Android cihazınızda Wi-Fi sinyalini nasıl artırabilirsiniz?

Wi-Fi'nizin genelde olduğundan çok daha fazla pil tükettiğini fark ederseniz veya her zaman bağlanmış gibi gözüküyor ancak internet tam olarak yıldırım hızında değil, o zaman kötü bir Wi-Fi bağlantısından muzdarip olabilirsiniz. Wi-Fi sorunları, kalın duvarlı binalardan, uzun menzilli bağlantılara veya ilk etapta kötü bir Wi-Fi sinyaline kadar her yerde olabilir. Android akıllı telefonunuzdaki Wi-Fi sinyalini nasıl artıracağınız için kılavuzumuz.

  • Herkesin Android telefonlarıyla yapması gereken 5 şey
  • Android cihazınızda pil ömründen tasarruf etme

Atlamak:

  • Hangi Wi-Fi erişim noktasının en iyi olduğunu öğrenin
  • Telefon kasanızın sinyali engelleyip engellemediğini kontrol edin
  • Router'ınızı mükemmel noktaya yerleştirin
  • Bir DIY radyo çanak yapmak
  • Wi-Fi frekans bandını değiştir
  • Radyonuzu veya firmware'inizi güncelleyin
  • Zayıf bağlantılardan kaçının (Android 6.0 Marshmallow veya üstü)

Hangi Wi-Fi erişim noktasının en iyi olduğunu öğrenin

Bunu yapmanın bir yolu, üç kullanışlı işlevi barındıran Wi-Fi analiz uygulamasını kullanmaktır. Öncelikle, belirli bir ağ için kullanabileceğiniz en iyi kanalı sağlar. Ayrıntıya girmeden, ağınızı optimize etmenize izin verir ve bunu yapmak için teknik bir vızıltı olmak zorunda olmadığınız anlamına gelir.

İkincisi, alandaki hangi ağın en kararlı bağlantıya sahip olduğunu değerlendirir, bu genellikle telefonunuzun varsayılan olarak bağlandığı bağlantı değildir. Son olarak, IP adresiniz, ağ geçitiniz, DNS vb. Gibi ağ bilgilerine kolay erişim sunar. Bu, önemli değildir, ancak güç kullanıcıları için yararlıdır.

Wi-Fi analyzer can give you a quick view of what is the best wireless network nearby. / © AndroidPIT

Wifi Analyzer

Telefon kasanızın sinyali engelleyip engellemediğini kontrol edin

Çoğu telefon kılıfı aslında Wi-Fi sinyalinizi daha da kötüleştirir, özellikle de eklenmiş koruma veya tekme standları için kullanılan metal içeriyorsa. Davanızın Wi-Fi sinyalinizi etkileyip etkilemediğini görmek için, bir Ookla hız testi yapın, ardından aynı konumda, tekrar yerine yerleştirin ve testi tekrarlayın. Davanızı kullanırken bir fark görürseniz alternatiflere bakmak isteyebilirsiniz.

If you notice a decrease in Wi-Fi speed from no case (left) to with case (right) then you need to reconsider your case. / © AndroidPIT/Ookla

Speedtest by Ookla

Router'ınızı mükemmel noktaya yerleştirin

Evde Wi-Fi bağlantısını büyük ölçüde artıran başka bir basit hile, yönlendiricinin konumunun optimizasyonu. Çoğu zaman telefonun veya kablo çıkışının hemen yanında bulunur, ancak bu nadiren bağlantınız için en iyisidir. Eğer taşıyabiliyorsanız, yönlendirici sinyalinizin nasıl çalıştığını bir bakışta görmenizi sağlayan Wi-Fi FDTD çözücü uygulamasına bir göz atın.

By analyzing the signal waves you can find the best place to position your router. / © Android
PIT

WiFi Solver FDTD

MacGyver bir DIY radyo çanağı

Yukarıdakilerin hepsi başarısız mı? Eski okul seçeneğinin zamanı geldi. Eğer daha iyi bir Wi-Fi sinyaline gerçekten ihtiyacınız varsa, o zaman aslında biraz daha küçük bir parabolik yemeğinizi daha iyi bir karşılama için '' yakalama '' yapabilirsiniz. Bu temelde büyük bir radyo veya uydu anteninin küçük bir versiyonu. Bir metal çanak kullanabilirsiniz veya bir alıcı yemek yapmak için bir soda yapabilirsiniz. Zayıf bir sinyalin olduğu her zaman yapmak için en pratik şey olmayabilir, ama eğlenceli.

 

Wi-Fi frekans bandınızı 5 GHz olarak değiştirin

Çoğu Android cihaz, 5 GHz frekans bandında ve ayrıca eski 2,4 GHz bandında çalışabilir. Ne anlama geliyor? 5 GHz gibi daha yüksek frekanslarda, spektrumda daha fazla boş alan var. 5 GHz frekansında her biri 20 MHz'lik 23 kanal vardır ve bu 2,4 GHz'de sunulan 14 kanaldan daha fazladır. Kanallar çakışmadığından, Kablosuz bağlantınızda daha iyi sinyal almanız olasıdır.

Android 6.0 Marshmallow veya daha eski cihazlardaki cihazlar için

Yönlendiriciniz 5 GHz bandında çalışıyorsa (en yeni yönlendiriciler), daha sonra Ayarlar> Wi-Fi> Gelişmiş> Wi-Fi frekans bandına giderek telefonunuzu o gruba aktarın.   ardından Otomatik'e dokunun. Bu, telefonunuzun mümkün olduğunda 5 GHz bandında çalışmasını sağlayacaktır.

Make sure your phone uses the 5 GHz band when possible by setting the frequency band to ‘Auto’. / © AndroidPIT

Android 7.0 Nougat veya daha yeni bir sürümü çalıştıran cihazlar için

Hiçbir zaman Android sürümleri ayarlarda Wi-Fi bantlarını değiştirmenize izin vermez, ancak yine de bu seçeneğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Wi-Fi bantlarını kolayca değiştirebilmenizi sağlayan kullanışlı bir açık kaynak Wi-Fi Analyzer uygulaması vardır.

WiFiAnalyzer (open-source)

Radyonuzu veya firmware'inizi güncelleyin

Operatörünüzden veya üreticinizden OTA güncellemeleri alıyorsanız, bu muhtemelen sizin için geçerli değildir, ancak özel ROM'lar çalıştırıyorsanız, zaman zaman Android'inizdeki radyoyu manuel olarak güncellemeniz gerekebilir. Örnek olarak, Nexus 5'deki bootloader ve radyo güncellemelerini burada bulabilirsiniz. Ayrıca, en iyi performansı elde etmek için Android'in en son sürümünde olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunu kontrol etmek için Ayarlar> Hakkında> Yazılım güncellemeleri bölümüne gidin .

If you’re not on the OTA trail, you may need to update your radio manually./ © AndroidPIT

Telefonunuza kötü bağlantılardan kaçınmasını söyleyin (Android 6.0 Marshmallow veya daha eski sürümler)

Android Ayarlar menüsünde, telefonunuzun zayıf Wi-Fi bağlantılarından sakınmasını söyleyen güzel bir küçük seçenek vardır; bu, kullanılabilir ağları tararken, aslında zayıf sinyalleri olanlara bağlanmaya çalışmaktan kaçınacaktır. Bu size güç ve hayal kırıklığı açısından çok şey kazandıracak. Sadece Ayarlar> Wi-Fi'ye gidin ve taşma menü düğmesine ve ardından Gelişmiş'e dokunun. Burada kötü bağlantıları önlemek için onay kutusunu göreceksiniz.

Avoiding poor Wi-Fi connections is a great idea! / © AndroidPIT

Herhangi bir numara eksik mi? Wi-Fi sinyalini artırmak için ne yaparsınız?

Samsung Galaxy S9 + nereden alınır

Best price

(Unlocked) NEW Samsung Galaxy S9+ Plus Dual Sim G965FD 6GB RAM 64GB Lilac

£427.00

£427.00 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ Plus 128GB Black (Unlocked) £550 NEW READ FULL DESCRIPTION

£500.00

£500.00 total

Check Offer

New Samsung Galaxy S9 G9600 64GB Dual Sim Factory Unlocked-Black – Free Delivery

£615.99

£615.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9+ SM-G965 – 128GB – Midnight Black (Unlocked)

£619.99

£619.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 (Dual SIM) 64GB Sky Coral Blue – Android 8.0 (Oreo) – Italian Version

£639.99

£639.99 total

Check Offer

Compare prices