Android Birden Çok Kullanıcı Özelliğini Denemelisiniz 11 Sebep

Bir bilgisayara sahip olmanın kendi başına bir ayrıcalık olduğu günlerde, insanlar her kullanıcının kendi profiline sahip olduğu tek bir bilgisayarı paylaştı. Uzun süredir, Android telefonlarda benzer bir özellik eksikti ancak Google Android 5.0 Lollipop güncellemesiyle birden fazla kullanıcıyla tanıştığında 2014'te işler iyiye gitti.

Şimdi, özellik her Android telefonun ve tabletin de çok önemli bir parçası – telefonlardan çok önce yararlarını yakaladı. Peki bu özellik nedir ve Android'de nasıl çalışır? Bu özelliği kullanmaya başlamanızın nedenleri ile birlikte tüm cevapları burada alacaksınız.

Başlayalım.

Android'de Kullanıcı Profilleri Nedir?

Kullanıcı profilleri, herhangi bir kişisel veriyi paylaşmadan Android cihazınızı (telefon veya tablet) başkalarıyla paylaşmanıza izin verir. Yeni bir kullanıcı veya misafir profili oluşturduğunuzda, aynen Windows tabanlı PC'nizde başka bir kullanıcı hesabı oluşturmak gibi. Her kullanıcı farklı bir ana ekrana, uygulamalara, ayarlara, dosyalara, mesajlara ve daha fazlasına sahip oldukları kendi Google hesaplarına bağlı özel bir alan edinir.

Üç tür profil vardır – yönetici (telefonun sahibi), kullanıcılar ve konuklar.

Neler Paylaşılıyor ve Neler Yok

Başkalarıyla paylaşıldığından beri aşağıdakilere dikkat edin:

 • Yaygın uygulamalar için uygulama güncellemeleri
 • Gelen telefon görüşmeleri
 • Depolama kullanımı
 • Veri kullanımı

İşte paylaşılmayan şeyler:

 • Dosyalar (fotoğraf, video, müzik vb.)
 • Yüklenen uygulamalar
 • Sohbet, tarih vb. Uygulama verileri
 • Bildirimler
 • SMS
 • Uygulamaların kaldırılması
 • Rehber ve arama geçmişi

Örneğin, Netflix'i kendi profilinize yüklediyseniz, diğer profillerde kullanılamaz. Ancak, başka bir kullanıcı Netflix'i de yüklerse, ikiniz de uygulamayı güncelleyebilirsiniz. Ancak bu, Netflix saat geçmişinizin diğer kullanıcılar tarafından kullanılabileceği anlamına gelmez. Benzer şekilde, Netflix'i kendi profilinizden kaldırmak, onu diğer kullanıcılardan kaldırmaz.

Artık kullanıcı profilleri hakkında biraz bilginiz varsa, işte bunu kullanmak için 11 neden.

Also on Guiding Tech
Top 21 Android Tips and Tricks You Must Know

Read More

1. Özel Alanınızın Keyfini Çıkarın

Diyelim ki YouTube'da TikTok derleme videolarını izlemeyi seviyorsunuz. Arkadaşınızın YouTube’u telefonunuzda ne zaman kontrol ettiğini ve önerileri için 'En İyi TikTok videoları' aldığını düşünün. İpucu olsun. Düşmanlarım için bile bu tür utanç duymak istemem.

Birden fazla kullanıcıyla, senkronize edilmiş uygulama verileri de dahil olmak üzere tüm verileriniz (belgeler, videolar, müzikler, sohbetler vb.) Gibi garip anlardan kurtarılırsınız.

2. Verilerinizi Güvende Tutun

Küçük kardeşleriniz veya çocuklarınız varsa, genellikle bir oyun oynamak veya YouTube'da bir video izlemek için telefonunuzda atlarlar. Sorun değil, ancak günümüzde telefonlarda önemli veriler var. Herhangi bir yanlışlıkla dokunma, değerli içerikleri kaybetmemize neden olur.

Her ne kadar Android telefonlar bir uygulama sabitleme özelliğine sahip olsalar da, uygulamadan ayrılıp diğer uygulamaları kullanmak kolay değildir. Ancak birden fazla kullanıcıyla, tüm verileriniz o küçük ve tehlikeli ellerden arındırılmış olur çünkü yeni bir profil verilerinize erişemez.

3. İçeriğinizi Kilitleyin

Eğer güvenlik altına almasaydın, çoklu profillerin kullanımı ne olurdu? Android telefonlar ve tabletler, desen, iğne ve şifre gibi ekranı kilitlemenin birçok yolunu sunar. Her kullanıcı verilerini meraklı gözlerden korumak için farklı bir kilit açma yöntemi seçebilir.

4. Misafirim Olun

Bir aile üyesi veya bir arkadaşınız telefonunuzu düzenli olarak kullandığında, kullanıcı profilleri yararlıdır. Telefonunuzu kısa bir süre için paylaşmanız gerektiğinde ortaya çıkan durumlar nelerdir? Konuk profilleri ile tanışın. Konuk profili, telefonu bir süre kullanan bir kerelik kullanıcılar içindir ve başka bir alan oluşturmanız gerekmez.

Kullanıcı profillerine benzer şekilde, konuk profilleri sizin hiçbir veriye (yüklü uygulamalar, fotoğraflar, videolar, mesajlar vb.) Erişimi olmayan ayrı bir alana sahiptir.

Konuk profillerinin normal kullanıcı profillerine göre çeşitli avantajları vardır. Öncelikle, geçici olarak onları silmeyi ve yeni bir konuk için başlamayı kolaylaştırıyorlar.

İkincisi, konuklar telefonla iş yaptıktan sonra kendilerini kolayca kaldırabilirler. Bu özellik, kısa bir süre için birinin telefonunu kullanmak istediğinizde oldukça kullanışlı olabilir.

5. İçeriği Sınırla (Yalnızca Tabletler)

Hem kullanıcı hem de konuk profilleri, bu profillerden herhangi birini kullanarak telefonu kullanan herkes için yönetici kontrolünden yoksundur, herhangi bir web sitesine göz atmakta, uygulama kurmakta, olgun içerik görmekte vb. Ücretsizdir. Kullanımı yalnızca birkaç uygulamaya sınırlamak ya da taramayı devre dışı bırakmak istiyorsak Çocuklar için? Bu gibi durumlarda, kısıtlı profillerden yararlanabilirsiniz.

Bununla, profilin erişmesine izin verilen özellikleri ve içerikleri kontrol edebilirsin. Bu özellik yalnızca Nexus tablet ailesi ile sınırlıdır.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

6. zaman seni durdurmak izin vermeyin

Misafir dışındaki kullanıcıların, kullanıcı profillerini oluşturmak için Google hesaplarını eklemeleri gerekir. Bazen, profil oluşturduğumuz kullanıcı bizimle değil, bu yüzden bir Google hesabı eklemek sorun olabilir, ancak bu bir profili hazır tutamayacağınız anlamına gelmez.

Yeni bir kullanıcı oluştururken, hesabı hemen ya da sonra ayarlamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Şimdi değil üzerine dokunun. Bunu yaparak, kullanıcı profili oluşturulacak, ancak kullanıcı daha sonra ayarlayabilir.

7. Profilleri Kolayca Değiştirin

Bir kişi telefonunuzdan istediği zaman, profilleri değiştirmek için ayarları kazmak zorunda kalmazsınız, bunu herhangi bir ekrandan hızlıca yapabilirsiniz, hatta ekranı kilitleyebilirsiniz.

Herhangi bir ekrandan yapmak için bildirim panelini açmak için üstten aşağı doğru kaydırın. Burada küçük kullanıcı simgesine dokunun ve farklı bir kullanıcı profili seçin.

Profilleri kilit ekranından değiştirmek için, genellikle sağ üst köşede bulunan kullanıcı simgesine dokunun.

8. Kilit Ekranından Kullanıcı Ekleme

Sadece kilit ekranındaki profiller arasında geçiş yapamazsınız, aynı zamanda kullanıcıları doğrudan ekrandan da ekleyebilirsiniz.

Bunun için önce Kullanıcıları kilitle ekranından ayar ekle ayarını etkinleştirmeniz gerekir. Ayar yeri değişebilir. Bazı cihazlarda, Ayarlar> Güvenlik ve Konum> Ekranı kilitle tercihleri altında bulunur ve diğerlerinde bunu Ayarlar> Kullanıcılar altında bulabilirsiniz.

9. Depolama ve Veri Kotasını Görüntüleme

Profiller kendi bireysel alanlarına sahip olsalar da aynı cihaz deposunu paylaşırlar. Bu nedenle, cihazınızda 6 GB ücretsiz depolama alanı varsa ve 1 GB film eklerseniz, tüm kullanıcılar için toplam kullanılabilir alan 5 GB'a indirgenir.

Şimdi cihazınızın hafızası azalıyorsa, cihaz sahibinin maksimum depolama alanını işgal etmesini bulmak kafa karıştırıcı bir görev olabilir. Ancak, kullanıcılar için diğer kullanıcılar tarafından kaplanan alan miktarını kolayca kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar> Depolama bölümüne gidin. Farklı kullanıcılar ile ilgili ayrıntıları Diğer kullanıcılar altında bulabilirsiniz.

Benzer şekilde, diğer kullanıcıların Wi-Fi ve mobil veri kullanımını Ayarlar> Veri kullanımı altından kontrol edebilirsiniz.

Note: Users can only check the amount of storage and not the actual content.

10. Çağrıları ve SMS'leri kısıtla

Varsayılan olarak, kullanıcı profilleri yalnızca çağrıları alabilir. Arama yapamaz, SMS gönderemez veya alamazlar. Farklı bir profil giriş yaptığında alınan herhangi bir kısa mesaj, giriş yaptığında telefon sahibine gösterilir. Ancak, telefon sahibi isterse, her kullanıcı profili için ayrı ayrı telefon görüşmeleri ve SMS'ler sağlayabilir.

Bunun için Ayarlar> Kullanıcılar'a gidin. Kullanıcı adının yanındaki ayar dişli simgesine dokunun. Ardından, Telefon görüşmelerini ve SMS'leri aç için geçişi etkinleştirin.

Also on Guiding Tech
How to Separate Ringtone and Notification Volume on Android

Read More

11. Yönetici Yüce Güce Sahiptir

Kullanıcılar ve misafir profilleri kullanıcı oluşturamaz veya ekleyemez. Güç yalnızca telefon sahibine aittir. Dolayısıyla, kullanıcının yeni bir profil oluşturması için endişelenmenize gerek yoktur.

Catch nedir?

Görüldüğü gibi, her profil hem uygulamalar hem de dosyalar için ayrı alan kaplar. Böylece daha fazla kullanıcı daha az depolamaya yol açacak ve bu da cihazın performansını etkileyecektir. Dahası, tüm profiller aynı anda genel cihaz performansını etkileyen arka planda da çalışmaktadır. Bu nedenle, dikkatli olun ve birden fazla profil oluştururken delirmeyin.

Sıradaki: Hareketleri kullanarak aşk? Android'de bu 5 gizli hareketi kontrol et.