Android cihazınızdaki GPS sinyalini iyileştirme

GPS sensörünüz, telefonunuzun Google Haritalar ve konum hizmetleri gibi navigasyon uygulamalarını kullanmasını ve coğrafi konumunuzu onlara doğru etiketlemesini sağlar. İyi bir sinyal, navigasyon için ve ayrıca Pokémon Go gibi belirli AR (artırılmış gerçeklik) oyunları oynarken çok önemlidir. Böylece, cihazınızdaki GPS sinyalini nasıl geliştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Android için en iyi GPS ve navigasyon uygulamaları
 • En iyi Android uygulamaları

Atlamak:

 • GPS nedir?
 • 'Yüksek doğruluk' modunu açın
 • GPS sinyalini aktif tutun
 • GPS sorunlarını teşhis etme
 • GPS verisini yenile
 • Harici bir GPS alıcısı alın

GPS nedir?

GPS'nizi nasıl optimize edebileceğinizi bilmek için, bunun nasıl çalıştığını anlamanız yararlı olacaktır. GPS, Küresel Konumlandırma Sistemi'nin (Global Positioning System) kısaltmasıdır ve ABD Ordusu tarafından 1973 yılında geliştirilmiştir, ancak 1995 yılında sivil amaçlarla serbest bırakılmıştır. Başlangıçta 24 uydu ile kullanıldı, ancak şimdi yörüngede 31 GPS uydusu var.

Akıllı telefonunuz, bu uydularla, günümüzdeki akıllı telefonların ve tabletlerin çoğunda bulunan donanımın parçası olan bir GPS anteni ile iletişim kurmaktadır. Bu donanım, bir sürücü aracılığıyla yazılıma bağlanır. Böylece, akıllı telefonda GPS sinyali için üç hata kaynağı vardır:

 • Geçerli konumdaki GPS uydularının sayısı
 • Akıllı telefondaki GPS anteninin kalitesi
 • Sürücünün işletim sisteminde uygulanması

Read on for the solutions to many of your GPS woes. / © AndroidPIT

'Yüksek doğruluk' modunu açın

Olabilecek en iyi sinyali almak için, normalden biraz daha fazla pil kullanmaya hazır olmalısınız. Gerekli bir fedakarlıktır ve artık GPS kullanmanıza gerek kalmadığında daha sonra tersine çevirebilirsiniz. Bunu etkinleştirmek kolaydır; sadece birkaç adım izleyin ve yolda olursunuz.

Ayarlar'ınızda gidin ve Yer dokunun ve konum hizmetleri olduğundan emin olun. Ekranınızın sağ üst köşesinde geçiş yapmanız gerekir. Yeşil olmalı ve sağdaki düğme olmalı.

Şimdi Konum altındaki ilk kategori, Mod olmasını dokunun ve Yüksek doğruluk ayarlı olduğundan emin olmak gerekir. Bu, bulunduğunuz yeri tahmin etmek için GPS'inizi ve Wi-Fi ve mobil ağlarınızı kullanır. Bu, daha fazla pil kullanır, ancak size mümkün olan en doğru konumu vermek için tüm mevcut yöntemleri kullanacaktır.

Ensure ‘High accuracy’ mode is toggled on for a good signal. / © AndroidPIT

GPS sinyalini aktif tutun

Bir uygulamadan diğerine giderken karşılaştığınız ana sorunlardan biri, GPS'in pil tasarrufu yapmak için kapatıldığıdır. Örneğin, Pokémon Go'u oynuyorsanız ve en son mesajlarınıza bakmak istiyorsanız, GPS kapatılabilir.

Bununla birlikte, GPS sinyalini aktif tutabilirsiniz. Bunu yapmak için bir GPS uygulaması kurmalısınız. Bağlı GPS öneririz. Bu basit bir uygulama ve hüner yok. Bunu yapmanın pil ömrünün azalmasına neden olabileceğini unutmayın.

GPS Connected

GPS sorunlarınızın donanımla mı yoksa yazılım ile mi ilgili olduğunu öğrenin

GPS Essentials ile kötü GPS sinyalinin bir donanım veya yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilirsiniz. GPS Essentials ana menüde Uydular, ardından da telefon toprak etrafında uydulara bağlanması (bazı hayretle birlikte) izlemek dokunun.

Hiçbir uydular görünmezse, bunun nedeni çevrenizdeki metal nesnelerden kaynaklanan parazitten, akıllı telefon kasanızdan veya GPS donanımınızın düzgün çalışmaması olabilir. Eğer uydular görünüyorsa, ancak GPS hala vurulmamışsa, o zaman bu bir yazılım sorunu ve size yardımcı olması için bu makaledeki diğer ipuçlarını incelemelisiniz.

See if your GPS is connect to any satellites with GPS Essentials. / © AndroidPIT

GPS Essentials

GPS Verilerini yenileyin

Bazen cihazınız aralık dahilinde olmasa bile cihazınız belirli GPS uydularında 'sıkışmış' olur ve bu da düzgün çalışmamasına neden olur. Bunu düzeltmek için, GPS Verilerini temizlemek ve uydulara sıfırdan bağlanmaya başlamak için GPS Durum ve Araç Kutusu gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulamada, ekrandaki herhangi bir yere dokunun, ardından menü simgesine hafifçe vurun ve A-GPS durumunu yönet seçeneğine dokunun. Sıfırla'ya dokunun, sonra tamamlandığında A-GPS durumunu yönet menüsüne gidin ve İndir'e dokunun . GPS verileriniz şimdi yenilenmeli ve tekrar çalmaya başlarsa bu işlemi tekrarlayın.

GPS Status & Toolbox

Harici bir GPS alıcısı alın

Akıllı telefonunuzun GPS'si artık yeterli değilse harici bir alıcı satın almanız faydalı olabilir. Bu, Bluetooth üzerinden akıllı telefon ile bağlanabilir ve aynı şarj cihazı ile şarj edilebilir. Amazon'da, Garmin GLO GPS alıcısı yaklaşık 100 dolara mal oluyor. Almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Garmin GLO GPS alıcısı

Read Amazon customer reviews

£89.99

Check Offer

GPS doğruluğunuzu iyileştirmeye yardımcı olmak için başka düzenlemeleriniz var mı? Eğer öyleyse, yorumları paylaşın.

Google Pixel 2 XL'in nereden alınır

Best price

Google Pixel 2 XL – 128GB – Black & White (Unlocked) Smartphone

£600.00

£600.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB Black Factory Unlocked

£619.95

£619.95 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB Black Factory Unlocked

£619.95

£619.95 total

Check Offer