Android cihazınızı nasıl hızlandırırsınız

Yavaş bir akıllı telefon sakıncalı ve rahatsız edici olabilir – ilk aldığınızda yavaş olan düşük uçlu bir cihaz mı yoksa yavaş yavaş azaltan eski bir cihaz mı olduğu. Ancak, telefonunuzun veya tabletinizin performansını artırmanıza yardımcı olabilecek çözümler vardır. Bu yüzden size istenen sonuçları vermesi gereken bir ipucu ve püf noktası listesi hazırladık!

  Geliştirici seçenekleri püf noktaları: Android’den en iyi şekilde yararlanma Bunlar Android için en iyi özel ROM’lar

Bölüme atla:

  Sorunu tanımlayın Boş alan boşaltın Widget’larda sorun nedir? Animasyonları devre dışı bırakın RAM’i boşaltın Daha temiz uygulamalar ve görev katillerinden kaçının Yazılım güncellemelerini yeniden başlatın Daha fazla sorun giderme Kök seçenekleri Son çare: fabrika ayarlarına sıfırlama

Sorunu tanımla

Yapılacak ilk şey, soruna neyin neden olduğunu bulmak: bir uygulama, çoklu uygulamalar, sistemin kendisi? Qualcomm’dan Trepn Profiler, bireysel çekirdekler için gerçek zamanlı CPU yükünü, hem veri hem de Wi-Fi, GPU yükleri ve RAM kullanımı ve daha fazlası için ağ trafiğine genel bir bakış gösterecektir.

AndroidPIT Trepn Profiler main menu overlay

Trepn ayrıca uygulamaya özel veya sistem genelinde profiller üretebilir ve biriken verileri görüntülemek için çeşitli yöntemler içerir. Profillenmiş verilerinizi çevrimdışı görüntüleme ve analiz için kaydedebilir ve hatta çalışan uygulamalarda performans kaplamalarına sahip olabilirsiniz.

Özel sorununuzu çözdükten sonra, aşağıdaki çözümlere geçebilirsiniz.

AndroidPIT Trepn Profiler performance graph app profiler

Trepn Profiler

Biraz yer açın

Çektiğiniz tüm fotoğraf ve videoların yanı sıra, yüklediğiniz uygulamalar telefonunuzda ücret alabilir. Sorunsuz çalışması için nefes alan bir odaya ihtiyacı vardır ve depolama alanı düşükse yavaşlamaya başlayabilir. Neyse ki, birçok Android cihaz, 3. parti uygulamaları yüklemeye gerek kalmadan bunu yapma seçenekleri sunar.

Ayarlar’a gidin, ardından Depolama (bazı telefonlarda Depolama, Aygıt Bakımı veya benzeri bir alt dizin olabilir). Oradan ne kadar alanın kullanıldığını ve hangi dosyalar veya uygulamalar tarafından kullanıldığını görebileceksiniz.

storage android htc

Yukarıdaki ekranlardan görebileceğiniz gibi, cihazınız birçok depolama yönetimi seçeneği sunmalıdır. Bu örnekte bir HTC kullandık, ancak çoğu Android cihaz için de aynı şey geçerli. Boş alan düğmesine dokunduktan sonra, artık gerek duymadığınız indirilen dosyaları silebilir veya nadiren kullanılan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Örneğin Samsung’da, gereksiz dosyaları ve uygulama önbelleğini temizleyen basitçe Şimdi temizle seçeneğine sahip olacaksınız.

Cihazınız uygulama önbelleğini depolama yönetimi seçenekleriyle temizlemezse, bunu el ile de yapabilirsiniz. Sosyal medya ağları, tarayıcınız vb. Gibi görüntü ağırlıklı birçok uygulama yüzlerce megabaytta veya bazı durumlarda gigabaytlarda önbellek biriktirme eğilimindedir.

app cache

Yüklemiş olduğunuz uygulamaların çoğu işlemleri hızlandırmak için veri önbelleklerini kullanır. Bu bir noktaya kadar etkilidir, ancak alan azalıyorsa, aslında karşı-üretken olabilir.

Son olarak, önceden kurulmuş olan bloatware’den kurtularak yer açabilirsiniz. Bazı durumlarda üretici uygulamalarını tamamen kaldırabilirsiniz, bazılarında ise yalnızca bunları devre dışı bırakabilirsiniz. İşte hangi uygulamalardan kurtulabileceğiniz ve nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bir rehber:

  Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır

Widget’ları kısın

Widget’lar geri döndüğü gibi bütün öfke olmasa da, birçok kullanıcı hala ekranlarını onlarla sıvamaya başladı. Bununla birlikte, eğlenceli veya yararlı olsalar da, kaynakların adil payını da alırlar.

moto x pure speed up 05

Çalışan, gerçekten gerekmeyen bir widgetınız varsa, bunları devre dışı bırakmayı düşünün.

Bazılarının aktif olmasının zararı yok, ama aynı anda çok fazla koşuya sahipseniz yavaşlama unsurunun farkına varacaksınız, bu yüzden sadece biraz seçici olun.

Gereksiz animasyonları ve ekstraları devre dışı bırakın

Kullanmakta olduğunuz başlatıcıya bağlı olarak, çeşitli animasyonlar ve yerinde özel efektler olduğunu görebilirsiniz. Bunlar harika görünebilir, ancak işleri yavaşlatabilirler.

Bu gereksiz ekstraları devre dışı bırakmanın bir yolu olup olmadığını görmek için fırlatıcı ayarlarınızı kontrol edin ve kendinize bir hız artışı kazanabilirsiniz.

moto x pure speed up 06

Bir başlatıcı kullanmıyorsanız veya seçtiğiniz bir tanesinde animasyon seçeneği yoksa, bunları geliştirici seçeneklerine de girerek değiştirebilirsiniz (burada nasıl etkinleştireceğinizi öğrenebilirsiniz). Geliştirici seçeneklerini etkinleştirdikten sonra, animasyonları düzenleyebilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

Uygulamaları kapatın ve RAM’i boşaltın

Birden fazla uygulamayı yürüten çeşitli uygulamalar, farklı araçlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır, ancak performans üzerinde de bir etkisi olabilir. Çalışan uygulamalar listesini çağırarak, artık kullanmadığınız uygulamaları hızla kapatabilir ve sonra çıkmak istediğiniz uygulamaları kaydırabilirsiniz. Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmişseniz, arka planda çalışan uygulamaları veya hizmetleri de öldürebilirsiniz. Ancak, bu adımı yalnızca gelişmiş bir kullanıcıysanız öneririz.

moto x pure speed up 08

Görev katillerini veya üçüncü taraf temizleyicileri kurmayın

Deneyimsiz kullanıcılar için mükemmel bir fikir gibi görünse de, görev katiller ve 3. parti depolama yönetimi uygulamaları genellikle iyiden daha fazla zarar verir. Android cihazlar RAM’lerini kendi başlarına oldukça verimli şekilde yönetiyorlar. Ayrıca, ihtiyacınız olan bir arka plan uygulaması öldürülürse, yeniden başlatılması daha uzun sürer ve daha fazla pil kullanır. Bu, cihazınızı daha da yavaşlatabilir.

cheetahcleanmaster

Cheetah Mobile’s Clean Master gibi uygulamalar da uygulama önbelleğini çok sık temizliyor – işlemlerini hızlandırmak yerine yavaşlatıyor. Diğer durumlarda, Clean Master’a benzer uygulamalar çok fazla bir şey yapmaz veya performansı hiç etkilemez.

Son olarak, bu tür üçüncü taraf uygulamaları kullanırken gizliliğiniz ve cihazınızın güvenliği için endişelenmelisiniz – birçoğu geniş izinler gerektirir ve verilerinizi kullanırken tam olarak dikkatli değilsiniz.

Cihazınızı yeniden başlatın

Yavaş bir cihaz için hızlı ve basit bir düzeltme, cihazı yeniden başlatmanızdır. Bu, önbelleği temizleyebilir, gereksiz görevlerin çalışmasını durdurabilir ve işleri sorunsuz şekilde tekrar çalıştırabilir.

  Güç düğmesini basılı tutun, Yeniden Başlat seçeneğini seçin ve ardından onaylamak için Tamam’a dokunun.

moto x pure speed up 07

Yazılımınızın güncel olduğundan emin olun

Yazılımınızı güncellemek için bu bildirimi bir kenara kaydırıyor musunuz? Sadece senin için en iyisini istiyor. Yazılım güncellemeleri her zaman yeni özelliklerle ilgili değildir, çoğu zaman cihazınızın çalışmasını önemli ölçüde hızlandırabilecek hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri içerir.

Androidpit System update Nexus 6P 2

Yazılımınızın her zaman en son sürümde olduğundan emin olun. Her zaman büyük bir indirme işlemine hazır olmayabilir, ancak sonsuza dek ertelemeyin.

Daha derin kaz

Ayrıca, çok fazla pil kullanan uygulamalardaki sekmeleri Ayarlar> Pil seçeneğine giderek de tutabilirsiniz.

Ayrıca RAM kullanımını Ayarlar> Uygulamalar’dan (veya telefonunuzun markasına bağlı olarak App Manager’dan) izleyebilirsiniz.

Geliştirici Seçenekleri’ndeki İşlem İstatistikleri’nde daha da fazla güzellik var – bu ayar etkin değilse, Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidin ve bir bildirim açılana kadar yedi kez Oluşturma Numarası’na dokunun.

Tarafından görüşScott Adam GordonGeliştirici seçenekleri Android hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir yoldurWhat do you think?50501250 katılımcı

Telefonunu kök

İleri düzey kullanıcılar için, geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak, telefonu açan gerçek sanat oyunlarına giden yolda ilk adım olan gücün tadıdır.

Köklü bir cihazla, mevcut kurulumunuzdan daha sorunsuz çalışabilen daha temiz ROM’ları kurma ve hatta işlemciyi overclock etme, donanımınızı kırmak için daha hızlı çalışmasını sağlama özgürlüğüne sahipsiniz.

Sadece bu yöntemlerin risksiz olmadığını unutmayın. Telefonunuzu köklendirmek karmaşık bir işlemdir ve garantinizi geçersiz kılabilir. Dikkatsiz bir kullanıcı telefonunun işletim sistemini bozabilir. Ancak, ödüller birçokları için risklerden ağır basıyor.

Telefonunuzu kökten kesecek kadar güveniyorsanız, önce rehberimizi okumanızı öneririz:

  Android’i köklendirme: Akıllı telefonunuzu rootlamak için eksiksiz bir rehber 10 neden

Fabrika ayarları

Evet, diğerlerinin kaybolduğu günü kurtarabilecek o eski ve sadık eski tatil köyü (ve bunu yapıyorsanız, diğerleri kaybedilecek). Fabrika ayarlarına sıfırlama, telefonu, üreticinin teslim ettiği duruma geri yükleyecektir; bu, artık yazılımın gizemli parçalarını ve performansı tıkayabilecek hata kodunu temizlemek için harikalar yaratabilir.

Sorun, elbette, tüm verilerinizi kaybedecek olmanızdır. Ancak diğer tüm ipuçlarımızı denediyseniz ve telefonunuzun hızından hala memnun değilseniz, o zaman çok sert önlemler almanın tam zamanı olabilir.

Her şeyden önce, bir yedekleme yapmanız gerekir:

  Android nasıl yedeklenir ve verilerinizi güvende tutarsınız Uygulama verilerini nasıl yedeklersiniz?

Ardından, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

  Android telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi nasıl yapılır

Bu ipuçlarını, cihazınızı hızlı ve tekrar takmanız için yararlı bulduğunuzu umarız! Ayrıca Android’deki sistem performansını izlemek için diğer harika uygulamaları, Androidinize performans artışı sağlayacak uygulamaları ve Android’de mevcut RAM’i artırmaya yönelik ipuçlarını paylaştık. Görebildiğimiz kadarıyla Trepn Profiler, bu diğer Avukatlar arasında haklı bir yeri hak ediyor.

Eski cihazlar için daha fazla cihaza özel hız ipucu arıyorsanız, aşağıdaki çözümlere göz atın:

  Galaxy Note nasıl hızlandırılır 4 Galaxy Note nasıl hızlandırılır 3 Galaxy S5 nasıl hızlandırılır Galaxy S4 nasıl hızlandırılır LG G3 nasıl hızlandırılır LG G2 nasıl hızlandırılır Nexus nasıl hızlandırılır 5 Nexus nasıl hızlandırılır 4 Nexus nasıl hızlandırılır 7 2013 Moto X nasıl hızlandırılır Moto G nasıl hızlandırılır (2014)

Telefonunuzu hızlandırmak için kullandığınız ipuçları ve teknikler var mı? Süreci optimize etmek için kullandığınız herhangi bir uygulamanız var mı? Yorumlarda bize bildirin!