndroidPIT

  • Yok: tüm bildirimler kapalıdır. Bu seçeneği belirlediğinizde, herhangi bir bildirim almayacaksınız.

With Android Lollipop, you can opt to have zero notifications. / © AndroidPIT

Bildirimleri belirli uygulamalara sınırla

Bazı insanlar, her bir uygulamanın hangi bildirimlere izin verildiğine karar vererek bildirimlerini yönetmeyi tercih eder. Lollipop size iyi bir kontrol düzeyi sağlar ve Marshmallow yetkilendirmeleri reddetmenize izin vererek bir adım daha ileri götürür. Bildirim yönetimi, Ayarlar -> Ses ve bildirimde bulunur. Uygulama bildirimlerinde , her bir uygulamanın ayarlarına ayrı ayrı erişebilirsiniz. Telefonunuzun her iki saniyede bir çıkmasına neden olan bir uygulamayı durdurmak isterseniz, bu mükemmel bir seçenektir.

Cihazınız kilitlendiğinde bir bildirimin içeriğini de gizleyebilirsiniz.

Android Marshmallow veya daha yeni cihazlarda uygulama bildirimlerini tek tek nasıl yönetebilirsiniz?

Managing your app notifications on Marshmallow is super easy. / © AndroidPIT

Android Lollipop veya daha eski sürümde uygulama bildirimlerini tek tek nasıl yönetebilirsiniz?

You can restrict certain app notifications in Android Lollipop. / © AndroidPIT

Akıllı telefonunuzdaki uygulama bildirimlerini yönetmenin başka yolu var mı? Bunu duymak isteriz, böylece yazımızı güncelleyebiliriz. Aşağıdaki yorumları bize bildirin.