Android Cihazında Tarama Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternetteki akıllı telefonun kullanılabilirliği, hayatımızı eskisinden daha kolay hale getirdi. Yoldayken internete erişebiliriz. Ancak, bilgisayarımızın web tarayıcısı gibi, android telefonun tarayıcısı da açtığımız veya ziyaret ettiğimiz sitelerin listesini tutar. Bazı önemli siteleri ziyaret etmeyi kolaylaştırır, aynı zamanda utanç verici bir durum da yaratabilir. Örneğin, başkalarının tarama geçmişinizi görmesini istemiyorsanız veya eski android cihazınızı satmak istiyorsanız, bu gibi durumlarda, android üzerinde geçmişi nasıl temizleyeceğinizi bilmek çok önemlidir.

Burada android telefon geçmişini temizlemek için bazı yöntemleri tartışacağız . Bunlardan herhangi birini takip edebilirsiniz.

Eğer fotoğrafları android üzerinde yanlışlıkla sildiyseniz ve onları kurtarmak istiyorsanız, bağlantıyı ziyaret edin. Android üzerinde fotoğrafları kurtarmak için adımlar orada verilir.

Ayrıca bkz. Android telefonunuzdaki aramaları kaydetme

Android'de geçmişi silmek için adımlar

Stok tarayıcısını temizle

 • Her şeyden önce, İnternet tarayıcısının başlatılması gerekiyor. Uygulamanın ayarları aracılığıyla android tarihinde geçmişi silmek zorunda kalacaksınız.
 • Menü düğmesine dokunun. Sağ üst köşede bulunan tarayıcının menü düğmesine dokunabilir veya cihazınızın Menü düğmesine dokunabilirsiniz.
 • Ayarlar'a dokunun. Tarayıcının ayarları ile yeni bir pencere getirecek.
 • Bu ekranda, Gizlilik'e dokunmanız gerekir. Gizlilik yönetimi seçeneklerini gösterecektir.
 • Son adım, ziyaret ettiğiniz tüm kayıtlı web sitesinin adresini silecek olan “Geçmişi Temizle” ye dokunmaktır. Çerezleri de silmek istiyorsanız “Tüm çerez verilerini temizle” ye dokunun.

Mozilla Firefox'tan geçmişi temizle

 • Android cihazınızda Firefox tarayıcısını başlatın.
 • Sağ üst köşede bulunan ve dikey olarak üç kutu ile temsil edilen Menü düğmesine dokunun.
 • Firefox tarayıcısının ayarlar ekranını getirmek için Ayarlar'a dokunun.
 • Gizlilik'e dokunun. Gizlilik yönetimi seçenekleri ile yeni bir ekran gösterecektir.
 • “Özel Verileri Temizle” öğesine dokunulması gerekiyor. Size farklı türde eşyalara sahip bir kontrol listesi gösterecek ve bu silinebilir. “Tarama ve İndirme geçmişi” ni kontrol ettiğinizden emin olun. Gerekli onay kutularını işaretledikten sonra “Verileri Temizle” ye dokunun.

Görüntü kaynağı – www.howtogeek.com

 

Android chrome'da göz atma geçmişi nasıl silinir?

 • Android telefonunuzdaki krom tarayıcıyı başlatın. Google chrome için de tarayıcı geçmişini tarayıcıdan silmeniz gerekir.
 • Chrome tarayıcısını açtıktan sonra, dikey olarak üç kutuyla temsil edilen bir Menü düğmesi bulacaksınız. Bu düğmeye dokunun.
 • Orada Ayarlara dokunmanız gerekiyor. Google Chrome’un ayarlar ekranına götürür.
 • Ayarlar'ın Gelişmiş bölümünde bulabileceğiniz Gizlilik'e dokunun.
 • Bu ekranda bir seçenek “Tarama Verilerini Temizle” var. Bu seçeneğe dokunun.
 • Şimdi “Gözatma geçmişini temizle” nin yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Google Chrome’un tüm göz atma geçmişini siler. Devam etmek için Temizle düğmesine dokunun.

 

Özel kalıyor

Gizli kalmak için gizli göz atma veya gizli modunu kullanın. Tarayıcıların çoğu "internet" tarayıcısının yanında özel bir pencere açar. Buna Mozilla Firefox'ta Gizli Tarama ve Google Chrome'da gizli mod denir. Özel pencerede bir siteye göz atarsanız, tarayıcı tarafından oturum açılmayacaktır.

 • Özel göz atmayı açmak için Firefox tarayıcınızdaki Menü düğmesine dokunun. Şimdi “Yeni özel sekme” ye dokunun. Özel göz atma modunda olduğunuzu söyleyen maske logolu yeni bir özel sekme açar.
 • Google Chrome’da gizli modla başlamak için Menü düğmesine dokunulmalı ve ardından “Yeni gizli mod” seçeneğine dokunun.

 

Bir uygulama dolabı yükleyin

Aileniz ve arkadaşlarınız genellikle telefonunuzu kullanıyorsa bir uygulama dolabı programı da kurabilirsiniz. Size başkalarına izin verdiğiniz uygulamalara erişimi kısıtlama seçeneği sunacaktır. Bu tür uygulamalardan bazıları Locker Master, Akıllı Uygulama Kilidi, AppLock vb.

Ayrıca, telefonun yanlış yerleştirilmesi durumunda kişisel bilgilerinizin kaybolmadığından emin olmak için geçmişi düzenli olarak silebilirsiniz.

 

Tüm android cihazınızı silme yolları

Eğer eski android telefonunuzu satmak istiyorsanız, o zaman android mobil tarama geçmişini silmek ve veri silme bilmek çok önemlidir. Kişisel verilerinizin başkalarının eline düşmesini engeller. Önce, telefonunuzu silmeye başlamadan önce Kişiyi, görüntüleri ve diğer önemli verileri başka bir konumda yedekleyin.

Verileri silmeden önce telefonunuzu şifreleyin çünkü bilgisayar gibi, android cihazda da veriler kalıcı olarak silinmez, üzerine yazılırlar. Yani bu alanda bilgi sahibi olan ve bazı yazılımların yardımıyla verilerinizi alabilirsiniz. Bu tür şeyleri önlemek için, verileri şifrelemek önemlidir, böylece bazı yazılımlar kullanılarak alındıktan sonra bile hiç kimse verilere erişemez. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Telefonunuzu tamamen şarj edin.
 • Telefonunuzda Ayarlar Menüsü'nü açın> Güvenlik bölümü> Telefonu şifrele'yi seçin> şifrelenmiş verilere erişmek için kullanacağınız bir PIN girin. Süreç bir saatten fazla sürebileceğinden, bir süre bekleyin.

 

Şimdi, Ayarlar'a dönün ve “Yedekle ve sıfırla” ya dokunun. “Fabrika verilerine sıfırla” seçeneğine basın. Şifreleme PIN'ini girmeniz gerekecektir. Şimdi sıfırlama işlemi başlayacaktır. Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra, tüm veriler silinecek, telefonunuzu satabilirsiniz.