Android cihaz yazılımınızı nasıl güncellersiniz?

Android kullanıcılarının çoğunun ilgisini çeken şeylerden biri el cihazlarının güncelleme alıp almayacağı. Yayına başlaması yıllar alabilir ve bu durumda bile cihazınızın güncellemeyi göreceğine dair hiçbir garanti yoktur. Cihazınızı güncellemenin genellikle iki yolu vardır: havadan (OTA) veya biraz daha karmaşık olan manuel güncellemeler. Çeşitli cihazlarda her ikisinin de nasıl yapıldığını göstereceğiz.

  Android Pie’nin tüm yeni özellikleri Cihazım ne zaman Android 9.0 Pie’i alacak?

Atlamak:

  Otomatik güncellemeler nasıl kontrol edilir? Manuel güncellemeler nasıl yapılır?

Otomatik güncellemeler nasıl yapılır

Genellikle yazılım güncellemeleri cihazlarımıza otomatik olarak yayılır, bu OTA olur (havadan). Bu olduğunda, bir güncellemenin kurulmaya hazır olduğunu ve yapmanız gereken tek şey başlatmak için üzerine dokunmanız gerektiğini bildiren bir bildirim alırsınız.

AndroidPIT android pie 0260

Herhangi bir nedenden ötürü, cihazınıza itilmiyorsa veya bildirimi yanlışlıkla temizlediyseniz, Cihaz Hakkında> Sistem Güncellemeleri> Güncellemeleri Denetle seçeneğine gidip OTA güncellemesi olup olmadığını elle kontrol edebilirsiniz. Bu kesin terminoloji ne tür bir cihaza sahip olduğunuza bağlı olarak değişir, ancak aynı genel alanda olması gerekir.

El ile güncelleme nasıl yapılır?

Cihazınızı manuel olarak güncellemenin çeşitli nedenleri olabilir, ancak en yaygın olanlarından bazıları sabit bir mobil veya Wi-Fi şebekesine sahip olmadığınız veya cihazınızı root ettiğiniz ve OTA güncellemeleri almadığınızdır. Resmi bir Android Nougat güncellemesi bile almayan Samsung Galaxy S5 gibi cihazlar söz konusu olduğunda, Oreo veya Pie’den bağımsız olarak, Lineage OS gibi özel ROM’lara bile gidebilirsiniz.

Tarafından görüşAlejandro Alonso NietoAndroid telefonun manuel olarak güncellenmesi basittirWhat do you think?5050740 katılımcı

1. Üreticiniz için ürün yazılımı bulun.

Manuel güncelleme yapmak için ilk adım, cihazınıza kurmak istediğiniz ROM olarak da bilinen firmware’i bulmaktır. Resmi bir ROM olması durumunda, her üretici için uygun web sitesini kontrol eder ve cihaz modelimiz için uygun ROM’u buluruz. En popüler üreticilerin yazılımını burada bulabilirsiniz: Samsung (SamMobile), Sony (Xperia Firmware veya Flashtool), LG (LG Telefon Firmware), Huawei (EMUI) veya Motorola (Motorola Firmware). En iyi özel ROM’larla ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

2. Üretici yazılımının kurulması

ROM’u kurmak için, akıllı telefon markanıza uygun bir program bulmanız veya cihazınızın kilidinin açılmasını ve rootlanmasını gerektiren özel bir kurtarma kullanmanız gerekir. Özel ROM’ları yükleme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Samsung cihazları

  KIES: Bu program, Samsung markalı cihazları güncellemek, ROM’u indirmemizi ve bilgisayarınızdan mobil cihaza yüklememizi sağlar. KIES, cihazınıza ve bulunduğunuz yere göre sizin için üretici yazılımını indirir; bu nedenle, bir ROM cihazınıza veya konumuna aktarılmadıysa, KIES kullanarak kuramazsınız. Odin: Samsung cihazlarınıza ROM’ları yüklemenizi sağlayan başka bir program. Buradaki avantaj, KIES’den farklı olarak, indirdiğiniz ROM’u (SamMobile’den olduğu gibi) yükleyebilmenizdir. Kısa bir genel bakış için Samsung cihazlarınızı nasıl kullanacağınıza dair çeşitli eğitimlerimizden herhangi birini inceleyebilirsiniz.

odin samfirm sammobile update

Sony Xperia Cihazları

  Flash Aracı: Bu araç ROM’ları Sony Xperia cihazlarına flaşlamak için kullanılır. Bunun yalnızca önyükleyicilerinin kilidi açık olan Xperia cihazlarında çalışacağını aklınızda bulundurmanız gerekir. Şu anda, beta aşamasındadır ancak çoğu Windows PC’de çalışır.

HTC cihazları

  HTC Sync Manager: Adından da anlaşılacağı gibi, bu program diğer şeylerin yanı sıra, HTC cihazlarına güncellemeleri yüklemek için kullanılır. Bunu elde etmek için, resmi HTC web sitesine gidip onu alabilirsiniz. Kurulduktan sonra akıllı telefonunuzu USB üzerinden PC’nize bağlamanız ve ardından programı başlatmanız gerekir. Sizin için yazılım güncellemelerini arayacaktır, ancak yalnızca resmi güncellemeler kullanımınıza açık olacaktır. HTC One Tool Kit: Bu program XDA Developers Forum’da bulunan bazı kişiler tarafından geliştirilmiştir ve HTC cihazlarında çalışır. Bu araç kitinde, önyükleyicinizin kilidini açabilir, bazı aygıtları çalıştırabilir ve elbette HTC’nize resmi ve özel ROM’lar yükleyebilirsiniz. Araç setini aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz: HTC One Araç Kiti.

LG cihazları

  LG PC Suite: LG Bridge olarak da adlandırılan bu program, LG cihazlarını güncelleyecek ve LG’nin cihaz arama sayfasına basarak ve PC Suite’i arayarak indirilebilir – cihazınız için olanı indirin. Program yüklendikten sonra, Telefon Güncellemesini Kontrol Et kutusunu tıklamanız yeterlidir. Diğer resmi programlardan bazılarında olduğu gibi, bu yalnızca cihazınız için resmi güncellemeleri yükler.

lg pc suite 02 700x444

Motorola cihazları

  RSD Lite: Motorola kullanıcıları genellikle güncellemeleri almakta sorun yaşamazlar, ancak bu araç seti, herhangi bir sorun yaşarsanız, Motorola’nızdaki ürün yazılımını tekrar flaş etmenize izin verecektir. Programı aşağıdaki linkten alabilirsiniz: RSD Lite.

Özel kurtarma

Cihazınız veya üreticiniz için aşağıdaki listede uyumlu bir program görmüyorsanız, cihazınıza özel bir kurtarma yüklemek en iyi seçenek olabilir. Bu, özel ROM’ların yanıp sönmesi ve cihazınızın yedeklenmesi için basit yöntemlerden biridir ve cihazınızı yeniden başlattığınızda erişilir. Bu nedenle, özel veya resmi ROM’ları doğrudan cihazınıza indirebilir ve ardından bir aracı olarak kullanmak zorunda kalmadan bunları kurabilirsiniz.

Güncellemeleri cihazınıza yüklemek için alternatif yöntemler kullanıyor musunuz? Yaparsanız yorumlarda bizimle paylaşın.